Dom
Pri izbiri stola mislimo na udobje
Prosti časjanuar '19Ljudje Starejši Dom
Pravijo, da je med vsem pohištvom najtežje narediti trden, a hkrati udoben stol. Najbrž je to kar razumljivo, saj je za udobno sedenje pomembnih več različnih dejavnikov. Pri slabo zasnovanem stolu pa takoj občutimo, da nam ni udobno. V prvem hipu najbrž že vemo, kaj želimo: lahek, trden in udoben stol. Pa stol, ki je trajen in ga lahko očistimo, obenem pa nam je všeč.
Najbolj občutimo, da s stolom nekaj ni prav, če se nikakor ne moremo udobno namestiti, ko sedemo nanj, ali pa nas čez nekaj časa bolijo hrbet, križ, vrat ali noge. Kadar nas tišči pod koleni, ima stol previsok sedež, torej je previsoko nad tlemi. Če se moramo na sedežu pomakniti naprej, da bi dosegli tla, je stol previsok. Stopala morajo biti namreč plosko na tleh. Kadar stegna ob sedenju niso vodoravno in so kolena višje od bokov, pa sedimo prenizko. Če tako sedimo ob mizi, je slabo, kadar pa na stolu počivamo, je to lahko primerno, če imamo trdno oporo za roke, da sedamo in vstajamo.
Popestrimo si stanovanje za praznike
Prosti časdecember '18Ljudje Starejši Dom
V pustih poznojesenskih dneh brez sonca si zaželimo v stanovanju svetlobe in barvnih poudarkov, ki bi prinesli nekaj topline in energije. Ko se bližajo prazniki in je čas pričakovanja, si lahko s popestritvijo prostorov naredimo stanovanje prijetnejše, s svečkami ali dodatnimi lučkami pa je še lepše. Vsako leto so trgovine bogato založene z božičnimi okraski, a kar naprej jih ne moremo kupovati. Preveč različnih slogov ter barv vodi v nasičenost prostora in kičast videz.
Stanovanje si lahko popestrimo tudi drugače, brez kupljenih okraskov, le-te uporabimo le kot dodatke. Ozrimo se po stanovanju in poiščimo vse tisto, kar še spominja na poletne dni, in to za nekaj časa odstranimo iz dnevne sobe, jedilnice, morda veže. Okraski in suho cvetje z morja, školjke v skledi ali živahni vzorci na pregrinjalih s poletnih počitnic niso primerno okrasje za decembrske dni. Tudi z balkona ali terase pospravimo ležalnike, ostanke lončnic ali poletne blazine, rožast prt na mizi in jih nadomestimo s skupino zimzelenih rastlin v privlačnih loncih, čez katere položimo niz rumenih LED-lučk, lahko baterijskih. Pogled skozi okno na urejen balkon ali teraso poživi puste dni, naj bo lep tudi pozimi.
Kamini, peči za toploto in okras
Prosti časnovember '18Ljudje Starejši Dom
Brez peči na trdo gorivo si nekoč nismo mogli predstavljati segrete hiše, v kmečkih domovih ne bi bilo domačih hlebcev kruha. Zdaj smo postali razvajeni, želimo si veliko enakomerne toplote po vsem stanovanju. Spet si želimo imeti pristen stik z ognjem. S kaminom ali pečjo dobijo sodobno ali klasično opremljene dnevne sobe in hiše na podeželju dodatni vir toplote in tisto piko na i, osrednjo točko v prostoru, kamor se vedno obrnejo oči.
S stališča urejanja notranje opreme je lahko primerno postavljen odprt kamin ali peč osrednji element, okrog katerega lahko postavimo drugo opremo, še posebej, če je v prostor postavljen sredinsko. S tem dobimo točko, ki pritegne pogled s svojo velikostjo, umeščenostjo in tudi simetrijo. Pri simetrični postavitvi na sredino stene tako vse tisto, kar bi želeli v prostoru poudariti, nizamo simetrično okrog kamina in tako smiselno vemo, kam postaviti. Pri nesimetrični postavitvi, postavitvi v kot ali samostoječih kaminih se mora oprema temu podrediti.
Pred nakupom sedežne garniture
Prosti časoktober '18Ljudje Starejši Dom
Ob nakupu sedežne garniture pogosto nihamo med več vidiki: čisto praktičnim, glede udobja in vzdrževanja, zanima nas videz, obenem pa si želimo vse to najti za ravno pravo ceno. Na sejmu, v salonih ali revijah nas premamijo lepe postavitve opreme, tako da iščemo podobne kavče, čeprav so morda preveliki in niso ravno primerni za naše stanovanje. Mnogokrat pa je ravno cena tista, ki nas prisili v kompromis. Odločimo se za cenejšo rešitev, kar pa lahko pomeni, da nismo dobili najkakovostnejše in trajne rešitve za svoje stanovanje.
Kako izbrati primerne talne obloge
Prosti časseptember '18Ljudje Starejši Dom
Ko prenavljamo stanovanje ali opremljamo novogradnjo, najbrž želimo tako talno oblogo, ki bo ustrezala našim željam in merilom. To so lahko čisto tehnične zahteve glede samega posega in polaganja, vzdrževanja, zatem oblikovni vidiki, povezani s svetlobo, barvo in velikostjo prostora. Z igro različnih struktur materialov in videza površin, z odbojnostjo svetlobe ali preprečevanjem odbleska na drugi strani lahko presežemo pomanjkljivosti v prostoru in poudarimo kakovostne plati stanovanja.
Pri izbiri poda je pomembnih več meril, ki jih nikakor ne smemo zanemariti in izbrati le na podlagi videza ali celo prvega vtisa. To so možnost polaganja v dani situaciji, trajnost in vzdrževanje poda, drsnost površine, morda celo bleščanje. Pomembni so tudi debelina materiala, način polaganja in podobno.
-
Prosti časjulij '18Ljudje Starejši Dom
Poletni meseci so gotovo najprimernejši čas, da se lotimo pospravljanja tistih prostorov, kjer je največ krame, ki jo tja odlagamo, ko stvari ne potrebujemo več. To so verjetno klet, shramba, podstrešje pa tudi garaža. A običajno ravno takrat, ko nekaj nujno iščemo, tega med kupi odložene navlake nikakor ne najdemo. Zakaj pa ne bi prostora temeljiteje pospravili in stvari smiselno uredili, da jih bomo lažje našli in bodo dostopnejše?
Verjetno niste med tistimi, ki shranjujejo vsak košček embalaže ali odrabljene stvari, ker bi morda še kdaj prišle prav, imate pa gotovo – tako kot vsi – množico občasno ali sezonsko uporabljenih stvari, ki jih je treba nekam pospraviti. Gotovo so to sezonska športna oprema in obutev, kovčki, potovalke, razna redko uporabljena kuhinjska oprema, posoda, strojčki in podobno. Potem pa radi shranjujemo še stara oblačila, igrače, škatle s spomini na pretekle dni, odsluženo pohištvo in druge bolj ali manj uporabne, a odrabljene stvari.
Letna kuhinja in dnevna soba na prostem
Prosti časjunij '18Ljudje Starejši Dom
Balkoni in terase so spet postali prijeten prostor za posedanje, saj v toplih dneh radi preživimo zunaj veliko časa. Kako pa bi ustvarili povezavo med notranjostjo in zunanjostjo, si povečali dnevno sobo s prijetno urejenim balkonom ali teraso, ki bi postala njen podaljšek?
Lepo okolje, razgled, sonce in zelenje na balkonu ali terasi lahko postanejo podaljšek bivalnega prostora, ko odgrnemo zavese in se prepustimo pogledu skozi okno. Ko postane toplo, pa lahko tudi majhen balkon brez posebnega razgleda z nekaj dodatki spremenimo v prijeten bivalni prostor. Z večjimi lončnicami, nekaj barvnimi blazinami na udobnem vrtnem stolu in mizico, na katero postavimo kozarec hladne pijače, smo kot v poletni dnevni sobi.
-
Prosti časmaj '18Ljudje Starejši Dom
Slaba dostopnost do vhoda v večstanovanjsko stavbo je lahko le en del težave, otežen dostop do samega stanovanja pa je prav tako lahko za nekoga, ki težko hodi, skoraj nerešljiv ali preveč naporen. To so lahko premajhni in slabo dostopni vhodi, strme stopnice, stavbe brez dvigal in drugo. Na to stanovalci nimajo vpliva in težko upajo na rešitev problema. Drugače je v enodružinski hiši, kjer imamo možnost težave rešiti sami in z nekaj manjšimi posegi pred vhodom pomanjkljivosti omiliti ali celo odstraniti.
Klimatske enote za dogrevanje in hlajenje
Prosti časapril '18Ljudje Starejši Dom
Pravijo, da se je podnebje v zadnjih petdesetih letih tudi v Sloveniji ogrelo za dve stopinji. Posamezni vroči dnevi niso taka težava za počutje, kot so vroči dnevi, ki si sledijo drug za drugim. Toplota se nalaga v zidovje stavbe, počasi se jo navzame tudi sicer dobro izolirana hiša, ki postane zalogovnik toplote.
Po drugi strani pa dobro izolirane hiše spomladi ne prepuščajo toplote prvih sončnih žarkov skozi zidove. Te prepuščajo le velike steklene površine. Prehodno obdobje, ko se spomladi narava zunaj prebuja, jeseni pa se kaže prvi mraz, je lahko za nas najhladnejši del leta.
-
Prosti časmarec '18Ljudje Starejši Dom
Barve nas v vsakdanjem življenju obkrožajo na vsakem koraku, še posebej narava nam kaže obilje barv in skladnih kombinacij. Z barvami v svojem domu pa smo običajno previdnejši, nočemo storiti napake, radi bi se počutili prijetno. Nekateri prisegajo samo na belo, drugi so zelo pogumni pri izbiri živih barv, tretji so zadovoljni z naravnimi odtenki. Zaradi neskladnih ali preveč živih barv se lahko počutimo nemirne, ves prostor dobi nadih te močne barve, kar še poudarijo premočne luči. Ne pozabimo na zlato načelo pri opremljanju in ne imejmo prenatrpanega prostora z opremo niti z barvami.