Mojster malih izdelkov etnografske dediščine
Čeprav je Jože Božič kot izučen ključavničar 34 let delal v ljubljanskem Litostroju, ga je kasneje, ko se je bližal čas upokojitve, navdušil les. S svojo natančnostjo ter modelarsko žilico je kovino zamenjal za tople materiale iz narave in gozdov pod Menino planino. Njegove skorjevke, kašče, mlini, žage »venecijanke«, gozdarske koče in kozolci, pa tudi čebelnjaki, kapelice in cerkve so tako verodostojni modeli, da so jih lahko veseli tudi umetnostni zgodovinarji.
Najlepša roža vrh planin - je mili jezik materin
Celjani profesorico Boženo Orožen srečujejo na univerzi za tretje življenjsko obdobje, učitelji na ekskurzijah, nekdanji dijaki pa jo videvajo na različnih poteh, saj veliko hodi naokrog. Kot edinka je hči zgodovinarja Janka Orožna svojo življenjsko pot začela 31. oktobra 1929 v Celju. Med drugo svetovno vojno je bila družina izseljena v Srbijo. Na filozofski fakulteti v Ljubljani je diplomirala leta 1954 in kasneje na brežiški in celjski gimnaziji poučevala slovenščino in ruščino. Še zdaj pa je zelo skrbna za jezik. Po upokojitvi prof.
-
Prof. dr. Antona Dolenca, dr. med. mnogi poznajo kot zdravnika in slikarja. V svojem poklicu je kot redni univerzitetni profesor, doktor medicinskih znanosti in predstojnik inštitutov za patologijo in sodno medicino Medicinske fakultete v Ljubljani ter kot avtor številnih strokovnih knjig in člankov dosegel vrh poklicnega uveljavljanja. Objavil je več kot 500 strokovnih in publicističnih člankov in napisal dve knjigi o medicinski deontologiji.
Povsem neznano pa je, da je Anton Dolenc vse življenje pisal tudi pesmi. Več kot 2000 jih je nastalo in pred nedavnim je izšla zbirka 150 pesmi z naslovom Harfa v molu, ki jo je prof. dr. Dolenc dopolnil s svojimi skicami. Zbirka je izšla v počastitev njegove 80. obletnice, ki jo bo praznoval letos. Rodil se je v Rečici ob Savinji, kjer je bil njegov oče znan rezbar in pozlatar. Že kot otrok je gledal in občudoval, kako nastaja umetniško delo. »Doma sem imel zgled, kako se ustvarja likovno delo.
-
Kaj pri vas tudi čakate?
Pika Nogavička, Katarinca, Mojca, Živa, Jana, Pika so punčke iz cunj, ki jih je izdelala skupina prostovoljk z univerze za tretje življenjsko obdobje in so že v objemu svojih »posvojiteljskih družin«. Z nakupom punčke so tako omogočili cepljenje otrok v manj razvitih državah.
Skupina, ki se imenuje kar »Punčke iz cunj«, je nastala pred približno štirimi leti in je plod sodelovanja med UNICEF in univerzo za tretje življenjsko obdobje, pa tudi četrtno skupnostjo Ljubljana-Center, kjer so prostovoljke našle prijazno zavetje. Srečujejo se enkrat na teden in ostanejo skupaj tri ure ali kaj takega. Dovolj, da izmenjajo misli, vtise. A pomembno je delo, ki ga med enim in drugim srečanjem opravljajo v domačem okolju. Pa ne le delo! Pomembno je o punčkah razmišljati, zmeraj in povsod.
-
Dr. Aleksandra Kornhauser Frazer, ugledna profesorica in znanstvenica ter slovenska ambasadorka znanosti je med drugim tudi direktorica Mednarodnega centra UNESCO za kemijske študije na Univerzi v Ljubljani. Poleg raziskovalnega dela, raziskovala je zlasti zlasti alkaloide in antibiotike, se je vse življenje posvečala tudi pedagoškemu poslantvu. Prejela je številna domača in mednarodna priznanja ter leta 1999 – kot prva in še vedno edina ženska – najvišjo japonsko nagrado Honda.
-
»Naslov knjige Ženska na konju je nekoliko metaforičen. Konj je zelo pogost umetniški motiv likovnega upodabljanja in raziskovanja, ki se mu posveča tudi moj življenjski sopotnik Vasko, jaz pa z besedo razkrivam zgodbe iz najinega dolgoletnega skupnega življenja. Življenja z mojim moškim, umetnikom, ki vsak na svoj način raziskujeva isti medij – moškega in žensko,« je zapisala Ana Četković – Vodovnik v svoji knjigi, ki je izšla pred nedavnim.
Knjiga, ki zasluži posebno pozornost zaradi iskrene pripovedi o iskanju sožitja, kar je prvinsko in dovolj zapleteno hrepenenje skorajda pri vsakem življenjskem paru, ni njen prvenec. Izdala jo je kot ženska zrelih let, kar zaradi resnosti in premišljenosti pri razčlenjevanju tega večnega razmerja in skrivnosti sožitja v življenju, ki je pri njiju potekalo od mladostnih dni, veje iz sleherne napisane strani. Pred tem je izšlo že kar nekaj njenih del, ki jih je posvetila predvsem mlajšim.
ANKETA: Bi šli v dom starejših?
V domovih za starejše že dolgo ne dobiš le hrane in potrebne nege, če jo seveda potrebuješ, pač pa ti tudi vse operejo in zlikajo, stanovalci lahko v domu pojejo, plešejo, pletejo, telovadijo, gledajo filme, hodijo na izlete, se udeležujejo razstav, pevskih in gledaliških nastopov in še marsičesa. Ker vemo, da mnogi seniorji, čeprav težko živijo sami, nočejo niti razmišljati o selitvi, smo nekaj znanih osebnosti vprašali, ali se bodo, ko bodo starejši, odločili za odhod v dom.
Mojca Senčar, zdravnica in predsednica Europe Donne: »Ko bo čas, bom šla v dom tudi zato, ker so moji otroci še mladi in jih ne želim obremenjevati s svojo morebitno onemoglostjo, pa tudi zato, ker imajo pravico, da živijo svoje življenje. Domovi so potrebni, saj nudijo varnost, družbo, ustrezno oskrbo in nego. Najraje bi stanovala v domu v Trnovem v Ljubljani, v svoji sobi s kopalnico.« Danica Simšič, predsednica Spominčice – slovenskega združenja za pomoč pri demenci: »Želim si, da bi čim dlje polno in ustvarjalno živela.
-
Jože Trobec
Akademski slikar Jože Trobec je eden tistih srečnežev, za katerega se je že v zibeli vedelo, da bo slikarstvo zaznamovalo njegovo življenjsko pot. Vile rojenice so mu postregle z obilo talenta, ki pa ga še vedno in čeprav vstopa že v tretje življenjsko obdobje, še ni do konca izkoristil. Kranjčan od glave do pete je svoja rosna leta preživljal še z dvema sestrama in bratoma na Primskovem pri Kranju. »Moja mama, sicer gospodinja, se nikakor ni strinjala z mojimi malarskimi željami in nagnjenji.
-
Piran - Tukajšnje društvo upokojencev je tudi lani pripravilo vsakoletno srečanje s članicami in člani, ki so dopolnili 80 in več let. Med 11 udeleženci so bili 92- letna Vida Žnidaršič, pa 90-letna Ljudmila Ovnik, 85- letna Zora Šuligoj, osemdesetletnice in osemdesetletniki: Anica Arpaši, Marija Korenič, Gorazd Keber, Cezerina Smrekar, Darinka Šušteršič, Fani Rustja, Vera Uhelj ter častna gostja Rozi Kandus.
Naj omenimo tudi to, da je piransko društvo upokojencev lani že četrtič pripravo miklavžev turnir v pikadu, ki se ga je udeležilo 25 članov in članic. Pri ženskah je prvo mesto osvojila Jolanda Stipančič, druga je bila Pavla Pavlič, tretja pa Elda Hvala. Pri moških pa je prvo mesto zasedel Silvo Stibilj pred Francem Šturmom in Zdravkom Taškarjem. -
Helena Giacomelli: radijski tehnik, mama, vdova, upokojenka. Pisateljica, pesnica, alpinistka, ljubiteljica narave, fotografinja, prijateljica. Slednje najbolj, čeprav sva se videli le dvakrat, odkar sva se pred dvajsetimi leti „spoznali" pri njenem delu, ko je opravljala večinoma nočno službo v radijski tehniki. Helena je bila prva, ki me je, medtem ko sem po telefonu oddajala komentar, ustavila in rekla: »Pa ne se tako dreti v telefon, prosim! Vse je mogoče narediti z manj glasnosti in moči.« In tako sem jo zaznala.