-
Ljubitelje narave vabimo na pohode pod vodstvom izkušenega vodnika z licenco Planinske zveze Slovenije Janeza Alberta. Povabite še znance, prijatelje, sorodnike …
V soboto, 15. junija, se boste podali na Golico (1835 m). Udeleženci se zberete ob 5.45 pod uro na glavni železniški postaji v Ljubljani. Z vlakom se boste odpeljali do Jesenic, od koder bo za približno šest ur hoje.
V soboto, 29. junija, pa se boste odpravili na Kopitnik (910 m) v Posavskem hribovju. Zbor udeležencev bo prav tako pod uro na ljubljanski železniški postaji, in sicer ob 6.30. Hoje bo za približno šest ur, po dogovoru bo možnost kopanja v Rimskih termah.
-
Februarja leta 1920 sta se poročila Alojzija Rakovec in Janez Križnar iz Stražišča pri Kranju. Sliko hrani hči Danica Mihelič iz Maribora, ki bo septembra dopolnila 98 let.
Med deklicami iz Ljutomera, ki so šle k prvemu obhajilu leta 1940, sta bili tudi sestrici Zalika in Vida Krajnc. Fotografijo nam je poslala Vida Šonaja.
Fotografija je bila posneta leta 1938 na poroki Pepce in Blaža Habinca iz Kremena pri Krškem. Izmed svatov živi samo še njuna nečakinja Anica Zupančič z Zdol, ki hrani fotografijo.
-
Zdravilne rastline zaradi svojih sestavin pomagajo pri premagovanju različnih težav, njihove blagodejne učinke so poznali že v prazgodovini. Da zelišča ugodno vplivajo na telo in duha, boste lahko izvedeli, videli in preizkusili v soboto, 8. junija, od 9.30 do 18. ure na Vačah (GEOSS, Slivna 18).
Organizatorji, Zadruga za razvoj podeželja Jarina s partnerji, Društvo za razvoj Slivne in LAS Srce Slovenije, so dogodek poimenovali Dišeča doživetja za zdrava spoznanja. Lani je bil prvi festival zelišč na Bogenšperku, letos so ga preselili v geometrično središče Slovenije.
Kako ravnati ob povečani toplotni obremenitvi
Kot napovedujejo vremenski strokovnjaki, nas čaka v prihodnjih mesecih več vročinskih valov. Vročina močno obremeni telo in zlasti pri starejših lahko poslabša zdravstveno stanje. V Centru za geriatrično medicino Univerzitetnega kliničnega centra v Ljubljani so pripravili priporočila za ravnanje ob povečani toplotni obremenitvi. Velja se jih držati, da ne pride do zapletov z zdravjem.
Splošna priporočila, ki pravzaprav veljajo za vse, so naslednja:
- Zadržujte se v osenčenih in ohlajenih prostorih (ne pozabite na ohlajene javne površine: knjižnice, nakupovalni centri ...). V kolikor nimate klimatske naprave, zračite bivališče v nočnem času, čez dan imejte okna zaprta.
-
Zadnje čase se pojavlja vse več peticij, ki se zavzemajo za boljši položaj najstarejše generacije, pa za dostojanstveno staranje in tudi dostojanstveno slovo od življenja. Tudi Amnesty International Slovenije, največja nevladna organizacija za človekove pravice v Sloveniji, jo je pripravila.
V peticiji z naslovom Naj bo starost lepa pozivajo predsednika vlade k čimprejšnjemu ukrepanju za to, da bo država poskrbela za potrebe in človekove pravice starejših z zagotovitvijo delujočih in ustrezno financiranih javnih sistemov. Oblast pozivajo, naj vsem starejšim zagotovi dostop do oskrbe in drugih storitev, ki jih potrebujejo, da lahko živijo dostojno in samostojno življenje, ter da se lahko sami odločajo med različnimi možnostmi, ki so jim na voljo.
-
Društvo UP-ornik iz Maribora in Ustanova za pomoč ogroženim Državljani Sveta sta zasnovala projekt Polepšajmo jesen, ki bo socialno ogroženim starim ljudem, ki nimajo dovolj denarja, omogočil dostop do kulture, zabave in družabnosti.
Pri izvedbi jim pomagajo številni prostovoljci ter Slovenska filantropija, združenje za promocijo prostovoljstva. Namen je vsaj tisočim upokojenkam in upokojencem, od tega polovico v Ljubljani in polovico v Mariboru, ponuditi »hrano za dušo«. Med drugim jim bodo omogočili ogled filmskih, gledaliških, opernih in baletnih predstav, udeležbo na koncertih, razstavah, v muzejih, na likovnih, jezikovnih, fotografskih tečajih, obisk stand-up komedije, frizerja, manikerja, maserja, bazena in podobno. Upravičenci ne bodo dobili denarja, ampak posebne vavčerje, ki jih bodo izkoristili po želji. Na ta način jim bodo povedali, da v Sloveniji živijo dobri ljudje, ki mislijo nanje.
Opustitev kajenja je vedno koristna
Svetovni dan brez tobaka, ki ga obeležujemo 31. maja, poteka pod geslom Brez tobaka za zdravje pljuč. Tobačni dim ima hude posledice na zdravje pljuč kadilca in tistim, ki so dimu posredno izpostavljeni. V Sloveniji kadi skoraj četrtina odraslih prebivalcev, na srečo pa se je pa razširjenost kajenja zmanjšala med mladostniki in mladimi odraslimi.
Opustitev kajenja je koristna za zdravje v kateremkoli starostnem obdobju, sporočajo iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Že kmalu po tem začne telo popravljati škodo, povzročeno s kajenjem. Zdravje pljuč se začne izboljševati kmalu, po dveh tednih do treh mesecih se začne izboljševati pljučna zmogljivost, po enem do devetih mesecih se zmanjša dražeči kašelj in ublažijo težave z dihanjem, po desetih letih pa je tveganje za smrt zaradi pljučnega raka pol manjše kot pri kadilcu.
-
Hiša Ljubhospica v Ljubljani, ki je edina te vrste pri nas in nudi brezplačno in celostno oskrbo neozdravljivo bolnim ob koncu življenja, je pripravila dan odprtih vrat. Kot so povedali, število uporabnikov narašča, zato je hiša že premajhna. Izpostavili so še, da je pri nas za prva leta življenja zelo dobro poskrbljeno, za zadnja pa ne.
Hiša ponuja fizično, psihično in duhovno podporo, ki se prepletajo. Med drugim oskrbovance - na njihovo željo - obiskujejo predstavniki štirih religij. Temelj v hospic oskrbi pa je prostovoljstvo. Trenutno v hiši deluje okoli 20 prostovoljcev, ki se družijo z uporabniki, jim berejo, pomagajo pri gospodinjskih delih in pri organizaciji dogodkov ter opravljajo tehnično-administrativna dela. Veseli so tudi novih prostovoljcev, ki morajo naprej opraviti dvomesečno izobraževanje.
-
Na osrednjem ljubljanskem pokopališču Žale v času Dnevov dediščine evropskih pokopališč, ki potekajo v okviru mednarodnega Združenja pomembnih evropskih pokopališč (ASCE) pripravljajo brezplačna vodenja. Do vključno 2. junija se lahko ob 10. in 17. uri pridružite vodniku pred upravno stavbo (pred vhodnim slavolokom oziroma Plečnikovimi propilejami). Skupaj si boste ogledali znamenite Plečnikove Žale, grobove znanih Slovencev, dela znanih arhitektov in kiparjev ter druge pomembnejše dele pokopališča, ki je dejansko muzej na prostem.
Pet stanovalk z več kot 100 leti
V Domu starejših občanov Ljubljana - Šiška so praznovali 100-letnico njihovih stanovalk Angele Bole in Ane Ovsenek. Še tri stanovalke pa so že doživele stotico: Marija Stanovnik lani, Frančiška Manfreda ima 103 leta, Kristina Saksida pa je novembra lani dopolnila 104 leta.
Zbrane je na dogodku, na katerem so sicer proslavili rojstne dni vseh stanovalcev v maju, nagovoril direktor doma Simon Strgar, zapel je domski pevski zbor, Rezka Žilič pa je zaigrala na Panove piščali. Kot se za praznovanje spodobi, sta slavljenki dobili vsaka svojo torto, od ljubljanskega župana Zorana Jankovića, ki se slavja ni utegnil udeležiti, pa šopek z darilom in voščilnico.