-
Vsakdo izmed nas si kdaj želi biti sam, da se »pogovori« s sabo in umiri, potem pa spet potrebujemo družbo. Ljudje smo socialna bitja in tako kot hrano potrebujemo tudi stike z ljudmi, ki jih imamo radi, pa naj so to naši partnerji, otroci ali sorodniki in tudi prijatelji ter znanci. V današnjem svetu vsi preveč hitimo, imamo vsak dan polno opravkov, za druženje pa po navadi zmanjka časa. To kažejo tudi podatki o samskih, ločenih in neporočenih, ki jih je v naši družbi vse več. Leta 1991 jih je bilo nekje 31 odstotkov, predlani pa že 40 odstotkov. To pa pomeni, da je tudi vse več osamljenih, med njimi pa so tako mladi kot starejši.
Svet ZPIZ za izredno uskladitev pokojnin
Na včerajšnji 15. seji je Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije na predlog Anke Tominšek, ki zastopa upokojence (Zdus), izglasoval predlog vladi, naj se pokojnine v letošnjem letu izredno uskladijo. Zdus zagovarja, da za to obstaja pravna podlaga, saj si je država s sprejetjem tudi zadnje reforme na področju pokojninsko invalidskega zavarovanja zadala dva cilja: dolgoročno finančno stabilnost pokojninske blagajne in dostojne pokojnine. Zaradi neusklajevanja pokojnin v zadnjih letih se je gmotni položaj upokojencev zelo poslabšal, zato se zavzemajo, da se sedaj, ko imamo gospodarsko rast, pokojnine uskladijo. Po izračunih ZPIZ naj bi takšna uskladitev, če bo zanjo dala soglasje vlada, znašala 0,4 odstotka.
Spodbudni trendi in uskladitev pokojnin
Letos so se pokojnine po dolgem času le povišale, in sicer za 0,7 odstotka. Povečal se je tudi delež vplačanih prispevkov za pokojnine, medtem ko se rast števila upokojencev upočasnjuje. Generalni direktor Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije Marijan Papež pravi, da se ljudje upokojujejo pozneje in z več delovne dobe, skratka sedanja pokojninska reforma deluje, zato misli, da naglica pri iskanju nove ni potrebna. Pomembno je, da spremljajo njene učinke in jo po potrebi spremenijo ali dopolnijo. Letos prinaša največ sprememb vsem tistim upokojencem, ki bi radi delali še naprej.
Nova podoba spodbuda za spremembe
ŠE LEPŠE Z VZAJEMNOSTJO
Zdenka Žiger z Broda pri Ljubljani se je na preobrazbo Vzajemnosti prijavila pred tremi meseci in je nanjo že pozabila, zato je bila toliko bolj vesela našega klica. Zaželela si je spremembo in nasvete, kako se lahko sama uredi. Zadnje čase se trudi več storiti tudi za svoje zdravje in počutje, obiskuje namreč šolo hujšanja in telovadbo. Stilska preobrazba pa ji je dala še dodatno spodbudo.
Na Vzajemnost je naročen njen mož Marjan, a jo oba rada prebirata od prve do zadnje strani. 63-letna Zdenka je po poklicu vzgojiteljica, vendar ves čas ni delala v tem poklicu, vmes je bila zaposlena še v banki in računovodstvu, zadnja štiri leta pred upokojitvijo pa je spet delala v vrtcu. Ko se je upokojila, je uživala, da je bila lahko veliko s svojimi vnuki. Zdenka ima tri otroke: hčerki Barbaro in Katarino, ki imata družini, ter sina Aleša. Ponosna je na vseh pet vnukov, na dekleta, ki so umetniško nadarjena, in na fanta, ki sta športnika. Zdaj so že večji, vendar se na babico še vedno radi obrnejo. Vesela je, da so kot družina povezani.
-
Zadnje čase nas navdušujejo uspehi naših smučarskih skakalcev, še posebej pa skoki Petra Prevca, ki niza zmage kot po tekočem traku. Njegovi poleti so kot simfonija, vse je usklajeno in uglašeno. Za vsem tem pa se skriva veliko trdega dela, odrekanja in predanosti. Pa seveda trener in preostala ekipa, ki diha kot eden, ki se spoštuje, spodbuja in si pomaga. Motor teh uspehov je trener Goran Janus, nekdanji smučarski skakalec, ki spada med najboljše trenerje te športne zvrsti na svetu. In v čem je njegova skrivnost? Brez dvoma sta za kaj takega potrebna strokovno znanje in vsestranska predanost, prav gotovo pa je to zaokrožil v celoto njegov odnos do dela in tekmovalcev. Nekje sem prebrala, da se vedno trudi biti pravičen, da ne pogreva stvari za nazaj, ampak gleda naprej, predvsem pa, kot pravijo fantje, zna poslušati.
-
Z vsakim novim začetkom se poraja novo upanje, tudi z vstopom v novo leto je tako. Želimo si, da bi se številne želje, ki smo si jih izrekli v prazničnih dneh, uresničile. Za marsikaj lahko poskrbimo sami. Ne moremo pa spremeniti sveta, lahko spremenimo le sebe. Pomislimo, kaj vse imamo (družino, ljubečega partnerja, skrbne otroke, radožive vnuke, prijazno sosedo, dobrega prijatelja …), in se vprašajmo, ali znamo to ceniti. Vzemimo si čas zanje in bodimo hvaležni za vse drobne stvari, ki nam polepšajo življenje.
-
ŠE LEPŠE Z VZAJEMNOSTJO
Ljubljančanko Slavko Rozman govorica izdaja, da je po rodu Dolenjka, čeprav že od leta 1962 živi v Ljubljani. Za sabo ima hude preizkušnje, najprej je zbolela ona, se po daljšem času pozdravila, potem je zbolel še njen mož. Prestane bolečine in trpljenje pa so ju tudi veliko naučile, predvsem pa so zelo povezale družino. Ponosna je na sina Primoža, na hčer Ksenijo in na štiri vnuke. Na preobrazbo pa se je prijavila, ker že dolga leta nosi enako pričesko, zato si je želela spremembo.
V dnevnih centrih tudi o solidarnosti in prilagajanju
V začetku novembra pred desetimi leti je v Ljubljani na Povšetovi 20 odprl svoja vrata prvi Dnevni center aktivnosti za starejše (DCA). Danes jih v mestu uspešno deluje že šest (še na Puhovi 6, Gosposvetski 4, Tržaški cesti 37, Kunaverjevi 6 - 8 in na Rudniku Pot k ribniku 3a), po napovedih ljubljanskega župana Zorana Jankoviča, ki je tej obliki druženja starejših zelo naklonjen, pa bo spomladi zaživel že sedmi, tokrat v Zalogu. Pobudnik ustanovitve dnevnega centra za starejše je bil Marjan Sedmak, predsednik Mestne zveze upokojencev, ki je tudi predsednik AGE platform Europe. Včeraj so na posebni prireditvi ob desetletnici delovanja teh centrov v Festivalni dvorani v Ljubljani prikazali nekaj utrinkov iz dejavnosti centrov, razstavili pa so tudi izdelke, ki tam nastajajo.
Uspešnega podjetja ni brez dobrih sodelavcev
Novomeška farmacevtska družba Krka je eno najuspešnejših slovenskih podjetij in tudi eno redkih, ki so ga v šestdesetletni zgodovini vodili le trije direktorji: ustanovitelj Boris Andrijanič, Miloš Kovačič in zadnjih deset let Jože Colarič. Skupina Krka zaposluje več kot 10.500 delavcev doma in po svetu. Ta mesec v Ločni v Novem mestu odpira največjo naložbo v zgodovini podjetja – obrat za proizvodnjo trdnih oblik zdravil Notol 2. Krka pa je znana tudi po tem, da skrbi za zdravje svojih zaposlenih, in po spoštljivem odnosu do svojih upokojencev. Predsednik uprave in generalni direktor Krke Jože Colarič, ki je prejel že številna priznanja za uspešno vodenje Krke, pravi, da razvoja in napredka podjetja ni brez dobrih sodelavcev.
-
ŠE LEPŠE Z VZAJEMNOSTJO
Janji Martinc iz Kort pri Izoli ne bi nikoli prisodili 75 let. Po poklicu je razredna učiteljica, vendar je v življenju opravljala najrazličnejša dela, zaživela pa je, odkar je v pokoju. Že več kot pet let prepeva v Ženskem pevskem zboru Korte, pri sedemdesetih se je vpisala tudi v tečaj angleščine, pa ne le to, odločila se je tudi, da se nauči igrati na kitaro. S stilsko spremembo pa je želela presenetiti svojega precej mlajšega partnerja.
V Kortah ima svoj vrt pa oljke in dobre sosede. Janja je po rodu Ljubljančanka, ki se je na Primorsko preselila leta 1999 in se v novem okolju odlično počuti. Spoznala je nove ljudi in sklenila nova prijateljstva, še posebej dobre prijateljice je našla med pevkami v pevskem zboru. Uživa tudi v partnerskem odnosu, njen prijatelj zna biti zelo zabaven, poleg tega tudi rad kuha in peče. Je pravi mojster v pripravi potic.