Rad ima arhitekturo, ki je uporabna
Kultura
Arhitekt Andrej Lodrant je maja lani praznoval 90. rojstni dan in je eden poslednjih še živečih arhitektov, ki so bili študentje pri znamenitem arhitektu Jožetu Plečniku. Na Fakulteto za arhitekturo v Ljubljani je prišel študirat iz Koroške, po diplomi se je vrnil tja in oral arhitekturno ledino v koroški krajini ter jo vidno zaznamoval. Uspešno se je spopadal s številnimi vejami arhitekture – od urbanizma do projektiranja objektov, notranje in celo knjižne opreme. Prosili smo ga, da nam predstavi svojo življenjsko zgodbo, delo in spomine na Plečnika, ker ga je poznal »iz prve roke«.
-
POSVEČENO
Leto Kajuha, Ravnikarja in Tavčarja
Vlada je letošnje leto razglasila za leto Karla Destovnika Kajuha kot poklon njegovi ustvarjalnosti in vlogi v kolektivni zavesti Slovencev. Tako bodo zaokrožili dogajanje, ki je potekalo že lani, ko smo zaznamovali stoletnico Kajuhovega rojstva (13. 12. 1922). Mladi pesnik je bil glasnik slovenskega naroda, za katerega je delal z vso ljubeznijo, besedo in dejanji, trpel je in izkrvavel. Padel je 22. februarja 1944 v napadu nemške izvidniške patrulje na Žlebnikovi domačiji v Šentvidu nad Zavodnjem.
(Strašne) mesojede sobne rastline
VRT IN DOM
Mesojedke so zagotovo eksotika med sobnimi rastlinami, ki buri domišljijo. S to zanimivo in izjemno skupino rastlin se je ukvarjal že priznani naravoslovec Charles Darwin, ki je svoja spoznanja opisal v knjigi Žužkojede rastline.
Mesojede rastline so se skozi razvoj prilagodile osiromašenim življenjskim pogojem in lepo uspevajo v kislem, vlažnem okolju, kot so mokrišča in barja. Vse tri opisane je mogoče dokaj enostavno gojiti kot sobne rastline v naših domovih, saj ljudem niso nevarne.
Sterilizacija, kastracija – da ali ne?
Živali
To so večna vprašanja med lastniki, kjer koli se srečujejo, in tudi med lastniki in veterinarji v ambulanti. Kdaj, zakaj, če sploh, kaj pridobimo, kaj poslabšamo, ali je to naravno ...
Sterilizacija in kastracija sta ključnega pomena pri reševanju problematike brezdomnih ali zapuščenih živali. Tudi v slovenski zakonodaji je določeno, da je vsak skrbnik psa ali muce dolžan zagotoviti, da ne pride do neželenih rojstev. Prav je, da že vnaprej vemo, ali nameravamo pse in muce razstavljati, vzrejati, ali pa se odgovorno odločimo za kastracijo in sterilizacijo. Poleg zmanjševanja števila neželenih potomcev imata oba posega številne pozitivne učinke in vplive na zdravje naših kosmatincev, česar si seveda vsi najbolj želimo.
Lončnice naj bodo v okras, ne v napoto
Prosti časjanuar '23Ljudje Starejši Dom
Stanovanje
Sobne rastline krasijo in popestrijo stanovanje, nas razveseljujejo, tudi skrb zanje je lahko razvedrilo. Vse leto poskušamo kar najbolje skrbeti zanje, da nam bodo res v veselje in dajale lep videz tudi stanovanju. Morda imamo velike okrasne rastline, ki jih jeseni preselimo v stanovanje. Ne le da moramo dobro premisliti, kam jih bomo dali, poznati moramo tudi njihove posebne potrebe.
Pogosto se nam nabere preveč lončnic, saj iz navade ali varčnosti ne zavržemo niti slabih. Največkrat so v manjših lončkih in okenske police so kmalu polne. Potem jih dajemo še na omarice in na tla in zavzamejo vedno več prostora. Tako je vsepovsod zelenje, nikjer pa ni mesta, kjer bi zelenje kot skupina res pritegnilo pogled. Na polici pred oknom lahko celo zastirajo pogled, še posebej, če so visoke.
-
Oven
V prvi polovici leta prihajajo nove priložnosti in navdih. Imeli boste več energije. Morda se boste pognali v nove športne izzive. Edini dve stvari, na kateri bo dobro paziti, sta pretiravanje in morda na trenutke prenagla odločitev. Od marca naprej boste potrebovali nekaj več miru in časa zase. Umik vam bo omogočil več stabilnosti. Skrb za mentalno zdravje bo pomembno, prav tako tudi oblikovanje zdravih ritualov. Po mesecu maju se vam obetajo rast in nove priložnosti na področju financ in resursov. Novi projekti, ki bodo tudi donosni. Lahko se zgodi, da boste ideje zanje našli ravno med tem umikom vase. Poletje bo v ustvarjalnih odtenkih zabave in ljubezni. Morda se pokaže priložnost, da ponovno vzplamti stara iskrica. Obenem pa boste predelovali nekatere dinamike v odnosih in nadgrajevali svoje kreativno izražanje.
-
Dobre stare viže
Na koliko svatbah ste igrali do danes? »Ko sem bil star 16 let, sem prvič zaigral na ohceti. A tedaj ni bilo tako, kot je danes, ko igraš od večera do jutra, potem pa rečeš 'adijo'. Nekdaj smo igrali dva dni in dve noči! Brez ozvočenja. In do danes sem sam ali s skupino igral na več kot 700 ohcetih,« se spominja priljubljeni harmonikar Franci Ocvirk.
Kot mladenič je v domačem kraju Pečice pri Brežicah še pred odhodom k vojakom igral v ansamblu Vaški fantje. Štirje fantje so redno igrali na mladinskih plesih na Zdolah, in ker so bili mladi in vsi še samski, so dekleta kar tekmovala, katera bo s katerim odšla. Tam pa so bili tudi fantje, starejši od njih, ki so jim zavidali, ker so ostali bolj ob strani. Ob koncu plesa so godci dekleta povabili k točilnemu pultu, si jih še malo ogledovali in kaj moškega rekli, potem pa pospravili glasbila. »In ko smo hoteli nekoč vse to znositi v avto, sem ugotovil, da so mi avto ukradli. Bil je fičo, za tiste čase kar dober, a ga nikdar več nisem videl,« se spominja glasbenih začetkov.
Da ne bi skopneli kot sneg ...
Navsezgodaj sta se v mrzli jutranji megli srečali sredi polja za vasjo. »Dobro jutro! Novoletna zaobljuba?« je zaklicala Zinka sosedi Maji, kajti vedela je, kako si Maja prizadeva, da bi naredila red v svojem življenju, in kolikokrat je že začela te jutranje teke, pa jih je vedno opustila. »Ko se vrneš, priteci do mene,« je zaklicala za njo. In res je čez dobre pol ure Maja odložila palice pred Zinkinim vhodom in stopila na toplo, sedla k mizi in čakala, da voda zavre.
»Je obljuba?« se je smejala Zinka.
-
Listje in čipka
Vzorci listja in čipke se skladno dopolnjujejo na elegantnem prtičku.
Velikost: približno 35 cm premera.
Potrebujemo: približno 40 g belega kvačkanca; kvačko št. 1–1,25.
Izdelava: skvačkamo 9 verižnih petelj in jih s polgosto petljo sklenemo v krog. S 3 verižnimi petljami nadomestimo 1. šibično petljo, nato kvačkamo v krog še 19 šibičnih petelj. Krog sklenemo s polgosto petljo v 3. verižno petljo na začetku kroga. Nadaljujemo po vzorčni risbi. Narisan je en del vzorca, ki ga smiselno ponavljamo, tako da ga sklenemo v celoto. Vsak krog začnemo z označenim številom verižnih petelj in ga zaključimo s polgosto petljo. Kjer je označeno, s polgosto petljo preidemo tudi v naslednji krog. Številke označujejo začetek vsakega kroga.
-
GREMO NA IZLET
Sobota, 11. februarja 2023
Vstopna mesta: Ljubljana, Grosuplje, Ivančna Gorica, Trebnje, Novo mesto
Zbor potnikov je ob 8. uri na postajališču Dolgi most v Ljubljani. Možnost vstopa še na poti proti Zagrebu. Mesto si bomo ogledali v spremstvu lokalnega vodnika in se podali mimo Zrinjskih parkov do Trga bana Jelačića, kjer bomo začeli raziskovati Donji grad, ustavili se bomo še pri vodnjaku Manduševac, ki ob vrženem kovancu izpolni želje. V bližini je Dolac ali glavna tržnica, sestavni del obiska tržnice je tudi pitje kave ob spomeniku zagrebškega potepuha Petrice Kerempuha.