Civilna družba v pomoč zdravstvu
Po strokovni strani se naši zdravstveni delavci zlahka kosajo s tujimi, zaostajamo pa po urejenosti sistema, pri učinkoviti komunikaciji, pa tudi dostojanstva in spoštljivosti v nekaterih naših bolnišnicah ni dovolj, menijo člani Mreže nevladnih organizacij 25 x 25, ki združuje že več kot osemdeset tisoč članov.
Kakovostna in varna zdravstvena obravnava spadata med osnovne človekove pravice, žal pa je pri nas varnost pacientov v primerjavi z drugimi državami EU eno izmed najbolj zanemarjenih področij, ugotavljajo v civilni družbi. Nimamo niti neodvisnega telesa za področje kakovosti zdravstvene obravnave, varnosti pacientov in sodobnega nadzora nad temi dejavnostmi.
-
Da je Marijan Zorko nadarjen za slikanje, je vedel že v otroštvu, je pa dolgo trajalo, da se je ustvarjanju tudi bolj posvetil. Zaposlen je bil na zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje v Ljubljani in že takrat je kdaj pa kdaj prijel za čopič. Ko pa se je upokojil, so ga domači spodbudili, da se je vpisal v slikarski tečaj na univerzi za tretje življenjsko obdobje. S skupino vrstnikov s slikarsko žilico se tako druži že več kot deset let, učili so se od različnih mentorjev, zadnja leta jih usmerja akademska slikarka mag. Urška Vidic. Všeč mu je, da jih spodbuja, naj slikajo tisto, kar želijo in kar jim najbolj leži.
-
Čebele
Apostoli neoliberalizma, ki omogoča peščici bogateti na račun velike večine, nas prepričujejo, da je napredek družbe sorazmeren s svobodo kapitala, da vstopa tja, kjer si obeta največji dobiček. Pri tem lastnikov kapitala ne zanima, kakšne so družbene posledice njihovega pohlepa. Pravijo, da si mora vsak sam izboriti dovolj sredstev za človeka dostojno življenje. Ta logika je dobila naravnost grozljive razsežnosti v državah tako imenovanega tretjega sveta, kjer v rudnikih kopljejo diamante otroci, ker pač zaradi svoje majhnosti lahko vstopajo v ožje rove.
Od paragrafov k platnu in čopiču
Vesel je, ko vidi, kako se nekateri po upokojitvi prav razcvetijo, saj začnejo delati, kar so si vedno želeli. »Mnogi se posvetijo učenju, drugi svojim konjičkom, tretji se ukvarjajo z vnuki, četrti delajo na vrtu, vinogradu, potujejo, postanejo športniki, se družijo s prijatelji, za kar prej niso imeli časa, itd.,« je začel Jernej Rovšek, že štiri mandate eden izmed namestnikov varuha človekovih pravic, sicer pa pravnik po poklicu. Konec letošnjega leta se bo upokojil.
Z njim smo se pogovarjali predvsem o tem, kako se pripravlja na ta novi izziv …
-
Razviti svet ima poleg gospodarske krize in čedalje večje brezposelnosti še dve ključni težavi: rodnost se zmanjšuje, življenjska doba pa podaljšuje. Zato povsod, z večjimi ali manjšimi odpori, daljšajo pokojninsko dobo in predvsem višajo starost, pri kateri se bo mogoče upokojiti. Ekonomisti namreč predvidevajo, da bodo pokojninske blagajne v nekaj desetletjih prazne, če se aktivna delovna doba ne bo podaljšala.
»In čeprav je starejših vse več, gube, sive nitke v laseh in manjša telesna moč niso v modi,« je med drugim dejala dr. Judith Bachay, profesorica družbenih ved na St. Thomas University na Floridi v ZDA, prva Fulbrihtova specialistka, ki je pred kratkim predavala v Ljubljani, in sicer o staranju tam čez veliko lužo, za člane Gerontološkega društva Slovenije in za vse, ki jih ta tema zanima. »Uspešno oziroma kakovostno staranje seveda ni kupovanje krem proti gubam, tudi niso kozmetične operacije, pač pa je treba živeti naprej čim dejavnejše, željam in zdravju ustrezno.«
-
Vabila v Svit, državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja raka na debelem črevesu in danki, bodo po novem dobivali ženske in moški med 50. in 74. letom starosti in ne le do 69. leta, kot je veljalo doslej. S podaljšanjem obdobja testiranja na prikrito kri v blatu bodo vsako leto presejali kar 55 tisoč oseb več in s tem odkrili veliko več rakov v tako zgodnji fazi, da se lahko učinkovito pozdravijo ali pa z odstranitvijo predrakavih sprememb preprečili razvoj bolezni. Zdaj namreč vsako leto na novo zboli več kot 1600 Slovencev, približno 700 pa jih umre.
Naj prostovoljski projekt in prostovoljci 2014
Mladinski svet Slovenije (MSS) je pod častnim pokroviteljstvom predsednika RS Boruta Pahorja izvedel zaključno prireditev natečaja Prostovoljec leta 2014, na kateri so na Brdu pri Kranju razglasili najboljše prostovoljce in prostovoljske projekte za leto 2014. Priznanja so podelili predsednik Republike Borut Pahor, ministrica dr. Anja Kopač Mrak ter predsednik Mladinskega sveta Slovenije Tin Kampl.
Za naj prostovoljski projekt je bil razglašen projekt Obnovimo slovenske gozdove, ki ga izvaja Zveza tabornikov Slovenije. V projekt je bilo vključenih 1600 prostovoljcev, ki so se pridružili akciji in zbrali sredstva za in posadili 50 000 sadik na skupno 23-ih lokacijah po Sloveniji in tako obnovili okrog 50 ha gozdov.
Ponovno odmerjene pokojnine v povprečju višje za 53 evrov
Z Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije so sporočili, da so v zvezi z izvršitvijo odločbe ustavnega sodišča, ki se nanaša na ponovno odmero pokojnin po uradni dolžnosti tistim upokojencem, za katere se je v postopkih revizije že ugotovilo, da so bile delnice za notranji odkup vplačane z delom plače, ki se všteva v pokojninsko osnovo, pa jim ta del še ni bil vštet, za preverjanje upravičenosti do ponovne odmere pokojnine evidentiral 5.615 zadev. Do 29. junija, ko se je iztekel šestdeset dnevni rok, so obravnavali 5.237 zadev. Izdanih je bilo 1.645 odločb, od tega se je v 1.290 zadevah spremenil znesek odmerjene pokojnine, v 355 primerih pa do spremembe zneska pokojnine ni prišlo, saj ponovna odmera ne vpliva na višino najugodnejše pokojninske osnove oziroma so pokojnine ne glede na vštevanje dela plače, namenjenega notranjemu odkupu, še vedno odmerjene od najnižje oziroma najvišje pokojninske osnove.
Poletna noč Elze Budau navdušila občinstvo
Na Poletni noči v Križankah je sinoči zazvenelo 20 največjih uspešnic Slovenske popevke izpod peresa Elze Budau, ki ji je bil gala koncert tudi posvečen. Pesmi so zapeli slovenski izvajalci ob spremljavi Big Band in Simfoničnega orkestra RTV Slovenija pod taktirko Patrika Grebla.
Odmevale so zimzelene pesmi, kot so Nasmeh poletnih dni, Ti si moja ljubezen, S teboj, Zelena leta, Šepet poletnih trav, Pegasto dekle, Sto majhnih nežnosti, Brez besed, Samo nasmeh je bolj grenak ter seveda Poletna noč, po kateri je prireditev dobila ime.
-
Tudi med poletnimi meseci se lahko od Celja do Podčetrtka zapeljete z muzejskim vlakom. Vlak vozi vsako soboto, s celjske železniške postaje krene dopoldne ob 9.35 ter popoldne ob 16.45. Med vožnjo ustavlja na postajah Šentjur, Grobelno, Šmarje pri Jelšah in Imeno.
Pri nakupu vozovnice lahko uveljavljate popuste (na primer vikend popust, za skupine ipd …), popust pa imate tudi pri nakupu kopalnih kart v Termah Olimia ter vstopnic za obisk gradu in muzejev v Celju.. Več informacij na: www.celeia.info.