Anton Donko je novi predsednik Zdusa
Največja slovenska organizacija civilne družbe – Zveze društev upokojencev Slovenije, ki združuje več kot 200 tisoč slovenskih upokojencev, je včeraj dobila novo vodstvo. Po osmih letih je predsednico dr. Matejo Kožuh Novak, prvo žensko, ki je vodila Zdus, zamenjal dosedanji podpredsednik 63-letni Anton Donko. Na volilnem zboru članov je bil potrjen soglasno, izvolili pa so tudi dva podpredsednika, Vero Pečnik (PZDU Celje), ki bo skrbela za finančne, kadrovske in izobraževalne zadeve in Janeza Sušnika (PZDU Gorenjska), ki bo zadolžen za povezovanje z vladnimi resorji, političnimi strankami pa tudi za športno organiziranost.
Še vedno premalo pobranih prispevkov
Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije je že večkrat obravnaval problematiko neplačevanja prispevkov in pozval pristojne, da se lotijo urejanja tega področja. Vendar do bistvenih sprememb še ni prišlo. Na podlagi poročila o pobiranju prispevkov za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, ki sta ga na včerajšnji seji predstavili predstavnici finančne uprave (FURS) Marta Mihelin in Lilijana Rojko, so člani sveta zavoda ponovno pozvali vlado, ministrstvo za finance, ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter ministrstvo za pravosodje, da pripravijo enoten predpis, ki bo celovito uredil področje plačevanja prispevkov za socialno varnost.
Nove odločbe za nekatere upokojence
Ustavno sodišče Republike Slovenije je v postopku Cvetke Jagodič, nekdanje uslužbenke Intereurope, zanjo in za podobne primere odločilo, da je ZPIZ-1 v neskladju z ustavo. Zato je Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (v nadaljevanju Zavod) naložilo, da mora v 60 dneh od objave te odločbe (v Uradnem listu je bila objavljena 30. 4. 2015) ponovno odmeriti pokojnino zavarovancem oziroma uživalcem pokojnine, za katere je v postopkih revizije ugotovil, da so bile delnice za notranji odkup vplačane z delom plače, ki se všteva v pokojninsko osnovo, pa ta del plače ni bil vštet zaradi protiustavnega četrtega odstavka 46. člena Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, veljavnega v času od 1. 4. 1992 do 31. 12. 1999.
-
»In me obsojate, ker nisem tak kot vi, / ker sem otrok, ki mu v temi, / če pade mu kresnica v dlan, / ves strah skopni, / ker misli, da je dan...« je svojo občutljivo pesniško dušo v začetku petdesetih let razkril Ciril Zlobec v zdaj že kultni zbirki Pesmi štirih. Naslednji mesec bo naš najstarejši slovenski pesnik, poleg tega pa še pisatelj, prevajalec, publicist in nekdanji politik, praznoval 90. rojstni dan. Še vedno pesni in s pomočjo rim potuje iz sebe. Njegove pesmi so ob vsem, kar ga je v življenju preizkušalo, tudi polne bolečine.
Štiri dni druženja bralcev Vzajemnosti
Za nami je 11. srečanje bralcev in prijateljev Vzajemnosti, ki je bilo minuli vikend v Novem Vinodolskem. Preživeli smo štiri prijetne sončne dni ob morju z veliko druženja in zabave. Za začetek objavljamo utrinke iz prvega dne našega druženja. Na poti do Novega Vinodolskega smo obiskali Trsat nad Reko in tamkajšnjo cerkev, posvečeno Jezusovi materi Mariji, kjer je staro romarsko središče. Največja znamenitost cerkve je slika Trsatske Marije, ki naj bi jo naslikal evangelist Luka.
Po nastanitvi v Novem Resortu & SPA smo se odpeljali v Novi Vinodolski, kjer so nas na trgu sredi kraja pričakali domačini s kulturnim programom. Zapeli, zaigrali in zaplesali so nam njihove pesmi in plese. Okrog 400 udeležencev srečanja je preplavilo prijetno mestno središče, najlepše pa je bilo, ko smo skupaj z domačini tudi zaplesali.
Po odločbi Ustavnega sodišča bodo nekatere pokojnine višje
Ustavno sodišče Republike Slovenije je v postopku Cvetke Jagodič, nekdanje uslužbenke Intereurope, zanjo in za podobne primere odločilo, da je ZPIZ-1 v neskladju z ustavo. Zato je Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (v nadaljevanju Zavod) naložilo, da mora v 60 dneh od objave te odločbe (v Uradnem listu je bila objavljena 30. 4. 2015) ponovno odmeriti pokojnino zavarovancem oziroma uživalcem pokojnine, za katere je v postopkih revizije ugotovil, da so bile delnice za notranji odkup vplačane z delom plače, ki se všteva v pokojninsko osnovo, pa ta del plače ni bil vštet zaradi protiustavne četrte alineje 46. člena Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, veljavnega v obdobju od 1.4.1992 do 31.12.1999.
-
ŠE LEPŠE Z VZAJEMNOSTJO
Sonja Butinar iz Izole, ki je po poklicu fizioterapevtka, se je za večjo spremembo v življenju odločila že pred osmimi leti. Zaradi prezaposlenosti in utrujenosti je nekega dne sklenila, da je skrajni čas, da začne delati za svoje boljše počutje. Udeležila se je delavnice Magičnost gibanja, ki jo je odpeljala na nova duhovna pota in ji spremenila življenje. S pomočjo Vzajemnosti pa se je odločila še za preobrazbo svoje podobe.
»Da narediš spremembo, moraš biti pogumen in izbrati moraš tisto pot, kjer je svetloba,« nam je zaupala. Tako je pred leti spoznala Leticijo Fortin, ki se posveča energijskim tehnikam in je tudi na Primorskem organizirala delavnico o energijskih in samozdravilnih tehnikah. S Sonjo sta postali prijateljici in kasneje tudi sodelavki, zdaj skupaj vodita skupino, kjer se učijo različnih tehnik za dvig energije, samospoznavanja, samozdravljenja in širjenja zavesti. »Brez tega duhovnega znanja ne bi bila to, kar sem.
Bralci Vzajemnosti obiskali Bosno
Zadnji konec tedna v aprilu je avtobus bralcev Vzajemnosti šel na izlet v Bosno. Ogledali smo si Narodni park Una, kjer turiste navdušuje neokrnjena narava in prečudovite brzice ter mogočni slapovi reke Une, ustavili smo se pri Martin Brodu, ki ga radi obiskujejo tudi ribiči, potem pa smo se v poznih popoldanskih urah pripeljali še v Drvar in si ogledali Titovo pečino. Na poti proti Bihaću, kjer smo prespali, so nam v eni izmed etno vasi za večerjo pripravili pravo bosansko pojedino. Naslednji dan smo si z vodnikom Anelom ogledali Bihać, obiskali smo tudi džamijo. Predvsem nas je zanimalo, kako so preživeli zadnjo vojno in kako živijo danes. Na poti domov smo se na Hrvaškem ustavili še v Rastokah, ki jih nekateri imenujejo tudi Male Plitvice, in za konec še v Zagrebu, kjer nam je znamenitosti glavnega hrvaškega mesta predstavila tam živeča slovenska vodnica Marjeta.
Nihče ne bi smel imeti nikogar
Pred časom sem na radiu poslušala zanimiv pogovor z Borisom Koscem, socialnim delavcem in vodjo ljubljanskega zavetišča za brezdomce. Že leta skrbi in se zavzema za najbolj odrinjene ljudi v naši družbi. Spoznal je nešteto obrazov revščine in žalostnih človeških zgodb, ki so posameznike oropale dostojanstva. Med nami so namreč tudi ljudje, ki jim v življenju ni uspelo, in ko so padli, se niso več pobrali.
Večkrat se znamo pohvaliti, da smo razvita demokratična družba. Pa smo res? V urejeni družbi ne bi smel biti nihče izključen in vsi bi morali imeti zagotovljene osnovne dobrine. Stopnja demokracije se izkazuje z odnosom do manjšin, ki so prepuščene na milost in nemilost večine. Prav tako so pogosto prepuščeni samim sebi bolni in osamljeni starejši, za katere tudi strokovne službe ne vedo. Več kot dobrodošla je pomoč vrstnikov, številnih prostovoljcev, sicer članov društev upokojencev. Izkušnje, ki jih imajo, kažejo, da so tako starejši kot tudi svojci teh obiskov veseli. Tudi v Angliji poskušajo pomagati osamljenim starejšim, zato spodbujajo prostovoljce k prijateljevanju z njimi. Zato da »nihče ne bi smel imeti nikogar, / nikogar, na katerega bi se obrnil«, kot je v pesmi zapisal 86-letni ovdoveli angleški mornariški častnik.
Za večjo prometno varnost starejših v savinjski regiji
Z namenom, da bi se starejši vozniki in voznice na naših cestah čim dalj časa počutili varne in da bi čim dalj časa ostali mobilni, so na Javni agenciji Republike Slovenije za varnost prometa v sodelovanju z Ministrstvom za infrastrukturo, Policijo, DARS-om, Zvezo društev upokojencev Slovenije, Združenjem FORTOX in drugimi pripravili projekt Sožitje za večjo varnost v cestnem prometu. Maja bosta dva dogodka v savinjski regiji, in sicer 7. maja v Radljah ob Dravi pri Marenberškem mladinskem hotelu in 8. maja v Zrečah pri dvorani krajevne skupnosti. Oba dogodka sta brezplačna, začneta pa se ob 9.45. Udeleženci bodo lahko osvežili znanje iz prometnih predpisov in pravil, se podučili o varni vožnji po avtocesti in hitri cesti, dobili praktične nasvete o zdravstvenih kriterijih in se celo preizkusili v vožnji z inštruktorjem.