-
Za slovenske zmage
Izvolitev Donalda Trumpa za ameriškega predsednika je bila za marsikatere presenečenje. Tudi tokrat se je izkazalo, da so se napovedovalci izida zmotili. Deloma si to lahko razložimo s posebnostmi ameriškega volilnega sistema. Dejansko so v ZDA volitve predsednika posredne, saj v imenu volivcev odločajo elektorji. Odhajajoči predsednik Biden zapušča položaj, ko je demokratska stranka razdvojena, predvsem so izgubili zaupanje tistega dela ameriške družbe, ki najbolj potrebuje pomoč države.
-
Za slovenske zmage
Navdihujoče je bilo gledati tisoče udeležencev Ljubljanskega maratona. Še posebej je treba poudariti, da so tekli skupaj s svojimi starši tudi tisti, ki smo jim včasih rekli cicibani. Zakaj? Zato, ker danes otroke navezanost na računalnike in pametne telefone pogosto odvrača od telesne aktivnosti in posledično tudi od pomanjkljivih stikov z vrstniki. Športne dejavnosti to vrzel uspešno zapolnjujejo. Skratka, za zdravo rast otrok so v prvi vrsti odgovorni starši. Tu pa nastopi težava.
-
Za slovenske zmage
Gospodarsko uspešnost držav običajno merimo z njihovo gospodarsko rastjo in višino BDP (bruto družbenega proizvoda). Napovedi za države Evropske unije niso obetavne. Gospodarstvo se namreč sooča z veliko podražitvijo energentov in surovin, polega tega pa je vse bolj vidno tehnološko zaostajanje za Kitajsko in ZDA. Zavedajoč se teh okoliščin, je Evropska komisija nekdanjega italijanskega premierja Maria Draghija zaprosila, naj pripravi načrt za okrevanje gospodarstva Evropske unije. Njegov predlog je v grobem naslednji.
-
Za slovenske zmage
Običajni smrtniki imamo redko priložnost, da bi vplivali na odločitve, ki zaznamujejo naš vsakdan. Ena takih so volitve, ko posredno ali neposredno vplivamo na izbor politikov, ki naj vodijo družbo. Novembra naj bi volivci v ZDA odločili, kdo bo vodil najmočnejšo državo na svetu. Držijo ocene, da ZDA niso več enako močne (gospodarsko, vojaško, finančno), kot so bile neposredno po drugi svetovni vojni, vendar še vedno odločilne, ko gre za urejanje razmer po svetu. Letošnje ameriške predsedniške volitve so zato pomembne za svet kot celoto.
-
Za slovenske zmage
S temi besedami sta napovedala nadaljevanje podpore Ukrajini generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg in predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Osnovni razlog za to izdatno vojaško in finančno podporo je prepričanje, da mora Ukrajina za vsako ceno zmagati v vojni z Rusijo. Dosedanje dogajanje na fronti se precej razlikuje od teh pričakovanj, stopnjevanje vojne pa lahko ogrozi varnost celotne Evrope. Gospodarske posledice že čutimo, saj so se podražili energenti, hrana, inflacija znižuje dejanske dohodke prebivalstva in s tem se zmanjšuje kupna moč … Poleg tega zveza Nato zahteva povečanje sredstev za obrambo. Posledično bo manj denarja za zdravstvo, šolstvo, socialo.
-
Za slovenske zmage
V preteklih tednih smo veliko brali in slišali o posledicah vključitve naše države v Evropsko unijo. Prevladujoče je mnenje, da je bila ta odločitev, ki so jo potrdili državljani z velikansko referendumsko podporo, pravilna. Dejansko smo doživeli napredek na vseh področjih, povečali so se bruto domači proizvod, industrijska proizvodnja, osebni standard, možnosti za razvoj izobraževanja, odprte meje so v našo državo pripeljale več turistov, prevzem evra je omogočil trdnejše državne finance. Skratka dobro smo se odločili.
-
Za slovenske zmage
Za športnike je nastop na olimpijskih igrah priložnost, ki jih spodbuja k doseganju vrhunskih dosežkov. Že to, da dosežejo uvrstitev na to največjo športno prireditev, je velik uspeh. Nazadnje pa vendarle štejejo medalje. Do zdaj so slovenski športniki zelo uspešno sodelovali v bojih za olimpijska odličja, zato so tudi tokrat pričakovanja velika. Ne le tekmovalcev, temveč tudi javnosti. Uspehi nam dvigujejo samozavest, saj dokazujejo, da se lahko naši športniki enakovredno merijo tudi v svetovnih okvirih.
-
Za slovenske zmage
Tokrat se ozrimo v Palestino, nekateri opazovalci tega dela sveta ga poimenujejo Jutrovo. Tu imajo svoje korenine tri verstva, ki nekako opredeljujejo naše razmišljanje in naš pogled na svet. Ta verstva – judovstvo, krščanstvo in islam – vsaj posredno vplivajo na životarjenje Palestincev, ki v Gazi in na Zahodnem bregu doživljajo pekel na zemlji. Izrael v svojem maščevalnem pohodu pobija vse po vrsti, največ žrtev je med civilnim prebivalstvom. Premiera Netanjahuja in njegove vojaške vlade pri njihovem osvajalskem pohodu nič ne ustavi, presliši tudi zelo jasna opozorila velike večine članic Organizacije združenih narodov, čeprav je prav ta organizacija neposredno po drugi svetovni vojni (leta 1948) omogočila ustanovitev judovske države na palestinskem ozemlju.
-
Za slovenske zmage
Če se odločimo, da bomo na vrtu posadili drevo, nam v drevesnici svetujejo, da z žičnim zavojem zavarujemo korenine, da jih ne požre voluhar. Prav tako moramo druge rastline z različnimi zaščitnimi sredstvi zavarovati pred škodljivci.
Tudi v družbi in državi bi morali imeti učinkovito zaščito pred svojevrstnimi »voluharji«, ki nam kradejo »pridelek« (javni denar). Za to skrb so v prvi vrsti zadolženi organi pregona, ki bi morali preprečiti prisvajanje denarja, ki ga država in družba namenjata za pokrivanje skupnih potreb. Gre za financiranje zdravstva, šolstva, javne infrastrukture …, skratka za vse tisto, kar država plačuje iz proračuna. Ta denar pa mika predvsem tiste, ki želijo obogateti z izigravanjem pravil.
-
Za slovenske zmage
Šele ko izgubimo dobrino, ki se zdi samoumevna, se zavemo njene vrednosti. Zagotovo to velja za vodo, ki jo prepogosto porabljamo, ne da bi se zavedali, da so tudi vodni viri omejeni. Brez vode pač ni življenja, v človeškem telesu je na primer kar 70 odstotkov vode. Še posebej pomembna je pitna voda, zaradi nje lahko izbruhnejo tudi vojne med plemeni ali celo državami. Še posebej skrbno varujejo vodne vire v sušnih delih sveta, kot je saharska puščava. Tam domujejo Tuaregi, pleme, ki nadzoruje redke oaze in karavanske poti. Do zdaj so bili uspešni in so se znali upreti vsiljivcem, ki so si želeli prisvojiti njihovo največje bogastvo.