Hitri krediti – dodatno tveganje
Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) zadnje čase opaža vse več oglasov za hitre potrošniške kredite, zato opozarja, da je pred najemom hitrega potrošniškega kredita nujen premislek. Pri hitrem kreditu (ki pa je lahko vreden do 30.000 evrov) je odobritev bistveno hitrejša, potrebne je manj dokumentacije, vendar so pogosto tudi kreditni standardni nižji.
Posojilojemalec po navadi ne razmišlja o posledicah, prekomerno zadolževanje pa lahko povzroči hude finančne stiske, nezmožnost odplačila dolgov, novo zadolževanje. Zlasti zadolževanje za kritje osnovnih življenjskih potrebščin ali pokrivanje starih dolgov največkrat prinašata še večjo zadolženost in finančno nestabilnost oziroma stisko.
-
Slovenske železnice od srede omogočajo nakup vozovnic za vlak tudi preko mobilne aplikacije. Hkrati so posodobili tudi spletno trgovino za nakup vozovnic.
Nova aplikacija je za enkrat na voljo za operacijska sistema Android in iOS. Zaradi zagotavljanja varnosti mobilnih plačil je pri Androidu zahtevana različica 4.4 KitKat ali višja, pri iOS pa različica 9.0 ali višja.
Vozovnico je možno plačati s plačilnimi karticami Mastercard, Maestro ter Visa in s plačilnim sistemom Moneta. Po uspešno opravljenem nakupu se vozovnica prikaže v zavihku Moje vozovnice. Klik na izbrano vozovnico prikaže podatke o vozovnici (relacija, datum potovanja, razred, cena in ID vozovnice), vozovnica pa je AZTEC črtna koda, ki jo uporabnik lahko odpre ali aktivira s klikom nanjo. Povsem na dnu je omogočeno tudi shranjevanje računa vozovnice. Ko dan uporabe vozovnice poteče, se ta shrani v zavihku Arhivirane.
Praznovanje Vodnikovega rojstnega dne
Valentin Vodnik, pesnik, jezikoslovec, učitelj, časnikar, »pervi« na mnogih področjih bi 3. februarja praznoval 261. rojstni dan. Na Vodnikovi domačiji v Šiški v Ljubljani bo ravno ta dan - v nedeljo - veliko praznovanje – Vodnikovanje. Mimogrede, nekoč so bile ob Vodnikovem rojstnem dnevu znane velike šišenske zabave.
Vodnik je bil prvi pesnik, ki smo mu Slovenci postavili spomenik. Bil pa je tudi naš zadnji pesnik v knjižnem jeziku, v katerem je bila Ljubljana še Lublana in ljubezen lubezen. A tisto, kar je najbolj ločilo Vodnika od romantičnega pogleda na svet, ki je po njegovi smrti zavladal v naših krajih, je bilo to, da ni pisal zaradi svojih duševnih bolečin, ampak je skušal s pesmimi razveseljevati in razsvetljevati ljudi.
-
Dan brez cigarete, ki ga obeležujemo danes, 31. januarja, naj vsem kadilcem pomeni priložnost za opustitev kajenja. Ta je koristna za zdravje v kateremkoli starostnem obdobju.
Zaradi bolezni, povzročenih s kajenjem, umre v Sloveniji vsako leto 3.600 prebivalcev. Kajenje tobaka škoduje tako rekoč vsakemu organu v telesu in škodljivo vpliva na zdravje skozi celotno življenje – povzroča številne vrste raka, bolezni dihal, bolezni srca in ožilja ter številne druge bolezni, med drugim sladkorno bolezen, revmatoidni artritis, bolezni oči, katerih posledica je lahko slepota, motnje erekcije, splošno poslabšano zdravstveno stanje itd
Skočite v naravo – še prej pa na sejem
Na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani so odprli 30. mednarodni turistični sejem Alpe-Adria, namenjen zelenemu in aktivnemu turizmu ter kampingu in karavaningu. Na sejmu, ki poteka z geslom Skočite v naravo, se bo do 2. februarja predstavljalo prek 330 turističnih ponudnikov iz Slovenije, BiH, Hrvaške, Srbije, Črne gore, Italije, Avstrije, Madžarske, Češke in Nepala.
Podelili so že sejemsko nagrado Jakob za odličnost in kakovost v turizmu. Jakoba 2019 prejme projekt Nepozabni dan v ribogojnici Fonda. Januarja letos se je projekt uvrstil tudi med prvo deveterico doživetij z znakom Slovenia Unique Experiences, ki ga potrjuje Slovenska turistična organizacija (STO).
Kralj Matjaž bo dobil več novih gradov
Z nočnim slalomom v soju bakel se bo ob 18. uri začela tradicionalna, že 27. po vrsti, prireditev Gradovi kralja Matjaža, ki se bo zaključila v nedeljo, 27. januarja 2019. Ena največjih koroških tradicionalnih prireditev se bo tokrat namesto v Podpeci odvila v Črni na Koroškem, na Matevžavih travnikih ob vznožju črnjanskega smučišča.
Po razlagi organizatorjev so se tako izognili logističnim težavam pri prevozu obiskovalcev, s katerimi so se spopadali v Podpeci. Še pred uradnim začetkom se bodo ob 16. uri ljubitelji zimskih sprehodov udeležili pohoda do Naravnega parka Bistra, ki ga bodo popestrili z iskanjem zaklada. Osrednje dogajanje bo v soboto, ko se bodo številne ekipe preizkusile v izdelovanju snežnih skulptur. Skupine lahko imajo od 5 do 8 članov različnih starosti, gradijo na prostoru v velikosti 5 x 5 m, pri čemer lahko uporabljajo svoje orodje in le naravne materiale: sneg, vodo, led in šibje. Kot zanimivost naj omenimo, da je med ekipami tudi skupina s hrvaškega otoka Šolta.
Za celostno obravnavo bolnikov z rakom
Združenje slovenskih organizacij bolnikov z rakom ONKO NET je na okrogli mizi z naslovom Zaradi bolezni še ob socialno varnost? opozorilo na številne socialne izzive, s katerimi se soočajo bolniki z rakom in mnogi drugi kronični bolniki. Predstavniki organizacij bolnikov z rakom in strokovnjaki s področij zdravstva, zdravstvenega zavarovanja, invalidskega varstva ter gospodarstva so izpostavili predvsem potrebo po sistemskih in zakonodajnih spremembah, s katerimi bi bolnike lahko spremljali celostno, multidisciplinarno in od prvega dne postavitve diagnoze.
Preštejte ptice v svoji okolici
Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije vabi k opazovanju ptic, ki se pozimi pojavljajo v naši okolici. Akcija poteka v tem tednu, torej od ponedeljka, 21. januarja do nedelje, 27. januarja. Enkrat v tem obdobju si izberete pol ure, ko opazujete in beležite vrste in število opaženih ptic.
Ptice lahko opazujete skozi okno, ob krmilnici, ali pa se odpravite na sprehod okrog doma, šole ali vrtca. Tudi če ptic v izbranem času ne boste opazili, je to za pomemben podatek. Za pomoč pri prepoznavanju vrst si poglejte letak s fotografijami ptic, najdete ga na spletni strani ptice.si pod zavihkom Ptice okoli nas.
Teden pisanja z roko posvečen pisanju posvetil v knjige
Z današnjim dnem se po Sloveniji začenja Teden pisanja z roko 2019, ki ga organizira društvo Radi pišemo z rok ob podpori ministrstva za izobraževanje, znanost in šport ter nekaterih slovenskih podjetij. Osrednja tema letošnjega tedna pisanja z roko je pisanje posvetil v knjige.
Posvetilo napisano z roko, je nekaj posebnega, saj je pisava vsakega človeka izvirna in neponovljiva. Knjiga s posvetilom tako postane veliko bolj osebno darilo, saj zagotavlja trajni spomin na osebo, ki je knjigo podarila, so zapisali v društvu Radi pišemo z roko.
Dihajmo boljši zrak tudi pozimi
V zimskem času se srečujemo s povečanimi koncentracijami delcev PM10 v zraku. Njihova glavna sestavina je ogljik, na katerega so vezane različne škodljive snovi, kot so strupene kovine ali organske spojine. Ti delci negativno vplivajo na zdravje ljudi. Med glavnimi viri teh delcev so individualna kurišča, promet in industrija.
Glavna vzroka za slabšo kakovost zraka pozimi sta nepravilno kurjenje in uporaba zastarelih malih kurilnih naprav. Kot opozarja Nacionalni inštitut za varovanje zdravja (NIJZ), v malih kurilnih napravah ne smemo kuriti plastike, obdelanega lesa, oblačil in drugih odpadkov. Kurjenje onesnaženega, lakiranega, barvanega opadnega lesa, smeti, tekstila, plastike je zelo škodljivo, saj se sproščajo strupene snovi skozi dimnik. Odpadki sodijo v zato namenjene zabojnike!