Vaje za krepitev duha in telesa
Društvo Šola zdravja poleg jutranje telovadbe na prostem po metodi 1000 gibov pripravlja tudi brezplačno tedensko vadbo pod imenom Dihamo z naravo. Gre za enourno vodeno aktivnost na prostem, ki združuje umirjeno gibanje, dihalne vaje in meditacijo s katero udeleženci krepijo telesno in duševno zdravje in postanejo bolj umirjeni, pozorni in zdravi. V vadbo so vključene tehnike umirjenega giba za razgibanost hrbtenice, dihalne vaje za zavestno poglabljanje diha, meditacija in tehnika t.i. tapkanja, ki še posebej blagodejno vpliva na živčni sistem.
Lažne informacij o uskladitvi pokojnin
Na različnih spletnih straneh oziroma aplikacijah se pogosto pojavljajo pasice, ki obveščajo, da se bodo pokojnine uskladile oziroma valorizirale v naslednjem mesecu. Klik na pasico bralca preusmeri na lažno spletno stran. Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije opozarja, da gre v teh primerih za širjenje lažnih informacij, ki uporabnike preusmerjajo na spletno stran z namenom pridobivanja večjega števila obiskov.
Kot je znano, je bila letos redna uskladitev pokojnin za 5,2 odstotka že realizirana pri izplačilu februarskih pokojnin.
Skladno z zakonom o spremembah in dopolnitvah zakona o izvrševanju proračunov za leti 2023 in 2024 pa bodo upokojenci in prejemniki nadomestil iz invalidskega zavarovanja v novembru in decembru prejeli za 1,8 odstotka višje prejemke od oktobrskih. Prav tako bodo prejeli še zimski dodatek v višini 40 odstotkov letošnjega letnega dodatka.Svetovalni dan z avstrijskimi strokovnjaki
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije v sodelovanju z avstrijskim nosilcem pokojninskega zavarovanja organizira mednarodni svetovalni dan.
Avstrijski strokovnjaki (PVA) bodo na voljo 12. septembra od 9. do 13. ure v prostorih Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije na Kolodvorski ulici 15 v Ljubljani. Svetovanje je namenjeno vsem, ki so ali so bili zaposleni v Avstriji in želijo izvedeti, kdaj bodo lahko uveljavili pokojnino v Avstriji in kolikšna bo njena višina. Nanje pa se lahko obrnejo tudi prejemniki avstrijske pokojnine, ki želijo dodatna pojasnila glede svojih pravic.
Začasna poenostavitev postopkov za uveljavljanje pravic na ZPIZ
Vlaganje vlog
Vlada je 5. avgusta sprejela Odlok o začasnih ukrepih v upravnih zadevah za preprečevanje posledic poplav, ki so prizadele Slovenijo v začetku meseca, 11. avgusta pa spremembo tega odloka. Odlok velja do 6. septembra 2023. Zaradi izrednih razmer je poenostavila nekatere postopke, da zavarovanci ne bi bili prikrajšani pri uveljavljanju svojih pravic, med drugim tudi na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.
Poleg običajnih načinov vlaganja vlog, ki jih omogočajo predpisi (po pošti z navadno pošiljko, po pošti s priporočeno pošiljko, po elektronski pošti z varnim elektronskim podpisom in preko posebne zavodove storitve eVloge za VSE brez digitalnega potrdila, osebno na vložišču območnih enot ali izpostav, v nabiralnikih na vhodu območnih enot in izpostav), je z Odlokom za določen čas, od 6. avgusta 2023 do 6. septembra 2023, omogočeno tudi vlaganje vlog po elektronski pošti brez varnega elektronskega podpisa (po navadni elektronski pošti). Zavod kot dovoljen izredni način vlaganja vlog sprejme kot verodostojno vlogo in jo šteje kot podpisan original vloge:
Mobilne ekipe za psihosocialno pomoč
Da bi se življenje prebivalcev krajev, ki so jih prizadele nedavne poplave vrnilo v ustaljene tirnice, potrebujejo tudi psihosocialno podporo. Doslej so jim pomoč nudili psihologi civilne zaščite in prostovoljci ter regionalni centri za duševno zdravje odraslih, sedaj pa jim pri premagovanju stisk pomagajo člani mobilnih ekipah za psihosocialno pomoč, ki sta jih organizirala ministrstvo za zdravje in Nacionalni inštitut za javno zdravje.
Med tednom od 8. do 15. ure deluje sedem mobilnih ekip: dve v centru za duševno zdravje odraslih v Ravnah na Koroškem in v centru za duševno zdravje v Velenju, po eno ekipo pa v okviru centrov za duševno zdravje v Celju, Logatcu in Domžalah. V stik z njimi lahko pridejo prek koordinatorjev na območnih enotah NIJZ po telefonu od 8. do 18. ure. Koordinator bo dostopen tudi ob koncih tedna, če bo potrebno bodo aktivirali nujne službe.
Odkritje spominske plošče kraškemu domoljubu
Na rojstno hišo Andreja Zlobca v Ponikvah bodo v četrtek, 24. avgusta 2023, postavili spominsko ploščo domoljubu, ki je doživel in preživel kar pet vojn.
Andrej Zlobec, Matjažev Dreja, se je leta 1899 rodil v Ponikvah na Krasu kot prvi od devetih otrok revne domačije. Kot domoljub je s svojo kraško trdoživostjo doživel prvo svetovno vojno, boje za severno mejo kot Maistrov borec, boje za južno jugoslovansko mejo, grško–turško vojno leta 1924 in preživel je tudi gorje taborišč in ječ druge svetovne vojne. Dobro je poznal in globoko cenil generala Rudolfa Maistra.
-
Na Inšpektoratu RS za delo so za občane, ki so jih prizadele poplave in številne prostovoljce, ki pomagajo pri čiščenju pripravili nasvete za varno delo. Vse, ki čistijo poplavljene ceste, ulice, dvorišča in stavbe spodbujajo, da storijo vse potrebno za preprečevanje poškodb in zdravstvenih težav. V vsakem primeru pa naj pri delu upoštevajo navodila vodij del oziroma organizatorjev akcij.
Na inšpektoratu za delo tako opozarjajo na varno dvigovanje težkih bremen in preprečevanje nevarnosti prevrnitve ali porušitve predmetov ali objektov. Poudarjajo pomembnost pravilnega dvigovanja, ki je bistveno za preprečevanje kostno-mišičnih obolenj. Če je možno naj pri premikanju bremen uporabljajo pripomočke za dviganje ali prenašanje. V primeru ročnega premeščanja bremen pa je treba slediti osnovnim nasvetom za varno dvigovanje. To pomeni, da se je treba postaviti blizu bremena, ki se ga ne dviguje s hrbtom, ampak z uporabo moči nog, ki morajo biti v širini ramen. Pred dvigovanjem je treba napeti trebušne mišice, dvigovanje pa naj bo enakomerno. Pri premikanju bremena je treba medtem obračati celotno telo in ne samo pasu. Če je predmet pretežak ali prevelik, na inšpektoratu ljudem svetujejo, da prosijo za pomoč in uporabijo pripomočke za dvigovanje. Pozivajo, da se ne zadržujte ob nestabilnih bremenih ali porušenih zgradbah!
Nimate dokumentacije o nakupu izdelka in o zavarovanju?
Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) obvešča vse, ki so bili prizadeti v nedavnih poplavah in so imeli zaradi tega uničene ali poškodovane električne naprave, naj preverijo pogoje dodatnih jamstev, če so jih sklenili ob nakupu. Nekatera namreč krijejo tudi škodo, ki jo povzroči poplava.
Če ste med poplavami izgubili dokumentacijo o nakupu izdelka in dodatnega jamstva ali prodajalčevega zavarovanja, se obrnite na vašo banko s prošnjo za izpisek transakcije, svetuje ZPS. S tem izpiskom oziroma podatki o datumu transakcije in znesku, se nato obrnite na prodajalca, pri katerem ste opravili nakup, ki bo na ta način lahko v svojem sistemu poiskal originalni račun in podrobnosti o morebitnem dodatnem jamstvu. Če ste kupili izdelek preko spleta, imate morda potrebni podatek v elektronskem poštnem predalu ali v svojem profilu pri posameznem trgovcu.
-
V Arboretumu Volčji Potok so izdali knjižico Rožni vrt papeških vrtnic, v kateri je predstavljenih okoli štirideset vrtnic, ki so vzgojene iz cepičev, nabranih v papeških vrtovih v Vatikanu in v vrtovih papeške poletne rezidence v Castel Gandolfu. Te so posajene v enem od štirih rozarijev, ki so ga poimenovali Rožni vrt papeških vrtnic.
Ob državniškem obisku predsednika Republike Slovenije oktobra 2016 v Vatikanu so na vatikanskih vrtovih na predlog strokovnjakov iz arboretuma kot spominsko drevo posadili avtohtono slovensko vrsto mokovec (Sorbus aria). Z dovoljenjem vatikanskih vrtnarjev so narezali cepiče njihovih vrtnic, jih leta 2018 posadili v arboretumu in naslednje leto odprli rožni vrt. Poleg teh so v rožnem vrtu, ki je urejen blizu vhoda v Arboretumu Volčji Potok, posajene še vrtnice, ki so z imeni in pojmi povezane s krščansko vero in s Katoliško cerkvijo, denimo vrtnice z imeni svetnikov, redov, Marijanskih svetišče ipd. Okvir vrta, ki obroblja grede, pa posnema vzorec tlaka na Trgu svetega Petra v Vatikanu.
Pomoč ljudem, ki so jih prizadele poplave
Pri sanaciji škode po poplavah, ki bo dolgotrajna in draga, je seveda dobrodošla vsakršna pomoč. Številni posamezniki in družine ter podjetja in druge organizacije z vseh koncev Slovenije sodržavljanom, ki so jih prizadele poplave poleg finančne nudijo tudi drugo brezplačno pomoč – od pridnih rok in orodja za čiščenje poplavljenih območij, posojanja razvlažilcev za hitrejše sušenje prostorov ali agregatov, do pranja in sušenja oblačil, varstva za otroke (in male živali), pomoč pri prevozih, prinašanja toplih obrokov, hrane in pijače, ponujajo tudi začasne namestitve, pohištvo, obleko in obutev, gospodinjske pripomočke, belo tehniko …