-
Večgeneracijski centri vabijo
Februarja sta minili dve leti, odkar sta Slovenska filantropija in ZPM Ljubljana Moste-Polje na petih lokacijah v osrednji Sloveniji vzpostavili Večgeneracijski center Skupna točka. Dva sta v Ljubljani: v Mostah in na Viču, drugi pa na Vrhniki, v Grosupljem ter Logatcu v sklopu Hiše sadežev družbe. Centre je do zdaj obiskalo že skoraj 8.500 ljudi. Zaposleni in prostovoljci pripravljajo pester program, ki je namenjen različnim starostnim skupinam, vsebine pa prilagajajo potrebam in željam uporabnikov: telovadba in joga za starejše, kuharske...
Zaupajmo v kakovostno slovensko hrano
Inštitut za nutricionistiko je že peto leto zapored predstavil najbolj inovativna živila. To so živila, proizvedena v Sloveniji, ki so se na trgu pojavila v zadnjem letu, njihova proizvodnja je prijazna tako do potrošnika kot do narave, predvsem pa imajo ugodno prehransko sestavo. To pomeni, da vsebujejo manj soli, sladkorja in škodljivih maščob ter več vlaknin.
Kot je povedal prof. dr. Igor Pravst z Inštituta za nutricionistiko je namen projekta spodbujati inovativnost pri razvoju živil med domačimi proizvajalci, potrošnikom zagotoviti pestrejši izbor kakovostnih živil in jih hkrati ozaveščati, da najcenejša izbira ni vedno najboljša. Dodal je, da je na prodajnih policah še vedno večina živil, ki so ta naziv dobila v preteklih letih, kar pomeni, da so jih potrošniki lepo sprejeli.
-
Redke, a zelo težavne bolezni
Po ocenah strokovnjakov pri nas živi 120 tisoč bolnikov z redkimi boleznimi, 75 odstotkov med njimi je otrok. Redke bolezni so tiste, za katerimi zboli pet ali manj ljudi na 10 tisoč prebivalcev oziroma približno sedem odstotkov. Med njimi so fenilketonurija, cistična fibroza, redki krvni raki in prirojene motnje strjevanja krvi, Huntingtonova bolezen, Fabryjeva bolezen, Dušenova mišična distrofija, bulozna epidermoliza, Gaucherjeva bolezen, Angelmanov sindrom, DiGeorgeov sindrom … Kar 80 odstotkov teh bolezni je genskega izvora. To so kronične, napredujoče bolezni, povzročajo okvare in pogosto ogrožajo bolnikovo življenje. Večinoma so neozdravljive in dosmrtne. V medicini so te bolezni pogosto odrinjene na rob in so zato poimenovane tudi »bolezni sirote«. Z eno od teh prirojenih bolezni se pri nas vsako leto rodi več kot 10 otrok. S presejalnimi testi lahko pri vseh novorojenčkih bolezen odkrijejo, še preden se pojavijo bolezenski znaki.
-
Kdo bo skrbel za paciente, ko medicinskih sester ne bo več je precej udaren naslov okrogle mize, s katerim so predstavniki zdravstvene in babiške nege želeli opozoriti javnost, predvsem pa pristojne, da so nujne spremembe. Pri tem so imeli v mislih tako diplomirane medicinske sestre kot zdravstvene tehnike in babice pa tudi bolničarje-negovalce. Vedno več jih namreč zaradi slabih pogojev dela in slabega zaslužka odhaja v tujino ali pa celo zapušča poklic.
Tisti, ki ostajajo, pa so preobremenjeni. Potrebe in zahteve uporabnikov, torej pacientov, se povečujejo, izvajalci zdravstvene nege opravljajo vse več nalog, kadrovski standardi in normativi pa so stari več kot 30 let, so opozorili. Samo v bolnišnicah je leta 2017 primanjkovalo 1400 diplomiranih medicinskih sester in 700 tehnikov zdravstvene nege. Zdaj ni stanje nič boljše, prej nasprotno. S pomanjkanjem kadra se spopadajo tudi v zdravstvenih domovih, domovih za starejše in tudi v patronažni službi. Leta 2006 smo imeli 840 patronažnih medicinskih sester – toliko kot jih je še danes, čeprav se je njihovo delo v zadnjem letu zelo spremenilo, saj je vedno več starejših in bolnih ljudi, ki potrebujejo vsakodnevne obiske na domu. Ni zanemarljivo dejstvo, da se osebje v zdravstveni negi stara, četrtina patronažnih medicinskih sester je starejša od 55 let.
-
Kozmetika Afrodita presega meje anti-ageinga ter napoveduje novo dobo well-ageinga! Z inovacijo obrazne nege AGELESS, ki bistveno izboljša kakovost zrele kože (55 +), podvržene hormonskemu neravnovesju. Znanstveno je dokazano, da z izoflavoni, močnimi fitoestrogeni, okrepi vse fiziološke funkcije kože ter posledično izboljša njeno strukturo tako na dermalni kot tudi epidermalni ravni. Na voljo so dnevna in nočna krema ter visoko koncentrirane kapljice (oljna esenca).
In ne pozabi: leta so samo številka. Kar je resnično pomembno, si ti!
-
Delavci, ki so urejali brežine in pregrade ob potokih v Žireh, so fotografirani okoli leta 1930. V sredini stoji delovodja Franc Čušin, po rodu iz Kobarida, ki se je kasneje poročil z domačinko Olgo Bogataj in skupaj sta se preselila na Štajersko, v Šentjur pri Celju. Fotografijo hrani hči Nada Čander iz Celja.
Leta 1939 so imeli v Slovenj Gradcu prvo sveto obhajilo. Na fotografiji so tudi Ivan Smolčnik, Ivan Rojnik pa brata Maks in Hinko iz znane gostilne Murko ter Jožef Paternuš iz Maribora, ki nam je poslal fotografijo.
-
V Parizu so 31. marca 1889 odprli znameniti Eifflov stolp, ki meri v višino 324 metrov. Iz katerega materiala je narejen?
Odgovor pošljite do 18. marca na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Miselni oreh«, ali po elektronski pošti na naslov: narocnine@vzajemnost.si.
Enemu izmed vas bomo podarili brisačko Vzajemnosti.
Rešitev iz februarske številke: Človeški možgani v povprečju tehtajo 1400 gramov.
-
JURIJ OB ŠČAVNICI
V društvu upokojencev so leta 1996 na pobudo takratne tajnice Anice Miholič ustanovili mešani pevski zbor in ga poimenovali po rojaku Jakobu Šešerku, ki je tankočutno opisoval prleško pokrajino in ljudi. Zbor je imel 17 pevk in pevcev, vodila pa ga je Darinka Tišler. Sčasoma se jim je pridružilo še več pevk in pevcev, dobili so drugo zborovodkinjo, Nado Špišić. Tudi nastopov je bilo vse več tako na prireditvah v domačem kraju kot v drugih občinah in na revijah upokojenskih pevskih zborov. Leta 2002 so posneli zgoščenko z naslovom Fantje, dekleta so pela. Danes MePZ Jakob Šešerko vodi zborovodja Vlado Meguša, med 19 pevci in pevkami pa sta tudi dva člana iz prve zasedbe – Franc Slekovec in Marijan Korelc. (Besedilo in fotografija: Jožica Korelc)
Želite izvedeti več o kitajski kulturi?
Konfucijev inštitut v Ljubljani vabi na serijo dogodkov pod naslovom Kitajska čajanka: Vpogledi v tradicionalno kitajsko kulturo. S kitajsko profesorico Wang Qian in študentko sinologije Hano Belladonno Meško boste vsak četrtek dopoldne uživali v preizkušanju tradicionalnega kitajskega čaja, se veliko naučili o tradicionalni kitajski medicini, blagodejnosti kitajske vadbe tai ji quan in se ne nazadnje preizkusili tudi v osnovah tradicionalne kitajske kaligrafije, pisanju kitajskih pismenk s čopičem in tušem, ki je bojda med drugim eno najmočnejših preventivnih sredstev proti Alzheimerjevi bolezni. Srečanja potekajo vsak četrtek od 10.00 do 11.30, in sicer od 7. marca do 11. aprila 2019, v Konfucijevi učilnici (atrij) na ljubljanski ekonomski fakulteti, Kardeljeva ploščad 17.
Dobrodelna rokometna tekma v boju proti raku dojk
V Športni dvorani Kodeljevo bo popoldne potekala prav posebna rokometna tekma. Med sabo se bodo pomerili ženska članska ekipa Rokometnega kluba Krim Mercator in moška članska ekipa Rokometnega kluba Celje Pivovarna Laško. Ali povedano drugače: na parketu bo potekal športni boj med aktualnima ekipama državnih prvakov v moški in ženski članski konkurenci: 23-kratnimi državnimi prvakinjami iz Ljubljane in 22-kratnimi državnimi prvaki iz Celja!
Rokometašice in rokometaši pa se bodo pomerili za dober namen: v pomoč slovenskemu združenju Europa Donna, ki zbira nekdanje tolarske bankovce za pomoč bolnicam z rakom in njihovim svojcem.