-
Po desetih letih druženja v Piranu se bodo telovadke in telovadci iz vse Slovenije v značilnih oranžnih majicah letos srečali v Velenju. Telovadimo v Velenju 2019 so poimenovali vseslovensko srečanje skupin Društva Šola zdravja, ki letos praznuje desetletnico ustanovitve, in bo v soboto, 22. junija, od 8. ure dalje na Titovem trgu. Skupno vadbo bo vodil idejni vodja in ustanovitelj društva Nikolay Grishin, ruski zdravnik in manualni terapevt. Nato pa se bodo udeleženci lahko udeležili ogleda Velenja z lokalnimi vodič in muzeja premogovništva, se sprehodili do velenjskih jezer. Poleg tega bodo lahko preizkusili katero od športnih aktivnosti, ki bodo potekale v sklopu poletne prireditve PLJUSK.
-
Čeprav imena »rožnik« menda ni dobil po vrtnicah, pa junij velja za mesec vrtnic, rož, ki vedno znova očarajo bodisi z obliko cveta ali vonjem. Največ na enem mestu jih lahko vidite v Arboretumu Volčji Potok, kjer so v zadnjih treh letih podvojili njihovo število.
Vse do pozne jeseni bo v zgornjem in spodnjem rozariju ter na Kongresnem griču (na skupni površini 3,5 hektarja) cvetelo več kot tisoč sort vrtnic. Med njimi sta dve sorti vrtnic Bienenweide, kar po slovensko pomeni »čebelja paša«. Do 60 cm visoki in široki grmički namreč cvetijo vse do zmrzali, številni cvetovi pa so bogat vir hrane za čebele.
V vročini je najpomembnejše pitje vode
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje v teh vročih dneh opozarjajo prebivalstvo, da je najpomembnejša hidracija oziroma pitje vode. Za starejše ljudi je priporočljiva količina od dva do tri litre vode na dan, za otroke okrog enega litra. Priporočeno je pitje v intervalih, je povedala zdravnica Simona Perčič z inštituta.
Priporočajo tudi, da vsak posluša sebe, "kajti vsi imamo center za termoregulacijo, ki nam pove, kdaj potrebujemo vodo oziroma kdaj smo žejni", je dejala Perčičeva. Kot najbolj ogrožene je izpostavila starejše ljudi, saj je njihov termoregulacijski center oslabljen in se jih mora kar nekoliko siliti, da pijejo vodo, je pojasnila.
Skrb za boljši standard upokojencev
Sindikat upokojncev Slovenije je prejšnji teden na vlado naslovil odprto pismo, v katerem zahteva izredno uskladitev pokojnin za 7,2 odstotka najkasneje do 30. junija 2020, ker zaradi varčevalnih ukrepov v času krize upokojencem niso redno in v skladu z zakonom usklajevali pokojnin.
V sindikatu načeloma podpirajo spremembe pokojninske zakonodaje, ki jih pripravlja vlada, saj se bo z njimi dvignil odmerni odstotek. Hkrati pa opozarjajo, da bodo spremembe povzročile še več neenakosti med upokojenci, če ne bodo prinesle ustrezne rešitve tudi za povračilo sredstev iz naslova neusklajenih pokojnin in nižje odmere pokojnin v času veljavnosti začasnih varčevalnih ukrepov. Če njihovim zahtevam ne bodo prisluhnili, nameravajo poseči po "bolj radikalnih oblikah sindikalnega boja, ki jih uporabljajo upokojenci v drugih državah Evropske unije", so zapisali.
Festival klekljanih mojstrovin
V Idriji bo med 14. in 16. junijem potekal že 38. Festival idrijske čipke. Na številnih razstavah (na gradu Gewerkenegg, v Galerija Sv. Barbare, v čipkarski šoli in drugje po Unescovem mestu), bodo na ogled domače in tuje klekljarske umetnine izpod spretnih rok članic Društva klekljaric idrijske čipke ter drugih klekljaric in klekljarjev vseh starosti. Za obiskovalce bodo pripravili še predavanja in klekljarske delavnice, sejem domače in umetnostne obrti, ter glasbene dogodke. Poskusili bodo lahko festivalsko tortico in kavo s sladkorno čipko ter druge kulinarične dobrote. V nedeljo se bodo tako otroci kot odrasli na trgu sv. Ahaca pomerili na državnem tekmovanju v različnih težavnostnih stopnjah klekljanja
-
Dnevi medgeneracijskega sožitja, ki sta jih sredi maja prvič skupaj organizirala Zdus in Medgeneracijska koalicija Slovenije, so bili namenjeni izmenjavi idej, prenosu znanj in izkušenj med generacijami. Zvrstilo se je več okroglih miz, ki so dale kar nekaj izhodišč in odgovorov za reševanje problematike v prihodnosti. Omenjamo samo nekatere, o drugem dogajanju poročamo še v nadaljevanju revije.
Zdus je pripravil pogovor o razvoju slovenske infrastrukture, ki so se ga udeležili ministrica za infrastrukturo mag. Alenka Bratušek, generalni direktor Slovenskih železnic Dušan Mes, predsednik uprave Darsa dr. Tomaž Vidic, generalni direktor 2TDK mag. Dušan Zorko in predsednik uprave Luke Koper Dimitrij Zadel. Pogovor je vodil predsednik Zdusa Janez Sušnik.
-
Na Andragoškem centru Slovenije, krovni ustanovi za izobraževanje odraslih pri nas, se že desetletja trudijo spreminjati odnos do izobraževanja. Med številnimi dogodki, ki so namenjeni širjenju zavesti mladih, srednje generacije in starejših o učenju, ki se dogaja na vsakem koraku, je največji Teden vseživljenjskega učenja (TVU), ki so ga letos skupaj s partnerji pripravili že štiriindvajsetič zapored. Glavnina dogodkov se je odvrtela v tednu od 10. do 17. maja, precej se jih bo zvrstilo še do konca junija. Ne glede na to, kakšne izkušnje imamo iz osnovne in srednje šole ali kasneje, je lahko učenje v odrasli dobi veselo, radostno, krepi zdravje in ohranja mladostne možgane, zagotavlja Zvonka Pangerc Pahernik, vodja Tedna vseživljenjskega učenja.
-
To ni naslov popevke, pač pa priporočilo, da smo bolj pozorni na delovanje svojega srca in da vsako nepravilno delovanje jemljemo resno. Zadihanost ob hoji po stopnicah, hitro utripanje ali razbijanje srca, občutek težke sape ponoči, pomanjkanje energije, utrujenost ter otekanje gležnjev namreč pripisujemo slabi telesni pripravljenosti ali staranju, ker se pogosteje pojavljajo po 60. letu starosti. Mnogo pogosteje pa so to znaki srčnega popuščanja, resne kronične bolezni, ki lahko usodno poškoduje srce.
-
RADLJE OB DRAVI
V Koroški pokrajinski zvezi društev upokojencev so lani jeseni ustanovili ligo v tekmovanju v pikadu z imenom KLUP. Do letošnje pomladi je v njej tekmovalo šest moških in štiri ženske ekipe. Ob zaključku tekmovanja, ki je bil 5. aprila v Mislinji, so najboljšim trem ekipam in posameznikom podelili pokale in medalje. V ženski konkurenci je prvo mesto osvojila ekipa iz DU Prevalje, v moški pa ekipa DU Radlje ob Dravi. V konkurenci posamezno je v ženski konkurenci zmagala Helena Golob, članica ekipe DU Prevalje, v moški konkurenci pa Marjan Pečovnik, član ekipe DU Radlje ob Dravi. (Besedilo: Tone Hribernik)
-
DNEVI MDG SOŽITJA
Na razstavnem prostoru, imenovanem Ustvarjalno stičišče ZDUS, se je v treh dneh zvrstilo 36 društev upokojencev, med njimi je bilo tudi nekaj zamejskih društev, in 9 rokodelskih centrov. Predstavili so se z različnimi ročnimi deli od kvačkanih in pletenih izdelkov do prtov in prtičkov v najrazličnejših tehnikah, klekljanih čipk, rezbarskih in pletarskih izdelkov, izdelkov iz ličja, gline in dasmase, rož iz različnih materialov ... Vsak dan so pripravili več rokodelskih delavnic in za obiskovalce pekli dobrote (pogačo, fritule, polenško gibanico, loške kuhlne, fit kruh …). Tri društva (Jesenice, Loški potok in Lovrenc na Pohorju) so s sabo pripeljala še osnovnošolce, da so prikazali medgeneracijsko sodelovanje. Izbrali smo le nekaj mojstrovin naših upokojencev.