Bodite pričevalci zgodovine Ljubljane v času #ostanidoma!
V Mestnem muzeju Ljubljana so se že kmalu po začetku epidemije koronavirusne bolezni domislili posebnega koronaprojekta. Sprašujejo se namreč, »kako bodo bodoče generacije vedele, kaj je pandemija korone pomenila za Ljubljano?« Zato v sklopu projekta, ki so ga podnaslovili Čim prej korono v muzej! zbirajo vtise, fotografije in videoposnetke iz vsakdanjika v času pandemije. Podobne akcije so sprožili v številnih muzejih po svetu. Kot pravijo muzealci, so muzeji od nekdaj v izjemnih situacijah zbirali gradivo, ki je pomembna dediščina preteklosti.
Skupnost socialnih zavodov izstopila iz delovne skupine za covid-19
Skupnost socialnih zavodov Slovenije je izstopila iz delovne skupine za covid-19 pri ministrstvu za delo, saj niso ugodili njihovi ključni zahtevi po umiku okuženih stanovalcev v ustrezne kapacitete, so sporočili. Ob tem poudarjajo, da so pripravljeni sodelovati na neformalnih srečanjih.
Skupnost je iz delovne skupine zaradi nezadovoljstva s potezami ministrstev za delo in zdravje glede organizacije dela v domovih za starejše sprva nameravala izstopiti že v soboto, a so konec minulega tedna dobili predlog nove rešitve, ki je vključevala tudi možnost namestitve okuženih stanovalcev v mobilnih enotah. Med vikendom ga je preučila strokovna skupina skupnosti, ki je predlog ministrstva, kot kaže, ni prepričal. "Ugodeno ni bilo zahtevi po upoštevanju zakona, ki veleva osamitev izključno v pooblaščenih zdravstvenih zavodih ali drugih kapacitetah, ki po arhitekturni zasnovi, opremljenosti in kadru, ustrezajo standardom, ki veljajo za pooblaščene zdravstvene zavode," so navedli v skupnosti.
-
Že manjša izguba telesnih tekočin bistveno vpliva na zmanjšanje telesnih in duševnih sposobnosti. Zato moramo poskrbeti, da da na dan popijemo vsaj liter in pol tekočine na dan, šw posebej poleti. Priporočljivo je, da pijemo enakomerno čez cel dan in ne le takrat, ko imamo občutek, da smo žejni. Takrat smo že blago dehidrirani.
Najboljša je voda iz pipe. Dobre izbire so tudi nesladkan čaj, nesladkani kompoti in mineralna voda, tudi juhe in sadno-zelenjavni smutiji. Kava in pravi čaji v zmernih količinah prav tako pripomorejo k hidraciji. Druge pijače z dodanim sladkorjem izbirajte manj pogosto, saj lahko z njimi hitro pride do prevelikega vnosa sladkorjev in energije. Tudi pri količini doma narejenih sadnih/zelenjavnih sokovih oz. smoothijev moramo biti previdni, saj so energijsko bogati in lahko z njimi hitro prekoračimo priporočeni dnevni vnos sladkorjev. So pa tovrstni napitki lahko dobrodošli v primeru raznih bolezni, ko nam druga hrana ne ustreza in po telesni dejavnosti, saj na ta način v telo vnesemo tako energijo kot tekočino.
Velenjski grad odprt tudi ob ponedeljkih
V Muzeju Velenje so se zaradi večjega števila obiskovalcev odločili, da bo Velenjski grad v avgustu za obiskovalce odprt tudi ob ponedeljkih, ko so muzeji praviloma zaprti. Že ta ponedeljek se lahko v grajskem parku gradu otroci ob 10 uri udeležijo počitniške joge, dopolnjene s pripovedovanjem in ustvarjanjem iz naravnih materialov, ob 16. uri istega dne pa se brezplačne vadbe joge pod krošnjami grajskih dreves lahko udeležijo odrasli.
V soboto, 8. avgusta, pa obiskovalce gradu čaka prav posebno doživetje. Člani društva Vitezi Šaleški bodo tam postavili srednjeveški tabor. Obiskovalci bodo lahko opazovali mečevanje, srednjeveške plese in nastop trebušne plesalke, se preizkusili v lokostrelstvu in spoznali zbirko starega orožja. Srednjeveški tabor bo na ogled od 10. do 18. ure. V primeru slabega vremena bo prireditev odpadla.
Filmi v čarobnem okolju narave
Filmske projekcije na prostem so vedno bolj priljubljene, še posebej v poletnem času. Obiskovalci Arboretuma Volčji Potok lahko pod zvezdnatim nebom uživate kar 12 filmskih večerov, oziroma vsak četrtek, petek in soboto. Včeraj je filmsko sezono odprl legendarni Ne joči Peter (digitalno restavrirana filmska klasika), danes zvečer bo na ogled makedonski dokumentarni film Medena dežela. Nato bodo sledili filmi: Mali princ Fahim, Proxima, Ostržek, Konje krast, Pod belimi pečinami, Zlati časi, Kako dobro lažeš, Marianne & Leonard: ljubezenske pesmi, Corpus Christi, program pa bo v soboto, 22. avgusta, zaključil film Košarkar naj bo 2, ki je bil posnet tudi v Arboretumu (ta projekcija bo brezplačna).
-
V vročih poletnih dneh je koristno imeti s sabo steklenico z vodo, kadarkoli se odpravimo iz stanovanja. Pri sprehajanju po Ljubljani pa se lahko odžejamo, osvežimo ali svojo steklenico ponovno napolnimo pri katerem od 42 pitnikov, v katerih je voda pitna in kakovostna. Najdemo jih v središču mesta, na otroških igriščih, ob rekreacijskih površinah, ob Poti spominov in tovarištva, tudi na gradu in Rožniku.
Ker pitnike uporablja veliko ljudi, izpostavljeni pa so tudi vremenskim razmeram in vandalizmu ter so dostopni živalim, pred uporabo preverite, ali je nepoškodovan in čist, svetujejo v javnem podjetju VOKA Snaga, ki skrbi, da pitniki nemoteno delujejo. Lokacije pitnikov in rezultate preskušanj vode najdete na njihovi spletni strani (www.vokasnaga.si/informacije/kaksno-vodo-pijemo) ali na mobilni aplikaciji Tap Water Ljubljana, kjer najbližji pitnik najdete s pomočjo izrisane poti na zemljevidu, z opisom in fotografijo.
-
Visoke temperature, kakršne beležimo v zadnjih dneh in naj bi trajale še ves teden, lahko škodljivo vplivajo na zdravje ljudi. Z upoštevanjem napotkov pa jih je mogoče omiliti ali preprečiti, navajajo strokovnjaki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Priporočajo zadrževanje v osenčenih in ohlajenih prostorih ter zračenje prostora z odpiranjem oken samo ponoči; lahka oblačila in pitje vode.
Fizično aktivnost na prostem naj ljudje omejijo na jutranje in večerne ure, obroki hrane naj bodo manjši, svetujejo pa lahko hrano. Pozorni naj bodo tudi na varnost hrane, ki jo uživajo, in pravilno ravnajo z njo, saj se hrana v vročini hitreje pokvari. Zdravila naj shranjujejo na primerni temperaturi v skladu z navodili proizvajalca. Ne oseb ne živali naj ljudje ne puščajo v zaprtem parkiranem avtomobilu. Ne smemo pozabiti na zaščito pred soncem, v času njegove največje moči med 10. in 17. uro pa je treba poiskati senco. Svetujejo zaščito s sončnimi očali, pokrivalom za glavo, primernimi oblačili in s širokospektralno zaščitno kremo, ki nudi zaščito pred UVA in UVB žarki, sončni zaščitni faktor pa naj bo najmanj 30.
Vse lepo, kar ponuja Slovenija
Dober mesec že deluje prvi slovenski portal za rezervacijo domače turistične ponudbe mojaslovenija.org, na katerem turistični ponudniki oglašujejo svojo ponudbo. Poleg samostojnih ponudnikov s portalom sodeluje tudi nekaj turističnih verig, denimo hoteli Bernardin, Lifeclass, Hit Alpinea in Olimje, v kratkem pa naj bi se jim pridružili še drugi. Predvidoma od avgusta dalje bodo predstavljene tudi različna paketna doživetja.
Na portalu lahko najdete zelo raznolike nastanitve, od turističnih kmetij, do apartmajev, družinskih in mestnih hotelov do toplic, obalnih letovišč, zimsko-športnih središč, ponujajo celo bivanje v samostanu. Za lažje iskanje so razdeljene v štiri geografske sklope: Alpska Slovenija, Ljubljana Osrednja Slovenija, Termalna Panonska in Mediteranska-Kraška.
Priložnosti za oddih ne gre zamuditi
Turistični boni so priložnost, da si nekoliko oddiha privoščijo tudi tisti, ki na počitnice sicer ne hodijo ali si jih ne morejo privoščiti. Po podatkih Finančne uprave RS (FURS) jih je v mesecu dni izkoristilo približno pet odstotkov upravičencev, unovčili pa so jih v vrednosti dobrih dvajset milijonov evrov.
Do 19. julija je tako bone unovčilo 130.000 upravičencev, okoli 40 odstotkov jih je izkoristilo v več delih. Najpogosteje so jih uporabili za krajši oddih na Obali (Portorož, Izola), na Gorenjskem (zlasti v Kranjski Gori) in v Posočju, pogosto so bile obiskane tudi terme v Moravskih Toplicah in Podčetrtku. Kar precej državljanov (po podatkih Fursa je njihova povprečna starost 63,5 leta) je svoj bon preneslo na drugega upravičenca, torej najbližjega sorodnika.
-
V belo Ljubljano sodijo beli konji, torej lipicanci. Vsaj ob praznovanju 440. obletnice Kobilarne Lipica bo tako. Ob poletnih sredah in četrtkih se bo namreč mogoče po ljubljanskih ulicah zapeljati v kočiji z lipicansko dvovprego. In to brezplačno.
Kočija, v kateri so hkrati lahko štiri osebe, bo krenila s Kongresnega trga ob sredah popoldne ter ob četrtkih dopoldne in popoldne. Kočijaž bo lipicance usmerjal po Wolfovi ulici do Prešernovega trga, Tromostovja in Mestnega trga, nato proti Ciril-Metodovemu in Vodnikovemu trgu ter nazaj do parka Zvezda, kjer boste izvedeli več o turistični ponudbi Lipice in vsega Krasa.