-
Zdravstveni dom Ljubljana pripravlja tridnevno akcijo cepljenja po ugodnejši ceni, da bi se čim več meščanov zaščitilo pred posledicami ugriza okuženega klopa. Virus klopnega meningoencefalitis, ki ga prenašajo številni klopi, namreč povzroča vnetje možganskih ovojnic in možganskega tkiva, ki pušča trajne posledice ali povzroči celo smrt.
Na klope lahko naletimo povsod, kjer rastejo trave, pleveli in grmičevje, torej ne le v gozdu, pač pa tudi na domačem vrtu ali na golf igrišču. Ne pozabimo, da je Ljubljana z okolico takoj za Gorenjsko in Koroško na tretjem mestu po ogroženosti, da bi zboleli za klopnim meningoencefalitisom, pred čemer nas lahko zaščiti le pravočasno cepljenje.
-
V nekaterih večjih tehničnih trgovinah stojijo posebni zabojniki, t.i. zeleni koti, kamor lahko oddate male gospodinjske in druge aparate, mobilne telefone, baterije in sijalke. Napačno odloženi elektronski odpadki, predvsem stare baterije in sijalke, ki vsebujejo težke kovine, namreč močno onesnažujejo okolje, še posebej podtalnico.
Postavitev 56 zelenih otokov je omogočila Družba ZEOS, d.o.o v sklopu ozaveščevalnega LIFE projekta Gospodarjenje z e-odpadki pod sloganom E-cikliraj. V okviru tega projekta so tudi drugje po državi na ekoloških otokih postavljeni ulični zbiralniki za e-odpadke in odpadne baterije. Na podeželju pa bodo organizirali mobilna zbiranja, v načrtu pa imajo tudi večjo akcijo zbiranja odpadnih baterij.
-
Po skoraj 20 letih se v Ljubljano vrača največja sejemska prireditev s področja avtomobilizma. Na Gospodarskem razstavišču bo predsednik vlade dr. Miro Cerar danes ob 15. uri slovesno odprl 24. Avtomobilski salon, ki ga skupaj organizirata Trgovinska zbornica, Sekcija za osebna vozila in Gospodarsko razstavišče.
Obiskovalci si bodo vse do 2. aprila lahko od blizu ogledali 260 vozil 27 avtomobilskih znamk oziroma njihovih zastopnikov. Med njimi bo 41 lahkih gospodarskih vozil, 7 električnih ter 7 hibridnih modelov. Avtomobili bodo razporejeni na kar dvanajst tisoč kvadratnih metrih, poleg osmih obstoječih dvoran so postavili še tri montažne. V t.i. Tehnološkem paviljonu bodo vse dni izobraževalna predavanja, na katerim bodo obiskovalci lahko izvedeli, kako doseči večjo varnost v prometu, kako izbrati pravi avto za svoje potrebe, kako delujejo sodobni avtomobili, zakaj je dobra izbira električen avtomobil ipd. V tematsko vodenih ogledih (po predhodnih prijavah) bodo v spremstvu kustosa natančneje spoznali določene tipe avtomobilov. Podrobnejši program najdete na: www.avtomobilski-salon.si/za-obiskovalce/
Odprta kuhna z dopolnjeno ponudbo
Na Pogačarjevem trgu v Ljubljani odpira vrata največja kulinarična tržnica na prostem: Odprta kuhna. V peti sezoni, ki se prične ravno danes, bo sodelovalo več kot 75 ponudnikov jedi za vse želje in okuse.
Kulinarične priboljške, malico, kosilo ali večerjo z vrhunskimi vini ali drugimi pijačami si lahko privoščite vsak petek od 9. do 21. ure, od junija do septembra pa celo do 22. ure. Kakovost ponudbe, ki kombinira izjemne kulinarične kreacije in vrhunsko pripravljene klasike ulične prehrane iz sezone v sezono privablja več obiskovalcev, domačinov pa tudi turistov. Pridete, izberete kar želite, plačate, pojeste kar na stopnicah ali ob kateri redko praznih miz - in se imate dobro ...
Naj ne mine dan, da ne bi naredili nekaj dobrega
Rastoča knjiga ni le knjiga, je gibanje, ki se mu pridružuje vse več ljudi, ustanov, društev po Sloveniji in tudi po svetu – najdemo jo že v 12 držav sveta. Ljudi spodbuja k branju, pisanju in k odličnosti na vseh področjih življenja in dela. Pridružili so se ji tudi v Društvu upokojenih pedagoških delavcev Slovenije (DUPDS), ki je uvod na včerajšnjem srečanju članov v prostorih Ministrstva za šolstvo v Ljubljani kulturno obarvalo in ga posvetilo Rastoči knjigi. Obiskal jih je tudi idejni oče gibanja dr. Janez Gabrijelčič in predsednik Društva Rastoča knjiga akademik dr. Boštjan Žekš. »Naj ne mine dan, da ne bi naredili nekaj dobrega zase, za bližnje in za skupnost,« je poudaril sporočilo deklice z Rastočo knjigo dr. Gabrijelčič. Spomenik deklice v Ljubljani je v Spominskem parku Navje, pridružujejo pa se ji deklice z Rastočo knjigo po celi Sloveniji, v kratkem naj bi dobili tudi babico z Rastočo knjigo v novomeškem domu starejših.
-
Masako Wakamiya je živahna 81-letnica, ki je v začetku marca izdala aplikacijo za pametne telefone, namenjeno starejšim za ohranjanje spomina in za hitrejše obvladovanje pametnega telefona. Programiranja se je naučila sama prek You Tuba, računalnik pa je začela uporabljati v času, ko je negovala svojo ostarelo in dementno mater. Takrat ni imela časa za druženje, pa se je pridružila Srebrnemu klubu, v katerem so starejše učili uporabljati družabna omrežja.
Potrebovala je pol leta, da je ugotovila, kako priključiti računalnik, kako vzpostaviti internetno povezavo, kako se pridružiti socialnemu omrežju.
Skrbite za zdrava usta in zobe!
Slovenski zobozdravniki ob svetovnem dnevu ustnega zdravja, 20. marcu, sporočajo, da je ustno zdravje bistvenega pomena za splošno zdravje, pa tudi temeljna človekova pravica in dolžnost. Slabo ustno zdravje je pomemben dejavnik tveganja za razvoj najbolj razširjenih bolezni, kot so diabetes, srčno-žilne bolezni, rak in druge. Poleg skrbnega čiščenja zob so redni zobozdravniški pregledi najboljša naložba, da bomo ohranili zobe in zdrava usta do starosti.
Pri nas je rak ustne votline po pogostosti na 8. mestu, vsako na novo zboli 250 bolnikov z rakom ustne votline in žrela, kar 80 odstotkov jih odkrijejo v zobnih ambulantah. Zato Odbor za zobozdravstvo Zdravniške zbornice Slovenije v sodelovanju s Kliničnim oddelkom za maksilofacialno in oralno kirurgijo UKCL in Centrom za ustne bolezni in parodontologijo Stomatološke klinike tudi letos pripravlja akciji »Pravočasen pregled ustne votline lahko reši življenje«.
Številne pripombe na predlog zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju
Svet zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije je na včerajšnji seji obravnaval predlog zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju predvsem z vidika predvidenih sprememb, ki posegajo na področje zavoda, in imel nanj številne pripombe. Po njihovih izračunih bo obremenil zavod za vsaj 100 milijonov evrov.
Po predlogu se bo prispevna stopnja, ki jo zavod plačuje od zneska pokojnin, zvišala z zdajšnjih 5,96 na 6,56 odstotka. Z zvišanjem prispevne stopnje se bodo še dodatno zvišali odhodki zavoda, s tem pa se bo povečal tudi delež sredstev iz državnega proračuna za pokojninsko blagajno, zato svet zavoda predlaga, da se sredstva za plačilo obveznega zdravstvenega zavarovanja nakažejo neposredno zdravstveni blagajni.
Prožne žile varujejo pred srčno žilnimi boleznimi
Ob evropskem dnevu žil, 18. marcu, zdravniki ter člani Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije opozarjajo na pomen zdravega ožilja. Letos je poudarek na zgodnjem prepoznavanju motene prekrvitve nog oziroma periferne arterijske bolezni. Nanjo morajo biti posebej pozorni tisti, ki že imajo prisotne dejavnike tveganja za aterosklerozo, še zlasti pa sladkorni bolniki, saj pri njih bolezen poteka hitreje.
Spremembe na žilah bolj kot drugi dejavniki, denimo povišan krvni tlak ali holesterol, pripomorejo k oceni tveganja za srčno žilne bolezni. Žile se res starajo enako kot vse telo, a če se starajo prehitro, imamo lahko težave. Zlasti kadilci, ljudje s previsokim krvnim tlakom, povišano vrednostjo »škodljivega« LDL holesterola v krvi, s previsoko telesno težo, premalo fizično aktivni ljudje ter tisti z ledvičnim popuščanjem so v nevarnosti, da pride do periferne arterijske bolezni oziroma zoženja žil. Bolj ogroženi so tudi tisti, ki imajo v družini srčno žilne bolezni in ljudje po 65 letu, še posebej moški.
-
Ta konec tedna, 17. in 18. marca, bo v Marmorni dvorani Gospodarskega razstavišča v Ljubljani spet zelo živahno. Svoja vrata odpira vrata enajsti mednarodni sejem zbirateljstva Collecta. Na njem bo sodelovalo več kot 130 zbiralcev in trgovcev iz 15 držav, od Slovenije, Avstrije, Belgije, Nemčije, Francije, Velike Britanije, do Hrvaške, Madžarske, Italije, Litve, Črne Gore, Makedonije in Srbije.
Obiskovalci bodo lahko kupovali in izmenjevali razglednice, znamke, bankovce in kovance, stripe, stare knjige in tiske, fosile, minerale, militarijo, nakit, gramofonske plošče in telefonske kartice, figurice ter druge drobne predmete.