Potrudimo se za zdravje ledvic
Svetovni dan ledvic, ki ga obeležujemo na mednarodni dan žensk, je letos posvečen boleznim ledvic pri ženskah. Hkrati pa je priložnost za opozorila, kako naj bolj skrbimo za ledvice, saj je v porastu kronična ledvična bolezen. Ima jo najmanj eden od 10. odraslih ljudi. Večinoma je posledica nezdravega načina življenja, ki privede do nastanka sladkorne bolezni, zvišanega krvnega tlaka in srčno-žilnih bolezni- posledice pa čutimo na ledvicah.
Ženske pogosteje zbolevajo zaradi okužbe sečil, zlasti v rodnem obdobju. Zelo pogoste so okužbe spodnjih sečil, predvsem nenadno vnetje sečnega mehurja (akutni cistitis). Ta povzročijo veliko težav, večinoma pa se v nekaj dneh umirijo, dobro odzovejo na zdravljenje z antibiotiki in ne okvarijo ledvic. Spolno prenosljive okužbe sečil, ki povzročijo vnetje sečnice (uretritis), nožnice (vaginitis) in sečnega mehurja (cistitis), so pogoste in nevarne, ker lahko zaradi sočasnega vnetja spolnih organov povzročijo neplodnost tako pri ženskah kot pri moških. Akutno vnetje ledvic (akutni pielonefritis) je redka, a huda okužba, ki lahko povzroči nenadno odpoved delovanja ledvic, jih trajno poškoduje, povzroči sepso in v primeru neustreznega zdravljenja tudi smrt.
Vseslovenska razstava papirnatih rož
Na tisoče cvetov iz papirja bo ta konec tedna zažarelo v vseh mogočih barvah v športni dvorani na Vranskem. Pridne roke članic sekcije Vranske rož’ce, ki deluje v okviru domačega društva za tretje življenjsko obdobje pripravljajo peto vseslovensko razstavo rož iz papirja. Odprli jo bodo v soboto, 10. marca, ob 10. uri s kratkim kulturnim programom. Ni cveta, ki ga ustvarjalke in ustvarjalci, tudi letos jih bo okoli sto iz različnih krajev, ne bi znali napraviti, ob tem pa vedno presenetijo z novimi zamislimi.
Na tapeti oglasi in objektivnost
Pri spremljanju javne televizije in radijskih programov občinstvo najpogosteje zmotijo slovnične in druge napake pri izražanju, prezrtost določenih dogodkov, dvom v novinarjevo objektivnost pri poročanju ter obseg in vsebina oglasov, bi lahko strnili vsebino Letnega poročila 2017, ki ga je javnosti predstavila varuhinja pravic gledalcev in poslušalcev RTV Slovenija Ilinka Todorovski.
Lani je varuhinja, ki je prvo leto v tej vlogi, prej je bila dolgo novinarka in urednica na RTV Slovenija, prejela 1437 odzivov gledalcev, poslušalcev, bralcev in uporabnikov RTV storitev – sem štejejo tudi tisti, ki spremljajo Multimedijski center RTV Slovenija oziroma MMC portal. Kar 705 pripomb se je nanašalo na Televizijo Slovenija, predvsem na vsebine Informativnega programa ter Kulturnega in umetniškega programa.
Koalicija za dolgotrajno oskrbo
Ženski lobi Slovenije želi sodelovati pri nastajanju družbenega soglasja o tem, kako najbolje urediti dolgotrajno oskrbo, so povedale njihove predstavnice na današnji novinarski konferenci. Zato spodbuja širšo javnost, vladne in nevladne organizacije ter politične stranke, da se pridružijo njihovi koaliciji za dolgotrajno oskrbo.
Zadnji predlog zakona o dolgotrajni oskrbi je bil neprimeren za naše razmere, saj se je zgledoval po Nemčiji, (pa tudi Franciji in Veliki Britaniji), kjer je v ospredju predvsem zdravstveni vidik oskrbe in bolje financirana oskrba na domu, vendar tam večina žensk dela le za polovični delovni čas. Kakorkoli pogledamo namreč sistem dolgotrajne oskrbe v veliki meri zadeva ženske: najpogosteje ženske oskrbujejo družinskega člana na domu, ženske najpogosteje izvajajo profesionalne storitve dolgotrajne oskrbe v institucijah in tudi med tistimi, ki storitve najbolj potrebujejo, je največ žensk, med katerimi je tudi največ tistih z najnižjimi dohodki. Zato so pri nas najbolj obremenjene ženske srednjih let, ki še hodijo v službo, obenem pa skrbijo za svoje otroke in ostarele ali bolne starše ali druge sorodnike
Teden boja proti raku izpostavlja pomen preventive
Upoštevanje priporočil Evropskega kodeksa proti raku bi lahko breme raka zmanjšalo za 30 do 50 odstotkov, je eno od ključnih sporočil letošnjega tedna boja proti raku. Organizira ga Zveza slovenskih društev za boj proti raku. Geslo letošnjega tedna je Priporočila proti raku naj ne obvisijo v zraku.
Predsednica zveze Maja Primic Žakelj je izpostavila, da so rakave bolezni iz leta v leto večje javnozdravstveno breme povsod po svetu. Zato je preventiva v obliki zdravega življenjskega sloga, cepljenja in redne udeležbe v presejalnih programih toliko pomembnejša. Zveza skupaj z regijskimi društvi izvaja triletni program promocije Evropskega kodeksa proti raku. Po besedah Primic Žakljeve želijo s projektom povečati uporabo znanstveno preverjenih ukrepov preventive raka med mladimi in delovno aktivnim prebivalstvom. Med srednješolci vzpostavljajo tudi medgeneracijsko mrežo t. i. ambasadorjev kodeksa, ki bi povezala dijake in njihove družine.
Avstrijski dan v Narodni galeriji
V evropskem letu kulturne dediščine v Narodni galeriji obiskovalcem vsako prvo nedeljo v mesecu pripravljajo brezplačno »posebno ponudbo«, od javnih vodstev do zabavnih raziskovalnih nalog in učenja jezikov za otroke. V sodelovanju s Predstavništvom Evropske komisije vsak mesec predstavljajo drugo državo, umetnike oziroma umetnine. Marca je v ospredju Avstrija.
V nedeljo, 4. marca, se lahko ob 11. in 15. uri udeležite vodstva po stalni zbirki, na katerem bodo predstavili dela in umetnike, ki so povezani z Avstrijo. Sprehodili se boste od srednjeveških fresk do slik slikarja neoklasicista Franca Kavčiča za dunajsko palačo knezov Auerspergov, del romantičnih krajinarjev Marka Pernharta in Antona Karingerja ter kiparjev Ivana Zajca in Franca Bernekerja, ki sta se šolala na Dunaju. Posebno pozornost bo namenjena portretu cesarice Marije Terezije, o katerem boste izvedeli marsikaj zanimivega. Ob 13. uri bo vodenje potekalo v nemščini.
-
Ob praznovanju stoletnice, odkar so ženske v Veliki Britaniji dobile volilno pravico (pri nas ženske lahko volijo od leta 1945), smo slišali, da imajo Angležinje še vedno za 14 odstotkov nižjo plačo od moških kolegov za enako delovno mesto. Tudi pri nas ne moremo govoriti o enakosti med spoloma, čeprav Slovenke v primerjavi z ženskami drugje po svetu živimo bistveno bolje, pravi Sonja Lokar, profesorica, sociologinja, političarka in predana aktivistka tudi še zdaj, ko je v pokoju. Desetletja se kot političarka in predstavnica civilne družbe zavzeto bori za pravice žensk oziroma enakost med spoloma. Poudarja, da v obeh sferah ni mogoče ničesar doseči brez sodelovanja in povezovanja.
-
Čeprav je Janez Albert rojen na Goričkem blizu Hodoša, že vse življenje živi v Ljubljani. In že od malega hodi v hribe. Ljubezen do narave je podedoval po očetu, ki ga je, kadar koli je le imel čas za izlet, vzel s sabo. Janezov prvi spomin je ta: očetu sedi na ramah in je s šalom privezan nanj, da ne bi padel.
Diplomirani inženir cestnega prometa je dolgo delal v zavarovalništvu, bil je zastopnik, cenilec in nato vodja enote. Nato pa se je ukvarjal s prodajo avtomobilov. Nazadnje je odprl celo svoje podjetje, a kot pravi, mu ni šlo najbolje. Odkar je upokojen, ima več časa za svoj najbolj priljubljeni konjiček – planinarjenje. »Ko si enkrat v hribih, je krasno. Zliješ se z naravo, pozabiš na skrbi … Pa po navadi srečaš fajn ljudi,« pravi Janez Albert, ki je kot vodnik z licenco Planinske zveze Slovenije vodil številne skupine bolj ali manj izkušenih planincev.
-
Sava je najdaljša reka, ki teče po ozemlju Slovenije. Kateri dve ji sledita po dolžini?
Odgovor pošljite do 15. marca na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Miselni oreh«, ali po elektronski pošti na naslov: narocnine@vzajemnost.si.
Enemu izmed vas bomo podarili kapo Vzajemnosti.
Rešitev iz februarske številke: Letos mineva 140 let od smrti pesnika Otona Župančiča.