-
Nagradno vprašanje se glasi: Kateri sta glavni sestavini v balzamu brez izpiranja Hairmilk 7+?
Balzam brez izpiranja NIVEA Hairmilk Express Regeneration 7+ za normalne lase obnovi lase in jih ne obteži. Posebna negovalna formula z mlečnimi proteini in Euceritom® lasem nudi globinsko nego, vlaženje, volumen in sijaj, obenem pa jih krepi in razvozla. Uporabljate ga lahko vsak dan na še vlažnih ali suhih laseh.
Odgovor na nagradno vprašanje nam skupaj s svojimi podatki pošljite do 15. novembra na dopisnici (vrednost B) na naslov: Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Nagradna igra november«.
-
Alojzija in Dominik Kranjc iz Jurovskega Dola sta se z otroki Marijo, Francijem, Mirkom in Danijelom fotografirala, malo preden so leta 1943 Nemci mobilizirali 17-letnega Francija. Domači so prejeli njegovo pismo z ruske fronte s slutnjami, da se ne bo več vrnil v rojstni kraj. Že čez nekaj mesecev pa so jim sporočili, da je umrl v bombnem napadu. Fotografiji hranita brat Danijel in sestra Marija, ki se starejšega brata še vedno z ljubeznijo spominjata.
Anton Ravnikar, kasnejši monopolski inšpektor v tobačni tovarni, je fotografiran leta 1917 kot vojni ujetnik v Tomsku. Iz Sibirije se je vrnil leta 1921. Fotografijo hrani sin dr. Bruno Ravnikar.
-
LJUBLJANA VIČ-RUDNIK
V Kozarjah se je v začetku septembra zbralo 340 upokojencev na petem srečanju Zveze društev upokojencev območja Ljubljana Vič-Rudnik, ki so ga pripravili skupaj z Društvom upokojencev Kozarje. V kulturnem programu so nastopili pevski zbori iz devetih društev, Prisrčnice – pevke iz Kozarij in dva para v narodnih nošah. Za uspešno delo so podelili priznanja Metki Šemrov Nikolič, Borutu Knezu in Antonu Slaku.
Srečanja so se med drugim udeležili tudi podpredsednica Zdusa Mija Pukl, predsednik MZU Marjan Sedmak in župan MOL Zoran Janković. Udeleženci so se še dolgo družili ob glasbi in plesu.
(Besedilo in fotografija: Darinka Omahen) -
S smrtjo Ulrika II. (9. november 1456) je izumrla ena najpomembnejših plemiških rodbin na Slovenskem. Katera?
Odgovor pošljite do 15. novembra na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Miselni oreh«, ali po elektronski pošti na naslov: narocnine@vzajemnost.si.
Enemu izmed vas bomo podarili copate Vzajemnosti.
Hitra in udobna dostava pošiljk
Marsikdo je verjetno že preživel kakšno dopoldne ob oprezanju skozi okno, kdaj bo vendar zagledal poštarja s težko pričakovanim paketom. Ali pa so vam obljubili dostavo ravno ob uri, ko ste bili naročeni pri zdravniku, bližnje sosede pa ves dan ni bilo doma. Da ne bi prihajalo do takšnih zadreg, pri Pošti Slovenije ponujajo različne možnosti, da pošiljanje in prejemanje paketnih pošiljk popolnoma prilagodite svojim željam.
Lahko se dogovorite, da vam paket dostavijo domov, lahko pa ga prinesejo tudi v službo, k prijatelju, sosedu ali na izbrano pošto. Izberete si lahko uro dostave: do 10. ure, po 16. uri (za določene pošte), med 18. in 20. uro (za naslovnike v mestu Ljubljana). Paket, za katerega ni treba plačati odkupnine, vam lahko dostavijo v vnaprej dogovorjeni prostor (na teraso, pod nadstrešek, v lopo).
Ne čakajmo, da bo pomagal kdo drug
Ob prometnih in drugih nesrečah ter nenadnih zdravstvenih zapletih je ključnega pomena hitro ukrepanje očividcev. Vsak izmed nas lahko reši življenje, zato bi morali že otroci poznati osnove oživljanja in vedeti, kje v bližini je avtomatski zunanji defibrilator (AED), je osnovno sporočilo ob evropskem dnevu oživljanja.
Slovenski reanimacijski svet, ki deluje v sklopu Slovenskega združenja za urgentno medicino, je v oktobru skupaj s partnerji pripravil številne dogodke za ozaveščanje o prvi pomoči. Opozorili so predvsem na to, kako pomembno je ukrepati čim prej, saj je najpomembnejših prvih pet minut po dogodku, ter dovolj dolgo, tudi 10 minut in celo več. Resda doživimo stres, ko vidimo nezavestnega človeka na tleh, še zlasti, če je naš bližnji, vendar ne smemo dopustiti, da nas to vrže iz tira.
-
Irena Orešnik: Kuhajmo s siri
Založba Kmečki glas, 12,50 evra
Slovenija ima bogato tradicijo predelave mleka v različne mlečne izdelke, med katerimi je bogastvo sirov. Zato si zaslužijo svojo zbirko receptov. Avtorica najprej pojasni nekaj osnov o sirih, med katerimi predstavi nekatere domače in najznačilnejše načine priprave, ki so najprimernejši za pripravo jedi iz sira ali skute, ter zamisli jedi, ki jih lahko postrežemo k sirom. Potem pa se zvrsti več kot sto receptov – od predjedi, juh do namazov in solat, testenin, rižot in tudi sladic.
-
Radi se družimo z dedki in babicami
Prizadevnim učiteljicam Podružnične osnovne šole Ribno se lahko zahvalimo, da vsako leto ob tednu otroka povabijo dedke in babice svojih učencev, da pridejo v šolo in se skupaj z vnuki česa novega naučijo ali pa kaj zanimivega ustvarijo.
Letošnje medgeneracijsko srečanje učencev, dedkov in babic je bilo posvečeno 130. obletnici šole. Ker ribenski starši svojih otrok niso radi pošiljali v blejsko šolo, so se zavzeli za zgraditev šole v domači vasi. Pouk v njej se je začel januarja 1888, do zdaj pa so krajani Ribnega in štirih sosednjih vasi, iz katerih učenci prav tako prihajajo v podružnično šolo, že dvakrat uspešno obranili svojo šolo pred nameravano ukinitvijo. Ker je bilo medgeneracijsko srečanje povezano z zgodovino šole, so učenke in učenci izdelke ustvarjali v skladu s tradicionalno delitvijo spolnih vlog: učenke so šivale punčke, učenci pa sestavljali šolske table. (Besedilo in fotografija: Pavla Rapoša Tajnšek)
-
Zakisanost telesa vodi v slabo prebavo
Neuravnotežena prehrana vodi v zakisanost, posledice so utrujenost, motnje spanja, slab spomin, diabetes, bolezni srca in ožilja, prebavne težave ... Pri zakisanosti pomaga uravnotežena prehrana. Basica z bazičnimi mineralni in dragocenimi mikroelementi stabilizira kislinsko-bazično ravnovesje, zmanjša utrujenost in izčrpanost, podpira duševno vitalnost.
Pozor pred strdki v venah
Po ocenah zdravnikov vsak četrti človek na svetu umre zaradi tromboze ali njenih posledic, a o tej bolezni vseeno premalo vemo, ugotavljajo v Društvu za zdravje srca in ožilja Slovenije. Tromboza je zamašitev arterije (arterijska tromboza) ali vene (venska tromboza) s krvnim strdkom. Venska tromboza nastane v venah na nogah in predelu medenice. Da je nekaj narobe, lahko posumimo, ko se samo na eni nogi pojavi oteklina, noga nas boli, koža je lahko pordela ali bolj topla, ni pa nujno. Ob teh znakih takoj obiščemo zdravnika, saj s hitrim ukrepanjem preprečimo zaplete, zlasti pa posledice. Če ultrazvočna preiskava pokaže strdek, ga razbijejo z zdravili proti strjevanju krvi. Če ne gremo pravočasno k zdravniku, se lahko strdek ali njegov del odtrga in odpotuje v pljučne vene. Nastane pljučna embolija, ki lahko v skrajnih primerih povzroči smrt.
Z več spoštovanja do boljše družbe
Osrednja pozornost 17. festivala za tretje življenjsko obdobje, ki je potekal konec septembra, je bila namenjena krovnim strategijam, ki vključujejo izzive dolgožive družbe. Strnili smo nekatera razmišljanja iz strokovnega dela festivala.
Ena izmed aktualnih tem je bila vsekakor razprava o nujnosti sprejema zakona o dolgotrajni oskrbi, tako rekoč identična kot že na lanskem festivalu in še na marsikaterem prej. Ljudi, ki potrebujejo pomoč pri vsakdanjih opravkih, je vse več, njihovi oskrbovalci (najpogosteje svojci) pa so v hudih stiskah, saj ne zmorejo fizičnih naporov in finančnih bremen, ki jih dolgotrajna oskrba zahteva.