-
Večnamenska vlažilna krema z naravnim kokosovim oljem naredi kožo mehko, gladko, čvrsto in osveženo. Je lahkotna in nemastna ter primerna za vse tipe kože.
Med tistimi, ki boste odgovorili na vprašanje, katero olje vsebuje vlažilna krema, bomo izžrebali šest nagrajencev in jim po pošti poslali predstavljeni izdelek podjetja Oriflame.
Odgovor nam skupaj s svojimi podatki pošljite do 5. avgusta na dopisnici (vrednost B) na naslov: Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Za nagrado«.
-
Na seznamu redkih in ogroženih vrst pri nas je tudi človeška ribica, imenovana močeril ali proteus (Proteus anguinus). Že dolgo ni bilo v javnosti o njej toliko govora kot zadnje leto. Kako tudi ne, saj je ena od samičk v Postojnski jami poskrbela za številen zarod, kar je razburkalo domačo in svetovno javnost.
Bledo kačasto bitjece že od 17. stoletja, ko so se pojavili prvi zapis o njem, vzbuja radovednost ljubiteljskih botanikov ter učenih znanstvenikov. Omenjal ga je že Janez Vajkard Valvasor v Slavi vojvodine Kranjske (1689). Slišal je namreč zgodbo o jami med Vrhniko in Logatcem, v kateri ždi zmaj in vsake toliko izbruha vodo iz izvira, ko se je nabere preveč. Z naraslo vodo naj bi prišli na površje tudi zmajevi mladiči, po opisu kmeta je bil eden izmed njih »pičlo ped dolg in podoben kuščarju …«.
-
Kaj pričakujejo v domovih?
Institucionalna oskrba je v Sloveniji dobro urejena, kar nam priznavajo tudi v tujini. Domovi starejših občanov tudi drugim krajanom ponujajo določene storitve, na primer začasne nastanitve, dnevno varstvo v dnevnih centrih, pomoč na domu, razvoze kosil … Stanovalcem zagotavljajo kakovostno bivanje, opažajo pa, da je vedno manj tistih, ki lahko sami krijejo potrebno oskrbo, kar je skrb vzbujajoče, omenjata sogovornika.
Zoran Hoblaj, direktor DSO Rakičan: »V zakonu o dolgotrajni oskrbi bi morali urediti predvsem košarico storitev, ki jih bo zakon financiral, ne pa da razpravljamo o tem, koliko denarja imamo na voljo. Sprejemati zakon, ki ne bi imel rešitve za financiranje storitev iz blagajne za dolgotrajno oskrbo, je nesmiselno. Uporabnik pri nas krije približno 75 odstotkov storitev iz lastnega žepa, le 25 odstotkov storitev se pokriva iz javnih sredstev. V Evropi pa so te številke obrnjene. In če primerjamo ekonomsko ceno v domovih ter ceno v bolnišnici, ki za isto osebo dobi do osemkrat več, kot dobimo domovi, ali pa ceno dnevne oskrbe zapornika, pridemo do zaključka, da je nekaj pri nas hudo narobe. Namesto da bi nadgradili dobro delujočo oskrbo starejših in jo podkrepili s finančnimi rešitvami, postavljamo sistem, ki vse obrača na glavo, uvaja birokracijo in nima odgovorov, kaj bo posameznik dobil financirano iz sistema dolgotrajne oskrbe in na kakšen način.«
Osebe z demenco vabljene na konferenco
Slovensko združenje za pomoč pri demenci Spominčica - Alzheimer Slovenija letos praznuje 20. obletnico delovanja. Praznovanje bo sovpadalo z mednarodno konferenco o demenci – ASK 2017, ki bo 20. in 21. oktobra 2017 v Termah Čatež.
Na konferenci, deveti po vrsti, bodo sodelovali strokovnjaki in laiki z vseh področij, ki so povezana z demenco: nevrologi, psihiatri, družinski zdravniki, psihologi, socialni delavci, raziskovalci, predstavniki politike, državnih institucij, domov za starejše, nevladnih organizacij in druge. Vodilni svetovni in domači strokovnjaki bodo predstavili vrsto novosti na področju obravnave oseb z demenco, raziskav in znanstvenih dosežkov ter dobrih praks.Udeleženci pa si bodo ob tem lahko ogledali še gledališko predstavo Kje sem ostala?, ki raziskuje odnos ob razvoju demence skozi osebno in družbeno perspektivo.
Strankin predlog pokojninske reforme
Po mnenju stranke Nova Slovenija nujno potrebujemo reformo pokojninskega sistema – ki pa mora sovpadati z zdravstveno reformo in reformama javnega sektorja ter davkov in prispevkov. Pripravili so svoj predlog prenove pokojninskega sistema in ga predstavili na javni tribuni.
Kot je povedal vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin, sedanji pokojninski sistem že kratkoročno ni vzdržen, poleg tega razslojuje družbo, saj mnogi upokojenci ne prejemajo dostojnih pokojnin. Prav tako ni primerno, da država za pokojninsko blagajno prispeva več kot milijardo evrov iz državnega proračuna. Njihov predlog predvideva sistem s tremi pokojninskimi stebri. V prvega, ki bi bil obvezen, bi vsi zavarovanci vplačevali enako vsoto in sicer 150 evrov. Tudi drugi steber bi bil obvezen, vanj bi zavarovanci vplačevali po 6 odstotkov bruto plače, ta denar pa bi se plemenitil v izbranih naložbah. Sodelovanje v tretjem stebru pa bi bilo prostovoljno, zavarovanci bi po želji izbrali tako znesek kot zavarovalno-finančno institucijo. Reformo so pripravili ob predpostavki, da bi se ljudje upokojevali pri 65-tih letih s 40 leti pokojninske dobe. Najnižja izplačana pokojnina pa bi znašala toliko, kot je določen znesek za prag revščine, trenutno je to 617 evrov.
Dileme ob sprejemih na varovani oddelek
V okviru državnega preventivnega mehanizma, ki deluje pri uradu varuhinje človekovih pravic, so lani opravili 80 obiskov policijskih postaj, zavodov za prestajanje kazni, domov za starejše občane in posebnih socialnovarstvenih zavodov, zavodov s področja vzgoje in izobraževanja otrok in mladostnikov s čustvenimi in vedenjskimi motnjami, psihiatričnih bolnišnic ter centra oziroma vstopno-sprejemnega centra za tujce. Ob obiskih preverjajo pravne podlage za sprejem v institucijo, bivalne razmere in obravnavo oseb, ki jim je odvzeta prostost.
-
PIRAN
Društvo upokojencev Piran se je na letnem občnem zboru za uspešno delo zahvalilo dosedanji predsednici Rožamariji Slapernik. Za eno leto (do rednih volitev) so člani za novega predsednika izvolili Zdravka Taškarja.
Obravnavali so tudi poročila o delu društva za leto 2016 in sprejeli načrt delovanja za leto 2017. V DU Piran je bilo lani 479 članov, ki se radi udeležujejo zlasti izletov. Maja so se odpravili v Belo krajino, junija pa so se potepali po Porabju in Prekmurju. Vsako leto pripravijo srečanje starostnikov, starih nad 80 let, v oktobru pa predstavo za starejše občane v Avditoriju Portorož. Prav tako so članice in člani društva aktivni na športnem področju, udeležujejo se športnih iger Zveze društev upokojencev južne Primorske, organizirajo prijateljski turnir v balinanju in Miklavžev turnir v pikadu. Vsako sredo ob 9. uri organizirajo vadbo pikada v prostorih KS Lucija in vadbo balinanja na baliniščih BK Antena na Belem Križu. Upokojence in upokojenke, ki še niso včlanjeni v društvo, vabijo v svoje vrste. (Besedilo in fotografija: Zdravko Taškar)
-
V toplejših mesecih se zlasti na nogah, najpogosteje med prsti in na nohtih, zelo rade pojavijo glivice. Posebej množično se razmnožujejo na zmehčani koži, zato jih pogosteje dobijo tisti, ki velikokrat obiskujejo bazene, zdravilišča, savne in telovadnice, ki se pogosteje potijo in imajo določene zdravstvene težave. Z glivicami imajo na primer več težav ljudje z oslabelim imunskim sistemom, bolniki s sladkorno boleznijo ter starejši ljudje, zlasti tisti, ki imajo težave z ožiljem ali imajo ortopedske težave.
-
Ledene sladice
Založba Kmečki glas, 12,50 evra
Tisti, ki menite, da je izdelava domačega sladoleda ali ledene sladice naporna reč, ki terja obilo izkušenj in številne pripomočke, boste ob prelistavanju priročnika spremenili mnenje. In dobili kakšno novo idejo, na primer za pehtranov ledeni zvitek, kamilični sorbet, hruškovo zmrzlino z ingverjem, špargljev sladoled ali rjavčke s timijanovim sladoledom … Skoraj sto receptov so zbrali slaščičarski in živilski strokovnjaki iz Biotehniškega izobraževalnega centra Ljubljana, Centra biotehnike in turizma – GRM Novo mesto ter Izobraževalnega centra Piramida Maribor. Za večino izmed ledenih sladic potrebujete le dober mešalnik in zamrzovalnik pa seveda sadje ter sladke in še kakšne dodatke.
-
Nagradno vprašanje se glasi: Čemu je namenjena linija NIVEA Sun Protect & Moisture?
Ultravijolični filtri, ki jih vsebujejo sredstva za sončenje in ščitijo pred UVA- in UVB-žarki, so nepogrešljivi za učinkovito zaščito pred soncem, a pogosto puščajo rumenkaste madeže na oblačilih. Vlažilni losjoni in pršila iz linije NIVEA Sun Protect & Moisture pa so med prvimi izdelki za zaščito pred soncem, ki varujejo tako kožo kot oblačila. Vsebujejo namreč inovativno formulo, ki omogoča lažje izpiranje madežev zaradi UV-filtrov. Aktivira se šele med pranjem in učinkuje samo na oblačila, kar pomeni, da ne zmanjšuje zanesljive zaščite kože.