-
Za slovenske zmage
Lansko leto smo praznovali 30. obletnico naše samostojne države. Toda ob ponosu na doseženo smo pogosto doživljali razočaranje zaradi prepirov, kdo so bili tisti, ki so najzaslužnejši za ta na vseljudskem plebiscitu utemeljeni cilj. Odgovor na vprašanje, kdo je najbolj zaslužen, je zelo jasen – to so državljani Slovenije. Toda ozrimo se nekoliko v preteklost in videli bomo, da je graditev slovenske države trajala veliko dlje, kot nam dopovedujejo domnevno »najzaslužnejši osamosvojitelji«. Predvsem pa bi ugotovili, da brez ohranjanja narodne kulture in jezika sploh ne bi mogli doseči svoje državne samostojnosti, saj bi kot narod izginili. Tako pa nismo, ker smo bili vztrajni in uporni, ker smo, kot bi rekel Kajuh, imeli visoko dvignjeno glavo.
-
Za slovenske zmage
Po številnih lepih novoletnih željah potihoma vendarle vemo, da je pred nami leto velikih preizkušenj. To so napovedovali že pretekli meseci: dražitev hrane, energije, vse manj vreden denar (inflacija) in predvsem vojna na evropskih tleh. Povrhu doživljamo podnebne spremembe, ki so posledica neverjetnega pohlepa lastnikov kapitala, ki terjajo nenehno gospodarsko rast. Za nobeno od naštetih težav ne najdemo prave rešitve.
Pa vendar bi bilo narobe, če bi obupali, čeprav vemo, da nekaterih napak, storjenih v preteklosti, pač ni mogoče popraviti. Lahko pa vsaj omilimo posledice. Ko gre za okolje, moramo ustaviti pohlep, ki se skriva za tem, da je napredek mogoč le z nenehno gospodarsko rastjo. Potreben je nov dogovor na svetovni ravni o varovanju okolja. Pravzaprav je tak dogovor že dosežen, težava je v tem, da ga največji onesnaževalci ne spoštujejo (Kitajska, ZDA, Indija, Brazilija in države Evropske unije).
-
Za slovenske zmage
Prvič v zgodovini smo državljani na najvišje politično mesto izvolili žensko, ki se do zdaj ni ubadala s prerivanjem v strankarskem merjenju moči in prizadevanjem za prevzem vodenja države. Nataša Pirc Musar pač ne spada v nobeno strankarsko »orbito« in je tudi zavoljo tega vstopila v tekmo za predsedniško mesto brez strankarskega »nahrbtnika«. To je bila njena prednost in seveda tudi dejstvo, da sta njeno kandidaturo podprla tudi dva nekdanja predsednika države Milan Kučan in Danilo Türk. Njen protikandidat Anže Logar se je sicer trudil, da bi se prikazal kot od stranke SDS neodvisen politik, vendar mu večina volivcev ni verjela.
-
Za slovenske zmage
Nikomur ni po volji, če o njem odločajo drugi, še posebej, če na te odločitve ne moremo vplivati. A tako pač je. Najprej smo odvisni od odločitev tistih, ki smo jim zaupali odgovornost voditi državo, vendar tudi oni niso povsem samostojni. Poglejte na primer, kako korenito so se v zadnjih mesecih spremenile cene energentov in hrane. V grobem so te podražitve posledica vojne v Ukrajini, kaj hitro pa so svoj lonček pristavili mednarodni špekulanti, ki v novonastalih razmerah vidijo priložnost za velike zaslužke.
-
Za slovenske zmage
Doživljamo velikanske spremembe tako v domačem kot tudi mednarodnem okolju. Doživljamo draginjo, ki ji državljani s povprečnimi dohodki ne zmorejo slediti. Draži se vse – hrana, elektrika, plin, goriva, oskrba v domovih za starejše ... Dodatno nam naše dohodke oklesti še inflacija. Tudi uradni opazovalci gospodarskih in družbenih razmer napovedujejo, da se bodo te v prihodnjih mesecih še zaostrile.
Razlogov za poslabšanje razmer je več, najprej pa nam pade v oči vojna v Ukrajini. Zaradi ruske agresije na to državo so zahodne države uvedle obsežne sankcije proti Rusiji, vendar ta ukrep vojne ni ustavil. Še več, ustavitev dobav ruskih energentov je le-te drastično podražila. Najbolj to novo okoliščino občutijo v Nemčiji, ker je nemogoče čez noč nadomestiti dobavitelja za skoraj polovico potrebnih energentov. Takojšnja posledica sta upad gospodarske rasti in povišanje življenjskih stroškov prebivalstva.
-
Za slovenske zmage
Po drugi svetovni vojni so se zmagovalci dogovorili, da se nikoli več ne smejo zgoditi takšne grozote, kakršne je doživel svet. In so ustanovili Organizacijo združenih narodov (OZN), katere poglavitna skrb je ohraniti varnost in mir po svetu. Toda zelo kmalu se je svetovni mir znašel pred novo grožnjo. Izbruhnila je vojna v Koreji (1950–1953), ki je bila v bistvu vojna med komunistično Sovjetsko zvezo in Kitajsko na eni in ZDA na drugi strani. Kljub vsem ideološkim razlikam je vendarle prevladal razum in članice OZN so na izrednem zasedanju večinsko sprejele resolucijo, ki je po treh letih spopadov vendarle omogočila premirje. To traja še danes.
-
Za slovenske zmage
Nova slovenska vlada se je z veliko vnemo lotila urejanja razmer v državi, potem ko je njena predhodnica naredila (po prepričanju nove koalicije) veliko škode. Vlada Roberta Goloba pri določanju drugačne politike računa na veliko podporo, ki so jo državljani potrdili na volitvah, pri čemer je v ospredju zaveza pridobiti zaupanje ljudi v dobronamernost nove oblasti. Prav izguba zaupanja je bil temeljni razlog, da je Janševa koalicija izgubila volitve. Ta poraz težko prenaša, zato bo nova opozicija skušala vlado čim bolj ovirati pri izvajanju politike, ki je v grobem opredeljena v koalicijski pogodbi nove parlamentarne večine. To ni nič nenavadnega, tako pač ravna vsaka opozicija.
-
Za slovenske zmage
Pred novo vlado so veliki izzivi in pričakovanja državljanov, ki so na volitvah glasovali za korenite spremembe. Nova sestava parlamenta omogoča uveljavitev politik, ki jih je koalicija zapisala kot svoje vodilo, vendar je treba upoštevati zapuščino prejšnje vlade in tudi mednarodne okoliščine, ki so se temeljito spremenile. Predvsem pa se morajo vladajoči ves čas zavedati, da ne smejo izgubiti zaupanja ljudi. Prejšnja vlada ga je namreč izgubila, to pa je tudi glavni razlog, da je tako prepričljivo izgubila volitve.
-
Za slovenske zmage
Vojna v Ukrajini je povsem spremenila razmerja v mednarodni skupnosti, kakršna so se oblikovala po drugi svetovni vojni. Po razpadu Varšavskega pakta se je še bolj povečal vpliv zveze Nato (in s tem ZDA) na varnostno sliko v svetu, še posebej v Evropi. Vzhodnoevropske države, ki so se otresle podrejenosti Sovjetski zvezi (Rusiji), so se želele kar se da hitro vključiti v zahodnoevropske in evroatlantske povezave, saj so v tem videle možnost za hitro »evropeizacijo«.
V tem vojaškem spopadu je razmerje sil izrazito v korist ruskemu napadalcu, vendar so v Moskvi očitno podcenili ukrajinsko odločenost braniti svojo suverenost. Dejansko je ruska vojska v Ukrajini doživela poraz. Tega seveda ne priznajo, vendar je več kot očitno, da kljub ogromni premoči niso mogli zasesti ozemlja, ki so ga napadli. Ta ugotovitev ima zagotovo dolgoročne posledice za oblikovanje varnostnih načrtov tudi v drugih državah, še posebej evropskih.
-
Za slovenske zmage
Bolj ko se bliža datum parlamentarnih volitev, bolj se stopnjuje vročica na političnem odru. Predstavniki strank nas vneto skušajo prepričati, da so prav njihovi kandidati najboljša izbira in bodo najbolje uresničevali naša pričakovanja. Strankarski strokovnjaki za medije jih skušajo prepričati, naj se prikažejo kot strpni, razumevajoči in uspešni državljani, ki bodo taki tudi, ko bodo glasovali v parlamentu. Navsezadnje jim ustava nalaga, da so predstavniki vsega ljudstva. No, dejansko nam izkušnje govorijo, da v parlamentu delujejo predvsem kot zastopniki političnih strank, ki so jih postavile na svoje kandidatne liste. Tu in tam pa se celo zgodi, da potem, ko so dobili sedež v parlamentu, prestopijo k drugi stranki ali skupini strank.