Srečanja za svojce dementnih bolnikov
Spominčica, slovensko združenje za pomoč pri demenci po vsej Sloveniji pripravlja neformalna srečanja za svojce dementnih bolnikov z naslovom Alzheimer Cafe. Srečanja potekajo po različnih krajih (kje in kdaj preverite na www.spomincica.si ali na telefonski številki 01 256 51 11), redno vsak mesec pa v Domu starejših občanov Ljubljana – Fužine, Domu upokojencev Vrhnika in v Knjižnici Domžale.
Alzheimer Cafe je letos vsak 3. četrtek v mesecu tudi v znani ljubljanski gostilni Šestica. Prof. dr. Zvezdan Pirtošek, dr. med., z Nevrološke klinike v Ljubljani bo 22. januarja, ob 18. uri govoril o tem »Kaj letošnja Nobelova nagrada pomeni za bolnike z Alzheimerjevo boleznijo«. Vstop je prost!
-
Vsaka aktivnost na spletu je lahko nevarna. Vendar se zaradi nevarnosti ni treba izogibati spletnih omrežij, elektronske pošte ali plačevanja položnic v spletnih bankah... Tudi gore so polne nevarnosti, pa vendar Slovenci radi hodimo nanje, pazimo, kje hodimo in imamo oči odprte. Tudi gobe jemo, čeprav so nekatere celo smrtno nevarne. Nevarnosti se zavedamo in se znamo varovati. Nekaj prinese praksa, večino varnosti pa znanje. Kaj se nam na spletu lahko pripeti?
Spletno nasilje:
Nadlegovanje (harrassment) je ponavljajoče ali vztrajno nadlegovanje z besedami in dejanji. Po navadi ta izraz uporabljamo za (internetno) nasilje nad odraslimi ljudmi. Pojavlja se v zasebni komunikaciji, je usmerjeno na specifično osebo in načeloma traja dlje od »flaminga«.
Ves čas po malem premikamo meje
Center za usposabljanje, delo in varstvo otrok, mladostnikov in odraslih oseb z zmerno, težjo in težko motnjo v duševnem razvoju in za osebe s pridobljeno poškodbo možganov Dolfke Boštjančič, na kratko CUDV, je lani praznoval trideseto obletnico delovanja. Toliko časa je v njem zaposlena dr. Valerija Bužan, klinična psihologinja in zdajšnja direktorica. V veliki meri je prav njena zasluga, da ljudje s posebnimi potrebami niso skriti na obrobju družbe. Trdno verjame, da ne potrebujejo pomilovanja, pač pa sprejetost, enakost in priložnosti, da pokažejo, kaj zmorejo. Zmorejo pa več, kot si mislimo …
Podaljšanje prehodnega obdobja
V zadnjih dneh preteklega leta je parlament le sprejel težko pričakovano novelo Zakona o matični evidenci, za katero so si prizadevali predvsem OZS, ZDUS in ZDOPS.
Novela prinaša podaljšanje prehodnega obdobja za uskladitev z novim zakonom za eno leto, kar pa velja le za po starem pokojninskem zakonu ZPIZ-1 (le-ta je veljal do 31. 12. 2012) upokojene espeje, ki so kljub upokojitvi in uveljavitvi celotne pokojnine na popolnoma zakonit način po t. i. »izvzemu iz zavarovanja« iz 18. člena zakona obdržali dejavnost.
Razpršena skrb za starejše ljudi
Medtem ko smo bili pred dobrimi štiridesetimi leti Slovenci vzor marsikateri drugi državi po odlični skrbi za starejše, je danes slika popolnoma drugačna. Prepočasi sledimo sodobnim konceptom, s starejšimi se ukvarjajo znanstveniki, raziskovalci, sociologi, zdravniki različnih strok (razen specialistov geriatrov, ki jih sploh nimamo), psihiatri in psihologi – vsak na svojem področju in s svojega vidika.
Zato se lahko upravičeno vprašamo, kam gre slovenska gerontologija. Tako se je glasil tudi posvet, ki ga je Gerontološko društvo Slovenije pripravilo ob 45. obletnici svojega delovanja. Društvo je nastalo na pobudo utemeljitelja slovenske gerontologije dr. Bojana Accetta in je tesno sodelovalo z »njegovim« Inštitutom za gerontologijo in geriatrijo v Ljubljani. Že od vsega začetka povezuje strokovnjake ter druge ljudi, ki delajo s starimi ljudmi v socialnem ali zdravstvenem sistemu – od zdravnikov, medicinskih sester, socialnih delavk in delavcev, fizioterapevtov, delovnih terapevtov do arhitektov in pravnikov – ali se ukvarjajo z gerontološkimi vprašanji na področju izobraževanja in usposabljanja ali raziskovanja.
-
Normandija na slikah
V Narodni galeriji je od 14. januarja pa vse do 5. aprila 2015 na ogled razstava slikovitih prizorov iz Normandije, pokrajine na severu Francije.
Francoski slikarji druge polovice 19. stoletja (Eugène Boudin, Louis-Alexandre Dubourg, Pierre Bonnard, Adolphe-Félix Cals, Jean-Baptiste Camille Corot, Gustave Courbet, Eugène Delacroix, Claude Monet in drugi) so ujeli podobe morskih pečin z razburkanim morjem, jadrnice v viharjih in na regatah, življenje podeželskih ljudi, ki ob oseki nabirajo školjke, delo ribičev in druge. V nedeljo, 18. in 25. januarja, ob 11. uri se lahko udeležite javnega vodstva po razstavi.
-
Pol desetih dopoldne je. Na klopi pred vrati ljubljanske škofijske karitas sedijo štiri priletne gospe, strmo gledajoč predse. Očitno so prišle po pomoč.
Jože Kern, generalni tajnik škofijske karitas, s katerim sva se pred tem pogovarjala v oddaljeni, mirnejši in manj natrpani pisarni, jih glasno, prijazno pozdravi. Kern prisega na brezpogojno spoštovanje človekovega dostojanstva v vseh fazah nudenja pomoči. Potem odpre vrata, skozi katera se mimo manjših pride do njegove pisarne. Če so to sploh še pisarne – kjer je le kakšen prost kotiček, se kopičijo zabojčki s hrano, jogurti, jabolki, oljem, sladkorjem ...
-
Slovenski bienale ilustracije
Tradicionalno, že enajstič, združuje starejše in mlajše generacije umetnikov ilustratorjev, pokaže njihove dosežke, razkriva odličnost in ustvarjalno moč slovenske ilustracije. Do srede februarja si lahko v galeriji Cankarjevega doma ogledate obsežnejšo predstavitev ilustratorskega opusa akademskega slikarja Jožeta Ciuhe, ki je prejel nagrado Hinka Smrekarja za življenjsko delo. Mlada Hana Stupica pa je bila nagrajena za ilustracije svoje prve slikanice, ukrajinske pravljice Rokavička.
-
Za slovenske zmage
Iz Bruslja in od mednarodnih finančnih središč dobiva Slovenija oziroma njena vlada vztrajna opozorila, naj država uravnoteži javne finance in izpolni zaveze o privatizaciji (prodaji) gospodarskih družb, v katerih ima prevladujoč lastniški delež. Ko gre za javne finance, naj vlada oziroma parlament sprejmeta ukrepe, ki bodo javno porabo »uravnotežili« s prihodki, ki se natečejo v državni proračun. Po mnenju Bruslja in mednarodnih finančnih ustanov mora Slovenija oklestiti stroške zdravstva, šolstva, državne uprave in ne nazadnje mora tudi pokojnine uskladiti s proračunskimi zmožnostmi.
-
Dolgoživost in visok delež starega prebivalstva (v naslednjih petnajstih letih se bo delež še podvojil) narekujeta nov pristop k obravnavanju starejših za kakovostno starost in zagotavljanje sožitja generacij. Študij socialne gerontologije na zasebnem visokošolskem zavodu Alma Mater Europea – Evropski center v Mariboru daje znanja za tak novi pristop, o čemer smo se pogovarjali z dvakratno doktorico znanosti Marijo Ovsenik, vodjo študija socialna gerontologija.
Študij socialna gerontologija v Sloveniji poteka le na vašem zavodu. Kateri so poudarki študija?