-
Prenova kopalnice zahteva ne le čas in denar, ampak tudi razmislek, kako to narediti, da bomo z njo še dolgo zadovoljni. Še najlažje si predstavljamo, ko podobno postavitev in kopalniške elemente vidimo v živo. Priznani slovenski proizvajalec Kolpa, ki praznuje 40 let delovanja, je v svojem prodajno razstavnem salonu v Ljubljani (v BTC-ju) postavil na desetine različnih kopalnic z njihovo novo široko paleto izdelkov Kolpa san in Kerrock, ki bodo sicer na ogled do predstavitve naslednjih novosti, od 6. do 8. marca, ko bodo potekali Dnevi kopalnic, pa bodo poskrbeli za še dodatno strokovno svetovanje in tudi bogato nagradno igro.
Obeta se dobro leto za upokojence
Drugo leto zapored se bodo pokojnine uskladile redno in izredno in tako se bo zmanjšal tudi manko zaradi neusklajevanja pokojnin v času krize. Marijan Papež, generalni direktor Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, poudarja, da je pomembno, da se bosta po dolgem času redno uskladila tudi dodatek za pomoč in postrežbo ter invalidnina za telesno okvaro. Pokojninska blagajna je v dobri kondiciji, zato se delež, ki ga mora za pokojnine prispevati država, zmanjšuje. Lani so prispevki zaposlenih predstavljali že 78,7 odstotka dohodkov.
-
Spomini na otroštvo imajo posebno mesto pri vsakem človeku. Najlepši so spomini na ljubečo mater, očeta, na prijetno družinsko okolje, kjer smo naredili prve korake, se počutili varne in ljubljene. Kadar so spomini na mlada leta prežeti s krivicami in tragedijami, so boleči in mladega človeka zaznamujejo za vse življenje. Tudi nekateri naši bralci se še spominjajo pekla druge svetovne vojne, doživljali so ga kot majhni, ničesar krivi otroci. Vojne vedno povzročijo nešteto krivic, zagotovo pa so največje žrtve otroci. In za to ni opravičila!
Nova prireditev Zdus - Dnevi medgeneracijskega sožitja
Zveza društev upokojencev Slovenije se je po osemnajstih letih sodelovanja in soustvarjanja na Festivalu za tretje življenjsko obdobje odločila, da pripravi novo prireditev, ki bo v ospredje postavila medgeneracijsko sodelovanje in solidarnost. Skupaj z gospodarskim razstaviščem bo od 14. do 16. maja organizirala Dneve medgeneracijskega sožitja, pri pripravi pa bodo sodelovali tudi mladi, člani medgeneracijske koalicije MeKos (Študentska organizacija Slovenije, Dijaška organizacija Slovenije in Mladinski svet Slovenije), s katero so se upokojenci povezali pred enim letom.
Dolgoživa družba prinaša umiritev
Po stoletju rasti, hitrega tehnološkega razvoja in trošenja potrebujemo umiritev. Socialna psihologinja dr. Mirjana Ule, ki pripada baby boom generaciji, pravi, da je dolgoživa družba znanilec nove kakovosti življenja. Na Fakulteti za družbene vede je na noge postavila predmet socialna psihologija in ustanovila ter vodila Center za socialno psihologijo, s sodelavkami in sodelavci pa je v zadnjih dvajsetih letih objavila tudi številne študije s področja mladine, družine, odraščanja in vsakdanjega življenja v Sloveniji in izdala več knjig. Zadnja med njimi je izšla lani z naslovom Zasebno in politično: Kritična študija vsakdanjega življenja.
-
Prazniki okrog novega leta so vedno nekaj najlepšega, prinašajo veselje, toplino in upanje, da nam bo novo leto bolj naklonjeno. Vse to delimo s tistimi, ki jih imamo najraje. Prinašajo tudi umiritev in premislek, kako se nam je leto obneslo, kako in kam naprej. Na žalost je vse bolj stresen čas pred prazniki, še posebej proti koncu leta vsi hitimo in nervozno zaključujemo zadnje stvari. Mnogi, ki sem jih decembra srečala, so povedali skoraj enako zgodbo, pa ne le zaposleni, tudi med upokojenci je vse več takih. S tem je nekaj hudo narobe, le kam se nam tako mudi? Socialna psihologinja dr. Mirjana Ule pravi, da po stoletju rasti, hitrega tehnološkega razvoja in trošenja potrebujemo umiritev. Prinaša jo dolgoživa družba, pomena njenega sporočila se še niti ne zavedamo. Prihaja umiritev, ki jo vsi potrebujemo.
Zdus podelil priznanja uspešnim društvom
Na včerajšnjem osrednjem dogodku Zveze društev upokojencev Slovenije Dnevu Zdusa je predstavnike iz več kot 500 upokojenskih društev iz vse Slovenije in druge goste na Gospodarskem razstavišču pozdravil tudi predsednik vlade Marjan Šarec. Poudaril je pomen upokojenskih društev za družbo, saj skrbijo, da se ljudje po upokojitvi družijo in so še naprej aktivni. V vladi se zavedajo problematike starejših, vendar vsega ne morejo rešiti čez noč. Obljubil je, da se nameravajo z vso resnostjo lotiti tako ukrepov za izboljšanje gmotnega položaja kot...
-
Slovenske železnice so odprle mesec prazničnih voženj z vlaki in pravljičnimi junaki. Otroke iz vrtca Vodmat so pozdravili Božiček, ki bo potoval z muzejskim vlakom, potem pravljične vile, ki bodo najmlajše spremljale na potovanjih z vlaki v Pravljično deželo Celje (letos bo odprla vrata 14. decembra ob 17. uri, dogodki pa se bodo vrstili vse do 31. decembra), in škratka Dežele ljudskih pravljic Bled, ki bosta vsak konec tedna v decembru potovala z vlakom od Nove Gorice do Bleda in obdarovala otroke.
Živeti zdravo in biti dober z ljudmi
Janez Kirar s Trške gore je junija praznoval 90. rojstni dan, a mu teh let ne bi nikoli prisodili. Ko sem ga obiskala na njegovem domu, v bivalnem vikendu, kjer živi od leta 1992, je po stopnicah pritekel kot kak mladenič in mi najprej pokazal klet, kjer je imel v času po trgatvi polno dela. Čeprav bo imel letos malo vina zaradi toče, s ponosom pove, da še vedno obdeluje vinograd s 500 trtami. Do kleti sva šla skozi garažo, kjer je bil parkiran twingo, ki ga Janez še redno vozi. Temu vitalnemu in hudomušnemu možaku pa ni bilo vedno lahko v življenju. Šel je skozi mnoge preizkušnje, a dobre volje si ni pustil vzeti.
Prezrt potencial starejših delavcev
Mnogi delodajalci tarnajo nad pomanjkanjem delavcev, mladih je premalo, a obenem ostaja prezrt potencial t. i. generacije 50+. Raziskave kažejo, da delodajalci že po 42. letu starosti nehajo vlagati v starejše zaposlene. Je potem čudno, da se velika večina zaposlenih, ko izpolni pogoje, upokoji ali se celo odloči za predčasno upokojitev?
Slovenija ima med vsemi državami OECD eno najnižjih stopenj delovne aktivnosti zaposlenih v starosti od 55 do 64 let, ki znaša le 35 odstotkov, povprečje v Evropi je 55 odstotkov, medtem ko je na Švedskem v tem starostnem obdobju delovno aktivnih 75 odstotkov. Kako odkleniti potencial starejših, so poskušali odgovoriti udeleženci okrogle mize, ki jo je pred kratkim organizirala Pokojninska družba A.