Predjamski grad - trdnjava in dom
Nedaleč od Postojne sta narava in človek skozi tisočletje oblikovala svojstveno kamnito poslopje. Zdajšnjo podobo je utrdba dobila konec 16. stoletja, a o njej so poročali že leta 1202. Dandanesje poslopje z okolico prvorazredna turistična zanimivost. Predjamski grad je v velikem obsegu obnovljen. Obiskovalci si lahko ogledajo bivanjske prostore z opremo, kapelo, ječo. Še posebej zanimivi so razstavljeni primerki orožja, oljne slike in Pietá iz leta 1420. Posebnost je še najstarejši del trdnjave, od koder je speljan Erazmov rov.
Pod Bavškim Grintavcem je bilo živo
V gorskih zaselkih Lemovje, Črnela in Na skalah pod jugovzhodnimi pobočji Bavškega Grintavca je še sredi prejšnjega stoletja vrvelo od življenja. Trenta in stranske doline Lepene, Vrsnika, Zadnjice in Zgornje Trente so bile prenaseljene in tu, kjer živi danes le še dobrih dvesto duš, se jih je nekdaj trlo skorajda desetkrat več, pa so zato rinili čedalje više in poselili vse borne ravninice. Še leta 1949 je na Lemovju živelo kakih 50 ljudi, tudi otrok, ki so hodili po ozki stezički dobrih 400 metrov niže v šolo v vasi Soča in ob vračanju je...
-
Marija Zaplotnik je gospa, ki se zna dobrovoljno prilagoditi vsakim razmeram. Čeprav je srčna bolnica, ne pusti, da bi jo bolezen pretirano ovirala. Živi sama, če je potrebno, ji na pomoč priskočita sin ali snaha, a ju ne želi obremenjevati. Zato ji izredno veliko pomeni, da se lahko sama odpravi po opravkih, odkar si je pred dvema letoma kupila skuter. Na prvo vožnjo jo je spremil sin na kolesu, da sta preverila, kje so klančine ali morebitne nevarnosti, kmalu zatem pa se je opogumila in se je zapeljala sama.
Temelj medgeneracijskega sodelovanja je medgeneracijska solidarnost
V zaostrenih gospodarskih in političnih razmerah se še bolj kot sicer kaže, kako radi imamo in kako cenimo svojo državo - kakšno je naše domoljubje. Zlasti med starejšimi prevladuje občutek, da ga je vse manj. »Vsaka generacija ima svoj pogled na domoljubje in ga ocenjuje po svoje«, meni predsednik države dr. Danilo Türk. Z njim smo se pogovarjali ob dnevu državnosti in letošnjem mednarodnega leta medgeneracijske solidarnosti in aktivnega staranja.
Raziskovalec kulturne dediščine
V Evropskem letu aktivnega staranja in medgeneracijske solidarnosti je Slovenija izbrala ambasadorje dejavnega staranja, ki naj bi pripomogli k širjenju sporočil o pomenu sodelovanja med generacijami. To so Ivo Daneu, Peter Florjančič, dr. Mateja Kožuh Novak, Neža Maurer, Vlasta Nussdorfer, Rok Terkaj in Mito Trefalt. Tudi univerza za tretje življenjsko obdobje je izbrala svoje ambasadorje: najdejavnejše člane prostovoljce po regijah. Tokrat predstavljamo Iva Puharja z Grosuplja.
Marija Božič in njeno sončno poslanstvo
Marija Božič ni le sanjala, ampak je tudi želela udejaniti idejo, da bi bili ljudje, ki so na videz drugačni, sprejeti in upoštevani kot vsi drugi. Bila je med ustanovitelji Gorenjskega društva za cerebralno paralizo v Kranju ter direktorica v invalidskem podjetju Sonce d.o.o. In čeprav je že upokojena, še vedno koordinira projekte izobraževanja in svetovanja za Sonček – Zvezo društev za cerebralno paralizo Slovenije. V projektu Korak k sončku otroke, njihove starše, vzgojitelje in učitelje v vrtcih in šolah seznanja z drugačnostjo.
Živeti polno, ker nikoli ne veš, kaj te čaka
Tako pravi Franc Langerholc, gasilec iz Škofje Loke, ki se je pred nedavnim upokojil. Vse življenje je tudi alpinist in plezalec, zato mu je prav zanimivo prisluhniti, ko pripoveduje, kaj vse je že doživel. Tudi dva tisoč intervencij na leto, kar pomeni pet na dan, opravijo v Gasilski brigadi Ljubljana, kjer je delal zadnja leta. »Od tega je le tretjina požarov, vse drugo so tehnične intervencije,« razlaga Franc, ki ga vsi kličejo Cac. Kaj torej počnejo poleg tega, da gasijo požare? »Posredujemo v prometnih nesrečah, v ekoloških nesrečah,...
Mlada zagnanost in stara previdnost
Na Matijovčevi kmetiji v Podbrezju na Gorenjskem gospodari že šesti rod Jegličev. Z umnim gospodarjenjem in s složnostjo postaja njihova domačija z vsako generacijo bolj napredna in trdna. Kljub obilici dela - ukvarjajo se z integrirano pridelavo sadja in zelenjave, pa tudi s turizmom - pa najdejo tudi čas za športno in kulturno udejstvovanje in potovanja. Njihov priimek je v družinski kroniki zapisan že leta 1712, ko se je rodil Janez Jeglič; od takrat dalje se imena vseh naslednjih gospodarjev začenjajo na črko J.
Z novogradnjami so precej skvarili Glavni trg
Ljutomer, ki leži na desnem bregu reke Mure, ob vznožju Slovenskih goric, na prehodu iz Ščavniške doline na spodnje Mursko polje, je središče širšega kmetijskega zaledja in kulturnega območja, imenovanega Prlekija. Kraj se v pisnih virih prvič omenja leta 1211 in kot trg v urbarju med letoma 1265 in 1267, dobrega pol stoletja potem, ko je bilo Mursko polje iztrgano Madžarom in meja učvrščena na Muri, kjer je ostala do konca prve svetovne vojne. Naselje, ki je zaslovelo po bésedi na prostem leta 1863 in prvem slovenskem narodnem taboru leta...
Lendavsko zatočišče kralja Matjaža
Izpod Lendavskih goric se razgleduje po naši panonski ravnici graščina, ki je imela skozi stoletja pomembno obrambno vlogo. V njej je nekaj časa prebival tudi Matija Hunjadi, med Slovenci znan kot legendarni kralj Matjaž. Danes sta v graščini muzej in galerija. Ohranjena so zanimiva zgodovinska pričevanja in legende, ki odstirajo podobo lendavske preteklosti. »Prekmurje je, kot kažejo najnovejša arheološka odkritja, izredno bogato z najdbami iz obdobja prazgodovine,« ugotavlja lendavska kulturna delavka Tanja Šimonka.