-
Mišice medeničnega dna so v telesu zelo pomembne, saj podpirajo maternico, mehur in debelo črevo. Odgovorne so za to, da so notranji organi na svojem mestu, sodelujejo pri zadrževanju blata in urina ter vplivajo na spolne užitke. Mišice zaradi povečane telesne teže, dvigovanja bremen, porodov, hormonskih sprememb med nosečnostjo in po menopavzi ter staranja sčasoma slabijo, kar lahko pripelje do inkontinence.
Čeprav gre za tako pomembno skupino mišic, nanje pogosto pozabimo, jih sploh ne krepimo, ker se ne zavedamo pomembnosti njihove vloge, dokler ne začne zaradi njihove oslabelosti pešati njihova funkcija, pravi dr. Sonja Ukmar, zasebna zdravnica splošne medicine iz Ljubljane. »Iz svoje 30-letne prakse lahko povem, da je težav z inkontinenco veliko več, kot pa jih zaznava statistika. A o uhajanju urina, kaj šele blata, še vedno premalo govorimo, ne ukrepamo, težave pa se stopnjujejo. Ljudje si sčasoma ne upajo v družbo, skrbi jih, ali bodo pravočasno prišli do stranišča, kako bodo poskrbeli za higieno. Uhajanje urina ni le zdravstveni, pač pa tudi psihosocialni problem,« pravi zdravnica, ki je v Sloveniji prva začela lajšati težave vseh oblik uhajanja urina (stresna, urgentna in mešana inkontinenca) z metodo TPM – transpelvično elektromagnetno terapijo.
-
Že ob vstopu v stanovanje za Bežigradom v Ljubljani obiskovalec zasluti, s čim se ukvarjata zakonca Šmid. Povsod so lesene rezbarije, visijo na stenah, položene so na kavč in prislonjene obenj ter ob stene, nekatere se, potem ko jih premažeta, sušijo v sobi, druge čakajo v kuhinji na zaključne poteze.
Olga in Alojz Šmid imata nekaj skupnih konjičkov, a največ časa jima zagotovo vzame rezbarstvo. »Začela je žena,« pravi Lojze, kot ga kličejo domači in znanci. Olga je zanimanje, veselje in del znanja podedovala po očetu, ki je iz lesa delal vse mogoče: pohištvo, sode, lesene vozove in kolesa zanje, vlečne sani … Izhaja iz Črneče vasi nad Kostanjevico na Krki, kjer je od nekdaj občudovala skulpture na Formi vivi. A sama je začela rezbariti šele, ko jo je po rezbarski razstavi v Trzinu k temu spodbudil kolega. Mož jo je nekaj časa opazoval, potem je prijel za dleto tudi sam. Že v otroških letih se je ukvarjal z lesom in si je doma v Železnikih, ko je bil star 10 let, naredil šahovske figure, celo lesene drsalke pa smuči. Bil je tudi zavzet modelar.
-
Sadno zeleno dišavo My Destiny lahko izkusite tudi v odišavljenem razpršilu za telo. Čudovito intenziven in energičen vonj vsebuje note lotosa in pačulija ter lističe potonike.
Med tistimi, ki boste odgovorili na vprašanje, katere tri vonje vsebuje razpršilo za telo, bomo izžrebali šest nagrajencev in jim po pošti poslali predstavljeni izdelek podjetja Oriflame.
Odgovor na vprašanje nam skupaj s svojimi podatki pošljite do 16. decembra na dopisnici (vrednost B) na naslov: Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Za nagrado«.
-
ŠENTJUR
Člani Društva upokojencev Šentjur so praznovali 66. obletnico ustanovitve društva. Nova predsednica društva Silva Koželj je povedala, da društvo šteje kar 868 članov, hkrati pa je izrazila obžalovanje ob dejstvu, da se mlajši upokojenci vse manj vključujejo v društvo. Zadovoljna je z dosežki članov, še posebej so se izkazali športniki, saj so na športnih igrah, ki jih organizira celjska pokrajinska zveza društev upokojencev, dosegli odlične rezultate. Pohvalila je prostovoljke, ki v okviru projekta Starejši za starejše skrbijo prav za najranljivejšo skupino ljudi in omenila, da so letos ponovno okrepili sodelovanje z banko hrane, tako da so prostovoljke kar nekaj paketov razdelile med pomoči potrebne. Dejavnosti, ki se jih udeležuje največje število članov, so praznovanja, letovanja, izleti, planinarjenje in pohodništvo, organizirajo pa tudi oglede opernih ali gledaliških predstav, prirejajo proslave in praznovanja, ki jih popestrijo nastopi njihovih članov.
-
Spominčice so tudi v Zgornjem Posočju
Svojci in osebe z demenco z obsežnega območja Posočja od Podbrda, Tolmina, Kobarida, Bovca pa do Trente se lahko pridružite prostovoljkam vsako zadnjo sredo v mesecu ob 17. uri v tolminskem domu upokojencev.
Spominčica Zgornjega Posočja združuje prostovoljce, nekaj svojcev in strokovne delavke. Organizirajo pogovore v skupini, srečanja, predavanja, ki so namenjena tudi širši javnosti, svojce učijo, kako se morajo obvarovati pred izgorelostjo, kako naj delujejo kot celotna družina in si med seboj pomagajo. Aktivno sodelujejo tudi s Slovenskim združenjem za pomoč pri demenci. »Spominčice« iz varovanih stanovanj in tolminskega doma upokojencev pa peljejo tudi na izlete.
-
Nagradno vprašanje se glasi: Koliko odstotkov uree vsebuje losjon?
Losjon UreaRepair PLUS za nego suhe kože zagotavlja intenzivno vlaženje in takoj pomiri suho, hrapavo in luskavo kožo. Emulzija vode v olju z 10-odstotno ureo, kompleksom naravnih vlažilnih faktorjev, glukoglicerolom in ceramidi vidno zmanjša napetost kože in dolgotrajno ublaži srbenje.
Losjon je primeren ravno za ta letni čas, ko je koža zaradi kurjave in vremena zelo izsušena.
Odgovor na nagradno vprašanje nam skupaj s svojimi podatki pošljite do 16. decembra na dopisnici (vrednost B) na naslov: Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Nagradna igra december«.
-
3. stotnija Lovskega bataljona se je fotografirala v Kanalu leta 1912. Komaj je Janez Ribnikar iz Seničnega (četrti z leve v prvi vrsti) odslužil triletni »kadrovski rok«, je bil vpoklican v vojsko, saj se je začela prva svetovna vojna. Tako je v vojaški uniformi prebil kar sedem let in sedem mesecev. Fotografijo je poslal njegov sin Janez Ribnikar iz Tržiča.
Barbara Mandelc iz Radovljice je po moževi smrti na eni izmed front prve svetovne vojne ostala sama s sedmimi otroki. Z velikim trudom je vse spravila h kruhu. Fotografijo hrani njena vnukinja Joži Zaplotnik iz Naklega.
-
Kje sem iskal toplino zimskega sonca?
Odgovor pošljite do 16. decembra na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Slikovna uganka«.
Med pravilnimi odgovori bomo izžrebali nagrajenca, ki bo prejel copate Vzajemnosti.
Odgovor iz novembrske številke: Na fotografiji je Špik.
Copate prejme: Breda Brdnik, Slovenske Konjice.
Čestitamo!
Pripravlja: Jože Praprotnik
-
O čem govori uganka in kdo je avtor? »Brez ust govorim, nezastopnim molčim.«
Odgovor pošljite do 16. decembra na dopisnici (vrednost B) na naslov:Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, in ga označite s pripisom »Miselni oreh« ali pa ga sporočite po elektronski pošti na naslov: narocnine@vzajemnost.si.
Enemu izmed vas bomo podarili copate Vzajemnosti.
-
Kljub velikemu številu obiskovalcev, ki vsako leto pridejo na knjižni sejem, Slovenci premalo beremo. Podatki namreč kažejo, da 48 odstotkov prebivalcev ni v zadnjem letu kupilo niti ene knjige, 42 odstotkov pa jih ni v zadnjem letu prebralo niti ene knjige. Kar pa je še posebej zaskrbljujoče: kar 25 odstotkov odraslih Slovencev je funkcionalno nepismenih, to pomeni, da ne razume vsebine prebranega, ne zna izpolnjevati obrazcev, ne zna brati voznih redov ali navodil za uporabo ipd ….
Višja bralna kultura je eden od ključnih elementov ekonomskega uspeha in odločilen predpogoj za dejavno življenje in delo sedanjih in bodočih generacij prebivalk in prebivalcev Slovenije, so prepričani na Gospodarski zbornici Slovenije, kjer so predlagali določene ukrepe. Tako so na pravkar zaključenem 32. Slovenskem knjižnem sejmu minister za kulturo Anton Peršak, ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič in Samo Hribar Milič iz Gospodarske zbornice Slovenije podpisali Memorandum Slovenija bere, začela pa se je tudi nacionalna kampanja za izboljšanje bralne pismenosti.