Boris Pahor: “Povem, kar mi leži na srcu”
Starejši ko so ljudje, manj se bojijo povedati, kar mislijo. Ker si upajo, česar si drugi ne, jih imamo za nekakšno orientacijsko točko, kažipot v zmešanih časih, četudi jih gledamo s strahospoštovanjem, zlasti če imajo za seboj tako dolgo življenje in toliko preizkušenj kot Boris Pahor. Eden najpomembnejših živečih pisateljev, najbolj prevajani slovenski avtor in neutrudni borec za slovenstvo je 26. avgusta dopolnil 99 let. Še vedno je zavzet borec za pravičnost, humanost, poštenost in resnico.
-
Pravijo, da v nesreči spoznaš prijatelja. Pomoč pač najbolj potrebuješ, ko si v stiski. Pri tem pa je zanimivo, da najprej pomagajo tisti, ki sami nimajo veliko. V zavesti ljudi je tudi zakoreninjeno prepričanje, da je pomoč v nesreči nekako samoumevna. To še posebej opazimo ob naravnih nesrečah, ko skupnost »stopi skupaj« in skuša vsaj omiliti posledice nesreče. Kako živa je zavest, da je treba priskočiti na pomoč, priča veliko število prostovoljcev, vključenih v različna društva, s svojim delom pa blažijo posledice najrazličnejših stisk.
Začasna namestitev starejših v Topolšici
V PV Centru starejših Zimzelen v Topolšici nudijo tudi začasno namestitev, kar pomeni, da sprejmejo starejšega člana družine za nekaj dni, medtem ko so drugi družinski člani na dopustu
Storitev pa ni omejena le na poletni čas, ampak jo nudijo celo leto, ko so sorodniki odsotni od doma iz drugih razlogov. Cena začasne namestitve je odvisna od razporeditve stanovalca v posamezno oskrbo, ti stanovalci pa so glede na svoje želje in sposobnosti vključeni v vse aktivnosti, ki se dogajajo v PV Zimzelen.
Več informacij:Diana Janežič, 031-798-368-
V polhograjski graščini bodo od 9. do 12. avgusta potekali že 23. Dnevi medu. Udeležite se lahko predavanj o ekološkem čebelarjenju in uporabi čebeljih izdelkov, se pridružite branju pravljic in si vsak dan med od 10. in 18. uro ogledate razstavo z naslovom Medene pravljice.
Več informacij o prireditvi in programu dobite v Hiši medu Božnar, tel. št.: 01 364 00 20, e-pošta: info@boznar.si in na spletni strani www.boznar.si -
Za naslove povprašajte na bližnjem centru za socialno delo. Katerokoli stvar lahko podarite prek daritvenega oglasnika www.podarimo.si. Lahko pa pokličete Center vnovične uporabe (deluje v Tuncovcu pri Rogaški Slatini, pred nedavnim so odprli enoto še v Tepanju). Pridejo na dom, odpeljejo pohištvo, opremo za dom, računalniško opremo, gospodinjske aparate, igrače, športno in otroško opremo, knjige, jih popravijo ali obnovijo za vnovično uporabo. Informacije o oddaji in nakupu rabljene opreme lahko dobite na tel. št.: 03 810 31 09.
Medgeneracijsko povezovanje na Otroškem bazarju
Sejemski popusti bodo omogočili ugodnejše nakupe otroške literature, pripomočkov, oblačil, družinskih vozil, pohištva idr.
Kako otroci razmišljajo o vrednotah medgeneracijskega sožitja in sodelovanja različnih generacij, pa so pokazali z likovnimi deli, ki so nastala pod pokroviteljstvom natečaja »Aktivno staranje in medgeneracijsko sodelovanje«. Natečaj je 12. Festival za tretje življenjsko obdobje razpisal v sodelovanju z Otroškim bazarjem. Odziv je bil odličen, saj je bilo prijavljenih 559 likovnih del predšolskih otrok in otrok prve triade. Izbor najboljših del bo na ogled vse dni Otroškega bazarja. Podrobno o programu: www.otroskibazar.si-
Do 3. decembra si lahko v Tehniškem muzeju Slovenije v Bistri ogledate razstavo o volkovih v Sloveniji z naslovom Tvigi in Vid iz Bistre.
Prav tako je do 3. decembra podaljšana razstava A Taste of Europe ali Okus Evrope. Devet muzejev iz Švedske, Danske, Portugalske, Estonije, Češke, Madžarske, Velike Britanije, Finske in Slovenije je skupaj pripravilo razstavo o evropski proizvodnji in potrošnji hrane. Vsak muzej se je poleg skupne razstave osredotočil na prehrambni izdelek, ki je posebnega pomena za državo. Jeseni spet učenje računalništva
Letos so organizatorji dodali dve novi delavnici, na katerih se bodo udeleženci poleg osnov računalnika, interneta in elektronske pošte seznanili tudi z družabnimi omrežji in z mobilno tehnologijo. Novi udeleženci bodo pridobili nova znanja, tisti iz minulega leta pa nadgradili svoje znanje.
Po podatkih UMAR, prikazanih v Poročilu o razvoju 2012, se Slovenija pri uporabi interneta po letu 2005 uvršča blizu povprečja EU. V letu 2011 je internet uporabljalo 67 odstotkov prebivalstva (v starosti 16 do 74 let), kar je manj kot leto prej.
Organizatorji so za svoj projekt v Evropskem parlamentu prejeli nagrado Državljan Evrope, Mladinski svet Slovenije, ki izbira najboljše prostovoljske projekte, pa jim je podelil posebno priznanje.
Prijavno mesto je tako za prostovoljce, kot udeležence dostopno prek spletnega mesta www.simbioza.eu, kjer so navedene tudi lokacije ali telefonske številke.-
muzej kozolcev na prostem, najstarejši ima kar 217 let. Med 19, kolikor naj bi jih bilo v muzeju, bo zastopanih vseh šest tipov kozolcev, trije enojni (enojni, enojni s plaščem, enojni vzporedni) in trije dvojni (nizki, kozolec na kozla in toplar). Kozolcev v tako različnih oblikah in v tako velikem številu, kot jih poznamo v Sloveniji, ne poznajo nikjer na svetu. Vsi razstavljeni kozolci izvirajo iz Mirenske doline. S tem, ko so jih prenesli v muzej in obnosili, so jih rešili pred propadom.
Občina Šentrupert je lani prejela priznanje za najbolj inovativno občino, letos pa nagrado kot druga razvojno najprodornejša občina v Sloveniji. Več na www.sentrupert.si. -
Med mladimi so naziv naj prostovoljka/naj prostovoljec prejeli Taja Korošec iz Velenja, Luka Marcen iz Celja, Katja Poznič iz Moravč in Klemen Premrl iz Postojne ter Nina Stegmüller iz Ljutomera kot Naj mladinska voditeljica. Za najboljši mladinski projekt so razglasili Eko Art v izvedbi javnega zavoda Mladinski center Medvode. V starostni skupini nad 30 let je prejela naziv naj prostovoljka Julijana Kralj iz Slovenskih Konjic za delo z gibalno oviranimi invalidi.