S srečanja gorenjskih upokojencev
Minuli četrtek se je na prireditvenem prostoru avtokampa Danica v Bohinjski Bistrici zbrala Gorenjska v malem. Na že 24. letnem srečanju gorenjskih upokojencev se je zbralo blizu 2.500 starejših iz vseh občin te regije in številni župani, predstavniki občin pa tudi njihovi poslanci. Zbrano množico je pozdravila tudi ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti dr. Anja Kopač Mrak, ki je poudarila, da je za lepo starost pomembno aktivno staranje in medgeneracijsko sožitje.
Na srečanju je bila tudi Vzajemnost in v fotografski aparat ujela nekaj utrinkov.
Starejše želijo spraviti v gibanje
V vsaki občini imajo športne objekte, večina jih je zgrajenih z javnim denarjem, vendar pa jih uporabljajo le nekateri občani, predvsem člani športnih klubov. Direktorica Zavoda za šport Brežice Simona Zupančič, ki zavod vodi dobro leto in pol in krmari med javno in tržno dejavnostjo, se zaveda, da ima prednost javni interes, zato želi odpreti vrata njihovih športnih objektov vsem občanom. Tako so letos medse povabili tudi upokojence in predšolske otroke.
Poleti so za male vrtičkarje in šolarje pripravili športne dneve, kjer so jim predstavniki različnih športnih klubov predstavili svoj šport in vadbo. Navdušeni so bili tako otroci kot tudi starši in klubi. Septembra pa se bodo strelski vadbi priključili tudi upokojenci, čeprav si na zavodu želijo, da bi se starejši odločili tudi za druge športe. Od upokojencev bi radi izvedeli, katero vadbo si želijo in kakšne potrebe imajo, da bi se jim lažje približali. Simona Zupančič pravi, da so si na zavodu zadali cilj, da tudi starejšo generacijo spravijo v gibanje.
-
ŠE LEPŠE Z VZAJEMNOSTJO
Borka Robič iz Adergasa pri Cerkljah na Gorenjskem je skromna gospa, ki ima od nekdaj rada živali, še posebej muce. Rada tudi vrtnari in skrbi za rože. S prijavo na našo stilsko preobrazbo pa si je zaželela spremembo svojega videza.
Po poklicu je računovodkinja, ki je pred leti ostala brez službe, izdalo jo je še zdravje in je zaradi težav s hrbtenico delno invalidsko upokojena. Pred leti je živela v bloku, zdaj pa s partnerjem Stanetom uživa v hiši. Razveseljujeta ju tudi Stanetova vnuka Tim in Kaja. Trenutno skrbijo za dve muci, do pred kratkim pa so imeli tudi psičko – zlato prinašalko, ki pa je zaradi starosti umrla. S hčerko Ano, ki je pred leti odšla v Avstralijo, je v stiku prek spleta. Za 50. rojstni dan jo je obiskala in bila nad daljno deželo zelo navdušena.
-
Od nekdaj so si znanstveniki želeli, da bi tudi človeško življenje znali razložiti do potankosti. Toda raziskave do zdaj kažejo, da se življenja ne da ujeti. Pred kratkim sem brala o tem, kako so se Američani leta 1937 lotili ambiciozne raziskave, da bi ugotovili, zakaj so nekateri ljudje uspešnejši in srečnejši kot drugi. Za proučevanje so izbrali skupino tedanjih študentov s Harvarda in njihova življenja spremljali kar sedem desetletij. Toda ena največjih raziskav ni prinesla velikih ugotovitev, ali pač – glede življenja ni pravil, vsako je zgodba zase.
Ste zamudili televizijsko reportažo z našega srečanja?
Letošnje dogajanje na 11. srečanju bralcev in prijateljev Vzajemnosti konec maja v Novem Vinodolskem je zabeležila tudi televizijska kamera Vašega kanala. Irena Vide z mikrofonom in Mario Murko s kamero sta bila povsod tam, kjer se je kaj dogajalo. Reportažo s srečanja pa je bila objavljena na televiziji Vaš kanal sredi julija. Vsi tisti, ki ste predvajanje zamudili in bi radi obudili spomine na štiri dni druženja ob morju, si oddajo lahko ogledate na tej povezavi klikni tukaj .
Upravičenci lahko zaprosijo za odpis dolgov
Za odpis terjatev, ki so nastale pred 31. decembrom 2013 in za katere so že stekli izvršilni postopki, lahko od danes do 31. oktobra zaprosijo vsi tisti, ki izpolnjujejo določene kriterije. Pobudnica projekta odpisa dolgov je ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki ga vodi ministrica dr. Anja Kopač Mrak. K projektu pa je že pristopilo 34 občin in okrog 30 podjetij.
Za odpis lahko zaprosijo dolžniki, ki so bili med 1. januarjem in 30. junijem 2015 prejemniki denarne socialne pomoči, varstvenega ali veteranskega dodatka ali v 1. in 2. dohodkovnem razredu otroškega dodatka. Prejemniki 3. dohodkovnega razreda otroškega dodatka pa so upravičeni, če so hkrati prejemali tudi dodatek za nego otroka oz. za veliko družino.
V Dolenjskih Toplicah več kot 1.500 upokojencev
Pokrajinska zveza društev upokojencev Dolenjske in Bele krajine združuje okrog 17.000 članov v 36 društvih. Sobotnega že tradicionalnega srečanja na Jasi pri Dolenjskih Toplicah pa se je udeležilo več kot 1.500 dobro razpoloženih upokojencev s tega območja. V kulturnem programu je nastopila Godba ljubljanskih veteranov in folklorna skupina črnomaljskega društva upokojencev, program pa je povezovala Nina Štampohar.
Zbranim se je predstavil tudi novi predsednik ZDUS Anton Donko. Poudaril je, da bodo pod njegovim vodstvom nadaljevali pred osmimi leti začrtano bolj aktivno pot delovanja upokojenske organizacije. Zagovarjali bodo človekove pravice in pravice starejših, se zavzemali za medgeneracijsko sodelovanje in aktivno prispevali k oblikovanju demografskega sklada, da bodo pokojnine zagotovljene tudi za bodoče generacije, podpirali bodo prizadevanja za čim prejšnjo zdravstveno reformo s poudarkom na javnem zdravstvu in sprejetju zakona o dolgotrajni oskrbi. Upokojence bodo spodbujali k aktivnemu življenju in še naprej negovali in razvijali medsebojno pomoč, ki poteka v okviru projekta Starejši za starejše. Zbrane goste so med drugimi pozdravili še predsednik in novi podpredsednik PZDU Dolenjske in Bele krajine Jože Jazbec in Dušan Kraševec, župan Dolenjskih Toplic Jože Muhič in generalni sekretar stranke DeSUS Branko Simonovič ter poslanka Marinka Levičar.
Družba lahko preživi, če so ljudje solidarni
Konec junija je energična, predana in odločna dr. Mateja Kožuh Novak zaključila osemletno vodenje naše najbolj množične civilne organizacije, Zveze društev upokojencev Slovenije. Vedno se je zavzemala za solidarnost, pravičnost in enakopravnost, zadnjih osem let pa se je še posebej borila proti zapostavljenosti in odrinjenosti starejših. Po poklicu zdravnica, ginekologinja, univerzitetna predavateljica in doktorica znanosti, ki je bila en mandat tudi poslanka v državnem zboru, je vodenje upokojenske organizacije prepustila nasledniku, ker je prepričana, da organizacija potrebuje spremembe in novo energijo.
-
Kar naprej poslušamo, kako se kot družba staramo, da je vse več upokojencev, na drugi strani pa so manjše generacije mladih, kot so bile včasih. Kot da je to nekaj slabega. Pa ni. To pomeni, da se je kakovost življenja dvignila, da živimo bolje, kot so živeli ljudje pred nami, in da lahko pričakujemo, da se nam bo življenjska doba še podaljšala. Dolgoživa družba je izziv. Spremembe omogočajo tudi razvoj, če jih bomo znali izkoristiti. Mlajšim upokojencem, ki so še polni elana, bi morali omogočiti, da so še naprej dejavni, predvsem pa bi morali na različne načine izkoristiti njihovo znanje in izkušnje. Švicarji, na primer, so v strategiji dolgoročne družbe napisali, da starejši podražijo zdravstvo le za 15 odstotkov, bolj kot to je drago dolgo in počasno umiranje, zato bodo vse sile usmerili v aktiviranje starejših. Telesna, psihična in sploh vsakršna dejavnost človeka krepi, tako pa tudi lažje kljubuje težavam in slabim dnevom.
Rudarski kruh preživljal številne družine
Bela krajina, ki je ujeta med Gorjance, Kočevski rog, Poljansko goro in mejno reko Kolpo, je za mnoge še vedno skrivnostna slovenska pokrajina. Ta prelepi kraški svet je domačinom rezal tanek košček kruha. Življenje v Beli krajini je bilo vedno težko, zaradi slabe prometne povezave je še danes odmaknjena. Med redkimi zaposlitvenimi možnostmi je bilo pomembno tudi delo v premogovniku Kanižarica, ki pa je leta 1997 prenehal obratovati. Čeprav je bil to manjši rudnik, je bilo v najboljših letih zaposlenih okrog 400 ljudi. Pred petimi leti so odprli Muzej rudnika rjavega premoga Kanižarica, ki prikazuje 140 let premogovništva v Beli krajini.