-
Pogosto se zgodi, da starejši družinski član nepričakovano obleži zaradi posledic kapi, po zlomu kolka ali se mu močno poslabša kronična bolezen. Svojci se tako rekoč čez noč znajdejo v stiski, kdo in kako ga bo negoval. Kljub naklonjenosti do bolnika in pripravljenosti pomagati je vsakdanja nega zelo zahtevna. Fizični napor zlasti pri negi nepomičnega bolnika ni zanemarljiv. Zelo pomembno je, da znate bolnika pravilno obračati in mu pomagati pri sedanju ali vstajanju oziroma ga premeščati iz postelje na voziček, ga pravilno hraniti in umivati, da ne bodo vsakdanja opravila naporna za oba, da mu ne bi povzročili bolečin ali ga celo poškodovali, obenem pa ne bi prizadeli njegovega dostojanstva.
-
Avstrija slovi po številnih jezerih, samo na Koroškem jih je menda čez 200. Na začetku aprila smo se bralci Vzajemnosti odpravili raziskovat največja med njimi, ki spadajo med pomembnejše turistične zanimivosti. Kar za dva avtobusa se nas je nabralo in res smo videli veliko vode, a še marsikaj drugega. Kompasovi vodnici Majda in Lili pa sta poskrbeli tudi za to, da smo izvedeli veliko zanimivega.
Največje in najbolj mondeno Vrbsko jezero (Wörthersee) nas je od postanka v Vrbi spremljalo vse do Celovca. Tu nas je pričakal upokojeni profesor Jože Wakounig, nekdanji predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev in Zbora narodnih predstavnikov, in nas popeljal po mestnih znamenitostih, ki so povezane s Slovenijo in Slovenci. Na stopnicah pred mestnim gledališčem je nastala skupinska fotografija izletnikov. Več fotografij si lahko pogledate na naši spletni strani www.vzajemnost.si.
Narava za znižanje holesterola
Kdo ve, koliko debat je že bilo v zadnjih letih na račun holesterola. Po nekaterih razlagah je eden najpomembnejših krivcev za večino bolezni sodobnega časa, zlasti za srčno-žilne in sladkorno bolezen. Spet drugi trdijo, da sploh ni tako nevaren … Resnica je – kot še marsikje – verjetno nekje vmes. Nekaj več previdnosti pa zagotovo ne škodi, če je vrednost holesterola več kot 5 mmol/l.
Dejstvo je, da naše telo potrebuje holesterol za normalno delovanje. Je nekakšna voskasta snov, ki sestavlja celične stene. Pravzaprav je zelo pomembna sestavina, saj jo organizem potrebuje za tvorbo ženskih in moških spolnih hormonov, vitamina D in hormonov nadledvične žleze. Poleg tega brez holesterola ne moremo proizvajati žolča, ki je nujen za prebavo maščob v hrani in vsrkavanje vitaminov D, E, A in K iz hrane. Tvori se v jetrih, približno tretjino dnevnih potreb dobimo tudi s hrano živalskega izvora. V krvi in vodi je slabo topen, zato ga po celicah prenašajo beljakovine, imenovane lipoproteini. In ravno razporeditev med temi prenašalci oziroma med dvema najpomembnejšima vpliva na razvoj srčno-žilnih bolezni.
-
Na fotografiji je družina Pešelj pred domačo hišo na Griču pri Dobličah okrog leta 1938, ko sta šli k birmi hčerki Ivanka in Mima. Od leve proti desni je Mima, v naročju mame Ane je Pavla, zraven pa so Gregor, oče Jakob in Ivanka. Fotografijo je poslala Malka Dorniž, najmlajša v družini, ki se je rodila kasneje.
Pavel Leskovar je poslal fotografijo s poroke svoje tete Tončke. Poročila se je leta 1945 v Bezini pri Slovenskih Konjicah. Od vseh svatov živi samo še svetlolasi fantek, ki sedi v naročju svoje mame (na fotografiji skrajno levo).
-
V Podčetrtku bo v večnamenski športni dvorani v soboto, 6. maja, potekal 3. festival vina in čokolade. Organizatorji (Turizem Podčetrtek, Bistrica ob Sotli, Kozje, GIZ) obljubljajo udeležbo 60 razstavljavcev, tretjina bo ponudnikov čokolade na sto in en način, predstavili pa se bodo tudi najboljši vinarji iz vse Slovenije.
Festivala bo odprt od 9.00 do 19.30 ure. V spremljevalnem programu bodo nastopili državne prvakinje v twirlingu iz Slovenske Bistrice, pihalni godbi iz Šmarja pri Jelšah in Rogaške Slatine, pripravili bodo dobrodelni tek in razglasili NAJ čokoladnico in NAJ vinsko hišo festivala. Ob 13. uri se lahko udeležite slaščičarske delavnice z Gorazdom Potočnikom, ob 18. uri pa prisluhnete pevki Nini Pušlar. V vstopnino pet evrov (za odrasle) je vključeno 6 degustacijskih kuponov.
-
Pred prazniki, tudi pred tistimi, ki trajajo le en dan, je v živilskih trgovinah še posebno velika gneča. K tej pripomorejo tudi različne »posebne ponudbe« in »akcije« in »ugodni nakupi«, ki jih pripravijo trgovci in marsikdo, ki razmišlja: »morda bo kdo prišel na obisk, pa imam kaj za ponuditi …«, domov odpelje veliko preveč hrane. Ki čez nekaj dneh konča v zabojnikih za smeti. Vsak Slovenec namreč zavrže kar 73 kilogramov hrane na leto.
V naših smeteh po nekaterih podatkih vsako leto konča skoraj 151 tisoč ton hrane, kar 48 odstotkov teprispevajo gospodinjstva, ostalo pa trgovci, gostinci in industrijski obrati. Ekologi opozarjajo, da je problem večplasten: okoljski, socialni in finančni, zato na vse mogoče načine spodbujajo prebivalce, da kupujemo zmerno, kolikor res potrebujemo, morebitne ostanke pa koristno porabimo. Verjetno ste že opazili plakate s potico, ki je preživela veliko noč, pa s smetano, ki je ni bilo v receptu ali klobaso iz akcije 3+1 …
Brezplačni zdravstveni telefon za Dunajčane
Neredko smo v dilemi, kaj storiti, ko nas sredi noči začne boleti zob ali v nedeljo dobimo močne bolečine v trebuhu ... Sprašujemo se, ali bi morali obiskati zdravnika ali pa si lahko pomagamo sami. Za take primere je Sklad Socialni Dunaj po zgledu nekaterih evropskih držav na Dunaju in še v dveh drugih zveznih deželah v okviru avstrijske zdravstvene reforme uvedel brezplačno zdravstveno telefonsko številko 1450.
Diplomirani zdravstveni tehniki so dosegljivi 24 ur na dan vse dni v tednu. Po opisu znakov in simptomov ocenijo nujnost primera in klicatelju svetujejo, ali potrebuje zdravniško pomoč. Pomagajo tudi z informacijami o zdravnikih v bližini in njihovih uradnih urah. Na ta način marsikomu prihranijo nepotrebno čakanje pri zdravniku ali na urgenci.
-
Med prvomajskimi prazniki si vzemite čas za lepe stvari. Zagotovo so to poljane tulipanov, ki tradicionalno konec aprila in v začetku maja zacvetijo v Arboretumu Volčji Potok pri Radomljah in na drugi strani države, v Mozirju.
V Mozirskem gaju bo tradicionalna spomladanska razstava odprta med 27. aprilom in 2. majem, vsak dan od 9. do 19. ure. Med množico tulipanov in drugih rož si vsekakor velja ogledati edinstven tulipan Mozirski gaj, ki so ga vzgojili na Nizozemskem in raste samo tu. Je križanec med sortama White Triumphator in West Point. Cveti konec aprila oziroma v začetku maja. Poseben je zaradi redke barve in dolgo obstoječih cvetov.
-
S slavnostno prireditvijo v krajevni kinodvorani se danes ob 18. uri v Žireh pričenjajo 11. Slovenski klekljarski dnevi.
Klekljarsko društvo Cvetke vabi na razstave čipk, ki jih že tradicionalno postavijo na različnih prizoriščih po Žireh. V Galeriji DPD Svoboda bo osrednja razstava posvečena risarki vzorcev Frančiški Gantar, z naslovom "Špice po Frančiškinih papircih". V prostorih Občine Žiri bo gostovalo Društvo zasavskih klekljaric Srčevke z razstavo čipk na temo srca in narava. V kapeli pa bo na ogled dokumentarna razstava ob 100-letnici rojstva Julke Fortuna Gantar. Ogledate si jih lahko do 2. maja od 9. do 19. ure.
Radovljica z vonjem po čokoladi
Na 6. festivalu čokolade v starem mestnem jedru Radovljice, ki se začenja danes ob 15. uri, končal pa se bo v nedeljo ob 19h, se bo predstavilo 40 razstavljavcev. Poleg slovenskih sodelujejo tudi ponudniki čokolade iz Italije, Hrvaške in celo Danske. Za ljubitelje čokolade je to priložnost, da poskusijo nove okuse, kot denimo čokolado z zaseko, ocvirki, olivnim oljem in mohantom, ter kaki in mango s čokolado. Poleg bele in črne čokolade predstavljajo na festivalu še blond čokolada ter veganske in brezglutenske napitke ter presne izdelke.