Zakon o dolgotrajni oskrbi mora biti dober!
Devet organizacij civilne družbe je na vlado naslovilo zahtevo, da čim prej pripravi zakon o dolgotrajni oskrbi, ki bo vsem državljankam in državljanom omogočil dostop do potrebnih storitev ne glede na njihovo premoženjsko stanje, kraj bivanja in druge osebne okoliščine. Želijo tudi aktivno sodelovati pri pripravi novega zakonskega predloga.
Skupnost socialnih zavodov Slovenije, Amnesty International Slovenija, Mirovni inštitut, Socialna zbornica Slovenije, Srebrna nit – združenje za dostojno starost, združenje Spominčica – Alzheimer Slovenija, Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije, Zveza društev upokojencev Slovenije – ZDUS in Ženski lobi Slovenije so sestavili skupno izjavo, v kateri zahtevajo krepitev načel solidarnosti in socialne države pri skrbi za starejše in vse, ki so v vsakodnevnem življenju odvisni od tuje pomoči in oskrbe; ter da skrb za starejše dejansko postane prednostna naloga vlade.
-
V ponedeljek, 8. junija, je slovenski državni praznik, Dan Primoža Trubarja, avtorja prve knjige v slovenskem jeziku. Turizem Ljubljana ta dan vabi na dve literarno obarvani vodeni doživetji.
Ljubljana za ljubitelje poezije
Na dvournem vodenem ogledu si lahko ogledate znane ljubljanske trge (Prešernov, Vodnikov, Mestni, Stari in Kongresni trg ter Trg republike) in nekatere druge lokacije v mestu, kjer vam bo vodnik predstavil pesnico ali pesnika, povezanega z lokacijo. Spoznali boste Franceta Prešerna, Kajetana Koviča, Svetlano Makarovič, Valentina Vodnika, Cirila Zlobca, Lili Novy, Srečka Kosovela, Ivana Cankarja, Otona Župančiča, Ivana Minattija in Tomaža Šalamuna ter njihove pesmi, ki jih bo vodnik (ali udeleženci, če bodo želeli) recitiral ob vsakem postanku. Vodeno doživetje se bo začelo ob 10. uri pred TIC ob Tromostovju.
-
Krema Milk & Honey Gold Precious Collection s prepoznavnim vonjem ter biološko pridelanimi izvlečki mleka in medu zagotavlja mehke ter negovane roke in telo. Je dermatološko testirana.
Med tistimi, ki boste pravilno odgovorili na vprašanje, kateri glavni sestavini vsebuje krema za roke in telo, bomo izžrebali pet nagrajencev in jim po pošti poslali predstavljeni izdelek podjetja Oriflame.
Odgovor nam skupaj s svojimi podatki do 17. junija pošljite na dopisnici (vrednost B) na naslov: Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Za nagrado«.
-
S klikom do angleščine
Znanje tujega jezika nam odpira nove svetove. Lahko se pogovarjamo s turisti, pomagamo vnukom pri učenju tujega jezika, med učenjem navezujemo stike z novimi »sošolci«. Učenje jezika v poznejših letih pa ima še eno prednost: ohranja kognitivne zmožnosti. Poleg učenja v jezikovnih šolah, na univerzi za tretje življenjsko obdobje in v centrih dnevnih aktivnosti je dobrodošlo tudi učenje na daljavo.
Na Filozofski fakulteti v sodelovanju s Fakulteto za računalništvo in informatiko ter Akademijo za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani študentke in študentje pripravljajo projekt Angleščina korak za korakom: učbenik za starejše odrasle za učenje angleščine na daljavo. Projekt sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.
-
Manjša umrljivost, a več raka in diabetesa
V Sloveniji se v primerjavi z lanskim letom povečuje udeležba na preventivnih presejalnih programih, manj ljudi prejema zdravila zaradi povišanega krvnega tlaka in duševnih težav, a se povečuje delež sladkornih bolnikov, kažejo podatki o zdravju v slovenskih občinah v letu 2020, objavljeni na spletni strani Zdravje v občini (obcine.nijz.si). Te podatke pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje spremljajo zadnjih pet let, in sicer po različnih kazalnikih in za vsako občino posebej. Letošnji podatki kažejo, da se je povečalo število srčnih kapi in zlomov kolka pri prebivalcih, starejših od 65 let.
-
ZA ZGLED
V obdobju karantene zaradi novega koronavirusa so se poglobile stiske ljudi, ki živijo sami. Predstavljamo dva uspešna modela za pomoč socialno šibkim in drugim, ki potrebujejo pomoč skupnosti, in sta lahko za zgled drugim občinam.
V Bohinju že od leta 2018 poteka petletni pilotni projekt Mobilni socialni servis, ki povezuje različne strokovne službe in prostovoljce. Po vsej občini so vzpostavili mrežo blizu 50 prostovoljcev, ki spremljajo ali na novo odkrivajo potrebe krajanov. Povezani so s strokovnimi službami na lokalnem območju, z zdravniki in patronažnimi sestrami iz zdravstvenega doma, s centrom za socialno delo, domom starejših občanov, tudi s policijo ter humanitarnimi organizacijami. S skupnimi močmi se lahko hitro odzovejo in sproti rešujejo težave oseb, ki potrebujejo pomoč. To so najpogosteje starejši in socialno šibkejši krajani, invalidi, tudi priseljenci, ki se znajdejo v socialni ali psihični stiski ali pa potrebujejo čisto konkretne praktične usluge. Med drugim jim organizirajo dostavo kosil, oskrbo na domu, druženje z osamljenimi posamezniki, reševali so tudi že probleme z alkoholizmom in nasiljem v družini.
-
PREBOLD
Člani Društva upokojencev Prebold so še pred prepovedjo organiziranja dogodkov zaradi koronavirusa imeli svoj občni zbor. Bil je volilni, vendar vodstvo ostaja enako kot v preteklem mandatu s predsednikom Miranom Boriškom na čelu. Predsednica Pokrajinske zveze DU Celje (PZDU) Zdenka Jan je podelila pisna priznanja Zveze društev upokojencev Slovenije. Prejeli so jih: Franc Lenko, Antonija Pečovnik, Miran Borišek in Antonija Podgorski. Zlato plaketo PZDU pa je prejela Marta Praprotnik, ki je že 22 let članica društva, deset let je bila tudi njegova podpredsednica. Kot vodja sekcije za izlete in kulturo že vsa leta organizira letovanje ter obiske kulturnih dogodkov, sodeluje pri izvedbi razstav ročnih del in šahovskih tekmovanj, kjer tudi sama tekmuje. Skrbi za redno objavljanje prispevkov v spletnem časopisu preboldske občine. Obenem pa vodi jutranjo telovadbo v okviru Šole zdravja.
-
Srčno popuščanje je najbolj razširjena bolezen srca in ožilja in hkrati edina, katere pogostost v zadnjem času narašča. Pri nas naj bi bilo približno 30.000 bolnikov, večinoma so to starejši ljudje, ki pa (pre)pogosto težave najprej povezujejo s starostjo.
Da srce popušča, govorimo takrat, ko ne zmore črpati dovolj krvi, da bi zadostilo presnovnim potrebam drugih organov in tkiv. Okvarjeno pa je lahko iz različnih vzrokov: zaradi ateroskleroze koronarnih arterij in posledične motnje v prekrvljenosti srčne mišice, poškodbe srčne mišice, ki jo najpogosteje povzročita srčni infarkt ali vnetje srčne mišice, prepogostega uživanja alkohola, sladkorne bolezni, povišanega krvnega tlaka, bolezni srčnih zaklopk ali ščitnice. Preobremenjena srčna mišica ne more dobro opravljati svojega dela in bolnika sčasoma omejuje tudi že pri vsakdanjih opravilih.
-
Čebele so za naše preživetje izredno pomembne, saj zagotavljajo hrano in prehransko varnost, trajnostno kmetijstvo, biotsko raznovrstnost ter pomembno prispevajo k ohranjanju okolja.
Ker so čebele in drugi opraševalci zaradi bolezni, podnebnih sprememb in nepremišljenih človekovih posegov v okolje zelo ogroženi, čebelarji in okoljevarstveniki svetujejo, kako lahko vsak posameznik z majhnimi dejanji prispeva k njihovemu ohranjanju.
Možnosti je več. Prav vsak lahko na svojem oknu, balkonu ali vrtu posadi ali poseje medovite rastline. Sezname rastlin najdemo na spletni strani Čebelarske zveze Slovenije (www.czs.si ali www.urbanicebelar.si) ali povprašamo v semenarnah in vrtnarijah. Če imamo prostora nekoliko več, postavimo še gnezdilnico za čebele (t. i. hotel za čebele). Na sprehodih v naravi ne trgamo travniških cvetic, raje jih prepustimo čebelji paši.
-
Ivan Vovk iz Goč je sestri v Trst poslal fotografijo iz mesta Voitsberg v Avstriji. Na njej je med drugim zapisal, da gredo takšni na »bojno pole« od 10. do 15. aprila 1915, in izrazil slutnjo, da bo to njegov konec. Res je padel v Galiciji konec junija 1915. Zapustil je tri majhne otroke. Fotografijo hrani njegov vnuk Jožef Vovk.
Na fotografiji iz leta 1930 je Rudolf Fink iz Suhorja pri Dolenjskih Toplicah. S prijateljem sta služila vojaški rok v Valjevu. Fotografijo hrani njegova hči Anica Avsenik.