S prostovoljci za lepši vsakdan
Čeprav zakon o prostovoljstvu tudi javnim zavodom omogoča, da razvijajo prostovoljsko delo, se tega področja lotevajo le redki. Še največ (dolgoletnih) izkušenj z njim imajo domovi starejših občanov, kjer pa običajno nimajo osebe, ki bi delovala samo na tem področju. Primer odlične prakse je Zavod za oskrbo na domu Ljubljana, kjer poleg oskrbe na domu že leta zelo uspešno razvijajo tudi organizirano prostovoljstvo in medgeneracijsko sodelovanje.
»Prostovoljstvo je treba zastaviti dolgoročno, razvijati programe in nove oblike prostovoljskega dela, delati s prostovoljci, jih znati motivirati, tudi spremljati, da ne pride do kakšnih zlorab,« pojasnjuje Amir Crnojević, vodja programa organiziranega prostovoljstva in medgeneracijskega sodelovanja, ki ima s prostovoljskim delom dolgoletne izkušnje.
Redni pregledi rešujejo življenja
Zaradi učinkovitega presejalnega programa za odkrivanje predrakavih in zgodnjih rakavih sprememb na materničnem vratu se Slovenija v zadnjih letih že uvršča med evropske države z najmanjšim bremenom tega raka, so povedali strokovnjaku ob evropskem tednu boja proti raku na materničnem vratu.
Od leta 2003, ko smo uvedli presejalni program ZORA, se je pojavnost raka na materničnem vratu prepolovila. Rednih pregledov se udeležuje več kot 70 odstotkov žensk, na leto zboli okoli 120 žensk, umre pa okoli 40 do 50 žensk.
-
Brez težav pri požiranju
Nepravilno jemanje zdravil, na primer drobljenje tablet, uživanje tablet s kašo ali sokovi, lahko med drugim zmanjša njihovo učinkovitost ali spremeni njihovo delovanje. Zato obstaja gel GLOUP, ki močno olajša požiranje vseh vrst tablet in kapsul. Tableto ali kapsulo položite na žlico, čeznjo iztisnite gel in vse skupaj pogoltnite. Primeren je za diabetike, osebe s celiakijo in otroke od 2. leta starosti naprej.
Premalo družinskih zdravnikov in ginekologov
Zdravniki družinske medicine vnovič opozarjajo, da jih je premalo, zato so zdravniki, sestre in tehniki v ambulantah preobremenjeni. Pridružujejo se jim tudi ginekologi, ki jih (poleg radiologov in ponekod pediatrov) primanjkuje zlasti v zdravstvenih domovih. Zaradi preobširne administracije zdravnikom zmanjkuje časa za varno in kakovostno obravnavo bolnikov. Poleg tega so vse starejši, veliko je bolniških odsotnosti, odhodov na druga delovna mesta in upokojitev.
-
Med je tradicionalno naravno zdravilo, ki ga lahko uporabljamo tudi za hitrejše celjenje ran. Seveda ne kar tistega iz kozarca, pač pa posebej pripravljen (sterilen) medicinski kostanjev med. Domžalsko podjetje Tosama je že pred desetimi leti razvilo posebne obloge z medicinskim medom, ki jih prodajajo že v 14 držav.
Z medicinskim kostanjevim medom lahko zdravimo kronične rane, ki se slabo oziroma počasi celijo (na primer razjede na diabetičnem stopalu, razjede zaradi pritiska, golenske razjede, rane zaradi okužbe z bakterijo MRSA itd.), in rane po obsevanju ali kirurških posegih. Doma je dobro imeti tekoči medicinski med v tubi, ki ga uporabimo pri zdravljenju odrgnin, ureznin ali opeklin.
-
Bodite pametnejši od pametnih naprav
Na Andragoškem centru Slovenije so posneli 161 videoposnetkov, s katerimi se lahko naučite uporabljati pametni telefon in računalnik ter digitalno ustvarjati in programirati. Kratki filmčki so pripravljeni po konceptu t. i. mikroučenja (angl. microlearning), kar pomeni, da je vsebina razdeljena na posamezne enote. Začenjajo se z uvodno razlago, ki ji sledi praktični prikaz uporabe.
Videoposnetki za uporabo pametnega telefona opisujejo vsebine od nastavitev telefona, klicanja ter pošiljanja kratkih sporočil in e-pošte do uporabe kamere in poslušanja glasbe … Med drugim se boste naučili, kako poteka mobilno plačevanje parkirnine. Z videoposnetki, ki jih je kar 70, se boste naučili oblikovanja besedil, brskanja po spletu, komuniciranja po e-pošti, obdelovanja fotografij, poslušanja glasbe … Tisti, ki jih zanima programiranje z uporabo grafičnega vmesnika za programiranje Scratch, pa bodo usvojili znanje risanja z »želvjo grafiko«, delo s spremenljivkami, koordinatami, vejišči ter druge vsebine.
Peter Svetina, novi varuh človekovih pravic
Peti varuh človekovih pravic bo specialni pedagog Peter Svetina, ki je prejel do zdaj najvišjo podporo poslancev državnega zbora (89 glasov). Delo bo prevzel 23. februarja, ko se sedanji varuhinji Vlasti Nussdorfer izteče šestletni mandat.
Peter Svetina (rojen leta 1965) je specialni pedagog in socialni podjetnik, ki vse svoje poklicno življenje deluje na področju dela z osebami s posebnimi potrebami in socialne ekonomije. Kot je zapisano na spletni strani Grunta, zavoda za socialno podjetništvo na podeželju v Komendi, ki ga je pomagal soustanoviti in ga tudi vodi, je njegovo poklicno življenje oblikovala predvsem osebna izkušnja sorojenca in potem še starša otroka s posebnimi potrebami. Je soavtor priročnikov za delo z osebami s posebnimi potrebami in prilagajanju okolja tem ljudem.
Zaželeni fizioterapevti in delovni terapevti
Tako Slovenija kot sosednja Hrvaška (še) nimata sistemsko urejene oskrbe starejših ljudi, čeprav se v obeh državah prebivalstvo zelo hitro stara. Zavedanje, da je kakovostno staranje pogojeno z dobro razvitim in široko dostopnim sistemom zdravstvenih in socialnih storitev, je botrovalo skupnemu projektu CrossCare: Integriran pristop oskrbe starejših ljudi na domu.
V dveletni projekt, ki se je začel septembra lani, so vključeni mesto Zagreb, Ustanova za zdravstveno nego na domu Zagreb, zdravstveni dom Čakovec ter Mestna občina Ljubljana, Zavod za oskrbo na domu Ljubljana in Center za pomoč na domu Maribor. Predstavniki partnerjev so se januarja srečali v Ljubljani.
-
Fantje iz Senožeč in okolice, rojeni leta 1914, so se fotografirali ob »vestirngi«, kot so po domače rekli naboru pred služenjem vojaškega roka. Ob harmonikarju sedi (s klobukom na glavi) oče Karoline Šega iz Senožeč.
Na fotografiji so učenci 1. in 2. razreda osnovne šole Radovica pri Metliki v šolskem letu 1954/55. V učilnici so bili vsi skupaj, saj je bil pouk kombiniran in je ista učiteljica poučevala oba razreda. Fotografijo nam je posredovala Ivanka Rus iz Metlike.
-
Tudi letos vas vabimo na pohode po hribih v okolici Ljubljane (in še dlje) pod vodstvom izkušenega vodnika z licenco Planinske zveze Slovenije Janeza Alberta. Povabite še znance, prijatelje, sorodnike …
V soboto, 16. februarja, je predviden pohod iz Horjula na Koreno (720 m). Hoje je za približno 4 ure. Zbor udeležencev je na glavni avtobusni postaji (boks 2) ob 6.50.
V soboto, 23. februarja, pa vas vabimo na Šmarno goro (669 m). Zbor je pred prodajalno Mercator v Črnučah (nasproti gostilne Rogovilc) ob 8. uri. Hoje bo za približno 6 ur s tremi postanki.
-
Povišajte srčni utrip svojemu spremljevalcu z zapeljivim koktajlom prsketajoče fizalis (perujske češnje), sladke privlačnosti malin in rabarbare ter nežnega dotika šmarnic. Toaletna voda Incognito vsebuje še sled sandalovine in pralin …
Med tistimi, ki boste odgovorili na vprašanje, vonj katerega sadja zasledite v toaletni vodi Incognito, bomo izžrebali pet nagrajencev in jim po pošti poslali predstavljeni izdelek podjetja Oriflame.
Odgovor nam skupaj s svojimi podatki do 18. februarja pošljite na dopisnici (vrednost B) na naslov: Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Za nagrado«.