Evropski dan enotne številke za klic v sili 112
Danes obeležujemo evropski dan enotne številke 112 za klic v sili. V vseh državah Evropske unije lahko brezplačni klic izvedemo v nacionalnem in v angleškem jeziku, v Sloveniji pa lahko na območju italijanske in madžarske manjšine kličemo tudi v jeziku manjšine.
Operaterji na telefonski številki 112 posredujejo pomoč zdravnikov, gasilcev, veterinarjev ter gorskih, jamarskih in drugih reševalnih enot. Slovenija je brezplačno številko 112 za klic v sili uvedla leta 1997 kot druga država v Evropi. V okviru Uprave RS za zaščito in reševanje deluje 13 regijskih centrov za obveščanje, ki so lani prejeli 499.592 telefonskih klicev na pomoč.
Modro srce v pomoč socialno šibkejšim
Že 13. leto zapored bo NIVEA skupaj z Zvezo prijateljev mladine Slovenije pomagala otrokom iz socialno šibkejših okolij na poti do izobrazbe. V akciji Podarite nam modro srce bo v Nivein učni sklad podarila 20.000 evrov.
Akcija bo trajala od 11. februarja do 11. marca. Glas o tem, kako pomembno si je med seboj pomagati, bodo med otroki v šolah na petih dogodkih širili ambasadorji akcije:Ana Lukner Roljić, podjetnica, inspiracijska predavateljica in ustanoviteljica Anine zvezdice, Alenka Žumbar Klopčič, urednica in ustanoviteljica Srečne hiše za otroke, Mojca Odar, učiteljica in gorska reševalka, reševalec Robert Sabol in prostovoljec Rok Križan, najmlajši prejemnik državnega priznanja na področju prostovoljstva.
Spomini na praznovanja in običaje v zgodbi
Mestna knjižnica Ljubljana v sodelovanju s knjižnicami osrednjeslovenske regije pripravlja natečaj za najboljšo zgodbo z naslovom Zgodbe mojega kraja: spomini na praznovanja in običaje, ki bo potekal od 8. februarja do 15. aprila 2019.
Vabijo vse, ki ste dopolnili 60 let in radi pišete, da do 15. aprila pošljete kratko, resnično zgodbo iz preteklosti kraja, povezano s praznovanji in običaji. Zaželeno je, da pisci priložijo tudi kakšno fotografijo, povezano z zgodbo, kar pa ni pogoj za sodelovanje.
-
Slovenski kulturni praznik ali bolj po domače Prešernov dan, bo letos zaznamovan s 170. obletnico smrti velikega pesnika Franceta Prešerna. Po vsej državi bodo kulturne ustanove odprla svoja vrata, potekali bodo pohodi v Prešernov spomin, recitali njegovih pesmi in mnogi drugi dogodki.
Članice in člani Združenja dramskih umetnikov Slovenije bodo 8. februarja točno opoldne na ljubljanskem Prešernovem trgu, novogoriškem Bevkovem trgu in mariborskem Grajskem trgu začeli z recitali Prešernovih pesmi. Letos jih bodo recitirali tudi v tujih jezikih.
-
Nagradno vprašanje se glasi: Katero vrsto negovalnega olja vsebuje nočna krema proti gubam NIVEA 65+ Anti-Wrinkle?
Nočna krema proti gubam NIVEA 65+ Anti-Wrinkle izboljša vitalnost in regeneracijo zahtevne zrele kože ponoči. Vsebuje izvleček soje, dragoceno olje jojobe in je obogatena s pantenolom za intenzivno vlaženje. Za popolno vsakodnevno nego proti gubam uporabite tudi dnevno kremo proti gubam 65+.
Odgovor na nagradno vprašanje nam skupaj s svojimi podatki do 18. februarja pošljite na dopisnici (vrednost B) na naslov: Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Nagradna igra februar«.
-
Koliko v povprečju tehtajo človeški možgani?
A. 150 gramov B. 1400 gramov C. 500 gramov
Odgovor pošljite do 18. februarja na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Miselni oreh«, ali po elektronski pošti na naslov: narocnine@vzajemnost.si.
Enemu izmed vas bomo podarili brisačko Vzajemnosti.
Rešitev iz januarske številke: Prva čipkarska šola na Slovenskem je delovala v Ljubljani od leta 1763 do 1768.
-
LJUBLJANA ŠTEPANJSKO NASELJE
Društvo upokojencev Štepanjsko naselje je na decembrskem občnem zboru proslavilo 40. obletnico obstoja in uspešnega delovanja. Poleg članic in članov so se občnega zbora udeležili tudi predstavniki Četrtne skupnosti Golovec, Mestne zveze Ljubljana (MZU), Območne zveze DU Ljubljana Moste-Polje ter predstavniki drugih društev, OŠ Božidarja Jakca in Vrtca Otona Župančiča. Ob tej priložnosti je predsednik MZU Ljubljana Marjan Sedmak društvu podelil jubilejno priznanje. Predsednik društva Štepanjsko naselje Franjo Filipović je vsem predstavnikom društev in organizacij podelil pisne zahvale, slavljence okroglih življenjskih obletnic pa so obdarili. Kulturno-zabavni program so s svojimi nastopi popestrili učenke in učenci OŠ Božidarja Jakca.
(Besedilo: Gostimir Dakič, fotografija: J. J.) Rokodelske delavnice v znamenju čebel
Rokodelke in rokodelci iz različnih upokojenskih društev so se decembra lani že šestič srečali na tridnevnih rokodelskih delavnicah v hotelu Delfin v Izoli. Namen organizacije teh delavnic je ohranjanje kulturne dediščine, prenos znanja in izkušenj na sovrstnike in druge generacije, predvsem pa mlade v svojih okoljih, ter spodbujanje samozaupanja in aktivnega staranja starejših.
Tokrat se lahko pohvalijo z rekordno udeležbo, saj je v Izolo prišlo 160 rokodelk in rokodelcev iz 68 društev – prvič iz vseh 13 pokrajinskih zvez. Rdeča nit delavnic so bili izdelki za čebelarstvo in medičarstvo. Udeleženci so ustvarjali na temo Mini medoviti vrt, risali so na steklo, izdelovali so kvačkane, klekljane in polstene čebele, mozaik s semeni, mrežo za kozarce, darilne vrečke, medovite cvetlice, sveče iz voska, panjske končnice, vrečke z izvezeno čebelo, košarice iz ratana, vaze v obliki satja, opletene stekleničke, pekli so ferdinandov medeni kolač, spremljevalci rokodelcev pa so se preizkusili v izdelovanju papirnatega letala.
-
Več glav več ve
Sem dolgoletna naročnica Vzajemnosti, s katero sem izredno zadovoljna, saj je v celoti resnično namenjena nam, starejšim. V januarski številki sem v rubriki Svetujejo vam prebrala vprašanje bralke o razjedi na jeziku. Sklenila sem, da vam napišem, kako sem se sama zelo uspešno rešila teh težav.
Pred leti so se mi na jeziku nenadoma pojavile številne milimeter globoke razjede malinove barve. Včasih so se pojavile samo ob robu, včasih pa po vsem jeziku. Zaradi bolečin, ki so jih spremljale, sem imela težave pri jedi in tudi pri govorjenju. Osebni zdravnik me je napotil k zobozdravniku in kasneje k specialistu za ušesa, usta in grlo. Zobozdravnik mi je predpisal antimikotik, ki sem ga morala mazati po jeziku, a ni pomagal. Tudi otorinolaringolog ni poznal rešitve. Tako sem sama začela iskati nasvete na spletu.
-
Franc Močilnikar iz Ilirske Bistrice si je slikarske potrebščine dolgo le ogledoval, dokler se ni leta 2001 odločil in začel slikati. Prvo sliko je podaril materi za rojstni dan.
Šele deset let kasneje se je pridružil članom Likovnega društva Franceta Pavlovca in ugotovil, koliko vsega se mora še naučiti. V tem času je pridobil veliko znanja, preizkusil se je v različnih tehnikah, a največ slika v olju, akvarelu in akrilu. Z veseljem se udeležuje slikarskih kolonij, kjer se srečujejo slikarji iz različnih krajev. Občasno poslikava panjske končnice, saj je tudi sam čebelar.