-
Na Bledu, v restavraciji Panorama (pri hotelu Toplice) že petnajst let prirejajo družabna srečanja za starejše. Dvakrat na mesec, ob nedeljah od 18. do 22. ure, lahko zaplešete v dobri družbi. Naslednja srečanja bodo: 5. in 19. januarja, 9. in 23. februarja, 9. in 23. marca ter 6. in 13. aprila.
-
V zavetiščih za živali po vsej Sloveniji bodo gotovo veseli starih odej, rjuh in brisač. Povprašajte pri najbližjem društvu za zaščito živali, kje jih potrebujejo. Odvečna oblačila (čista in cela) lahko oddate kateri od humanitarnih organizacij. Na društvo Ekologi brez meja (www.ebm.si, tel. št.: 08 387 88 56) povprašajte, kje zbirajo tekstil za predelavo v druga oblačila ali uporabne predmete. Če ne veste, kam s knjigami, povprašajte v knjižnici, domu upokojencev ali v kakšnem društvu, če jim pridejo prav. Na portalu www.buksel.
-
Z zbranimi sredstvi bodo pomagali fantku, ki boleha za hudo obliko raka in čigar mamica zaradi lastništva garsonjere ni upravičena do socialne pomoči, je povedala Anita Ogulin, predsednica komisije za humanitarna vprašanja pri ZPM Slovenije.
Večer je bil pravzaprav napoved dobrodelnega projekta, ki ga klinika Ustna medicina v sodelovanju z ZPM pripravljala v tem letu. Zdravje zob in ustne votline namreč ne sme biti privilegij, temveč mora biti dostopno vsem, zato bodo brezplačno skrbeli za zdrave zobe socialno ogroženih in revnih otrok. Pametno je urediti osebno služnost
S prvim januarjem je začel veljati zakon o davku na nepremičnine, ki uvaja nov sistem obdavčenja nepremičnega premoženja. Zamenjal bo kar štiri doslej veljavne dajatve: davek od premoženja, nadomestilo za uporabo stavbnih zemljišč, pristojbina za vzdrževanje gozdih cest in začasni davek na nepremično premoženje večje vrednosti. Novi način obdavčenja nepremičnin je v javnosti dvignil veliko prahu, zato kaže spomniti na nekatere določbe. Pomembna sta zlasti dva datuma: 1.
Prostovoljci - dodana vrednost družbe
»Če Slovenci slovimo kot individualisti, pa številno članstvo v društvih kaže, da znamo z velikim entuziazmom delovati tudi na socialnem in humanitarnem področju. Prostovoljci črpate svojo pozitivno energijo iz nesebičnosti, vodijo vas nekoristoljubna čustva. Zato ste vezivno tkivo družbe,« je ob podelitvi plaket prostovoljce nagovoril predsednik Državnega sveta RS Mitja Bervar. Državni svet že dvanajst let zapored ob 5. decembru, dnevu prostovoljcev, simbolično nagrajuje ljudi, ki svoje znanje, trud in čas namenjajo drugim v različnih...
Znanje je predragoceno, da bi ga upokojili
Ob koncu leta se ozremo nazaj in pomislimo, kaj smo naredili v minulih dvanajstih mesecih. Premislimo, česa si želimo v novem letu in kaj bomo storili, da bi to dosegli. Še zlasti tisti, ki jim je novo leto prineslo tudi konec karierne poti in upokojitev, bodo najverjetneje kar nekaj časa namenili razmišljanju o tem, kako naprej. Zaključek formalne oblike dela za marsikoga pomeni veliko življenjsko spremembo. Delo je namreč ena osnovnih dejavnosti, ki posamezniku omogoča zadovoljevanje različnih potreb.
-
V minulih tednih smo veliko slišali o človekovih pravicah in o ljudeh, ki si prizadevajo za svet brez kršitev človekovega dostojanstva in za pravično družbo. V resnici bo treba marsikaj spremeniti, da bi dosegli cilje, ki so zapisani v Ustanovni listini ZN in v Splošni deklaraciji o človekovih pravicah. To sicer ni pravno zavezujoč dokument, vendar kljub temu članice svetovne organizacije zavezuje, da v svojih ustavah in zakonih namenijo vso potrebno pozornost varovanju človekovih pravic.
-
V kavarni Mestnega muzeja na Gosposki 15 je do 15. decembra na ogled instalacija Zlate roke v poklon nekdanjim in zdajšnjim čipkaricam. Ob 250. obletnici ustanovitve čipkarske šole v Ljubljani, prve na Slovenskem, jo je pripravila oblikovalka in čipkarska ustvarjalka Afrodita Hebar Kljun v sodelovanju s klekljaricami iz Slovenije in tujine.
Starostne omejitve za visokošolski študij ne bo več
Na posvetu o izobraževanju odraslih, ki ga je pripravilo ministrstvo za izobraževanje skupaj z Andragoškim centrom Slovenije, je minister Jernej Pikalo med drugim poudaril novost iz predloga zakona o visokem šolstvu pri uvajanju vseživljenjskega izobraževanja. Predlog namreč določa, da ima vsak državljan Republike Slovenije enkrat v življenju pravico do brezplačnega visokošolskega študija. Torej starostne omejitve za študij poslej ne bo več. Na ta način si ministrstvo prizadeva dvigniti splošno raven izobraževanja odraslih.
-
Če želite imeti naravno božično drevo in ob tem kaj dobrega narediti za naravo, si lahko izposodite živo drevo v loncu. Na spletni strani izberete drevesce - omoriko, srebrno ali navadno smreko - ki vam ga pripeljejo na dom in po praznikih spet odpeljejo in vnovič posadijo. Za najem plačate od 42 evrov naprej. Drevesa so visoka od 80 do 300 centimetrov in so iz slovenskih gozdov. V petih letih, odkar je zaživela ta pobuda, so rešili že blizu 700 dreves. Spletna stran http//zeleno-drevo.si, tel. št.:031 514 341.