Seniorske organizacije za dobrobit upokojencev
Po treh letih se zopet sestal Koordinacijski odbor seniorskih organizacij Slovenije (KOSOS), ki želi znova dejavno sodelovati na področju upokojencev. Odbor ima skupno približno 300.000 članov in združuje civilnodružbene seniorske in upokojenske organizacije ter društva ter tudi tista, ki delujejo pod okriljem političnih strank. Dveletno predsedovanje je prevzel Zvone Zinrajh.
Kot so povedali predstavniki odbora na tiskovni konferenci, si bodo prizadevali za priznavanje družbenega, kulturnega in gospodarskega prispevka starejših in da poskušali sodelovati tudi pri oblikovanju zakonov in politik, ki zadevajo upokojence. Menijo, da je vlada pri pripravi rešitev zdravstvene reforme prepočasna, način dela pa ni dovolj pregleden. Premalo pa je tudi razprav o posameznih rešitvah v organih, ki so pristojni za to področje, denimo v Zdravniški zbornici Slovenije.
-
Osnovna šola Maksa Durjave Maribor v okviru projekta Simbioza šola organizira brezplačne računalniške delavnice za starejše. Seznanili se boste z osnovami računalništva, brskanjem in iskanjem po spletu, varnostjo na spletu, e-pošto, pisanjem besedil, shranjevanjem in pošiljanjem fotografij … Pri učenju vam bodo pomagali mlajši prostovoljci, prilagodili pa ga bodo vašemu znanju in interesom.
Delavnice bodo potekale tri dni in sicer v ponedeljek, 20. in v torek, 21. februarja od 8.30 do 12. ure ter v sredo, 22. februarja od 8.30 do 11.30. ure.
-
V tednu do 12. februarja bo okrepljen nadzor policistov in mestnih oziroma občinskih redarjev, ki bodo spremljali pravilno ravnanje voznikov kot tudi pešcev v cestnem prometu. Začenja se namreč nacionalna preventivna akcija za večjo varnost pešcev "Bodi viden – bodi previden". Kot pravijo na Javni agenciji RS za varnost prometa (AVP), bodo spodbujali uporabo odsevnih teles in svetlejših oblačil pri pešcih in pri rekreativnih tekačih ter uporabo prometnih površin, ki so namenjene hoji.
Delež huje poškodovanih in umrlih pešcev se je v zadnjem letu žal povečal. V letu 2015 je bilo mrtvih 16, lani pa že 22 pešcev, od tega pet na avtocestah. Med smrtnimi žrtvami je veliko starejših, lani je bilo kar 10 mrtvih, 56 hudo in 109 lažje telesno poškodovanih pešcev starejših od 64 let.
Zdrav način življenja odganja raka
Svetovni dan boja proti raku, ki je 4. februarja, je priložnost za osveščanje, kako lahko prav vsi aktivno prispevamo k zmanjševanju obolevanja za to boleznijo, Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je rak drugi najpogostejši vzrok smrti prebivalcev Slovenije. Za rakom vsako leto zboli več kot 13.000 ljudi, z izkušnjo bolezni pa živi skoraj 90.000 ljudi, kar pomeni skoraj pet odstotkov vseh prebivalcev. Med najpogostejšimi so kožni rak, rak debelega črevesa in danke, pljuč, dojke ter prostate.
Zdravstvena blagajna z novim direktorjem
Čeprav so se dohodki Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) povečali, pa je bilo izdatkov preveč, tako je zavod leto 2016 zaključil z 19,6 milijona evri primanjkljaja. Pozitivno pa je, da se že dvanajsto leto zapored niso zadolžili, je poudaril Marjan Sušelj, še v vlogi v. d. generalnega direktorja. Dva dni po novinarski konferenci so namreč poslanci državnega zbora potrdili njegovo imenovanje za generalnega direktorja zavoda.
Kot je poudaril Marjan Sušelj, so načrtovali več denarja od pobranih prispevkov zaposlenih, saj se zaposlovanje veča, vendar ne v taki meri. Dohodki zavoda so tako znašali 2.518,1 milijona evrov, kar je kar za 83,8 milijona evrov več kot v letu 2015, a za 8,2 milijona evrov manj od načrtovanega.
-
Preprosto oboževali boste mehko, razkošno teksturo negovalnega pilinga za telo. Formula, prepojena z vlažilnim švedskim vresjem in negovalnim mandljevim oljem, je popolna za razvajanje, nego in obnovo kože.
Med tistimi, ki boste odgovorili na vprašanje, kateri dve glavni sestavini vsebuje piling, bomo izžrebali šest nagrajencev in jim po pošti poslali predstavljeni izdelek podjetja Oriflame.
Odgovor na vprašanje nam skupaj s svojimi podatki pošljite do 16. februarja na dopisnici (vrednost B) na naslov: Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana s pripisom »Za nagrado«.
-
Nagradno vprašanje se glasi: Katera učinkovina v intenzivni kremi za roke AtopiControl deluje pomirjujoče na kožo?
Kremo AtopiControl za roke uporabljamo za vsakodnevno nego in obnavljanje kože ter preprečevanje utrujene, suhe, pordele, srbeče in razdražene kože na rokah. Formula z negovalnimi učinkovinami na rastlinski osnovi s pomirjujočim licochalconom A (izvlečkom iz korenine sladkega korena) in ceramidi obnavlja kožo. Krema na podlagi olja v vodi, ki se hitro vpije, ublaži znake suhe, srbeče, razpokane in pordele kože. Koža je občutno gladkejša, obnovljena in pomirjena.
-
Kateri motiv smo tokrat ujeli v fotografski objektiv?
Odgovor pošljite do 16. februarja na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana s pripisom »Slikovna uganka«.
Med pravilnimi odgovori bomo izžrebali nagrajenca, ki bo prejel copate Vzajemnosti.
Odgovor iz januarske številke: Kozorog stoji pri jezeru Jasna v Kranjski Gori.
Copate prejme: Jožef Lebar, Beltinci.
Čestitamo!
Pripravlja: Jože Praprotnik
-
Poleg kurenta imamo Slovenci še nekaj tradicionalnih pustnih likov. Napišite vsaj tri.
Odgovor pošljite do 16. februarja na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana in ga označite s pripisom »Miselni oreh« ali pa ga sporočite po elektronski pošti na naslov: narocnine@vzajemnost.si.
Enemu izmed vas bomo podarili copate Vzajemnosti.
Rešitev iz januarske številke: Najvišje ležeča cesta v Sloveniji se konča na višini 2055 metrov in nas pripelje na Mangartsko sedlo.
-
Ali se vam kdaj zgodi, da se po hrani počutite napihnjene ali težke? Imate težave s prebavo, a jih kar ne znate urediti? Potem morate imeti na svojem vsakdanjem jedilniku nujno več vlaknin. V nasprotnem primeru vam jo lahko črevesje zagode na mnoge načine, ki jih morda sploh ne boste povezali z njim.
Ob ponavljajočih se zdravstvenih težavah, kot so utrujenost, razdražljivost, glavobol, le redki pomislijo, da je to lahko posledica slabo delujočega črevesja. Pa vendar je ravno to pogosto vzrok za zdravstvene tegobe. Neurejena prebava pa slabi celotno telo, opozarjajo prehranski strokovnjaki. Iz črevesja se zaradi upočasnjene peristaltike strupi ne izločajo v dovolj veliki meri, pač pa se v obliki zasušenih oblog nalagajo na črevesne stene. Hkrati pa telo ne more iz hrane dovolj učinkovito vsrkavati vitaminov in mineralov ter jih seveda ne more uporabiti za dobro delovanje. To se po navadi dogaja mesece, lahko tudi leta. Tako se telo počasi zastruplja, prebavne težave se stopnjujejo, kar se kaže v obliki številnih bolezni.