-
Kje sem občudoval vse to cvetje?
Odgovor pošljite do 15. maja na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Slikovna uganka«.
Med pravilnimi odgovori bomo izžrebali nagrajenca, ki bo prejel brisačko Vzajemnosti.
Odgovor iz aprilske številke: Na fotografiji je sladkovodno jezero v Fiesi.
Darilo prejme: Milan Drčar, Lukovica.
Čestitamo!
Pripravlja: Jože Praprotnik
-
S katerimi simboli povezujemo praznovanje 1. maja, praznika dela? Naštejte vsaj tri.
Odgovor pošljite do 15. maja na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Miselni oreh«, ali po elektronski pošti na naslov: narocnine@vzajemnost.si.
Enemu izmed vas bomo podarili brisačko Vzajemnosti.
Rešitev iz aprilske številke: Kekec je star sto let. Prva zgodba Josipa Vandota z naslovom Kekec na hudi poti je namreč izšla leta 1918 v reviji Zvonček.
-
Člani nevladnih organizacij s področja obvladovanje raka in predstavniki Nacionalnega inštituta za javno zdravje bodo skupaj s prijatelji, znanci in sorodniki krenili na Pohod ob žici, ki so ga poimenovali Koraki za zdravje. S pohodom želijo osveščati širšo javnost o zdravem načinu življenja in jo spodbujati k redni telesni dejavnosti, ki občutno zmanjša tveganje, da bi zboleli za rakom.
Na pohod bodo krenili v soboto, 5. maja ob 8. uri s kontrolne točke Agrotehnika Gruda, Tržaška 132, Ljubljana. Start bo skupen, ker pa bodo sodelovali ljudje različnih generacij in sposobnosti, bodo hodili po svojih zmožnostih.
-
Zavetišče za živali Maribor, ki je lani praznovalo 30-letnico delovanja, vabi na dan odprtih vrat, saj bi radi obiskovalcem predstavili aktivnosti, ki jih izvajajo ter jim omogočili prijeten dan v družbi živali.
V zavetišču, ki se nahaja na Avtomobilski ulici 25 v Mariboru se oglasite v soboto, 5. maja, med 10. in 15. uro. Pod vodstvom si boste ogledali zavetišče, se družili z njihovo ambasadorko Bilbi, ustvarjali igrače iz recikliranih materialov ali si dali poslikati obraz. Pripravili bodo tudi izobraževanje za sprehajalce psov in bogat srečelov, seveda bodo veseli tudi prostovoljnih prispevkov. Predvsem pa si želijo najti čim več varnih domov živalm, za katere skrbijo.
Varuhinja človekovih pravic bo v Mariboru
Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer bo s sodelavci v sredo, 9. maja 2018, poslovala v Mestni občini Maribor. Na pogovor se lahko oglasi vsakdo, ki meni, da so mu kršene pravice in bi mu lahko varuhinja s sodelavci pomagala. Da bi pogovori nemoteno potekali so obvezne prijave: najkasneje do ponedeljka, 7. maja, do 15. ure pokličite na telefonsko številko 030 720 225 .
Pogovori bodo v prostorih Mestne občine Maribor na Ulici heroja Staneta 1.
Avtomat za prodajo izdelkov brez embalaže
Podjetje Snaga je na Povšetovi ulici v Ljubljani namestilo prvi samopostrežni avtomat za prodajo izdelkov brez embalaže. Poimenovali so ga BERT (sestavljanka iz: BE - brezembalažna, R - reuse/ponovna uporaba embalaže in T- trgovina). S svojo embalažo lahko kupci pridejo po bio čistila, šampon ter več vrst kisa in olja.
Vsi izdelki so slovenski in narejeni po trajnostnih merilih. Bio čistila: detergent za pranje perila, detergent za strojno pomivanje posode, univerzalno čistilo in tekoče milo, so znamke Sivček. So ročno narejeni in vsebujejo le ekološko pridobljene sestavine. Šampona (za otroke in za odrasle), sta proizvedena v Iliriji. Naravni jabolčni, vinski in alkoholni kisi so znamke Renški hram. Stoodstotno nerafinirano bučno olje pa je narejeno na kmetiji Banfi.
-
V občini Nova Gorica se danes začenja že trinajsti Festival vrtnic, ki bo trajal vse do 27. maja. Obiskovalce vabijo na ogled zbirke burbonk na vrtu Frančiškanskega samostana na Kostanjevici in mestnih nasadov vrtnic, na predavanja in delavnice, ogled fotografske in slikarske in cvetličnih aranžmajev, koncerte in pokušanje jedi z vrtnicami.
Eno najlepših doživetij je ogled razkošno cvetočih in opojno dišečih burbonk na vrtu Frančiškanskega samostana na Kostanjevici, ki ga ureja društvo ljubiteljev vrtnic, ogledati si jo je mogoče vsak dan med 9. do 17. uro. To je druga največja ubirka vrtnic burbonk v Evropi. Zanimivo bo predavanje Edija Prošta iz Goriškega društva ljubiteljev vrtnic, o petnajstih letih zbirke burbonk na Kostanjevici (4. maj), Katja Kogej pa bo 22. maja predstavila zdravilne lastnosti vrtnic.
Slovenski klekljarski dnevi v znamenju tradicije
Od danes popoldne pa vse do 2. maja bodo v Žireh spet peli kleklji. S slavnostnim odprtjem ob 18. uri se namreč začenjajo 12. slovenski klekljarski dnevi. Razglasili bodo nagrajence natečaja, ki je potekal na temo Čipka na mojem šalu, še prej, ob 17. uri, pa se bodo v klekljarski spretnosti med sabo pomerili otroci.
V Kulturnem društvu Cvetke Žiri so se odločili, da bodo letos znova raziskovali žirovsko klekljarsko dediščino. Med drugim bodo na osrednji razstavi v Galeriji Svoboda predstavili vzorce, ki jih je pred skoraj sto leti risal Janez Oblak, Žunarjev Janez, ki je bil v kraju znan kot zavzet sokol, vodja godalnega in tamburaškega orkestra ter pevskega zbora. Čeprav so bile fotografije z vzorci zelo majhne so klekljarice izdelale še čipke iz kataloga jugoslovanskih čipk, ki ga je leta 1938 izdal Državni osrednji zavod za žensko domačo obrt pod vodstvom Boža Račiča in bodo tudi razstavljene. Številni drugi izdelki iz čipk bodo na ogled še v stavbi Občine Žiri, v Kapeli Male Cvetke in v Hiši klekljanih čipk A. Primožič. Ogledate si jih lahko do 2. maja med 9. in 19. uro.
-
Novartis v Sloveniji že štirinajstič prireja Dan sodelovanja z lokalno skupnostjo, ko zaposleni z veseljem izkoristijo priložnost, da naredijo nekaj dobrega v svojem okolju. Različnih prostovoljskih dejavnosti, ki se odvijajo v času od 16. aprila do 15. maja se udeležuje 650 zaposlenih: družijo se s starostniki, darujejo kri, zbirajo hrano, urejajo okolice šol in drugih ustanov, pripravljajo izlete za otroke s posebnimi potrebami in še mnogo več.
Med drugim so pripravili zbiralno akcijo in pakete pomoči za Anino zvezdico, s prosilci za azil so obiskali Hišo eksperimentov, v Žireh so pogozdovali in darovali kri. Do 15. maja, ko z letošnjo akcijo zaključijo, bodo pomagali pri urejanju letovišč ZPMS Pacug in Kranjska Gora, okolice in prostorov Malega Doma v Šiški – Zavoda Dolfke Boštjančič, zdravilišča Rdečega križa Slovenija na Debelem rtiču, Centra Janeza Levca na Dečkovi ulici v Ljubljani, Vrtca Mengeš in Zavetišča Horjul.
Ustanovljen Seniorski koordinacijski odbor Slovenije
Predstavniki sedmih upokojenskih organizacij in organizacij starejših so danes podpisali sporazum o sodelovanju, s čimer so ustanovili Seniorski koordinacijski odbor Slovenije (Sekos). Po besedah predsednice odbora Mije Pukl bodo nadaljevali delo, a bodo še bolj združeni, bolj udarni, prav tako bodo naslavljali širše področje delovanja.
Puklova je na novinarski konferenci po podpisu dejala, da so se odločili za ustanovitev Sekosa, ker je civilna družba v prejšnjem združevanju v okviru Koordinacijskega odbora seniorskih organizacij izgubila pomen po tistem, ko je vodenje prevzel predstavnik politične stranke. Gre za predsednika kluba seniorjev in seniork SDS Zvoneta Zinrajha.