-
Tako ji pravijo, čeprav ni ne psihologinja ne psihoterapevtka. Je vrhunska poznavalka knjig, knjižnih zakladov in nesporna avtoriteta na svojem področju. Bila je dolgoletna vodja Trubarjevega antikvariata. Za svoje delo je prejela Schwentnerjevo plaketo, Trubarjevo priznanje, bila je knjigotržka leta 2008, leta 2017 je prejela plaketo mesta Ljubljana, na 33. slovenskem knjižnem sejmu pa Schwentnerjevo nagrado za življenjsko delo. S svojo strokovnostjo, razgledanostjo, izjemno pripadnostjo, požrtvovalnim delom in ogromno življenjsko ter delovno strastjo ji je uspelo harmonično združiti konjiček in poklic.
-
FINANCE IN MI
Poslovna prebrisanost ne pozna meja. Številna podjetja so tako rekoč stalno na preži, ko iščejo načine, kako na etično sporen, a še vedno (pogojno) zakonit način s svojimi strankami skleniti pravni posel, ki bo zanje ugodnejši kot za stranko. Kot eden izmed najpriročnejših načinov za sklepanje takih nekorektnih pravnih poslov se je izkazal drobni tisk v pogodbah oziroma splošnih pogojih poslovanja, ki ga še posebej obsežno uporabljajo podjetja, ki se ukvarjajo s finančnimi storitvami (banke, zavarovalnice, hranilnice, investicijske družbe ter druga podjetja, ki se ukvarjajo s posojanjem denarja).
-
DOBRE STARE VIŽE
Njeni prvi glasbeni koraki so bili pri štirih letih na nekem družinskem srečanju, ko so sorodniki odšli na ples v Ankaran. »Igrali so zelo razposajeno glasbo, in kar samo me je gnalo na sredino plesišča, zaprla sem oči in se vrtela in vrtela. Ko je muzika nehala igrati, sem odprla oči. Vsi so stali okrog mene in ploskali na vso moč! Tega sem se ustrašila in stekla mami v naročje. To je bil moj prvi javni nastop!«
Prvi pevski nastop Ivice Vergan pa se je zgodil nekaj let kasneje ob prazniku republike, 29. novembra. V bolnišnici Valdoltra je nastopil pevski zbor in kot majhna punčka je tam zapela Moj rodni kraj, moj rodni dom. Ko je končala, jo je pevski zbor dvignil v zrak in morala je držati Titovo sliko, oni pa so peli himno. Kasneje je hodila v glasbeno šolo, učila se je igranja na harmoniko, pri štirinajstih letih je prvič nastopila na tekmovanju Pokaži, kaj znaš. S harmonikarjem Ottaviem Brajkom sta si delila prvo mesto. In še danes rada kdaj zaigra.
-
Torbice so prav tako zapeljive kot oblačila. Izdelane so iz različnih materialov, imajo veliko drobnih poudarkov, sestavlja jih več barvnih odtenkov ali celo vzorcev in dodatkov.
Barve. Omejitev pri barvah v letošnji modni sezoni ni. Lahko izbirate med klasičnimi barvami, kot so črna, temno rjava, barva kamelje dlake, peščena. Med izrazitejšimi barvami pa boste našli odtenke rdeče, medeno rumene, rožnate in modre. Če je vaša garderoba barvno manj izrazita, vam priporočam, da se odločite za barvitejši odtenek. Torbica je lahko celo dvo- ali večbarvna. Res pa je, da taka torbica ni primerna za vse kombinacije.
-
Smo sredi hladnega obdobja v koledarskem letu in poleg toplega oblačila in obutve za štirinožce s krajšo dlako ne smemo pozabiti na njihove tačke. Mrzla in poledenela tla, posut pesek in še posebej sol so tisti dejavniki, zaradi katerih lahko blazinice na tačkah popokajo, se poškodujejo, zakrvavijo in bolijo. Zimskim tegobam pa se izognemo z malo enostavne nege ter tako poskrbimo za udobje svojega kosmatinca.
Poskrbite, da bo dlaka na tačkah lepo in kratko pristrižena. To lahko namesto vas brez težav opravi pasji frizer ali pa vam pomagajo pri veterinarju. Tako se boste izognili umazaniji in nadležnim kepam snega, ledu in soli. Posebej lastniki večjih in dolgodlakih pasem boste zelo dobro vedeli, kako psi s sprehoda prinesejo s seboj še kup nadležnega snega in peska ter umazanije na tačkah, to pa je treba odstraniti, kar nam lahko vzame kar nekaj časa in volje. Prav tako poskrbite, da kremplji na tačkah ne bodo predolgi.
Bosna – dežela skrajno gostoljubnih ljudi
V mošeji nedaleč od Bihaća je zakrita ženska čistila preproge. »Gospa, ali smem vstopiti? Nisem muslimanka, toda rada bi si ogledala džamijo.« Prav razveselila se me je in mi razkazala vse prostore mošeje. Molilnico, z računalniki opremljeno učilnico, celo kuhinjo, kjer kuhajo, se družijo in posedajo verniki zlasti v prazničnih dneh. »Kako živite?« sem jo vprašala, saj je nad mošejo na hribčku stala pravoslavna cerkev. »Pri nas živimo tako, kot da se ni nič zgodilo. Tudi družimo se. Tako pač je danes.«
-
Udoben pulover iz večbarvne volne, ki se spleta v živahen vzorec, pletemo malo po dolgem in malo počez.
Velikosti: 40/42 in 44/46. Opisi za 44/46 so v oklepajih.
Potrebujemo: 300 g (350) večbarvne melirane volne, 250 g (300) modro-zelene melirane volne; pletilke št. 4,5 in 5, krožno pletilko št. 4,5.
Vzorci. Patentni vzorec (pletilke št. 4,5): menjaje pletemo 1 desno in 1 levo petljo. Gladke desne petlje (pletilke št. 5): v vrstah na licu desne petlje, v vrstah na narobni strani leve petlje.
-
Čeprav je Lojze ležal bolan in je ves čas porabila za nego in sedenje ob njem in za pogovor in za kuhanje, se je odločila, da na tisto delavnico vendarle gre. Saj se bo naučila skuhati vse tiste specialitete, ki jih še ne zna, in bo z njimi še bolj stregla bolnega moža. Vse sta se dogovorila in prepričana je bila, da ne more priti nič vmes in bo zagotovo šla. Zjutraj bosta postorila vse, kar je potrebno, dopoldne je Lojze lahko sam, okoli poldne pride sestra iz zavoda za nego, kosilo mu bo prišla pogret soseda, še preden se bo po kosilu prebudil iz popoldanskega spanja, pa bo Mica, vsaj tako misli, že nazaj doma.
-
Prosti časjanuar '18Ljudje Starejši Dom
Naftna kriza, plinska kriza, energetska odgovornost – povsod srečujemo te besede, a radi bi bili le na toplem in želimo, da je račun za ogrevanje čim nižji. Spreminjanje načina ogrevanja običajno ni enostaven poseg in je gotovo povezan z dodatnimi stroški predelav. Kaj pa je vseeno na voljo za hitro in dovolj poceni rešitev, da imamo v stanovanju ali hiši toplejše prostore in ohranimo račune za energijo na sprejemljivi ravni? Če pa dodatne toplote ne potrebujemo, si lahko za nekaj romantike omislimo kamin na alkohol, ki ne potrebuje dimnika.
-
Slovenski kulturni praznik, 8. februar, lahko letos počastite na prav poseben način: s pohodom po poti velikih literatov, ki se začne pred Prešernovo rojstno hišo v Vrbi na Gorenjskem, kamor se pohodniki tudi vrnejo na osrednjo proslavo.
V Žirovnici in okolici so se namreč rodili štirje veliki literati, ki so zaslužni za obstoj slovenskega jezika: Matija Čop (Žirovnica), Fran Saleški Finžgar (Doslovče), Janez Jalen (Rodine) in dr. France Prešeren (Vrba). Vse štiri rojstne hiše povezuje dobrih osem kilometrov dolga nezahtevna pot, ki vodi tudi mimo čebelnjaka slikarja in čebelarskega mojstra Antona Janše. Na kulturni praznik Zavod za turizem in kulturo Žirovnica prireja pohod po Poti kulturne dediščine, ki je bila leta 2012 v tekmovanju Turistične zveze Slovenije Moja dežela – lepa in gostoljubna razglašena za najboljšo tematsko pot, lani pa so zasedli tretje mesto. Izbor namreč sledi znanemu sloganu »turizem smo ljudje« in smernicam zelenega turizma oziroma trajnostnega razvoja v turizmu. Priznanja v kategoriji tematske poti podeljujejo od leta 2011.