-
Božični kaktusi zanesljivo polepšajo decembrski praznični čas. A veselje s cvetočimi božičniki čez tedne mine in potem jih moramo pustiti počivati. Zelo strogo mirovanje imajo pozimi tudi druge kakteje, zato naj bo prepoved zalivanja kar zapisana v vrtnarjev decembrski opomnik.
Kaktusi ali kakteje so posebneži rastlinskega sveta, saj nimajo listja, vsa življenjsko pomembna opravila so prevzeli poganjki - včasih kot enovita stebla, drugič spet kot razvejani poganjki. Pri božičnih kaktejah so poganjki močno razvejani in sploščeni, da bi jih mogli zmotno imeti za liste. Znanstveniki so prepričani, da so se razvili pred 40 milijoni let in zato jih najdemo v naravi le v obeh Amerikah. Tako je rod Schlumbergera doma v Braziliji, kjer naseljuje drevesne rogovile ali celo vlažno skalovje.
-
Za rastline se končuje rastno obdobje in odpadajoče listje nas opominja, da se začenja čas sajenja in presajanja lesnatih rastlin. Jesensko sajenje ima znatne prednosti pred pomladnim, zato si prikličimo v spomin lepoto in uporabnost nekaterih izbrancev med cvetnim grmičevjem.
Nikakor pa ne smemo prezreti nekaterih opravil, ki sodijo v ta letni čas. Mislim na presajanje, nabiranje semen, skorajšnje možnosti rezanja lesnatih potaknjencev in morda tudi na nekaj obrezovanja. Najpomembnejša spodbuda za jesenske saditve drevnine je dejstvo, da se čez zimo prst okoli korenin zanesljivo sesede in se tako ustvari kapilarni stik s koreninami. Tako ni nobene ovire, da rastline ne bi začele s svojimi aktivnostmi, brž ko napoči njihov čas.
-
V vinotoku sadimo mačehe in marjetice. Radi jih družimo s pomladnimi čebulnicami in s sajenjem moramo prav tako pohiteti. Te dvoletnice si dajo duška v barvitem razkazovanju prav v času, ko na prostem primanjkuje drugega cvetja, saj cvetijo že ob jesenskem sajenju.
Večino sadik pridelajo poklicni vrtnarji in jih ponudijo, ko se na rastlini odpre prvi cvet. Za domačo rabo jih vzgojijo tudi ljubiteljski gojitelji, vendar je na to treba misliti že sredi poletja. S setvijo marjetic ni težav, a pri mačehah (strokovno vse sorte stlačimo pod ime Viola witrockiana) vzgoja ni ravno preprosta. Seme mačeh ima svoje muhe, ker le stežka in pomanjkljivo vzkali, če pozabimo, da so to izrazite temnokalivke. Dodatna težava je v tem, da so semena obdana s tanko oljno prevleko, ki preprečuje dostop vlage.
-
Javorov rod, same listnate olesenele rastline, je zelo pester in najprej opazimo njihovo raznovrstnost po obliki listov in razraslosti krošenj. Z več kot sto vrstami javor domuje le na severni polobli, in to od Japonske in Evrope do Amerike. Nekatere sorte so pomembne zaradi odličnega lesa, druge cenimo kot okras. Tudi iz domačih javorov so vzgojene nekatere posebne oblike, ki jih drevesničarji za okrasne namene razmnožujejo s cepljenjem in zato sadike niso med najcenejšimi.