-
PODGORICA - ŠENTJAKOB
V Društvu upokojencev Podgorica - Šentjakob spodbujajo ohranjanje socialnih stikov predvsem z medgeneracijskim sodelovanjem. Tako so lani v sodelovanju z učenci in učitelji OŠ Dragomelj organizirali razstavo rokodelskih izdelkov. Marca letos so na prireditev v počastitev materinskega dne povabili krajanke, ki so jih razveselili otroci iz Vrtca Črnuče, enote Sonček v Šentjakobu.
Člani se srečujejo na kolesarskih izletih in na pohodih v hribe v okolici Ljubljane. Enodnevni izleti so odlična priložnost za dodatno spoznavanje naravnih in kulturnih znamenitosti Slovenije. Med drugim so si ogledali muzej aleksandrink v Prvačini. Junija so za krajane pripravili delavnico izdelovanja rož iz krep papirja pod mentorstvom mojstric Marije Ratkovič in Joži Kos. Vsako leto z izdelki sodelujejo na Dnevih medgeneracijskega sožitja. Upokojenke in krajanke dvakrat na teden vadijo jogo v prostorih bivše osnovne šole. Člane društva, ki se dogodkov ne morejo udeleževati, obiskujejo na njihovih domovih in v domovih starejših. V kratkem bodo zanje in za njihove svojce pripravili obvestilo o storitvah pomoči na domu z vsemi stiki odgovornih oseb. Da delajo dobro, dokazuje tudi priznanje Zdusa za najbolj aktivno društvo upokojencev v letu 2023. (Besedilo in fotografija: Vanda Kovač)
-
NEGOVA - SPODNJI IVANJCI
Društvo upokojencev Negova - Spodnji Ivanjci s sedežem v Negovi je bilo ustanovljeno leta 1984. Jubilej, 40 let delovanja, so proslavili z julijskim piknikom, ki se je začel z nastopom društvenega pevskega zbora pod vodstvom Vlada Maguše. Udeležence je nagovoril predsednik društva Janko Vogrin, ki je iz rok Milana Osterca, predsednika Pomurske pokrajinske zveze društev upokojencev Murska Sobota, prevzel odlikovanje zveze. Kot je povedala tajnica društva Elica Starovasnik, je bilo ob ustanovitvi včlanjenih 82 članov, danes jih šteje 181. Pod vodstvom prvega predsednika Jakoba Bračka je društvo delovalo do leta 1998, ko ga je kratek čas vodil Alojz Gomzi. Leta 1999 je predsedniški položaj prevzel Karel Fleisinger, ki je društvo uspešno vodil 21 let. (Besedilo in fotografija: Ludvik Kramberger)
-
RAKEK
Članice in člani Društva upokojencev Rakek so se v začetku junija odpravili na tridnevni izlet v Prago. Odkrivali so lepote in znamenitosti češke prestolnice, ki velja za gotsko lepotico ob romantični Vltavi, po kateri so se tudi popeljali z ladjico. Med drugim so si ogledali tudi Hradčane, največji grajski kompleks na svetu, ki je sedež češkega predsednika. Na poti proti domu so se ustavili še v mestecu Češki Krumlov z lepo ohranjenim srednjeveškim jedrom, ki je pod Unescovo zaščito. (Besedilo in fotografija: Boža Vesel)
-
NEGOVA - SPODNJI IVANJCI
Ženski pevski zbor, ki deluje v okviru Društva upokojencev Negova - Spodnji Ivanjci, je aprila slavil dvajseto obletnico ustanovitve. V tem času so pevke izdale več kaset in videospot. Zbor, ki je bil ustanovljen na pobudo tedanjega predsednika Karla Fleisingerja, vse od začetka vodi Vlado Maguša, v njem je trinajst pevk, šest jih poje že 20 let. Na jubilejnem koncertu so nastopili še mešani pevski zbor Društva upokojencev Sv. Jurij ob Ščavnici Jakob Šešerko, učenci Osnovne šole dr. A. Trstenjaka Negova in tamburaška skupina Kulturnega društva Peter Dajnko iz Črešnjevcev. Pevke so prejele društveno priznanje in Gallusove značke Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti. (Besedilo in fotografija: Ludvik Kramberger)
-
MARIBOR
Po štiriletnem premoru zaradi covida je v Mariboru marca vnovič potekala revija pevskih zborov društev upokojencev iz Zgornjepodravske pokrajinske zveze društev upokojencev Maribor, 32. po vrsti. Sodelovalo je pet zborov, in sicer mešani pevski zbor Društva upokojencev LI-PE, Limbuš - Pekre, ženski pevski zbor Društva upokojencev Malečnik, mešani pevski zbor Društva upokojencev Ruše, ženski pevski zbor Zlata jesen Društva upokojencev Maribor Tabor in mešani pevski zbor Društva upokojencev Slivnica. Za uvod v revijo pa je zapel gostujoči ženski pevski zbor Društva upokojencev Negova iz Spodnjih Ivanjcev. Ob zaključku se je sodelujočim zahvalil predsednik PZDU Maribor Franc Slavinec. (Besedilo: Jožefa Prah, fotografija: Viljem Šetar)
-
GORNJA TEŽKA VODA
Predstavniki Pokrajinske zveze društev upokojencev Dolenjske in Bele krajine so na nedavnem občnem zboru predstavili, kaj vse so lani naredili. Še posebej so se izkazali športniki, ki so že tretje leto zapored osvojili prvo mesto na pokrajinskih igrah. Zelo aktivni so bili tudi na kulturnem in rokodelskem področju. V programu Starejši za starejše sodeluje 14 od 36 društev, njihovi prostovoljci pa so opravili skoraj 8000 obiskov in organizirali okrog 2000 pomoči ter obiskali več kot 700 vrstnikov.
V medgeneracijski center na prijetno druženje
Aktualno
Svetli in dovolj veliki prostori Medgeneracijskega centra Izola, ki deluje pod okriljem izolskega doma upokojencev, so ravno pravšnji za druženje in kakovostno izvajanje različnih brezplačnih dejavnosti, kar ima v današnji družbi res velik socialni pomen.
Ob našem obisku je bilo vzdušje v centru prijetno in živahno, uporabnike pa smo dopoldne »zmotili« pri igranju namiznega tenisa in vadbi za stabilnost in moč s kineziologom. »Na voljo imamo kar štiri igralne mize. Ta dejavnost je dobro obiskana, večinoma se srečamo domačini pa tudi stanovalci iz oskrbovanih stanovanj in drugih bližnjih krajev. Eni pridejo zaradi terapij, drugi z namiznim tenisom kljubujejo parkinsonovi bolezni, saj je v pomoč pri koordinaciji gibov,« pojasni prostovoljec Zorislav Toth. »Ta center je res dobrodošel. Kdor želi narediti nekaj zase, bo tukaj zagotovo našel kakšno dejavnost, ki mu ustreza,« ocenjuje.
-
LOŠKI POTOK
Decembra lani je minilo 70 let, odkar je bila v okviru občinskega odbora DU Ribnica ustanovljena podružnica upokojenskega društva za Loški Potok, ki se je 22 let kasneje reorganizirala v samostojno Društvo upokojencev Loški Potok. Ob jubileju je društvo pripravilo slavnostno prireditev, na kateri so sodelovali učenci Osnovne šole dr. Antona Debeljaka in njihovi vrstniki, ki obiskujejo glasbeni pouk v okviru Glasbene šole Ribnica. Ob tej priložnosti so izdali zbornik o delovanju društva, v katerem je bilo v prvem letu delovanja devet članov, zdaj jih je pa več kot 200. V zborniku so podrobneje predstavili člane, ki s svojim talentom in delom posegajo na področje ljubiteljske umetnosti, in aktivnosti s področij kulture, etnologije, kulinarike in medgeneracijske solidarnosti, v katere so člani vložili veliko prostovoljnih ur, kar je tudi širše vplivalo na lokalno skupnost. (Besedilo in fotografija: Vlado Mohar)
-
DD
V sklopu Kulturnega društva Rak Rakek deluje osem sekcij, najmlajša med njimi je sekcija Mozaik. S tehniko izdelave mozaikov smo se članice seznanile že v okviru likovne sekcije. Navdušila nas je kiparka Galina Malahova, ki je takrat stanovala na Rakeku in se je intenzivno ukvarjala z mozaiki, zato smo marca leta 2017 ustanovili samostojno sekcijo.
Delujemo pod mentorstvom Eve Ule. Trenutno skupina šteje 31 aktivnih članov, več kot dve tretjini je upokojencev. Srečujemo se enkrat na teden in izdelujemo mozaike iz različnih materialov – vitražnega stekla, smaltov (posebnega stekla za izdelavo mozaikov), keramičnih ploščic, kamenčkov, školjk … Material pa izdelujemo tudi sami, in sicer iz keramične mase in barvnih pigmentov. Mozaike ustvarjamo na določene teme. Tako smo v sezoni 2017/18 izdelovali triptihe pa potem portrete živali, ptice naših krajev, sadje, zelenjavo ter slaščice, v...
-
MURSKA SOBOTA
V enajstih pomurskih upokojenskih društvih delujejo sekcije za ročna dela, ki bogatijo kulturno dediščino pokrajine ob Muri, upokojenci pa v njih najdejo svoje zadovoljstvo, mir in navdih za ustvarjanje. Komisija za kulturo pri Pomurski pokrajinski zvezi društev upokojencev Murska Sobota je v sodelovanju s Pokrajinsko in študijsko knjižnico Murska Sobota pripravila bogato pregledno razstavo ročnih del osmih društev upokojencev: Šalamenci, Veržej, Puconci, Ljutomer, Črenšovci, Moravske Toplice, Cankova, Turnišče. Na ogled so bila različna ročna dela: vezenje, kvačkanje, rišelje, klekljanje ter izdelki iz slame, ličja in drugih materialov, rože iz krep papirja in nogavic, vizitke, čestitke ter še mnogo drugih izdelkov. (Besedilo in fotografija: Jože Žerdin)