Ob stoti obletnici smrti Franca Jožefa
Novembra bo poteklo sto let od smrti habsburškega cesarja Franca Jožefa in na Dunaju že obeležujejo to obletnico z različnimi razstavami, ki pričajo o njegovem življenju in vladanju.
Avstrijski cesar in ogrski kralj Franc Jožef I. je umrl 21. novembra 1916 v starosti 86 let na Dunaju. Med njegovo 68-letno vladavino so se zgodili številni zgodovinsko pomembni dogodki, kot so vrnitev k absolutizmu, sprava z Madžarsko, izbruh 1. svetovne vojne in razpad Avstro-Ogrske, kar je seveda pomembno vplivalo tudi na Slovence.
-
Društvo Ekologi brez meja je nevladna organizacija, ki si prizadeva za izboljšanje stanja okolja s poudarkom na učinkoviti rabi virov in aktivnem državljanstvu. Njeni člani osveščajo javnost o varovanju okolja in naravnih virov, predvsem pa se trudijo spreminjati človeške navade in vzorce, ki so škodljivi za okolje. Koristne informacije in praktične nasvete objavljajo na spletni strani: http://ebm.si. Vsebina je zagotovo vredna ogleda in posnemanja!
Z malo truda in brez dodatnih stroškov lahko naredimo nekaj dobrega za okolje tudi med počitnicami. Povzemamo nekaj nasvetov, kako ravnati, da ustvarimo čim manj odpadkov:
-
V začetku julija je začel veljati nov pravilnik o prometni signalizaciji, ki uvaja nekatere nove prometne znake, nekatere nepotrebne ukinja, nekaj pa je spremenjenih oziroma preoblikovanih. Da ne bo na cestah prevelike zmede bodo vzdrževalci cest prometne znake zamenjevali postopoma, ob rednih vzdrževalnih delih ali zavoljo dotrajanosti, saj imajo za to časa kar deset let. Nekatere talne oznake pa morajo biti spremenjene v štirih letih.
Namen novega pravilnika je uskladitev naše ureditve v skladu z dunajsko konvencijo o prometni signalizaciji ter tudi s sosednjimi državami. Z novimi oziroma spremenjenimi označbami pa naj bi bil prometni režim tudi bolj pregleden, kar pa se bo dejansko pokazalo šele čez čas. Podrobnejše informacije in vse spremenjen znake najdete na spletni strani ministrstva za infrastrukturo http://www.mzi.gov.si, ki je pripravilo pravilnik. Naj navedemo le nekatere.
Prostovoljskega dela je vse več
Kot je zapisano v Poročilu o prostovoljstvu v Republiki Sloveniji za leto 2015, ki ga je za vlado pripravilo ministrstvo za javno upravo, je bil obseg prostovoljskega dela lani največji do zdaj.
Podatke je oddalo 1037 prostovoljnih organizacij, v katerih je 96.822 prostovoljcev opravilo skoraj 11 milijonov ur dela (za primerjavo, v letu 2011 so prostovoljci opravili okoli štiri milijone ur dela).
Prostovoljstvo na vseh področjih delovanja pomembno prispeva k zniževanju revščine in spodbujanju aktivnega prebivalstva, zato ga mora država aktivno spodbujati. Njegova prednost je v hitrem in učinkovitem odzivu na družbene spremembe in zato je v poročilu posebej poudarjeno, da bi bil lanskoletni migrantski val brez pomoči prostovoljcev preprosto neobvladljiv.
-
V dobri družbi nabirati dodatno znanje je prav prijetna popestritev poletnih dni. Podjetje ISA ZNANJE d. o. o, ki že 15 let pripravlja tečaje ter celoletno šolo računalništva za starejše, vas tudi poleti vabi na različne delavnice, ki jih pripravljajo v izobraževalnem centru ISA IT na Železni cesti 14 v Ljubljani (Zupančičeva jama). Nekatere že potekajo, a ne skrbite, delavnice bodo ponovili tudi v avgustu, nekatere še v začetku septembra.Podrobnejše informacije najdete na spletni strani: www.senior.si ali po telefonu na št.: 01 43966 00.
-
Park Kobilarne Lipica je priljubljena točka družin z otroki, zato so od poletja dalje pripravili posebno ugodno ponudbo za obiskovalce. Od 9. ure do 18. ure stane vstopnica za obisk parka za odrasle le tri evre na osebo, za otroke pa je vstop brezplačen. Za doplačilo se lahko obiskovalci po lepo urejeni okolici zapeljejo s kočijo , otroci pa zajahajo ponija. Stara kraška drevesa dajejo veliko sence, pa tudi če se vračate z izleta ali ste preživeli dan ob morju, se je lepo še pozno popoldne ustaviti v Lipici.
Spoznajmo ptice v naši bližini
V Ljubljani, Zeleni prestolnici Evrope 2016 je julij namenjen spoznavanju biotske pestrosti. Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) pripravlja nekaj delavnic in predavanj v katerih je rdeča nit bo predstavitev ptic, ki živijo v mestu in okolici ter promocija ukrepov, s katerimi lahko vsak od nas prispeva k varstvu narave in povečanju pestrosti rastlin in živali.
Kako lahko pomagamo naravi v mestu in na podeželju? je naslov predavanja, ki ga pripravljajo člani društva, sicer prostovoljci, v četrtek, 7. julija, ob 17. 30 uri v informacijski točki Zelene prestolnice pred mestno hišo v Ljubljani. Nato se bodo udeleženci sprehodili po ulicah in parkih Ljubljane in si ogledali konkretne primere.
Trgovina, v kateri najdeš vse, pa ne moreš nič kupiti
Da, tudi take obstajajo. Da gremo iz nje praznih rok, ni zaradi pomanjkanja denarja, pač pa gre za muzejsko trgovino. Je pa obisk v njej simpatičen sprehod po preteklosti. V Fabianovi muzejski trgovini v Lokvi na Krasu se je namreč čas ustavil nekje med obema svetovnima vojnama.
Veliko predmetov v muzeju pa je precej starejših. Trgovino z mešanim blagom je namreč Jakob Fabiani, ki je prišel s tržaškega konca, odprl že leta 1869. Že po treh letih je umrl, zato je trgovino prevzel sin Ivan. Ko je tudi ta mlad umrl, jo je prevzela njegova teta Kristina, ki se je poročila s Placerjem iz vasi. Tako je dobila trgovina še drugo ime Fabiani-Placer in je neprekinjeno delovala vse do leta 1948. Potem je bila dolga leta zaprta, v njej se je nabirala vsa mogoča ropotija, predvsem pa prah. A Mojca, pravnukinja prvega trgovca, predvsem pa njen mož Miro Slana, navdušen zbiralec starin, sta sklenila ohraniti dediščino in jo še nadgraditi. Tako so leta 2007 odprli muzejsko trgovino, edino te vrste pri nas.
-
Posebna akcija: kapsule chia 1 + 1 brezplačno!
Bralkam in bralcem Vzajemnosti, ki boste 11. ali 12. 7. 2016 naročili olje Chia v mehki kapsuli, bodo v Medexu brezplačno poslali še eno enako pakiranje. Naročila sprejemajo na spletni strani www.medex.si (v opombe vpišite, da ste bralka oz. bralec Vzajemnosti) ali na brezplačni telefonski številki 080 12 10.
Da bodo sklepi kot podmazani
-
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) poteka že peta nacionalna raziskava Z zdravjem povezan vedenjski slog 2016. Na podlagi zbranih podatkov iz anket 16.000 naključno izbranih prebivalcev Slovenije, starih od 25 do 74 let, bodo pristojni kot do zdaj oblikovali programe za izboljšanje zdravja prebivalcev in zmanjševanje neenakosti v zdravju.
Dokazano je, da lahko z zdravim življenjskim slogom učinkovito obvladujemo dejavnike tveganja (čezmerno pitje alkohola, kajenje, nezdravo prehrano, telesno nedejavnost, stres in slabo ustno zdravje) ter preprečujemo in zdravimo kronične nenalezljive bolezni (srčno-žilne bolezni, debelost, sladkorno bolezen, povišan krvni tlak, kronično obstruktivno pljučno bolezen, astmo itd.). Mimogrede: programi, ki vam pomagajo opustiti nezdrave navade in potekajo v zdravstvenovzgojnih centrih in centrih za krepitev zdravja v zdravstvenih domovih, so kakovostni, lahko dostopni in brezplačni.