-
Darila iz srca
December se hitro bliža in z njim decembrska praznovanja. Pričakajmo jih s prisrčnim prtičem na mizi, polni daril. S posameznimi motivi srčkov pa lahko domiselno okrasimo darilne vrečke iz blaga, serviete, kuhinjske krpe, prijemalke ipd. in pošljemo nam ljubim ljudem najprisrčnejše božično-novoletne voščilnice.
Kvadratast prtič meri 81 x 81 cm. Zanj odrežemo 90 x 90 cm velik kos belega blaga, na katerem lahko štejemo nitke. Vse robove obšijemo s cikcakastimi vbodi, da se blago ne cefra. Blago preganemo po sredini po dolgem in počez in zagibe narahlo zalikamo. Preden začnemo vesti, preštejemo križce na vzorčni risbi, nato preštejemo niti na blagu. Tako vidimo, kako velik bo vzorec.
Še vedno mladosten, ustvarjalen in nagajiv
Le redko srečamo človeka, ki je tako zanimiv, ustvarjalen in poln nasprotij, kot je Tomaž Domicelj. S kitaro in svojimi besedili je protestiral veliko prej, preden so se pojavili Pankrti ali raperji. Ko je izbiral avtomobile, je izbral dve skrajnosti, najprej wartburg, za 40. rojstni dan pa si je kupil unikatni športni avtomobil Panther Kallista, s katerim še vedno zagrmi po Sloveniji. Verjel je, da bodo vinilne plošče obstale, ko so jim vsi napovedovali konec, in jih zbiral ter kupoval, tako da ima veliko zbirko, in res so spet aktualne. Njegova zbirka pivskih podstavkov je velikanska, na policah pa se mu je nabralo že 754 steklenic viskijev, v zadnjih letih je presedlal na doma pripravljene marmelade.
-
Dobre stare viže
Pevec, harmonikar, skladatelj, humorist in vodja ansambla je v dobrih 35 letih delovanja pustil glasen in spoštovanja vreden pečat na prizorišču slovenske domače glasbe. Njegova skupina je v tem času posnela več kot 250 lastnih skladb. Ansambel se ni udeleževal glasbenih festivalov, saj je njegov vodja Miro Klinc menil, da je glasbo težko pravično oceniti, a so kljub temu njihove skladbe zmagovale na lestvicah slovenskih radijskih in televizijskih postaj, še več je bilo takšnih, ki so se ljudem prikupile kar same od sebe.
Na otoku večne pomladi in čudovitega cvetja
Ko se jesen premika proti zimi in zapiha prvi hladni veter, ki gre vse do kosti, se tudi v meni vzbudi želja po toplejših dnevih. Tenerife je največji in najbolj poseljen otok izmed sedmih Kanarskih otokov in vse leto obiskovalce razvaja s čudovitim blagim podnebjem. Ta zanimivi otok je na severu pravi raj za ljubitelje tropskega cvetja.
Pod pokritimi polji se skrivajo nasadi bananovcev s plodovi, ki so v primerjavi z bananami, ki prihajajo iz Afrike, manjši, zato pa po okusu slajši. Najbolj so me navdušile rastline na severu, ki jih doma gojimo kot sobne lončnice, na Tenerifu pa jih lahko občudujemo kar na vsakem koraku.
-
Spomin iz otroških dni
Spomini mi velikokrat bežijo v otroštvo. Pravijo, da je tako na stara leta, in še kako imajo prav. Spominov je veliko in so lepi. No, niso čisto vsi prijetni, ampak neprijetne poskušam pozabiti ali jih odriniti daleč tja v tisto »kamrico srca«, ki je skrita in zaprta in je ne želim prevečkrat odpreti. In ne želim je deliti z drugimi, mogoče le z nekaterimi, a zelo poredko.
Med lepimi spomini pa je prav gotovo ZAMORČEK. To je bil en luštkan črnček, majhen keramični kipec, vsaj mislim tako. Postavljen je bil na klečalniku spredaj pred »ograjo« na desni strani glavnega oltarja in pod Marijinim kipom na zidu v naši cerkvi. Takrat oltar še ni bil obrnjen k ljudem. In ta kipec tudi ni bil čisto navaden zamorček. Bil je nekaj posebnega. Če si vrgel vanj kovanec, takrat so bili to dinarji, je pokimal. To je bilo nam otrokom zelo lepo, zato smo mu z velikim veseljem nosili drobiž. In vsakokrat se je zahvalil.
-
Prvega novembra 1993 je začel veljati maastrichtski sporazum o ustanovitvi Evropske unije, ki ga je že februarja 1992 podpisalo 12 držav.
Psička Lajka je bila prva žival, ki je 3. novembra 1957 s Sputnikom 2 »poletela« vesolje. Žal poleta ni preživela.
Sigmund Freud je 4. novembra 1899 objavil knjigo Interpretacija sanj. O analizi sanj je menil, da je »kraljevska pot do nezavednega«.
Mednarodna okoljevarstvena organizacija Greenpeace je bila ustanovljena leta 1971 v Kanadi in 6. novembra istega leta je izvedla svojo prvo akcijo na Aleutih.
-
V Podsredi vsako leto pripravijo prireditev Praznik kozjanskega jabolka in tudi razstavo jabolk, ki jih marsikdo ne pozna več. Letošnja letina sicer zaradi pozebe ni bila dobra.
Stare sorte visokodebelnih jablan, ki jih dandanes bolj poredko najdemo celo v odročnih okoliških kozjanskih vaseh, ohranja Kozjanski park, ki tudi skrbi, da ne bi šle v pozabo. V svojih vrstah imajo izvrstne strokovnjake, ki vzgajajo sadike, jih cepijo in razmnožujejo in tako omogočajo nakup sadik vsem, ki želijo stare sorte ohraniti tudi za svoje potomstvo.
-
Izdelava in uporaba električnih in elektronskih naprav se iz leta v leto povečuje, zato nastaja tudi vse več odpadne elektronike oziroma e-odpadkov. Z nenehnim kupovanjem novejših naprav skrajšamo njihovo življenjsko dobo, tako pa prispevamo tudi k večji porabi in onesnaževanju naravnih virov.
Veliko bolje je, da vsak električni aparat ali e-napravo uporabljamo čim dlje, če pa jo že zamenjamo, poskrbimo, da bo pravilno reciklirana ali da jo bo lahko namesto nas uporabljal kdo drug. Električne in elektronske odpadke lahko oddamo v ulične zbiralnike na ekoloških otokih in drugih lokacijah, v zbirne centre izvajalcev služb ravnanja z odpadki, v zbiralnice Zeos in mobilne zbiralnice (ob akcijah zbiranja e-odpadkov in odpadnih baterij). Odnesemo jih lahko tudi v trgovine z električno in elektronsko opremo, vendar le majhne naprave, katerih zunanja velikost ne presega 25 centimetrov, in le v tiste trgovine, ki imajo prodajno površino večjo od 400 kvadratnih metrov, odpadne plinske sijalke in baterije pa v trgovine, kjer jih prodajajo. Običajno so označeni »zeleni koti«, kamor oddamo aparate.
-
Tisti, ki smo izgubili ljubljeno osebo, se še posebej skrbno ukvarjamo z urejanjem grobov. Dokazano je, da je cvetje balzam za dušo in srce, zato je mogoče na tak način tudi izražati žalost in ohranjati spomin na nam ljubo osebo.
Saditev cvetlic na grobu je hkrati tudi izziv, saj želimo, da bi bil grob urejen v vseh letnih časih. Prav tako kot na okrasnih gredicah tudi na pokopališču upoštevamo, na kateri legi je grob. Ali je v senci ali bo ves dan obsijan z močnim soncem? Izbiramo odporne rastline, ki prenašajo nizke temperature in so enostavne za vzgojo.
-
V Sloveniji plodove mandarinovcev obiramo v prvi polovici oktobra in začetku novembra. V ta namen gojimo zgodnje sorte, ki nas na sončni legi in ob primerni oskrbi razveselijo z okusnimi plodovi. V celinskem delu Slovenije jih vzgajamo kot posodovke.
V Sloveniji gojimo predvsem zelo zgodnje sorte mandarin, da lahko dozorijo tudi v hladnejšem podnebju. Najprej rodi sorta zorica rana in za njo še sorta chahara. Mandarine sorte zorica rana v Sloveniji obiramo v prvi polovici oktobra. To velja za osrednjo Slovenijo. Na obalnih območjih jih obiramo v septembru. Ta sorta mandarin ima srednje velik plod ploščato okrogle oblike, ki je brez semen in zelo sočen in okusen. Kožica je tanka in oranžne barve.