Študenti in starostniki pod isto streho
Na Dunaju imajo študentke in študenti možnost, da namesto v študentskih domovih stanujejo v prostih sobah domov za starejše. V zameno za ugodno najemnino se družijo s stanovalci domov, se z njimi sprehajajo, pogovarjajo in igrajo družabne igre, nekaterim pa celo pomagajo pri učenju računalniških veščin.
Že dve leti mesto Dunaj omogoča študentkam in študentom, da za 220 evrov najemnine bivajo v enem izmed osmih mestnih domov za starejše. Na voljo so jim 50 kvadratnih metrov velika neopremljena stanovanja z dvema ločenima spalnicama, predsobo in kopalnico ter s skupno teraso ali balkonom. Ta stanovanja za dve osebi bi sicer ostala prazna, saj se zanje odloča vedno manj starostnikov. V zameno za ugodno najemnino pa morajo študenti v domu opraviti 20 ur na mesec prostovoljnega dela oziroma druženja s stanovalci. Študentske zabave so prepovedane, imajo pa zato študenti veliko miru za učenje.
Noč, ko imajo knjige svojo moč
Na svetovni dan knjige, ki je danes, 23. aprila, ljubitelji branja in knjig uživamo v Noči knjige, ki velja za najbolj množično prireditev na področju bralne kulture pri nas. Projekt že šesto leto zapored pripravljata Društvo Festival Sanje in založba Sanje, pod častnim pokroviteljstvom Slovenske nacionalne komisije za Unesco.
Fokus letošnje Noči knjige je posvečen osrednji temi francoske revolucije, ki je pomembno opredelila ustvarjalnost Valentina Vodnika. Letos obeležujemo 200 letnico njegove smrti. Moto francoske revolucije Liberté, égalité, fraternité – svoboda, enakost, bratstvo – je postavil temelje razsvetljenstvu, bistveno vplival na duhovni in politični razvoj Evrope, in danes sodi med temeljne pridobitve evropske identitete in evropskega
Srečanje potomcev Maistrovih borcev
Društvo general Maister Veržej v sodelovanju z Zvezo društev general Maister vabi na prvo srečanje članov društev general Maister in potomcev Maistrovih borcev. Srečanje bo v soboto, 11. maja 2019, s pričetkom ob 9.30 uri pri kulturnem domu v Veržeju.
Organizatorji prosijo vse potomce Maistrovih borcev, da svojo udeležbo prijavijo svojim lokalnim društvom ali neposredno Društvu general Maister Veržej, Franja Kozarja 26, 9241 Veržej, e-pošta: dgm.verzej@gmail.com, tel. št.: 041 412 745 ali 041 274 961.
-
Danes se v Radovljici začenja največji čokoladni dogodek v Sloveniji, osmi festival čokolade. Do nedeljskega večera se boste lahko sladkali z najrazličnejšimi vrstami, oblikami in okusi čokolade in čokoladnih izdelkov in se naučili katero od sladic pripraviti sami.
Organizatorji med drugim pripravljajo Čokoladni ruby bingo (nagradna igra), kuharske delavnice za otroke s Srednjo gostinsko in turistično šolo Radovljica, športno-adrenalinske preizkušnje: lokostrelski kotiček, adrenalinski spust po vrvi, pump track poligon za kolesa in skiroje, veliki peskovnik, Mini Planica v nedeljo, igrišče na cesti, znanstveni kotiček od zrna do tablice čokolade s Hišo Eksperimentov, doživite lahko medeno pravljico, zvečer pa se zabavajte ob glasbi.
Lažje razumevanje smrti s kockami
Pogrebni muzej na osrednjem dunajskem pokopališču že od leta 1967 predstavlja zgodovino dunajske žalne in pokopališke kulture, hkrati pa se na nekoliko nenavaden način soočajo s temo smrti. Med njegove prodajne uspešnice sodijo namreč tudi posebne lego kocke.
Ta teden je muzej predstavil novo kolekcijo kock, katerih pomen priznava tudi Dunajsko deželno združenje za psihoterapijo. Igrače lahko pri žalovanju kot preventiva ali kot podpora terapiji otrok in njihovih staršev nudijo dodaten način izraza. Tukaj je zelo pomembna vizualna predstavitev dogodkov, saj se znajo otroci na simbolični ravni zelo dobro in kreativno izražati.
-
Fotografsko društvo Radovljica je v sodelovanju z občino že deseto leto zapored izvedlo natečaj za pregledno razstavo fotografij o dogodkih v občini. Razpisali so dodatno temo Čebelnjaki in panji v občini Radovljica. Razstava nagrajenih in izbranih fotografij bo na ogled do 15. aprila v galeriji Avla Občine Radovljica.
Na fotografiji je prvonagrajena fotografija Vide Markovc na temo Čebelnjaki in panji.
Dan za spremembe - proti diskriminaciji
V soboto, 6. aprila, bo po vsej Sloveniji potekal 10. dan za spremembe, tokrat pod geslom Odpravimo diskriminacijo. Nevladne organizacije, šole, dijaški domovi, domovi starejših občanov, občine, krajevne skupnosti, muzeji, knjižnice, gledališča in drugi javni zavodi, podjetja in posamezniki bodo z različnimi akcijami spodbujali dobre odnose med različnimi skupinami v družbi. Po vsej državi bo na ta dan aktivnih več kot 600 organizacij in več kot 9000 prostovoljk in prostovoljcev .
Peticija za ureditev dolgotrajne oskrbe
Zveza društev upokojencev Slovenije je pripravila peticijo za ureditev dolgotrajne oskrbe kot nove in posebne veje socialne varnosti.
V obrazložitvi peticije (vsebino povzemamo na kratko) so med drugim zapisali, da je dolgotrajna oskrba organizirana dejavnost zagotavljanja pomoči osebam, ki zaradi onemoglosti in izgube fizičnih in intelektualnih sposobnosti ne morejo poskrbeti zase in skozi daljši čas, ali trajno, potrebujejo pomoč drugih pri opravljanju temeljnih dnevnih opravil kot so hranjenje, pitje, vzdrževanje osebne higiene, odvajanje, gibanje v prostoru in vzdrževanje socialnih stikov. Vse več je ljudi, zlasti starejših, ki so pri opravljanju temeljnih dnevnih aktivnosti odvisni od drugih.
Biološko razgradljive vrečke so bolj prijazne naravi
Mestna občina Ljubljana že od leta 2016 vodi kampanjo osveščanja meščank in meščanov za čim manjšo uporabo plastičnih materialov. Predlagajo denimo, da se po nakupih tako na tržnico kot po trgovinah odpravimo z drugimi okolju prijazno embalažo, kot so biološko razgradljive ali papirne vrečke, platnene torbe, nahrbtniki, košare ali cekarji.
V sklopu kampanje Nisem večna, sem pa zato manj tečna. Sem biološko razgradljiva vrečka. so na osrednji tržnici v Ljubljani postavili vrečkomat, na katerem si lahko kupci brezplačno vzamejo biorazgradljivo vrečko. Vrečke so namenjene živilom in jih lahko odlagamo na kompost. Vrečkomat bo na tržnici postavljene 30 dni (do začetka meseca maja).
Če imate radi svoje možgane, skrbite zanje
V zadnjih nekaj desetletjih se je izjemno povečalo zanimanje za raziskovanje možganov, ki veljajo za najzapletenejši in najskrivnostnejši del človeškega telesa. Raziskovalci so naredili preboj v razumevanju cele vrste značilnosti njihovega delovanja. Žal pa smo še vedno zelo daleč od tega, da bi razumeli, kako delujejo že, ko so zdravi: kako udejanjajo vse to, kar smo, kar zmoremo, česa se lahko naučimo … Še manj smo sposobni natančno opredeliti, kje in kako gredo stvari narobe pri različnih motnjah in boleznih, pravi dr. Maja Bresjanac, zdravnica in patofiziologinja na Inštitutu za patološko fiziologijo ljubljanske medicinske fakultete. Je predsednica Slovenskega društva za nevroznanost (SiNAPSA), ki vsak tretji teden v marcu organizira vedno odlično obiskan Teden možganov. Na številnih dogodkih po Sloveniji na kar najbolj poljuden način ozaveščajo laično in strokovno javnost o delovanju možganov.