-
Na Ljubljanskem gradu, v Peterokotnem stolpu, so včeraj odprli Unicefovo razstavo punčk, ki so jih sešili prostovoljke in prostovoljci in čakajo na posvojitelje. Tradicionalna igrača punčka iz cunj namreč predstavlja otroka iz države v razvoju, ki potrebuje pomoč. Z donacijo v višini 20 evrov posvojite katero izmed mehkih punčk, ki imajo tokrat podobo grajskih gospodičen. Lahko jo odnesete domov ali komu podarite, Unicef pa z vašim prispevkom zagotovi cepljenje enega otroka proti šestim nevarnim otroškim boleznim v državah v razvoju - davici, ošpicam, oslovskemu kašlju, otroški paralizi, tuberkulozi in tetanusu. Žalostno je, da vsako leto še vedno umre približno 1,5 milijona otrok, čeprav bi lahko bolezen preprečili že s cepljenjem.
Brezplačni ogledi Rudnika Sitarjevec v decembru
V Litiji so v turistične namene odprli enega najstarejših rudnikov na Slovenskem, rudnik Sitarjevec. Ker je bilo že na otvoritvi 3. decembra veliko zanimanje za oglede, so se odločili, da bodo ti ves december potekali brezplačno.
Vodniki obiskovalce popeljejo po izvoznem rovu, v katerem si ogledajo razstavljene kamnine, rude in minerale, rudniški voziček in nekaj rudarskega orodja, rekonstruirano progo, razstavo o živečem netopirju v rudniku, pano z reprodukcijo paleookolja iz posavskih gub, naravno obarvane tkanine z rudniško vodo, nakit izdelan iz mineralov rudnika Sitarjevec in predstavitveni film. Obisk rova, v katerem je stalna temperatura 10 stopinj, traja približno 30 minut, primeren je tudi za gibalno ovirane, ker rov nima naklona. Po želji obiskovalcev (skupine) v rovu postrežejo z rudarsko kulinariko.
Predlogi za izboljšanje ekonomskega položaja upokojencev
Zveza društev upokojencev Slovenije (Zdus) je zaskrbljena zaradi slabega ekonomskega položaja članov in vseh slovenskih upokojencev, zato je pripravila predloge za omilitev negativnih učinkov preteklih interventnih ukrepov. Predstavili so jih na novinarski konferenci, na vlado in državni zbor pa so naslovili javni poziv, naj čim prej ukrepata.
Čas je, da tudi upokojenci uveljavljamo svoje pravice, še posebej, ker javni sektor zahteva vedno več zase, je omenil predsednik Janez Sušnik na novinarski konferenci.. Upokojenci se soočajo z mnogimi stiskami, zlasti tisti, ki dobivajo najnižje pokojnine, si z njimi ne morejo več zagotavljati človeka vredno življenjsko raven. V zadnjih šestih letih so pokojnine zaradi sprememb zakonov in neusklajevanja padle za več kot 13 odstotkov.
-
Zdravi lasje z lepim leskom, trdi nohti, napeta, sijoča in mladostna koža in močne kosti imajo nekaj skupnega – kolagen. Kot pove že ime, grška beseda kolla namreč pomeni lepilo, je naravno telesno lepilo, beljakovina, ki veže ter podpira telesna tkiva in notranje organe ter zagotavlja, da ta vzdržujejo in ohranjajo dobro ter zdravo stanje.
Kolagen predstavlja kar tretjino vseh beljakovin v telesu in je sestavni del vezi, hrustanca, kože, las in nohtov. Pravzaprav je v telesu več kot petindvajset vrst kolagena, ki v sodelovanju z elastinom daje tkivom obliko, trdnost in moč.
-
Terice iz Šteberka pri Cerknici je pred približno 85 leti fotografirala Zdenka Mercina. Med njimi je tudi mama Veronike Logar iz Ljubljane, najmlajše deklice na sliki, ki ji je stric naredil majhno terišče.
Na fotografiji iz leta 1920 so dekleta Marijine družbe iz trsteniške fare. Fotografijo hrani Jožica Zelnik z Golnika.
Na fotografiji so dijaki ob zaključku 2. letnika avtomehanske šole v Šentvidu pri Ljubljani leta 1959. Fotografijo hrani Vasilij Dorniž iz Črnomlja (v sredini spredaj).
Majhni, a zelo nevarni tumorji
Na katero žival bi najprej pomislili, če bi slišali zvoke kopit? Verjetno na konja, čeprav bi lahko šlo tudi za zebro. S to primerjavo zdravniki opozarjajo na težavno diagnosticiranje nevroendokrinih tumorjev. Pojavljajo se redko in zaradi različnih bolezenskih znakov, ki pa jih bolnik opazi šele ob napredovali bolezni, jih je mogoča zamenjati za katerega od drugih vrst raka, na primer raka na želodcu, debelem črevesu in danki ali trebušni slinavki.
Nevroendokrini tumorji (NET) je ime za skupino neobičajnih in pogosto počasi rastočih rakov, ki se razvijejo iz celic endokrinega sistema. Dve tretjini tumorjev vznikneta v gastrointestinalnem sistemu, v predelu prebavil, prebavne cevi in trebušne slinavke, redkeje na pljučih, modih, jajčnikih ali kje drugje.
-
Edinstvena maskara The ONE WonderLash Celebration 5-v-1 poskrbi za volumen, podaljša, priviha, loči in neguje vaše trepalnice. Tudi v praznični izdaji za najdrznejše oči do zdaj.
Med tistimi, ki boste navedli učinke maskare 5-v-1, bomo izžrebali šest nagrajencev in jim po pošti poslali predstavljeni izdelek podjetja Oriflame.
Odgovor nam skupaj s svojimi podatki do 15. decembra pošljite na dopisnici (vrednost B) na naslov: Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Za nagrado«.
-
Vstopili smo v december, mesec velikih pričakovanj in dobrih želja. Kje sem se sprehajal?
Odgovor pošljite do 15. decembra na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Slikovna uganka«.
Med pravilnimi odgovori bomo izžrebali nagrajenca, ki bo prejel copate Vzajemnosti.
Odgovor iz novembrske številke: Na fotografiji je grad Rakičan.
Copate prejme: Irena Prelovec, Celje.
Čestitamo!
-
Prvega januarja je začetek novega leta – po gregorijanskem ali julijanskem koledarju?
Odgovor pošljite do 15. decembra na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Miselni oreh«, ali po elektronski pošti na naslov: narocnine@vzajemnost.si.
Enemu izmed vas bomo podarili copate Vzajemnosti.
Rešitev iz novembrske številke: S smrtjo Ulrika II. leta 1456 je izumrla rodbina grofov Celjskih.
-
LJUBLJANA
Mestna zveza upokojencev Ljubljana je oktobra letos praznovala 40. obletnico delovanja. Kot je na slavnostni prireditvi povedal predsednik Marjan Sedmak, je bila vseskozi aktivna ne le pri ponujanju pomoči upokojencem in drugim starejšim, temveč tudi v organih in organizacijah, kjer so sprejemali ključne odločitve za kakovost življenja starejših. Prilagajanje ni bilo vedno enostavno, še posebno ker so se spreminjale tudi teritorialne politične ureditve. Pred 15 leti je zveza prevzela vlogo osrednje pokrajinske zveze društev upokojencev in ni vzpostavila dobrih stikov samo s krovno organizacijo, ampak tudi z lokalnimi skupnostmi na njenem območju. Za uspešno delo je posebej zaslužna Mestna občina Ljubljana z županom Zoranom Jankovićem, ki so ga imenovali za zaslužnega člana Mestne zveze upokojencev Ljubljana. Z njegovo pomočjo je MZU razvijal dnevne centre aktivnosti za starejše, ki so spodbudili ustanavljanje podobnih centrov tudi v drugih slovenskih krajih.