-
Pogosto so najbolj preproste rešitve najučinkovitejše – a kaj, ko se jih domislijo le redki. Kot recimo brata Jeremić, ki že dvajset let delata na področju strojnih inštalacij in s svojimi inovacijami vedno znova iščeta praktične rešitve, da bi ustregla strankam in prehitela konkurenco.
S prvim patentom sta preprečila nenehno zamaševanje mrežice na izhodu vodovodne pipe. Izumila sta mrežico (perlator), ki jo lahko vsakdo očisti kar na pipi, in to brez orodja ali pomoči vodovodnega inštalaterja, hkrati pa tudi varčuje z vodo. S tem izumom, ki sta ga poimenovala Watjer, sta osvojila zlato medaljo za inovacijo 2014. Dve leti kasneje sta mrežico še posodobila z novimi inovativnimi dodatki, kar je pospešilo prodajo v Sloveniji in širši Evropi. Kljub uspehu Dragan in Milan Jeremić ne mirujeta, prijavljenih imata že deset novih patentov, vse v zvezi z vodo, ogrevanjem in sanitarno opremo.
-
VELENJE
Na marčni letni konferenci Šaleške pokrajinske zveze DU Velenje (ŠPZDU) so delegati sprejeli poročila o opravljenem delu ter program dela za letošnje leto. V lanskem letu sta se v zvezo vključila še Društvo upokojencev Ravne, tako da zdaj šteje 11 društev, ter Klub upokojencev Gorenje s skupaj več kot 5.500 člani.
Otroški pevski zbor in kulturniška skupinica OŠ Antona Aškerca Velenje, POŠ Pesje, ter Podkrajski fantje so priredili kulturni program, ki je navdušil predstavnike društev in številne goste. Med njimi podpredsednico Zdusa Vero Pečnik, ki je spomnila, da brez dobre povezanosti, aktivnega članstva, ambicioznega vodstva zveze in društev ni mogoča komunikacija z državnimi institucijami ter socialnozdravstvenimi ustanovami.
-
Za zdravo črevesno floro
Ali jemljete antibiotike, ki vam skvarijo črevesno floro? Odlična rešitev je S-biotik Forte s kar 20 milijardami živih mlečnokislinskih probiotičnih kultur, ki so zelo odporne proti želodčni kislini in žolčni soli. Vsebuje tudi prebiotike, ki dodatno pospešijo razrast dobrih bakterij v črevesju. Zadostuje samo ena kapsula na dan. Dobite ga v lekarnah in na www.naturamedica.si, tel. št.: 03 56 30 022.
Zakaj strah pred homeopatijo?
V Sloveniji je zdravljenje s homeopatijo še vedno neurejeno, opozarjajo pri Združenju za homeopatijo. Homeopatija je uveljavljen komplementaren pristop celostnega zdravljenja, ki mu zaupa okoli 150 milijonov Evropejcev, v Sloveniji pa je to področje še vedno neurejeno, pravijo pri Združenju za homeopatijo. V Švici bolnikom zdravljenje s homeopatijo plača zdravstvena zavarovalnica, v Avstriji lahko zdravnik kombinira konvencionalno medicino in homeopatijo.
-
Narava nas spet vabi v hlad gora. Kje sem bil tokrat?
Odgovor pošljite do 16. maja na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Slikovna uganka«.
Med pravilnimi odgovori bomo izžrebali nagrajenca, ki bo prejel copate Vzajemnosti.
Odgovor iz aprilske številke: Na fotografiji je Izola.
Copate prejme: Peter Kavšek, Velenje.
Čestitamo!
Pripravlja: Jože Praprotnik
-
Kateri štirje možje so najpomembnejši za razvoj protestantizma na Slovenskem?
Odgovor pošljite do 16. maja na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana in ga označite s pripisom »Miselni oreh« ali pa ga sporočite po elektronski pošti na naslov: narocnine@vzajemnost.si.
Enemu izmed vas bomo podarili copate Vzajemnosti.
Rešitev iz aprilske številke: Na jurjevo so še vedno žive šege, s katerimi praznujemo začetek pomladi (jurjevanje), začetek paše (pastirski praznik) in začetek solinarske sezone (solinarski praznik).
Nagradna igra Giordani Gold Iconic
Ena sama maskara hkrati podaljša, poskrbi za volumen, priviha in loči trepalnice ter ustvari eleganten videz, ki je obstojen ves dan. Svilnata formula, obogatena s provitamini, poskrbi za razkošne, vidno zdrave trepalnice. Edinstvena krtačka obarva tudi najkrajše trepalnice.
Med tistimi, ki boste odgovorili na vprašanje, za kaj vse poskrbi vse-v-enem maskara, bomo izžrebali šest nagrajencev in jim po pošti poslali predstavljeni izdelek podjetja Oriflame.
-
Matic Sever: Cvetoče posode
Založba Kmečki glas, 16 evrov
Priznani vrtnar, sicer diplomirani inženir agronomije in urednik revije Rože in vrt, je zbral številne predloge za zasaditve posod, ki krasijo balkon ali teraso ali pa jih postavimo pred vhodna vrata. S praktičnimi nasveti in številnimi fotografijami prikaže različne kombinacije – cvetoče, samo zelene in mešane, ki se podajo k posameznemu slogu hiše ali vrta. Ne samo da rastline opiše in pojasni, kako jih gojimo, razloži tudi načine kombiniranja in uporabo rastlin v določenem letnem času – od bujnih do umirjenih in celo minimalističnih zasaditev. Tudi te so pomembne, zato bralcu s svojimi nasveti pomaga pri izbiri klasičnih ali manj klasičnih, iz tega ali onega materiala ...
-
Najboljša je »naša« potica
V uredništvu Vzajemnosti smo prav ponosni na odgovorno urednico Jožico Dorniž, saj je na velikem Festivalu velikonočne slovenske potice 2017, ki so ga pripravile Terme Krka, spekla najboljšo potico. Strokovna komisija, ki so jo sestavljali prof. dr. Janez Bogataj, etnolog in avtor knjige Potice iz Slovenije, mag. Marlena Skvarča, mednarodno priznana senzorična ocenjevalka živil in nekdanja profesorica na ljubljanski biotehniški fakulteti, ter Dejan Pavlič, chef de cuisine na gradu Otočec, je imela težko nalogo.
-
Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije se v Evropi vsak dvajseti hospitalizirani bolnik v bolnišnici okuži, ali povedano drugače, med stotimi pacienti v slovenskih bolnišnicah jih ima vsaj šest okužbo, ki ni povezana z boleznijo, zaradi katere so bili sprejeti v bolnišnico. Okužbe, na primer z MRSA, kar za petkrat podražijo zdravljenje, postajajo vse odpornejše proti antibiotikom, najhuje pa je, da zaradi tega umre veliko ljudi, ki jih osnovna bolezen ne ogroža.
Najpogosteje se okužijo najmlajši ali najstarejši bolniki in najbolj bolni, in to v bolnišnici, negovalni ustanovi, domu za starejše občane, v ambulanti pri dializi ali kemoterapiji ali celo med oskrbo bolnika na domu. Najpogostejši vzrok pa je pravzaprav v sodobnem času prav banalen – neustrezna higiena rok zdravstvenih delavcev. Ti se namreč ves čas dotikajo pacientov, ran in instrumentov, na katerih so pogosto nevarni mikroorganizmi, ki jih s svojimi rokami prenašajo na druge osebe, rane in instrumente. Zato se v bolnišnicah zelo trudijo ozaveščati tako osebje kot paciente in obiskovalce, da si dosledno razkužujejo roke.
-
Učenje nas spremlja v vseh življenjskih obdobjih, na vseh področjih in v vseh okoljih, kjer se udejstvujemo. Včasih je v ospredju potreba po pridobitvi nove spretnosti ali kvalifikacij, ki so iskane na trgu dela. Drugič nas žeja po znanju, védenju, razumevanju, sposobnosti presoje in tolerance, modrosti, po tistem, kar nas plemeniti. Kakor koli že – za učenje je vedno pravi čas in prostor, trdijo na Andragoškem centru Slovenije, kjer že dvaindvajsetič pripravljajo Teden vseživljenjskega učenja ali TVU.