Spet dejavni Krkini prostovoljci
V farmacevtskem podjetju Krka so pripravili že deveti Teden humanosti in prostovoljstva pod sloganom Tudi dobrodelnost je del nas. Projektu se je letos pridružilo 850 Krkinih prostovoljk in prostovoljcev, skoraj dvesto jih je sodelovalo prvič.
V šestih dneh, od 9. do 14. maja, so pripravili veliko dobrodelnih akcij za vse generacije. Tako so Krkini prostovoljke in prostovoljci obiskali 21 domov starejših po državi, stanovalce so spremljali na sprehodih, z njimi vrtnarili, urili spomin, skupaj so telovadili ter sodelovali na ustvarjalnih delavnicah, igrali tombolo in še marsikaj. Razveseljevali so jih tudi člani Pihalnega orkestra Krka in pevskega zbora ZaSUK.
Starejši manj vešči uporabe digitalne tehnologije
Na današnji dan obeležujemo svetovni dan telekomunikacij in informacijske družbe, ki letos v ospredje postavlja digitalne tehnologije za starejše in zdravo staranje. V Sloveniji je uporaba informacijsko-komunikacijskih tehnologij (IKT) med osebami, starimi med 65 in 74 let, večinoma pod povprečjem Evropske unije, ob tem opozarja državni statistični urad.
Po podatkih Statističnega urada RS (Surs) je bila 1. julija 2021 v Sloveniji dobra petina prebivalstva starega 65 let ali več. "Ta del prebivalstva lahko postane žrtev t. i. digitalnega razkoraka, saj ga neuporaba digitalnih tehnologij lahko potisne na obrobje dogajanja v sodobni družbi. Hkrati pa ta starostna skupina predstavlja priložnost za gospodarstvo v smislu nudenja izdelkov in storitev, ki ustrezajo starejšim in njihovim potrebam - t. i. srebrna ekonomija," ugotavljajo na Sursu.
Družine brezplačno v muzeje in galerije
V nedeljo, 15. maja, je Mednarodni dan družin, hkrati pa se na ta dan začenja Teden družin. Na pobudo Zveze prijateljev mladine Slovenije v tem tednu že 24. leto zapored poteka akcija Za družine brezplačno. Od 15. do 22. maja kar 39 muzejev in galerij po vsej Sloveniji družinam omogoča brezplačen ogled stalnih in občasnih razstav, predstav in drugih prireditev.
Seznam najdete na povezavi:
https://www.zpms.si/2022/05/11/akcija-za-druzine-brezplacno-v-tednu-druzin-15-5-22-5-2/
-
Na pobočjih pod Golico se že razcvetajo narcise oziroma ključavnice, kot jim pravijo domačini. Vsako leto privabljajo številne obiskovalce, zato je občina Jesenice tudi letos uvedla poseben prometni režim. Ob koncih tedna bosta zaprti cesti v Planino pod Golico in Javorniški Rovt (Pristava), obiskovalci se bodo do cvetočih travnikov zapeljali z brezplačnim avtobusom.
Če bo vreme lepo, bodo naslednje tri sobote in nedelje, torej 14. in 15. maja, 21. in 22. maja ter 28. in 29. maja obiskovalci zastonj parkirali pred občinsko stavbo in sedli na brezplačni avtobus. Ta bo vozil med 7. in 17. uro vsako polno uro, po potrebi pa še pogosteje. Ustavljal bo tudi na drugih postajah mestnega potniškega prometa, tako bodo lahko brezplačni prevoz uporabili tudi tisti, ki se bodo do Jesenic pripeljali z vlakom. Domačini ter gosti turističnih ter gostinskih ponudnikov se bodo lahko zapeljali mimo zapor.
Napredovanje srčnega popuščanja lahko upočasnimo
Srčno popuščanje, bolezen, pri kateri srce ne more prečrpati dovolj krvi, ne vpliva le na kakovost življenja, ampak lahko vodi do hudih zapletov, celo do odpovedi srca. Čeprav bolezen, ki je pogosta pri starejših od 70 let, ni ozdravljiva, lahko njeno napredovanje upočasnimo z zgodnjo diagnozo, uvedbo najboljše možne terapije in spremembo načina življenja, poudarjajo strokovnjaki.
Kot je na današnji novinarski konferenci v organizaciji Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije pojasnil predsednik društva in zdravnik Matija Cevc, je srčno popuščanje stanje, pri kateri srce ne more več prečrpati dovolj krvi za potrebe organov, kar vodi v zastajanje krvi v pljučih. To povzroča težko sapo oz. dušenje, sprva le med naporom, z napredovanjem bolezni pa tudi v mirovanju. Bolniki posledično pogosto spijo polsede, saj privzdignjeno vzglavje olajša dušenje.
Ob evropskem dnevu osveščanja o možganski kapi
Možganska kap je tretji najpogostejši vzrok smrti pri nas. Vsako leto zabeležimo več kot 4000 primerov možganske kapi, kar je več kot 10 dnevno. Približno 30 odstotkov ljudi jih utrpi v aktivnem obdobju, 40 odstotkov bolnikov ima po možganski kapi zmerne težave pri funkcioniranju, 15 do 30 odstotkov pa hujše, več kot polovica jih potrebuje pomoč pri vsakdanjih opravilih. Za preprečevanje možganske kapi in njenih posledic so zelo pomembni po eni strani preventiva, po drugi pa prepoznavanje znakov kapi in hitro ter pravilno ukrepanje. S tem lahko najbolj zmanjšamo posledično invalidnost in umrljivost.
-
Letošnji teden Rdečega križa, ki se bo začel 8. maja, na svetovni dan Rdečega križa, bo namenjen ozaveščanju o pomenu humanitarnosti. Po besedah predsednice Rdečega križa Slovenije (RKS) Vesne Mikuž želijo javnosti javnosti sporočiti, da vsaka, tudi najbogatejša družba, potrebuje prostovoljce in humanitarne organizacije, ki jih povezujejo.
Moto tedna bo Skupaj smo neustavljivi, "kar pomeni, da želimo izpostaviti pomembnost humanitarnosti, sodelovanja in spoštovanja človekovega dostojanstva". Ta trenutek RKS po besedah Mikuževe najbolj zaposluje pomoč socialno ogroženim s prehranskimi paketi, zbiranje in delitev vseh oblik pomoči najranljivejšim ter pomoč beguncem iz Ukrajine. »Trenutno težje preživijo predvsem starejši upokojenci in družine z veliko otroki, kjer je zaposlen le eden od staršev ali pa sta oba starša na minimalni plači," je pojasnila. Pri tem ne gre pozabiti niti dnevnih aktivnosti, kot so tečaji prve pomoči in krvodajalstvo.
Naj bo prihodnost brez konflikta med ekologijo in ekonomijo
NAŠ POGOVOR
Marinka Vovk je doktorica bioloških znanosti, razvojnica, mentorica, strokovna sodelavka, socialna podjetnica in vodja razvoja v raziskovalnem centru RE-USE. Leta 2012 je ustanovila prvo socialno podjetje v Sloveniji Center ponovne uporabe (CPU), ki prispeva k zmanjševanju odpadkov, kroženju virov in spodbujanju lokalnih delovnih mest pa tudi k ozaveščanju in izobraževanju potrošnikov. Njeno večkrat nagrajeno delo odmeva tudi zunaj naših meja; sicer pa tudi okoljski problemi segajo prek meja daleč v prostor in čas.
-
Bodi prijazen in dober, kadar koli je to mogoče. In vedno je mogoče. Dalai Lama
Pred očmi se mi je te dni zavrtela prav posebna zgodba. Izpred mnogih let. Iz revije Ona so Beli obroč Slovenije obvestili, da bo za žrtve nasilja potekal poseben natečaj. Izbirali bodo ideje za nakit v obliki obroča in tri najlepše nagradili, prvonagrajeni pa bo izdelan iz zlata in prodan na dobrodelni dražbi. Sijali smo od sreče. Zaključni dogodek je bil na gradu. Veličasten. Z urednico One in direktorjem Zlatarne Celje smo tik pred »rdečo preprogo« s kozarčkom penine sprejemali eminentne goste. Številni fotografi so slehernega ujeli v objektive.
V zakonu je občina priložnost in past
DOLGOTRAJNA OSKRBA V SLOVENIJI
Sodobni evropski zakoni o dolgotrajni oskrbi poverjajo njeno organizacijo občinam, kajti samo občinska politika in uprava, lokalne stroke in občani čutijo potrebo, da prav poskrbijo za svoje bolne in starostno opešane ljudi. Slovenski zakon, ki so ga sprejeli pred meseci, je zadržal večino organizacijskih dolžnosti v pristojnosti države. Lokalnemu razvoju pa je napol odprl vrata.
Občina, ki si bo kot prioriteto zastavila vzpostaviti krajevno mrežo integrirane oskrbe, bo z uveljavljanjem novega zakona lahko v nekaj letih dosegla sodobno evropsko raven; občina, ki bo to nalogo prepuščala državi ali kapitalu, bo pri oskrbi svojih nemočnih občanov še bolj zaostajala.