Raka materničnega vratu je vse manj
Cepljenje proti okužbam s človeškimi papilomavirusi (HPV) in udeležba v programu ZORA rešujejo življenja, je glavno sporočilo s skupne novinarske konference, ki so jo ob začetku 13. evropskega Tedna boja proti raku materničnega vratu (potekal bo od 21. do 27. januarja 2019), pripravili državni program ZORA, ministrstvo za zdravje in Nacionalni inštitut za javno zdravje. Zaradi učinkovitega presejalnega programa ZORA se Slovenija v zadnjih letih že uvršča med evropske države z najmanjšim bremenom tega raka.
Več fižola, oreškov in manj mesa
Ekipa znanstvenikov je v študiji, ki so jo objavili danes v znanstveni reviji The Lancet, predstavila nov načrt prehranjevanja, ki bi ga moralo človeštvo upoštevati do leta 2050 in tako zmanjšati globalno breme, ki ga za Zemljo predstavljajo tri milijarde ljudi, ki so ali prekomerno hranjeni ali podhranjeni.
Prehranski načrt terja, da se uživanje nekaterih vrst hrane, kot sta meso in sladkor, do leta 2050 razpolovi. Odrasli ne bi smeli pojesti več kot 14 gramov rdečega mesa dnevno, kar predstavlja na primer polovico rezine slanine. Pri tem ta vir prehrane ne bi smel predstavljati več kot 30 kalorij. Trenutne prehranske smernice priporočajo, naj se ne zaužije več kot od 50 do 70 gramov rdečega mesa dnevno.
Ohranjamo kulturo pisanja z roko
Društvo Radi pišemo z roko si prizadeva znova uveljaviti veščino pisanja z roko, ki ga zaradi sodobne tehnologije vedno bolj zanemarjamo.
Pisanje z roko je več kot uporaba pisala, je izvirna spretnost, ki jo razvijamo z vajo. Prepričani so, da naši možgani bolj kompleksno delujejo pri pisanju z roko kot pri pisanju z računalnikom. Pri pisanju z roko se nam utrne več idej, ohranjamo pa tudi dolgotrajnejšo pozornost. V društvu poudarjajo, da so znanstveniki ugotovili, da si tisto, kar zapišemo z roko, bolje zapomnimo kot tisto, kar natipkamo. Udeleženci raziskave, ki so izmišljene besede pisali s tipkovnico in z roko, so si po nekaj tednih bolje zapomnili besede, napisane z roko.Zbiranje toplih nogavic za brezdomce
Društvo Humanitarček v spomin na srčnega mladega člana, Roka Černica, ki je preminil lani poleti, ob njegovem rojstnem dnevu organizira humanitarno akcijo – zbiranje toplih nogavic za brezdomce.
Od jutri pa do vključno nedelje, torej od 16. do 20. januarja (do 13. ure), lahko nogavice prinesete v Mariboru v eno izmed klubskih trgovin NK Maribor, to sta Vijol'čni Bajti na Tyrševi ulici in v Mercator centru na Taboru, na Ul. Eve Lovše 1 . V Ljubljani pa nogavice zbirajo na sedežu Zveze prijateljev mladine Moste, na Proletarski 1, kjer je tudi sedež Botrstva.
Sodelovanje med starejšimi občani ter oblikovalci in arhitekti
»Ste stari čez sedemdeset let? Ali opažate, da vaš dom ne zadovolji vseh vaših potreb? Vam okolica v marsičem ne odgovarja? Obenem pa imate najbrž tudi ideje, kako to stanje izboljšati, kajne? Ali pa želite le opozoriti na nekatere pomanjkljivosti? No, če je temu tako, potem nam lahko pomagate! Mi pa, upamo, tudi vam.« Tako v RogLabu, ljubljanskem kreativnem stičišču, ki deluje pod okriljem Muzeja in galerij mesta Ljubljane, nagovarjajo starejše k sodelovanju v novo nastajajočem projektu. V sodelovanju s Centrom za kreativnost Slovenije namreč pripravljajo mednarodni kreativni natečaj za oblikovalce in arhitekte, ki se bodo lotili (pre)oblikovanja javnih prostorov, domov, oblačil in drugih vsakdanjih predmetov po meri starejših.
Terapevtsko kolo za stanovalce
Tovarna zdravil Krka Novo mesto je novomeškemu Domu starejših občanov podarila terapevtsko kolo MOTOmed muvi. Izročili so jim ga na slavnostni prireditvi ob praznovanju 39. obletnice delovanja doma in na katerem so sodelovali tudi učenci Glasbene šole Lipičnik.
Terapevtsko kolo je primerno tako za pokretne kot gibalno ovirane stanovalce, tudi tiste na invalidskem vozičku. Omogoča aktivno in pasivno gibalno terapijo rok in nog in omogoča individualno prilagoditev potrebam posameznika, glede na njegovo zdravstveno stanje. Med terapijo se stanje napredka spremlja in beleži. Z vadbo na tem pripomočku se uravnava mišični tonus, povečuje moč srca, pridobiva se na moči ter kondiciji posameznika, hkrati pa se izboljšuje možnost hoje in ravnotežja. Pozitivno deluje na psihično stabilnost ter dobro počutje in spanec. Pa še eno posebnost ima kolo. S pomočjo videa si lahko kolesar predstavlja, da kolesari po različnih izbranih svetovnih destinacijah.
Tolarji za psihosocialno pomoč bolnicam in svojcem
Po podatkih Banke Slovenije imamo Slovenci doma še za 32 milijonov evrov starih tolarskih bankovcev. Morda jih tudi vi najdete v kakšnem predalu. Da ne bi šli v nič, jih prispevajte Europi Donni, Slovenskemu združenju za boj proti raku dojk. Organizira namreč zbiralno akcijo Napolni nas z upanjem: Stari tolarji za nove začetke za nadgradnjo aktivnosti programa Roza, ki nudi psihosocialno podporo bolnicam z rakom in njihovim svojcem.
Bankovce (kovanci žal ne veljajo več) lahko do marca oddate v eno od 644 rožnatih škatel, ki so nameščene v Mercatorjevih prodajalnah in nekaterih poslovalnicah NLB. Lokacije najdete na spletni strani: www.mercator.si/aktualno-pri-sosedu/edonna/lokacije-zabojnikov. Banka Slovenije pa bo združenju izplačala toliko evrov, kolikor bankovcev bo zbranih.
Zadovoljstvo z zdravstveno obravnavo
Ministrstvo za zdravje poskusno uvaja možnost ocene zadovoljstva pacientov z zdravstveno obravnavo in tako vzpostavlja možnost za aktivno sodelovanje uporabnikov zdravstvenih storitev pri vrednotenju sistema zdravstvenega varstva.
Pripravili so vprašalnik, ki je dostopen prek portala zVem: https://zvem.ezdrav.si/e-zdravje, ali spletne strani zdravstvene ustanove. Zaenkrat pa ga lahko izpolnjujejo je uporabniki storitev v zdravstvenih domovih Ljutomer in Sežana ter v splošnih bolnišnicah Novo Mesto, Trbovlje in Brežice. Izpolnjevanje vprašalnika je prostovoljno in anonimno. Na podlagi testiranja v pilotnem projektu, bodo pripravili standardizirane vprašalnike za vse zdravstvene domove in bolnišnice. Poročila o rezultatih ankete bodo objavljena na spletni strani ustanove, kjer je bil pacient obravnavan.
" ... dovolj je spomina, me pesmi pojo."
Na današnji dan mineva 200 let od smrti jezikoslovca, časnikarja, prevajalca, pesnika in duhovnika Valentina Vodnika (3. februar 1758 - 8. januar 1819). Na Vodnikovi domačiji v Ljubljani, kjer so prenovili stalno razstavo, pripravljajo v naslednjih tednih vrsto dogodkov.
Danes ob 17. uri bo vodja rokopisne zbirke Narodne in univerzitetne knjižnice (NUK) Marijan Rupert predstavil štiri Vodnikove originalne rokopise, med katerimi sta tudi Pratika in Pesmi za pokušino. Ob 19. uri pa so obiskovalci vabljeni na ogled hišne predstave Andreja Rozmana Roze z naslovom Ljubljanski vodnik našel Vodnika. Roza je Vodnika poslal v "kontekst svoje domišljijske norosti" ter ga predstavil prek intervjuja z novinarko, ki jo igra Alenka Tetičkovič.
Pripravljeni na vrhunec sezone gripe
V bolnišnicah opažajo, da se število ljudi, ki imajo prehladne znake oziroma kažejo znake obolenja dihal, povečuje. Veča se tudi število bolnikov zaradi respiratornih okužb in drugih boleznih. Porast obolelih pričakujejo v drugi polovici januarja in začetku februarja, ko je običajno vrhunec sezone gripe. Kljub temu se je še vedno smiselno cepiti, pozivajo zdravstveni delavci.
Do minulega tedna je bilo v ljubljanskem univerzitetnem kliničnem centru (UKC) potrjenih 80 primerov gripe, kar je v skladu s preteklimi sezonami gripe.