Z upoštevanje priporočil bo raka manj
Teden boja proti raku, ki se začenja z današnjim dnem in ga prireja Zveza slovenskih društev za boj proti raku, v sodelovanju z Onkološkim inštitutom Ljubljana, poteka pod geslom »Evropski kodeks=manj raka«. Organizatorji poudarjajo, da je za uspešno obvladovanje raka treba upoštevati prav vsa priporočila Evropskega kodeksa proti raku, ne le tista, ki opozarjajo na zdrav življenjski slog.
Strokovnjaki priporočajo, da omejimo sončenje, zračimo prostore, se izogibamo nevarnim snovem na delovnem mestu in v bivalnem okolju, ženske naj čim dlje dojijo in se izogibajo hormonskemu zdravljenju menopavznih težav, starši pa naj poskrbijo, da bodo otroci cepljeni proti HBV in HPV. Z upoštevanjem teh nasvetov bi lahko pojavnost raka zmanjšali za 30 do 50 odstotkov.
Darežljive maškare in poslušalci
Na pustno soboto sta Radio Ognjišče in Misijonsko središče Slovenije pripravila že sedemnajsto dobrodelno akcijo. Na tradicionalni Pustni iskrici so denar darovale maškare in drugi obiskovalci pustnega plesa, skupaj s poslušalci Radia Ognjišče, ki so svoj znesek sporočili po telefonu, pa so zbrali več kot 104.250 evrov.
S tem denarjem bodo v Ugandi zgradili zdravstveni center za matere in otroke.Misijonar Danilo Lisjak, ki deluje na misijonu Atede, pravi, da 35.000 ljudi s tega področja nikoli ni imelo ambulante. Zaradi številnih bolezni pa umirajo zlasti otroci, najpogosteje zaradi malarije. V tem delu Afrike je tudi veliko aidsa, ebole, alergij in mnogih nalezljivih bolezni.
Zanimivosti o čebelah in muzejih
Slovenski etnografski muzej na Metelkovi v Ljubljani vabi, da ga obiščete prvo nedeljo v marcu (3. marec), saj je vstop med 10. in 18. uro prost.
Ta dan si lahko ob 16. uri pod vodstvom avtorice Barbare Sosič ogledate razstavo Kjer so čebele doma. Razstava razkriva zgodbe o razvoju čebelarstva skozi čebelja bivališča in ponuja na ogled panje različnih oblik, zbirko poslikanih panjskih končnic in podobe nekdanjih ter sedanjih čebelnjakov, ki kot posebnost zaznamujejo slovensko kulturno krajino.
Poleg nje bo kustodinja Verena Štekar-Vidic predstavila Čebelarski muzej iz Radovljice, ki letos obeležuje 60. obletnico. Med drugim bo pojasnila, zakaj je slovenska čebelarska tradicija kulturna dediščina, nas popeljala skozi zgodovino muzeja in skozi aktualne razstavne zbirke in predstavila različne aktivnosti muzeja.
-
Pred nami je najbolj norčav čas v letu, ko se bodo tudi številni resni obrazi prepustili maskiranju. Na pustni konec tedna se bodo po številnih krajih zvrstili povorke maškar in pustna rajanja.
Nekaj sobotnih prireditev: v Kranju so karneval uličnih norčavosti poimenovali kar po Prešernu, v Ljubljani bo maske po ulicah popeljal prijazni zmaj, v Litiji bodo karnevalske skupine spet predstavile aktualno dogajanje po svoje.
V nedeljo, 3. marca, se bodo na Bledu maškare sprehodile ob jezeru, na Viru pri Domžalah pa se bodo peljale na pisanih vozovih. Medse pa vabi tudi Butalska družina iz Cerknice. In sicer na Veliki pustni karneval, ki bo 3. marca točno okoli 12:32, ko bo na ulice Butal prišlo »vse kar leze in kar gre«. Na Ptuju in v okoliških krajih potekajo pustne norčije že zadnjih 14 dni. Vrhunec kurentovanja bo Mednarodna karnevalska povorka. Od 13. ure naprej bo zahrumelo od stotin zvoncev kurentov ter številnih karnevalskih skupin in posameznih mask. V Šenčurju so Godlarji medse povabili pomembneže iz Evropske unije ...
-
V Botaničnem vrtu v Ljubljani, Ižanska cesta 15, ta konec tedna pripravljajo že 4. Festival zvončkov, posvečajo ga 100. obletnici Univerze v Ljubljani. V svoji zbirki imajo več kot 3000 enot navadnega malega zvončka. To je ena od 18 vrst iz rodu zvončkov, ki rastejo od Evrope do Male Azije. Obstajajo številne različice, saj se zvončki med sabo razlikujejo po obliki in številu cvetov, po velikosti, obliki, številu in obarvanosti zunanjih in notranjih listov in še po marsičem. Mimogrede, ste vedeli, da botanično ime malega zvončka Galanthus nivalis pomeni mlečni cvet, ki raste v bližini snega?
-
V soboto, 23. februarja, bodo po Mirnski dolini zopet odzvanjale orglice in ustne harmonike. Na jubilejnem 20. Festivalu Ah, te orglice, se bo zbralo blizu 100 orgličarjev iz Slovenije, Avstrije in Hrvaške, ki se jim bosta pridružila tudi gosta, evropski poslanec Lojze Peterle in evropska komisarka Violeta Bulc.
Že popoldan, ob 14. uri, se bodo orgličarji zbrali na štirih prizoriščih, letos bo to v dvorani STIK v Trebnjem, na Mirni v domu Partizan, v Gostilni Javornik na Rakovniku in v gostilni Marjana v Krmelju. Skupaj bo nastopilo 30 skupin in solistov iz Slovenije, Avstrije in Hrvaške.
-
Ohranjanje različnosti kultur in jezikov je pomembno za krepitev strpnosti in spoštovanja do drugih, je ob 20-letnici praznovanja mednarodnega dneva maternih jezikov opozorila generalna direktorica Unesca Audrey Azoulay. Poudarila je, da vsak jezik šteje in prispeva h gradnji miru in trajnostnega razvoja.
Kot je v poslanici zapisala generalna direktorica Unesca, bi moral biti vsak materni jezik prepoznaven in priznan ter bi moral imeti posebno veljavo v javnosti. Vendar to, kar so za nekatere jezike samoumevne značilnosti, ne velja za vse. Veliko maternih jezikov nima nacionalnega oziroma formalnega statusa kot tudi ne takšne veljave, da bi se jih učilo na nacionalni ravni.
Brezplačno na kulturne prireditve
Socialno šibkejši Dunajčani: ljudje, ki živijo pod pragom revščine, prejemajo socialno pomoč ali minimalno pokojnino ter begunci, imajo že 15 let možnost brezplačnega obiska številnih muzejev, galerij, gledališč in koncertov na Dunaju.
Pri projektu Lačni umetnosti in kulture (Hunger auf Kunst und Kultur) sodeluje 238 dunajskih kulturnih institucij, ki 46.900 imetnikom izkaznice omogočajo prost vstop na svoje razstave in predstave. Med njimi so tudi najbolj obiskane galerije, muzeji, gledališča in koncertne dvorane, kot so na primer Albertina, Belvedere, Hiša glasbe, Tehniški muzej in Dunajska državna opera. Ker je bil pilotni projekt na Dunaju dobro sprejet, se je razširil še na druge avstrijske zvezne dežele.
Februarske pokojnine višje za 2,7 odstotka
Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije je na današnji seji potrdil redno uskladitev pokojnin za 2,7 odstotka. Višji zneski bodo veljali od 1. januarja letos naprej, izplačani pa bodo 28. februarja.
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) bo za isti odstotek uskladil tudi dodatek za pomoč in postrežbo ter invalidnine za telesno okvaro, kjer ni bilo povišanja vse od varčevalnega zakona iz leta 2012 naprej.
Tako imenovana zagotovljena pokojnina, ki pomeni minimalni znesek za vse z izpolnjenimi pogoji za starostno upokojitev, bo po tokratni uskladitvi znašala nekoliko pod 531 evri. To je približno 14 evrov več od veljavnega zneska, ki je malenkost več kot 516 evrov, je povedal generalni direktor zavoda Marijan Papež. Za tokratno uskladitev pokojnin in nadomestil bo pokojninska blagajna namenila dodatnih 22,8 milijona evrov, na letni ravni pa 136,9 milijona evrov, medtem ko bo za uskladitev dodatka za pomoč in postrežbo ter invalidnin šlo 0,5 milijona evrov, oziroma tri milijone evrov na letni ravni.
Bodite pametnejši od pametnih naprav
Na Andragoškem centru Slovenije so posneli 161 videoposnetkov, s katerimi se lahko naučite uporabljati pametni telefon in računalnik ter digitalno ustvarjati in programirati. Kratki filmčki so pripravljeni po konceptu t. i. mikroučenja (angl. microlearning), kar pomeni, da je vsebina razdeljena na posamezne enote. Začenjajo se z uvodno razlago, ki ji sledi praktični prikaz uporabe.
Videoposnetki za uporabo pametnega telefona opisujejo vsebine od nastavitev telefona, klicanja ter pošiljanja kratkih sporočil in e-pošte do uporabe kamere in poslušanja glasbe … Med drugim se boste naučili, kako poteka mobilno plačevanje parkirnine. Z videoposnetki, ki jih je kar 70, se boste naučili oblikovanja besedil, brskanja po spletu, komuniciranja po e-pošti, obdelovanja fotografij, poslušanja glasbe … Tisti, ki jih zanima programiranje z uporabo grafičnega vmesnika za programiranje Scratch, pa bodo usvojili znanje risanja z »želvjo grafiko«, delo s spremenljivkami, koordinatami, vejišči ter druge vsebine.