-
Kje sem občudoval tega očaka, ki se ogleduje v jezercu?
Odgovor pošljite do 20. julija na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Slikovna uganka«.
Eden izmed vas bo prejel brisačko Vzajemnosti.
Odgovor iz junijske številke: Fotografija je iz Spominskega parka Teharje.
Darilo prejme: Anton Furman, Celje.
Čestitamo!
Pripravlja: Jože Praprotnik
Risba je osnova vsega slikarstva
Kranjčan Rajko Bogataj je kot geometer spoznaval naravne lepote svoje dežele. Ljubezen do narave je nato prenesel na likovna dela. Zlasti pri srcu so mu drevesa, ali posamezna ali gozdovi, ki so pogosto njegov slikarski motiv.
S slikarstvom se je začel intenzivnejše ukvarjati šele, ko se je leta 1996 upokojil. Udeležil se je delavnice na kranjski univerzi za tretje življenjsko obdobje, potem pa se je včlanil v Društvo likovnikov Ljubljana, kjer je bil štiri leta tudi predsednik. Lani se je na prigovarjanje slikarskih kolegov odločil, da ustanovi Kulturno društvo likovnikov Kranj, ki ima sedež kar v njegovem ateljeju. Namenjeno je ljubiteljem vizualne umetnosti in v slabem letu ima že 16 članov.
-
HRVATINI
Društvo upokojencev Hrvatini je junija praznovalo 40. obletnico delovanja. Praznovanja se je udeležil tudi predsednik MO Koper Aleš Bržan. Predsednik društva Željko Šafhalter je podelil priznanja in pohvale zaslužnim članom in tudi pobratenemu društvu iz Kobilja, s katerim si obiske izmenjujejo že 12 let. Člani obeh društev so se pomerili v šaljivih igrah in se družili ob lokalnih dobrotah in glasbi. (Besedilo in fotografija: Ž. Š.)
ŠTEPANJSKO NASELJE
-
Kar težko je verjeti, da je minil že mesec od našega kratkega letovanja v Trogirju, kjer se je družilo približno 400 bralcev in prijateljev Vzajemnosti, in to že petnajstič zapored. Veliko je bilo znanih obrazov, nekatere zveste sopotnike smo pogrešali, z veseljem pa smo pozdravili tiste, ki so se nam pridružili prvič. Vreme nam je bilo naklonjeno, da je vse teklo, kot je treba, pa je poskrbela ekipa Turistične agencije Kompas.
Tamburaši ter plesalke in plesalci KUD Ante Zaninović iz Kaštela so nam na terasi hotelskega kompleksa Medena pripravili lepo dobrodošlico. Odgovorna urednica Vzajemnosti Jožica Dorniž in generalni direktor Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije Marijan Papež sta pozdravila udeležence in jim zaželela, da bi se čim boljše imeli.
Z avtobusom do Planice ali Peričnika
Po Zgornjesavski dolini do prvega septembra vozi turistični avtobus, s katerim želijo v Turizmu Kranjska Gora obiskovalce in domačine spodbuditi k uporabi javnih prevoznih sredstev in tako vsaj malo razbremeniti okolje.
Avtobus so poimenovali Kranjska Gora Shuttle in štirikrat na dan vozi med Mojstrano in Planico. Med potjo potniki občudujejo vse znamenitosti, tudi naravni rezervat Zelenci. Dvakrat na dan pa avtobus svojo pot podaljša do koče pri slapu Peričnik. Cena vozovnice je za odrasle dva evra, otroci do vključno šestega leta starosti pa se vozijo brezplačno.
Vabilo k brezplačnemu sodelovanju
V podjetju Eurotronik Kranj d.o.o. iščejo testne uporabnike, ki so starejši od 65 let in živijo sami doma za sodelovanje v raziskovalnem projektu in testiranju pametnih rešitev (varovalni telefon, varnostno uro in senzorje), ki omogočajo daljše samostojno življenje v lastnem domu. Sodelovanje je brezplačno za obdobje enega leta, po končanem projektu niste vezani na nakup. Gre za pilotni projekt mednarodne raziskave.
- Udeleženec dobi v brezplačno uporabo komplet pametnih rešitev za testiranje: varovalni telefon z zaslonom na dotik, varnostno uro ter senzorje, ki poročajo o nepravilnostih v vsakodnevni rutini.
Plečnikovi sakralni predmeti v Vatikanskih muzejih
V Vatikanskih muzejih so odprli razstavo sakralnih predmetov slovenskega arhitekta Jožeta Plečnika. Na ogled je 33 izbranih predmetov liturgičnega posodja (kelihov, monštranc, ciborijev in zakramentarijev). Te so za razstavo posodili številni skrbniki dediščine v cerkvah, samostanih in zasebni lastniki. To je hkrati prva razstava kateregakoli slovenskega umetnika v Vatikanu.
Obiskovalci si lahko ogledajo še video zapis o Plečnikovi sakralni arhitekturi, ki ga je pripravil Tone Stojko in v njem občudujejo cerkev sv. Mihaela, cerkev sv. Frančiška Asiškega in poslovilni kompleks Žale v Ljubljani ter cerkev Srca Jezusovega v Pragi. Odprtja se je udeležila tudi slovenska delegacija, z ministrom za kulturo Zoranom Pozničem in predsednikom vlade RS Marjanom Šarcem, ki je bil na obisku pri papežu Frančišku.
-
V Železnikih se z večerno slovesnostjo, na kateri bo slavnostna govornica publicistka in zbirateljica ljudskega izročila Dušica Kunaver, začenjajo 57. čipkarski dnevi, najstarejša klekljarska prireditev pri nas. Letos potekajo pod sloganom Evropske manjšine: naša dediščina, jezik, tradicija bogatijo našo skupno evropsko kulturo.
Glavno besedo na prireditvi, ki jo že od leta 1963 pripravlja domače Turistično društvo, bodo imele čipke. Na ogled bodo razstave klekljanih izdelkov v kulturnem domu (na njej se predstavljajo tudi klekljarice iz Vrhnike in Nakla), v galeriji muzeja in Špendalovi hiši.
-
Naše telo za normalno delovanje potrebuje od 2 do tri litre tekočine na dan. Ob večji fizični aktivnosti ali visokih temperaturah pa še več. Zato poskrbite, da boste že doma spili dovolj vode, in stanovanja nikoli ne zapustite brez steklenice vode.
V vse več mestih so javni pitniki, kjer se lahko tudi med opravki ali sprehodom odžejamo s kakovostno in zdravo vodo. V Ljubljani jih je denimo že 37. Veliko jih je v središču mestu, so pa tudi na igriščih v Tivoliju in Navju, ob Koseškem bajerju, v Mostecu, na Rožniku (pri gostilni), gradu, Golovcu (pri observatoriju), na parkirišču Dolgi most; kar nekaj pa jih je nameščenih na Poti spominov in tovarištva.
Rakitna ima repliko najdaljšega jambora
V rakiškem gozdu so pred 125 leti posekali do zdaj največjo jelko na Slovenskem in jo po stari rimski jamborni cesti v enem kosu odpeljali v ladjedelnico sv. Marka v Trst. Jambor je namreč potreboval trgovec Henrik Angel Jazbec za svojo ladjo Beechdale – Bukova dolina. Pot je trajala mesec dni in je bila zares velik furmanski podvig.
Domačini so izredno ponosni na to do zdaj le redkim znano zgodbo, zato jutri, 22. junija, pripravljajo veliko prireditev na Rakitni. Slovesnost se bo začela ob 10. uri, ko bodo ob jezeru odkrili (in blagoslovili) 64 metrov dolgo repliko tega jambora in še skulpturo iz ostankov Brinarjeve jelke, ki je bila kot naravni mutant bele jelke posebnost v svetovnem merilu, a jo je pred leti nekdo požagal.