-
LENDAVA
Pred 70 leti je bila med prvimi stotimi podružnicami takratnega Društva upokojencev Ljudske republike Slovenije tudi Podružnica upokojencev Dolnja Lendava. Kot je povedal predsednik Društva upokojencev Lendava Aleksander Varga, so v arhivu našli zapis o prvem zboru, na katerem se je zbralo 25 upokojencev. Za predsednika so izbrali Martina Čosiča. Žal se o njihovem delovanju v naslednjih letih niso ohranili pisni viri. Današnje društvo pa je bilo registrirano 19. decembra leta 1975 in deluje pod sloganom Naredimo si prijaznejše staranje in si ga olajšamo z roko v roki. Združuje okrog 700 članov in v dobrobit starejših izvaja številne humanitarne, kulturno-umetniške, izobraževalne in športnorekreacijske dejavnosti. Mednje spadajo tudi pohodi. (Besedilo in fotografija: Jože Žerdin)
-
MALEČNIK
Likovna skupina Društva upokojencev Malečnik je lani jeseni praznovala deseto obletnico obstoja. Člani so se vmes malo menjavali, zdaj so v skupini Vid Kelbič, Frida Ploj, Vinko Kaloh, Biserka Stergar, Vida Škof, Irena Sedič, Nenad Marinović, Dragica Centrih, Marija Duh in Martin Podhostnik. Že od začetka je njihov mentor Branko Duha, likovni pedagog in restavrator.
V desetih letih so pripravili več kot šestdeset razstav svojih del, dvakrat so sodelovali na likovnih razstavah PZDU Maribor. Redno se udeležujejo Zdusovih likovnih kolonij v Izoli in Rogaški Slatini ter likovnih kolonij v Žalcu in Murski Soboti, občasno v Lenartu. Od junija 2016 pa tudi sami organizirajo dvodnevne likovne kolonije Srečanje likovnih prijateljev, na katere vabijo ljubiteljske slikarje iz vse Slovenije. Marca in aprila 2018 so po tradicionalnih motivih poslikali trideset panjskih končnic za učni čebelnjak na posestvu Sončni raj v Vodolah. Lani so sodelovali na prvem likovnem natečaju za odrasle Mariborčanka, ki ga je pripravil JSKD, Območna izpostava Maribor.
-
LENDAVA
V Društvu upokojencev Lendava se je pred dvajsetimi leti zbrala peščica žensk z željo, da bi si krajšale čas, se družile in izmenjavale življenjske izkušnje. Druženje ob kvačkanju in vezenju je počasi preraslo v poslanstvo ohranjanja bogate dediščine naših prednikov. Da bi bile vezenine strokovno izdelane, so kot mentorico za ljudsko umetnost povabile naprej Olgo Jandl, nato pa Marjeto Horvat, ki sta jim z velikim veseljem posredovali svoja znanja vezenja. Članice so se naučile pravilno izbirati materiale, motive in tehnike vezenja.
-
ROKODELCI
Društvo upokojencev Paka pri Velenju je svojo samostojno pot začelo leta 2014. Že naslednje leto smo ustanovili sekcijo rokodelcev, v kateri je 11 članic. Paške rokodelke z veseljem ustvarjamo, se družimo in razstavljamo svoje izdelke. Vsak teden se ob četrtkih srečujemo na delavnicah. Motor sekcije je Vladka Tisnikar, ki je tudi predsednica društva.
Pod vodstvom mentorice Mirice Sevšek, s katero smo delale dve leti, smo začele izdelovati rožice iz krep papirja in v tem času ustvarile veliko različnih čudovitih cvetlic. Ugotovile smo, da rokodelkam to opravilo ni tuje. V preteklosti so namreč v dolgih zimskih večerih izdelovale venčke iz rožic, ki so jih obesile okoli križa, ki je visel v kotu vsake vaške hiše.
-
MURSKA SOBOTA
V Društvu upokojencev Murska Sobota, ki združuje več kot 800 članov, imajo društveno pisarno vsak dan odprto tudi med epidemijo. Ne morejo si namreč privoščiti, pravi predsednica Angela Novak, da bi bili njihovi člani in drugi starejši, ki potrebujejo različne oblike pomoči ali pa samo pogovor, prepuščeni sami sebi. Seveda pa poskrbijo za vse potrebne zaščitne ukrepe. Prav tako so ob upoštevanju omejitvenih ukrepov zaradi varnosti zdravja poleti in jeseni izvedli nekaj kulturnih in športnih dogodkov ter srečanje članov.
-
Rokodelci
V sekciji za ohranjanje kulturne dediščine Društva upokojencev Ljutomer negujemo, raziskujemo in ohranjamo tradicijo naših mam in babic na področjih ročnega dela, obrti in kulinarike.
V sekciji je 15 članic, ki se sestajajo vsak torek že 12 let. V izdelke vlagamo veliko časa, energije, potrpljenja in ljubezni. Vse to daje našim izdelkom še posebno vrednost. Ohranjamo različne zvrsti ročnega dela: pletenje, vezenje s križci, kvačkanje, rišelje, izdelovanje priložnostnih okraskov, rož iz krep papirja, barvnih nogavic, nakita, copat, rokavic, nogavic, nakupovalnih vrečk ipd. Do zdaj smo organizirale 32 samostojnih razstav. Predstavile smo se v številnih krajih: v Mariboru, Murski Soboti, Radencih, Velenju, Mali Nedelji, Cvenu, v DU Ljutomer, v Galeriji Anteja Trstenjaka v Ljutomeru, v Ljubljani na Dnevih medgeneracijskega sožitja 2019 in še kje. Po šolah smo predstavljale zdravilna zelišča, organizirale pa smo tudi delavnice peke prleške gibanice, izdelovanja nakita in rožic. Tudi v oddaji Dobro jutro smo sodelovale dvakrat. Pripravile smo tudi razstavo o novoletnem praznovanju, in sicer o starih običajih, in razstavo z naslovom Ko se ptički ženijo.
-
ŠENTJUR
Ko človek praznuje svoj sedemdeseti rojstni dan, se mu spomin nehote vrne na prehojeno pot. Naenkrat se odvrti film o vseh prelomnicah, ki so ga v življenju spremljale. Toda resnica je ta, da se vedno spominjamo lepih trenutkov, ki so nas osrečevali, slabo pa potiskamo nekam v ozadje, v pozabo. Kljub letom nismo črnogledi, kajti jesen življenja je treba polno živeti, si s svojo modrostjo, izkušenostjo in voljo narediti vsak dan lep, deliti dobro in srečo s svojimi najdražjimi v skladu z možnostmi in ne glede na trenutne težave.
-
Rokodelci se predstavijo – DU in U3 Litija
V občini Litija imata članstvo v tretjem in četrtem življenjskem obdobju Društvo upokojencev Litija in Društvo Univerza za tretje življenjsko obdobje Litija in Šmartno. Razlikujeta pa se v dolžini delovanja. Upokojensko društvo ima sedem desetletij dolgo življenjsko pot, njena sestra pa je mnogo mlajša, saj ji je komaj enajst let. Skupna pa sta jima sodelovanje in povezovanje, tudi na ustvarjalnih delavnicah.
Večina ustvarjalcev je članov obeh društev. Tako se prepletajo želje, znanja, veščine v obeh sredinah. In skupaj smo zelo uspešni pri medgeneracijskem sodelovanju (vrtci, osnovne šole, mladinci), saj mentorje izberemo glede na njihove sposobnosti, ki jih prenašajo na mlade: izdelki iz furnirja, ličja, preprosto tiskanje na tkanino, izdelovanje panjskih končnic, ročno šivane nakupovalne bombažne vrečke iz starih majic ... To je samo nekaj dejavnosti, ki smo jih izvedli v preteklih letih.
-
KOČEVJE
Dolga in zelo uspešna je pot delovanja Društva upokojencev Kočevje, ki letos praznuje 70. obletnico ustanovitve. Sprva so delovali kot podružnica Zveze društev upokojencev SRS Ljubljana, od leta 1975 pa kot samostojna pravna oseba. Dolgih 15 let so bili brez potrebnih prostorov. Šele leta 1965 je bila društvu dodeljena stavba na Reški cesti 5 v Kočevju, imenovana vila Krauland, in od takrat naprej so jo z zbiranjem sredstev, prostovoljnim delom in kasneje s pomočjo Občine Kočevje postopoma obnavljali. Zdaj je društvo lastnik stavbe, ob kateri je sodobno pokrito dvostezno balinišče.
-
ROKODELCI SE PREDSTAVIJO – DU FRAM
Rokodelski krožek Društva upokojencev Fram deluje že petnajst let, natančneje od 24. novembra 2005. Ob začetku delovanja smo se članice in člani srečevali le občasno, odkar pa imamo stalne prostore v sejni sobi doma DTV Partizan, se dobivamo vsako sredo med 14. in 17. uro, in to vse leto, razen takrat, ko si privoščimo nekaj dni skupnih počitnic ob morju ali kje drugje.
Običajno je v rokodelskem krožku od 15 do 20 članic in članov. Krožek je najprej vodila Amalija Gabrijan do prezgodnje smrti leta 2011. Od takrat pa ga vodi Marija Pečovnik. Strokovno vodenje je bilo sprva zaupano Jožici Vinkler, leta 2016 pa je njeno delo prevzela Ljuba Šimunić.