-
Kozje - Društvo upokojencev, ki ga že drugi mandat vodi Veljko Kolar, je staro 60 let. Zdaj ima 420 članov. Njihovo delo je zelo raznovrstno: štirikrat ali petkrat na leto se odpravijo na potep po Sloveniji, dva izleta pa organizirajo v tujino, pripravljajo piknike in martinovanje ter občne zbore. Usposabljajo se za nordijsko hojo in pohode. V izobraževalnem načrtu imajo tečaje računalništva, nemščine in angleščine. Prednost dajejo izobraževanju članstva o novejših prometnih predpisih, pa tudi kondicijskim vožnjam starejših. Obiskujejo starejše in onemogle člane in jim nudijo pomoč. Sodelujejo s sosednjimi društvi, z Zvezo društev upokojencev Kozjansko, kamor so včlanjeni že osmo leto, pa tudi s Pokrajinsko zvezo društev upokojencev Celje. Zelo razvito je sodelovanje z otroki obeh osnovnih šol v kraju.
-
Laško - V društvu upokojencev je včlanjenih več kot 400 članic in članov, ki se udeležujejo različnih dejavnostih. V društva deluje izredno uspešen pevski zbor Jesen. Kar trikrat na teden imajo članice in člani vodeno telovadbo. Aktivni so v balinanju, kegljanju, športnem streljanju. Izredno dobro sodelujejo s Hišo generacij. Vsako leto pripravijo za svoje člane več izletov. Tako so v letu 2011 obiskali Gorenjsko, območje ob Kolpi – Osilnico in Kostel ter Lendavo in martinovali v Krškem in Sremiču. Letujejo tudi v hotelu Delfin v Izoli.
V društvu so izredno dobro obiskani planinski pohodi, ki jih vodijo vodniki Planinskega društva Laško. Lani so izpeljali 12 pohodov z 536 udeleženci. Za leto 2012 je upravni odbor društva že sprejel program aktivnosti. Članom je na voljo v tiskani vsak ponedeljek v društvenih prostorih. -
Škofja vas – Blizu 120 upokojencev se je udeležilo ogleda komedije "Čenče", ki so jo uprizorili člani Kulturnega društva bratov Dobrotinšek iz Škofje vasi. Komedijo je režiral Vinko Sentočnik, ki je zasnoval tudi sceno, v njej pa nastopa enajst članov KD bratov Dobrotinšek iz Škofje vasi Ivica Kos, Nada Šaloven, Izidor Bincl, Doroteja Zavšek, Albina Pečnik,Tinček Pečnik, Janko Kotnik, Lidija Mikic, Breda Bračič, Fanika Klokočovnik in Štefka Horvat. Pri predstavi sodeluje tudi šest članov DU Škofja vas. Vsi so svojo vlogo odlično odigrali in nasmejali upokojence v dvorani.
-
Ajdovščina - Na ustanovnem zboru društva upokojencev junija 1950 se je zbralo 115 članov, danes pa združuje že 1.528 članov. V šestih desetletjih delovanja je društvo večkrat zamenjalo prostore, leta 1978 pa se je vselilo na Cesto IX. korpusa 1, kjer je še sedaj. DU, ki ga od jeseni leta 2004 vodi Metka Marušič skrbi predvsem za člane in jih povezuje. Kako bogato je lahko življenje upokojencev se je pokazalo tudi na praznovanju. Obiskovalci so si lahko ogledali razstave slik, fotografij, čipk, izdelkov iz lesa, kamna, papirja in tekstila.
-
Tišina - Pred dvajsetimi leti se je v Rankovcih pri Tišini na ustanovnem zboru društva upokojencev zbralo 11 članov, zdaj pa jih je že več kot 600. V društvu delujejo kolesarska, likovna, literarna, glasbena in ribiška sekcija, vsako leto pa pripravijo najmanj štiri družabna srečanja. Ker je med člani precej ljubiteljskih slikarjev, so lani prvič pripravili tudi likovno kolonijo.
Na priložnostni prireditvi ob 20. obletnici društva so podelili priznanja. Med drugimi sta jih prejela Jože Bagaroš in Alojz Omar, edina še živeča ustanovna člana. Priznanje so upokojenci podelili tudi Podjetju za informiranje Murska Sobota, s katerim društvo ves čas zelo dobro sodeluje. Obletnica je minila v sproščenem družabnem srečanju. -
Žabnica - Pri društvu upokojencev že tri leta deluje ansambel Seniorji, ki ga »tričetrtinsko« sestavljajo upokojenci: bas kitarist Ivan Uršič iz Sv. Duha, pevec in harmonikar Albin Kokalj iz Šutne, harmonikar Branko Mesec iz Spodnjih Bitenj, najmlajši član ansambla, pevec in ritem kitarist, Gašper Hribernik iz Dorfarij pa še ni v pokoju. Igrajo na prireditvah, plesih po občnih zborih društva in na izletih. Kot pravi Branko Mesec, ki kvartet tudi vodi, znajo zaigrati več kot petdeset starejših skladb, pretežno Avsenikovih in Slakovih. V nastope vključujejo tudi druge narodnozabavne uspešnice ter venčke slovenskih narodnih. Glasbeniki nimajo glasbene izobrazbe, so ljubitelji in igrajo za svojo dušo in v veselje poslušalcev v KS Žabnica, KS Bitnje in drugje.
Srečanja najstarejših krajanov
Prebold, Griže - Ob koncu leta se vrstijo srečanja starejših občanov. Pripravili so jih tudi v Preboldu in v Grižah. V občini Prebold je 221 občanov, starih več kot 80 let, od tega jih 35 živi v domovih za starejše. Kar nekaj jih prebiva v preboldskem domu starejših. Med njimi je 101 leto stara Terezija Hvala, ki je tudi najstarejša občanka. Preostale, ki se srečanj zaradi bolezni ne morejo udeležiti, in tiste, ko so v domovih starejših, pa aktivistke Rdečega križa obiščejo ob božično-novoletnih praznikih in še kdaj vmes.
V Krajevni skupnosti Griže je trenutno 348 krajanov starejših od 70 let. Najstarejša je 97-letna Marija Arnšek. Na srečanju so s cvetjem presenetili tudi zakonska para Marijo in Ludvika Ramšak ter Frido in Ivana Kuder, ki letos praznujeta 50 obletnico skupnega življenja.Srečanje prostovoljcev Zg. Podravja
Letnega srečanja prostovoljcev Zg. Podravja, ki delajo v projektu Starejši za starejše in se ga je udeležilo kakih 250 prostovoljk in prostovoljcev, je ob predsednici ZDUS dr. Mateji Kožuh Novak pozdravil dupleški župan in poslanec Janez Ribič, tudi kandidat na izrednih državnozborskih volitvah. Srečanje so posneli za oddaji za TV Slovenija in Radio Maribor.
-
Ljubljana - V Društvu nekadilcev in zdravega življenja Ljubljana so jesen popestrili s trgatvijo grozdja na Primorskem in z izletom na Gorenjsko. Tako so si v Cerkljah ogledali hišo nekdanjega ljubljanskega Ivana Hribarja, pa tudi hišo in spomenik skladatelja Davorina Jenka, ki je med drugim uglasbil prvo slovensko himno – Naprej zastava slave. Po ogledu Cerkelj so se odpeljali v Velesovo in Adergas, kjer je najstarejša božja pot na Slovenskem, saj letos praznuje že 240. obletnico.
-
Zabukovica-Griže - Krožek ročnih del Jelke, ki deluje kot sekcija društva upokojencev, letos praznuje 25. obletnico aktivnega delovanja. Na slovesnosti ob odprtju razstave je zdajšnja predsednica Rozika Hrovatič povedala, da sta krožek ročnih del Jelke ustanovili že pokojna Slava Šalamon in Albina Podkoritnik. Skupina je na začetku štela dvanajst članic, z leti pa jih je bilo vedno več in tako je nastal tudi njihov pevski zbor, ki ga že vseskozi vodi Valčka Gnus.
V krožku izdelujejo kvačkane prte, vezenine, različne pletenine, gobeline, kvačkane prte in prtičke, prte in prtičke s klekljanimi všitki, kvačkane in klekljane bordure za zavese in še marsikaj drugega. Sekcija aktivno sodeluje z društvi in organizacijami v kraju in v občini, pa tudi s tistimi iz bolj oddaljenih krajev.