Previdnost pred okužbo z virusom hepatitisa A
Zaradi povečanega pojavljanja hepatitisa A v Evropi Nacionalni inštitut za javno zdravje potnikom priporoča cepljenje.
V zadnjem času iz številnih držav poročajo o povečanem številu okužb z virusom hepatitisa A. Tveganje za okužbo je sicer visoko pri potovanju v države s slabšimi higiensko sanitarnimi razmerami, vendar pa je zaradi obsežnega pojavljanja virusa hepatitisa A v razvitih zahodnoevropskih državah tveganje za okužbo sedaj povečano tudi pri potovanju po Evropi.
Hepatitis A je virusno obolenje jeter, ki ga imenujemo tudi nalezljiva zlatenica. Bolezenski znaki se pojavijo v 15-50 dneh po okužbi. Če se z virusom okužijo odrasle osebe, bolezen pri večini poteka v izraženi obliki s pojavom zlatenice, pri starejših od 50 let in pri imunsko oslabelih osebah pa se bolezen lahko končna tudi s smrtjo (pri približno dveh odstotkih).
-
Rožnik je staro ime za junij, ki ga je dobil ravno zaradi vrtnic, ki takrat najbolj bujno cvetijo. Letos pa so vrtnice še toliko bolj v ospredju. Ljubljana bo namreč od 11. do 14. junija gostila kongres Svetovne zveze društev ljubiteljev vrtnic. Udeleženci iz kar 22 držav bodo dva dni preživeli v Ljubljani in dva dni v Arboretumu Volčji Potok.
Arboretum se te dni še posebej splača obiskati, saj v parku cvetita kar 902 sorti vrtnic, v lani prenovljenem Zgornjem rozariju, v Spodnjem rozariju in na "Kongresnem griču", kot so poimenovali brežino pred pristavo. Med njimi je sto petdeset vrtnic iz zgodovinskih razredov belih rož, burbonk, stolistnic, galk, damaščank, skrižanih bengalk, skrižanih ponavljavk indr. Posebnost zbirke so sorte, ki jih je ustvarila vzhodna polovica Evrope in jih doslej ni bilo mogoče videti še nikjer drugje.
Spet beremo pod krošnjami dreves
V Ljubljani so na desetih stalnih lokacijah že začele z delom čisto posebne knjižnice – take, ki knjige različnih žanrov za vse starosti ter časopise in revije ponujajo v branje kar na prostem. Med njimi so tudi knjižne novosti ter tuji časopisi in revije. Ob lepem dnevi izberete primeren kraj, sedete (ali ležete na travo) in berete po mili volji …
Knjižnice pod krošnjami najdete v Parku Tivoli, na Trnovski plaži, Ljubljanskem gradu, v Parku Zvezda (Ameriška Knjižnica pod krošnjami), v Vodnikovi domačiji Šiška (ta je odprta vse leto), na Petkovškovem nabrežju, v Družinskem centru Mala ulica, knjižnici, namenjenih otrokom pa sta v Viških vrtcih – enota Jamova ter na OŠ Valentina Vodnika. V parku Tivoli ter na Trnovski plaži lahko berete tudi elektronske knjige. Najpogosteje so knjižnice odprte ob četrtkih in petkih popoldne ter ob koncu tedna.
-
"Rdeče češnje rada jem, črne pa še rajši ..." Junij ni samo mesec vrtnic, pač pa tudi češenj. Še posebej v Goriških brdih jih častijo in na njihov račun že od začetka junija praznujejo. V sklopu njihove največje tradicionalne prireditve, Praznika češenj, potekajo kulturni, etnološki, kulinarični in športni dogodki že vse od 3. junija. Ta konec tedna bo prireditev dosegla prvi vrhunec.
V soboto in nedeljo bo posebej veselo na dvorišču gradu Dobrovo in v vasi Šmartno, kjer se bo dogajalo od jutra do pozne noči: plesni in pevski nastopi, delavnice za otroke, stojnice z mnogimi dobrotami, med drugim s češnjevimi jedmi, ki jih bodo pekle briške gospodinje in seveda na kilograme sladkih češenj. Obiskovalci se bodo lahko udeležili ogleda kleti Brda in degustacije vin ter vodene degustacije oljčnega olja v sejni sobi v Kleti brda. Na ogled bo več razstav - razstava likovnih del osnovnošolcev, pa vinarstva in vinogradništva v Brdih, razstava češenj, razstava o zgodovini praznika češenj, ki ga letos pripravljajo že 51. leto zapored. Zvečer pa bodo zbrane zabavali različni glasbeni izvajalci. Tisti, ki jih zanima zgodovina, vabljeni v Muzej 1. svetovne vojne in ogled kavern na Sabotinu, oba dneva ob 10., 12. in 16. uri (info: Bogdan Potokar, tel.: 040 253 234)
-
Na Soriški planini, na katero se bo kmalu vrnila pašna živina, že vse cveti. Zato 10. in 11. junija pripravljajo prireditev Pozdrav poletju: Alpsko cvetje na Soriški planini. Obratovala bo dvosedežnica Lajnar, v gostišču Brunarica bodo pripravili čaje in jedi, obogatene s planinskimi cvetlicami. V nedeljo, 11. junija, ob 13. uri bo zeliščarica Jožica Bajc Pivec vodila zeliščarsko delavnico. Zanjo so obvezne prijave na tel. št.: 040 565 891 (Polona Golija).
Zadnji junijski konec tedna pa vabljeni na Pozdrav počitnicam, uradni začetek poletne sezone na Soriški planini. Med drugim si lahko ogledate 3. etapo kolesarskega tekmovanja Trans Julius, otroci se lahko sprehodijo po učni poti in udeležijo različnih športnih dejavnosti na prostem, odrasli pa vodenega pohoda po rapalski meji.
Državljan Evrope 2017 -»Starejši za starejše«
Kot je na svojem blogu sporočila evropska poslanka Tanja Fajon, je Evropski parlament med prejemnike nagrad »Državljan Evrope« za leto 2017 vključil tudi Zvezo društev upokojencev Slovenije, za program Starejši za starejše.
Program so razvile upokojene strokovnjakinje Slovenske filantropije in Zveze društev upokojencev Slovenije in poteka od leta 2004. Bistvo programa je v tem, da starejši prostovoljci obiščejo vse starejše od 69 let v svoji okolici, jih povprašajo o tem kako živijo in jim poskušajo organizirati pomoč, če jo potrebujejo. V lanskem letu je 2.914 prostovoljcev opravilo 106.685 obiskov in 66.328 pomoči v okviru društev upokojencev in drugih organizacij.
-
Po podatki republiškega statističnega urada (Surs) je 1. januarja letos v Sloveniji živelo 2.065.895 prebivalcev, od tega 1.040.770 žensk in 1.025.125 moških. Med temi je bilo 114.438 tujcev kar je 5,5 odstotka vseh prebivalcev Slovenije.
V občini Murska Sobota je januarja letos živelo kar 111 žensk na 100 moških, medtem ko je v občini Zavrč živelo »le« 61 žensk na 100 moških. Skoraj četrtina vseh prebivalcev je prebivalo v štirih občinah z najmanj 50.000 prebivalci. To so Ljubljana, Maribor, Kranj in Koper. Dve občini pa sta imeli manj kot 400 prebivalcev, in sicer Hodoš 367, Osilnica pa 377 prebivalcev.
Jezerškov šmorn v ljudski kuhinji Pod strehco
Ljudsko kuhinjo Pod strehco, na Zaloški v Ljubljani je danes obiskal še eden izmed vidnejših kuharskih mojstrov pri nas, in sicer Luka Jezeršek, poznan tudi kot sodnik iz oddaje MasterChef Slovenija. Bil je tudi pobudnik ravnokar zaključenega projekta Teden nezavržene hrane, v katerem je s kuharskimi kolegi s številnimi delavnicami in predavanji osveščal javnost o tem, kako poskrbeti, da bi bilo čim manj zavržene hrane.
Luka Jezeršek je vabilo Pod strehco sprejel brez pomisleka s pojasnilom, da podpira njihovo prizadevanje, ki je za družbo dvojno koristno: pomaga socialno ogroženim posameznikom, ki si sami ne bi mogli privoščiti toplega, hranljivega obroka, hkrati pa tudi skrbi, da se hrana, ki bi drugače romala v smeti, čim bolj kakovostno ter izvirno uporabi. V kuhinji je pripravil odlično piščančjo obaro in Jezerškov šmorn ter hrano tudi postregel gostom v lokalu. Ti so bili s ponudbo več kot zadovoljni.
Brezplačne prireditve na Kongresnem trgu
Kar 14 dni v tem mesecu, točneje od 8. do 21. junija, bodo dogajanje v glavnem mestu popestrile številne plesne, gledališke in glasbene prireditve, namenjene vsem generacijam. In to brezplačno. Čez dan bodo na Kongresnem trgu potekale zabavne prireditve in dogodki za otroke, zvečer pa bodo uživali ljubitelji visoke kulture.
Ker nosi Ljubljana tudi naziv Unescovo mesto literature, bodo udeleženci pred večernimi prireditvami prisluhnili literarnim utrinkom v izvedbi Andreja Rozmana - Roze. Veliko pozornosti bo namenjene legendarnemu pravljičnemu liku Muci copatarici, ki praznuje 60 let – od lutkovnih predstav, srečanja z ilustratorko Ančko Gošnik Godec, do delavnic, razstave in rajanja z Muco copatarico. Med drugim se bodo na festivalu predstavila otroška folklorna skupina Vladimir iz Rusije, Lutkovno gledališče Ljubljana pa bo izvedlo glasbeno predstavo Neli ni več, ki je namenjena otrokom, starejšim od 12 let. Na 9. festivalu Junij v Ljubljani se bo tudi odvilo finalno tekmovanje in zaključek sezone šolske impro lige.
Policija preverja vožnjo pod vplivom alkohola
Ministrstvo za zdravje in policija danes začenjata prvi del akcije 0,0 šofer, ki bo potekala vse do nedelje. V tem času bodo policisti preverjali vožnjo pod vplivom alkohola, prepovedanih drog in drugih psihoaktivnih snovi.
V času akcije bodo policisti izvajali tudi poostren nadzor nad spoštovanjem določb zakona o omejevanju porabe alkohola. Tako bodo preverjali, kje oziroma v katerih gostinskih lokalih so vozniki, nadzirani v poostrenem nadzoru, in udeleženci hujših prometnih nesreč, ki so jim izmerili višjo koncentracijo alkohola, uživali alkoholne pijače.