Ko imunski sistem potrebuje pomoč
Vse do zgodnje pomladi so dejavni mikrobi vseh vrst, ki povzročajo različna prehladna obolenja. Zanje so še posebej dovzetni ljudje s kroničnimi boleznimi, tisti, ki uživajo hrano s premalo vitamini in minerali, se premalo gibljejo na svežem zraku, ne spijo dovolj, preveč kadijo ali uživajo preveč alkoholnih pijač, ter tisti, ki jih pestijo različni problemi in imajo težke misli.
V takem stanju se nas hitreje »prime« kak virus, postajamo utrujeni, nos je zamašen ali teče iz njega, lahko se pojavijo bolečine v žrelu, vneto grlo, glavobol. Če prehlad kar noče miniti ali se nam ponavlja, morda se pojavi še herpes ali kako drugo vnetje sluznice, nam je odpornost zagotovo padla. Takrat je skrajni čas, da oslabljenemu imunskemu sistemu priskočimo na pomoč. Tako lahko morebitne prehladne okužbe še pravočasno ustavimo, če pa že zbolimo, preprečimo premočne bolezenske znake in morebitne zaplete. Seveda je najbolje, da to storimo s čim naravnejšimi sredstvi, da uživamo veliko sadja in zelenjave, vsak dan hodimo na dolge sprehode, pijemo veliko tekočine.
-
Če je črevesje srečno, so srečni tudi ljudje, med drugim trdi avtorica velike knjižne uspešnice Čarobno črevesje. Dobesedno, saj v črevesju nastaja hormon sreče – serotonin. V prenesenem pomenu pa tisti, ki imajo velike težave z odvajanjem blata, zagotovo vedo, o čem govorimo, in zavidajo tistim, ki gredo vsako jutro na stranišče najkasneje pol ure po zajtrku.
Redno odvajanje, in to vsak dan ob približno isti uri, je najbolj zdravo, a delovanje črevesja lahko zmoti več dejavnikov: prehrana, stres, menjava okolja, zdravila, bolezni. Najbolje je ubogati telo in iti na na stranišče takoj, ko nas tišči. Če zaradi različnih vzrokov večkrat preslišimo ta klic, naravni refleksi oslabijo, zato imamo vse več težav. Iztrebljamo dalj časa in s težavo, saj je blato trdo, na stranišče ne gremo tri dni ali celo več, napenja nas … Sčasoma se razvije kronično zaprtje. Zato je bolje ukrepati prej. Pogosto pomaga že sprememba življenjskih navad.
Janez Sušnik postal predsednik Zdusa
Na decembrskem zboru članov Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) v Ljubljani je bil na nadomestnih volitvah, potem ko je poleti zaradi zdravstvenih razlogov odstopil Anton Donko, izvoljen dosedanji začasni predsednik Janez Sušnik. Največjo nevladno organizacijo, ki šteje okrog 210.000 članov, bo vodil do leta 2019, ko se izteče preostalo mandatno obdobje.
Za mesto predsednika Zdusa se je potegoval še predsednik ljubljanske mestne zveze upokojencev Marjan Sedmak, vendar njegova kandidatura ni bila odobrena. Statutarno-kadrovska komisija je namreč ugotovila, da njegovo matično društvo Koseze ni plačevalo članarine.
Odslužena božična drevesca za gretje in elektriko
Na Dunaju so že odprli 519 zbirališčih ter začeli z zbiranjem odsluženih božičnih drevesc. Drevesa gredo v predelavo in za mesec dni zagotavljajo električno energijo in ogrevanje.
Vsako leto po božičnih praznikih se na smetiščih znajde na tone božičnih jelk in smrek. Zato Mesto Dunaj že od leta 1990 takoj po božiču odpre več zbirališč za odslužena božična drevesca. Zbiranje traja vse do sredine januarja, s pomočjo mobilne aplikacije pa meščani lažje najdejo najbližje zbirališče. Zaželeno je, da pred oddajo s smrečic odstranijo vse okraske.
-
Če se boste med prazničnimi dnevi mudili na Štajerskem, se le ustavite v Vojniku in se sprehodite okrog mogočne cerkve Sv. Jerneja. Kar na treh bližnjih ulicah so namreč uredili čudovito razstavo jaslic na prostem. Postavljene so na dvorišču vsake hiše, ob njih pa so okrašene smrečice, vsaka zase nekaj posebnega.
Predvsem je vse pohvale vredna ideja, da se krajani in stanovalci okoliških ulic na pobudo Turističnega društva Vojnik složno dogovorijo in sodelujejo pri enotni okrasitvi z lučkami. Jaslice pa prispevajo domačini in ustvarjalci iz različnih krajev, tudi iz tujine. Podobne razstave so imeli v Vojniku že pretekla leta, na pobudo nekdanjega župana, vendar v manjšem obsegu. Letos je menda na ogled več kot 90 jaslic, večina jih je na prostem, v bližnjem v domu sv. Jerneja pa so na ogled starejše jaslice, denimo iz papirja ali take, ki bi jih mraz poškodoval. Razstavljene so tudi stare podobice in sveče ter slikopisi otrok.
Decembrske pokojnine bodo izplačane že danes
Tako kot vsako leto doslej, so se tudi letos na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje odločili za izplačilo decembrskih pokojnin nekoliko prej. Tako bodo pokojnine izplačane že danes, v četrtek, in ne šele v petek, na zadnji delovni dan v mesecu.
Prejemnikov pokojnin iz obveznega zavarovanja, torej starostnih, invalidskih, družinskih in vdovskih pokojnin, je približno 614.000. Pokojnine so se v letošnjem letu uskladile dvakrat. Januarja so se zvišale za 0,7 odstotka, oktobra pa za 0,4 odstotka.
-
V nakupovalnem središču Ljubljane BTC ob vodnem mestu Atlantis je tudi letos zrasla ledena dežela iz 60 ton kristalno čistega ledu. V pokritem prostoru, hlajenem na -4 stopinje se na kar dvesto kvadratnih metrih pred obiskovalcem odpre slovenska zgodovina. Ledena razstava namreč predstavlja življenje naših prednikov Slovanov, ki so živeli skupaj z naravo ter z njo povezanimi običaji. Tako lahko vidimo kipe bogov, ki so jih častili. Med njimi je najmogočnejši Perun, bog strele in groma, ob njem so še Živa, Veles, Morana, Veles, pa tudi Jaga Baba in Korant in seveda Črtomir, ki se je "boril za staro vero." Otrokom pa bosta zagotovo najbolj všeč ledeni tobogan in ledeni labirint.
V gore načrtovano, pripravljeno in odgovorno
Lepi dnevi vabijo v naravo, a brez primerne opreme, znanja in izkušenj se lahko planinski izlet slabo konča. Zato pri Planinski zvezi Slovenije svetujejo, da se v gore odpravljajmo načrtovano, pripravljeno in odgovorno.
V visokogorju in ponekod v sredogorju je že sneg, predvsem na severnih pobočjih in nad 2000 metri. Temperature se ponoči marsikje spustijo pod ničlo in s tem posledično tla zamrznejo - led se skriva med suho travo in listjem. Če se odpravite na turo v lastni režiji je v zimskem času obvezna uporaba cepina in derez zato morata biti v vsakem nahrbtniku. Ob tem pa gorski vodniki opozarjajo, da t. i. verige, derezice, žabice …, ki so namenjene hoji po zasneženih in poledenelih gozdnih cestah in pomrznjenih tleh v urbanih okoljih, NISO PRIMERNA zamenjava za klasične pohodne dereze z 12 zobmi in so nevarne, če se uporabljajo v gorah oziroma tam, kjer teren tega ne dopušča!
-
Vlada je na včerajšnji seji sprejela predlog novele zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, s katerim upokojencem s polno delovno dobo zagotavlja zvišanje pokojnine na 500 evrov mesečno. Spremembe pa bodo začele veljati šele poleti 2017.
Kdor je dopolnil 40 let pokojninske dobe brez dokupa let, ima torej pravico do starostne ali invalidske pokojnine, ki ne more biti nižja od 500 evrov. Vlada je tudi zagotovila najnižje zneske za zavarovance, ki imajo kakšno leto manj pokojninske dobe. Tako starostna oziroma invalidska pokojnina za tistega, ki ima 39 let pokojninske dobe brez dokupa, ne more biti nižja od 490 evrov. Za tiste, ki imajo 38 let pokojninske dobe brez dokupa, je najnižji znesek pokojnine 480 evrov, za 37 let delovne dobe pa 470 evrov. Nova ureditev naj bi veljala od julija 2017. Zaradi načela vzajemnosti in solidarnosti, na katerih temelji slovenski pokojninski sistem, se na ta način posameznikom, ki so štiri desetletja vplačevali v sistem, vendar so imeli zelo nizke plače, zagotavlja višje pravice, kot bi jim pripadale glede na pokojninsko dobo in višino plačanih prispevkov.
-
Ob božično-novoletnih praznikih marsikje pripravijo žive jaslice ali zaigrajo kak prizor iz svetopisemske zgodbe o rojstvu Jezusa Vzdušje ob petju ter v soju sveč in bakel je enkratno, zato vas vabimo, da si ogledate katero od predstav. Izpostavljamo le tri.
Žive jaslice v Tuhinju
Turistično društvo Tuhinjska dolina in Terme Snovik že enajstič zapored pripravljata posebno božično predstavo. Božična zgodba z živimi jaslicami bo v petek, 23. decembra 2016, ob 18. uri v Bizjakovih dolinah pri Termah Snovik. K božičnemu vtdušju bo zagotovo pripomoglo petje Nuše Derenda.