-
Drage bralke in bralci,
januar je za naše uredništvo pomemben mesec, saj Vzajemnost praznuje 45. rojstni dan. Če vemo, da se življenjska doba daljša, bi lahko rekli, da smo šele na pragu srednjih let. A vendar smo že dolgo skupaj. In v teh desetletjih smo tudi marsikaj skupaj preživeli. Med drugim smo iz črno-bele 16-stranske priloge zrasli v sodobno revijo, ki vas vsak mesec pozdravi z najmanj sto stranmi koristnega in zanimivega branja. Pogosto pa vsebino še razširimo ali dodamo prilogo.
Kot je ta, ki smo vam jo pripravili za dobrodošlico v jubilejno leto. Primerno lahkotna je za začetek leta, za razvedrilo in »kravžljanje« možganov. Preizkusite se lahko v poznavanju zgodovine naše revije, med vnuki preverite, kako dobro jim gredo od rok uganke, in se sprostite ob barvanju. Začnite že kar z naslovnico: Ob koncu leta je Polde pospravil v kleti in na podstrešju ter stvari odnesel na bolšji trg. Prve črke oštevilčenih predmetov vpišite v kvadratke in dobili boste rešitev.
Predebeli, a hkrati nedohranjeni
Kot ugotavljajo v bolnišnicah, je ob sprejemu vsak četrti bolnik nedohranjen. Zato se njegovo počutje slabša, večja je možnost zapletov, bivanje v bolnišnici se podaljšuje, s tem pa so višji stroški oskrbe, opozarjajo pri Slovenskem združenju za klinično prehrano. Najpogosteje so nedohranjeni bolniki z rakom, ledvični bolniki, bolniki s kronično vnetno črevesno boleznijo in starostniki.
O nedohranjenosti govorimo, ko bolnik nima primerne količine energije ali posameznih mikro- ali makrohranil glede na svojo telesno sestavo, starost, telesno pripravljenost in bolezensko stanje. Tak človek nima kondicije, ima oslabljen imunski sistem, sčasoma pa tudi čustvene in kognitivne težave (apatičnost, depresija). Paradoks pa je, da je nedohranjen človek pogosto predebel. Debelost je kronična in neozdravljiva bolezen, število debelih ljudi se veča, še vedno pa nimamo ustreznih specialistov, ki bi se ukvarjali prav z njo.
-
NASVETI TETE METE
V zimskem času pojemo veliko agrumov (pomaranče, klementine, mandarine, limone, grenivke …). Namesto da bi lupine kar takoj pospravili v koš za biološke odpadke, jih lahko še kako drugače koristno uporabimo. Dobro je, da imamo ekološko pridelano sadje, torej neškropljeno, in pazimo, da na lupini ne ostanejo koščki sadeža.
Tu je nekaj nasvetov.
Da lepše diši
Če pomarančne olupke položimo na topel radiator, bo po stanovanju prijetno dišalo. To je star in preizkušen recept. Pa ste jih kdaj položili v čevlje? Med sušenjem olupki oddajajo prijetno aromo, ki prežene neprijeten vonj iz obuvala. Ko je lupina trda, jo prelomimo in bo oddala še nekaj eteričnega olja.
-
Ples ohranja mladost
Veterani folklorne skupine Železničarskega kulturno-umetniškega društva Tine Rožanc dokazujejo, da lahko človek tudi v tretjem življenjskem obdobju naredi marsikaj koristnega zase in okolje, v katerem aktivno sodeluje. Mimogrede, najstarejši plesalec Janez Knific šteje 85 let. Lahko se pohvalijo, da so na državni reviji, ki jo pripravlja Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti prejeli zlato plaketo za izvedbo spleta primorskih plesov Lepa Vida.
Veliko nastopajo, med drugim so plesali na odprtju Festivala za tretje življenjsko obdobje in na prireditvi ob dnevu človekovih pravic na Brdu pri Kranju. Fotografija: Stane Jerko
Sprednja stran izdelka lahko zavaja
Potrošnik ima pravico, da na podlagi verodostojnih podatkov oceni, kakšna je sestava nekega živila, ali je zdravju koristno in ali je primerno zanj, trdijo strokovnjaki za prehrano. V resnici pa te informacije težko dobimo: izdelkov je veliko, oznake na njih so si podobne, zapisi o sestavinah in prehranskih lastnostih pa napisani z zelo majhnimi črkami ali pa so v obliki težko razumljivih tabel. Kako se torej znajti med prodajnimi policami?
Pri Zvezi potrošnikov Slovenije in na Inštitutu za nutricionistko potrošnikom svetujejo, naj pred nakupom skrbno preberejo sestavine, navedene na hrbtni strani embalaže izdelka. Zapisi na sprednji strani so pogosto zavajajoči ali celo napačni. Poglejmo nekaj primerov.
-
Nagradno vprašanje se glasi: V katerem starostnem obdobju je primerna dnevna krema proti gubam NIVEA 65+ Anti-Wrinkle?
Negovalna linija proti gubam NIVEA Anti-Wrinkle plus prinaša rešitev za vsako starostno obdobje, zdaj je bogatejša za nego kože obraza po 65. letu. Dnevna in nočna krema proti gubam NIVEA 65+ Anti-Wrinkle delujeta proti staranju kože, globinsko navlažita kožo, jo ščitita pred soncem ter vsebujeta kombinacijo zelo učinkovitih sestavin, prilagojenih starosti uporabnice.
Sveto noč za božič prepevajo že 200 let
Pesem Sveta noč, blažena noč nocoj beleži 200 let, odkar so jo prvič zapeli na božič leta 1818 v cerkvi sv. Nikolaja v avstrijskem Oberndorfu severno od Salzburga. Skladba je postala stalnica božičnih praznovanj, pojejo pa jo v 300 jezikih in dialektih, celo Inuiti ter južnoafriško pleme Zulu, navaja nemška tiskovna agencija dpa.
Zasluga, da je pesem, ki poudarja sporočilo miru, prvič zazvenela v Oberndorfu, gre kaplanu Josephu Mohru. Ta je zaprosil učitelja Franza Xaverja Gruberja, ki je v Arnsdorfu nadomeščal organista, da na njegovo pesem spiše primerno melodijo za dva glasova z zborom in, ker so bile orgle pokvarjene, za kitarsko spremljavo.
-
Zaradi prevelike količine nezdrave, mastne, sladke in na sploh težko prebavljive praznične hrane se pojavijo prebavne težave in se poslabšajo kronične bolezni, so opozorili strokovnjaki Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. Ob prazničnem prenajedanju nas lahko doleti zgaga, bolečine v želodcu, spahovanje, bruhanje, driska. Vsako leto se zaradi prebavnih težav med prazniki poveča obisk urgence, zato zdravniki in dietetiki svarijo, da ne le pri alkoholu, temveč tudi pri prazničnih pojedinah velja pravilo zmernosti.
Skrbovin’ca - posebna trgovinica
Če še iščete darila, s katerimi bi za praznike razveselili vaše bližnje in prijatelje, se oglasite v Skrbovin’ci. To je simpatična trgovina na Mačkovi 1 v Ljubljani (na vogalu), kjer so na prodaj izdelki oseb s posebnimi potrebami iz štirih ljubljanskih Varstveno delovnih centrov: Zveze Sonček, VDC Tončke Hočevar, Želve in DZC Janeza Levca. Odprta je od ponedeljka do sobote, od 10. do 20. ure, na prodaj pa so številne prisrčne reči: od spominkov, nakita, drobnih darilc do okrasnih in uporabnih izdelkov.