-
Upravni odbor Zveze društev upokojencev Slovenije je sprejel manifest, ki ga, kot so zapisali, »s podporo celotnega članstva postavlja pred slovensko javnost in določevalce v političnem procesu«. Upokojenska generacija je prehodila dolgo pot na aktivnem in političnem področju, »z znanjem, izkušnjami in modrostjo«, zdaj pa jo skrbi, da izborjenih pravic in pridobitev ne bi izgubila. Prav tako jo skrbi za generacije, ki prihajajo, zato so napisali manifest, ki ga objavljamo v celoti.
»Zdravstvena reforma. Zahtevamo, da smo kot reprezentativni déležnik vključeni v pripravo izhodišč za prepotrebno zdravstveno reformo. Dobro smo seznanjeni tako s prednostmi kot slabostmi dosedanjega razvoja, zato lahko kritično in odgovorno prispevamo k oblikovanju takšnih rešitev, ki bodo skladne z družbenimi in demografskimi spremembami. Javno in vsem dostopno zdravstvo mora tudi v prihodnje ostati osnovni nosilec zdravstvene dejavnosti. Pri izvajanju zdravstvenih storitev se bomo zavzemali za kakovostno, učinkovito, racionalno in vsem dostopno zdravstvo. Financiranje zdravstvenega sistema mora temeljiti na načelih vzajemnosti in solidarnosti.
-
Ogrejmo mišice in sklepe
Gel Chili hot vsebuje izvleček paprike in olje sivke. Pospešuje prekrvitev kože in kožo ogreje, zato je namenjen masaži mišic in sklepov (roke, noge, kolena, zapestja, hrbet, vrat, ramena, komolci). Gel lahko nanesete večkrat dnevno na želeno mesto, vendar pa pri vsakomer deluje nekoliko drugače. Nekdo občuti več toplote po nanosu, nekdo drug pa manj, a v obeh primerih gel deluje pozitivno. Na voljo je v lekarnah in prodajalnah DM. Več informacij na: www.bitax.si ali na tel. št.: 01 544 38 33.
-
Srce je motor našega telesa, vendar moramo vestno skrbeti zanj. A zaradi nezdravega načina življenja ima še veliko preveč ljudi resne težave z boleznimi srca in žilja, zato prezgodaj umirajo. Med pomembnejšimi dejavniki tveganja za nastanek bolezni srca in ožilja so visok krvni tlak, previsoke vrednosti holesterola in trigliceridov v krvi, kajenje, pomanjkanje telesne dejavnosti, nezdrava prehrana, stres in drugi.
Slovenija je uspešna na področju preprečevanja bolezni srca in ožilja in je na dobri poti, da do leta 2025 kar za četrtino zmanjša prezgodnjo umrljivost, smo slišali na novinarski konferenci Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije. Vendar pa bi lahko z malo truda in nekoliko zdrave pameti škodljive vsakdanje vzorce zamenjali z zdravimi in bi naše telo dobilo tisto, kar potrebuje, ne pa nečesa, kar mu škoduje.
-
Verjetno ga ni med nami, ki ne bi vsaj občasno imel težav z grlom. Saj poznate tisti zoprni občutek: usta so suha, žrelo peče, pri požiranju tudi boli, glas postaja hripav, lahko se pojavi suh in dražeč kašelj. Najpogosteje so ti znaki posledica vnetja zgornjih dihal. Lahko pa so vzroki tudi drugje.
Hripavost in praskanje po grlu se ne pojavljata le zaradi prehladov. Sluznica grla in žrela je lahko razdražena zaradi preobremenitve in napenjanja glasilk, na primer, kadar dolgo in preveč glasno govorimo ali veliko pojemo. Dolgotrajno in pogosto kajenje seveda vpliva na stanje grla. Če imamo zamašen nos, ne gre drugače, kot da dihamo skozi usta in tako izsušujemo sluznico. Tudi suh zrak v prostoru, v katerem je vključeno gretje ali klimatska naprava, zelo izsuši sluznico grla. Izsušena sluznica v ustih, ali povedano po domače, suha usta pa vplivajo tudi na žrelo, saj težko požiramo, ob tem pa se pojavi slab zadah.
POISKALI SMO ODGOVOR: Osebno dopolnilno delo
Bralka se je z mlado sosedovo družino dogovorila, da jim bo dvakrat do trikrat na teden čuvala malčka, ker ga še ne želijo dati v vrtec. Živi sama, otroke ima rada, pa tudi nekaj dodatnih evrov ji bo prav prišlo ob nizki pokojnini. Soseda pa jo je opozorila, da je to delo na črno in da ima lahko težave.
Ker gospa otroka čuva občasno in za to dobi tudi plačilo, se to šteje za osebno dopolnilno delo (sem spadajo še občasna pomoč v gospodinjstvu, obiranje gozdnih sadežev, izdelovanje izdelkov domače in umetne obrti, inštrukcije, prevajanje ali lektoriranje …). To je ena izmed možnosti za občasen zaslužek upokojencev, kot jo predvideva zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno, saj sta varstvo otrok in čiščenje stanovanj med dejavnostmi, ki ju najpogosteje opravljajo na črno.
-
Že 16. festival za tretje življenjsko obdobje
Zadnjo septembrsko sredo se je v Cankarjevem domu v Ljubljani začel že 16. festival za tretje življenjsko obdobje. Na otvoritveni slovesnosti je ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti dr. Anja Kopač Mrak opozorila, da so starejši še vedno izpostavljeni tveganju revščine in socialne izključenosti, vse v družbi je pozvala k iskanju celovitih rešitev na izzive dolgožive družbe. Poleg pomena pokojninskega in zdravstvenega sistema bi morali večjo pozornost nameniti tudi dolgotrajni oskrbi, politični participaciji starejših...
-
Simbioza Giba je vseslovenski prostovoljski projekt, ki skrbi za širjenje telesne kulture in gibanja med vsemi generacijami. Gibanje sodi v zdrav življenjski slog in neizpodbitno izboljšuje kakovost življenja. Da bi spodbudili čim več ljudi, organizatorji, to je socialno podjetje Simbioza Genesis s številnimi podporniki, tudi letos ponujajo priložnost vsem generacijam, da spoznajo nove zvrsti športno rekreativne vadbe. Različnih vadb se lahko udeležite vsak dan med 10. in 16. oktobrom in sicer dopoldne med 10. in 11. uro ter popoldne med 17. in 18. uro. Slogan »Vse življenje se gibamo« bo poskrbel, da bodo ponovno gibale vse generacije od -9 mesecev do 100+ let po različnih krajih, najpogosteje bodo lokacije na osnovnih šolah.
»Imam revmo, a revma nima mene!«
Revmatične bolezni povzročajo kronične bolečine, vnetja, okorelost in izgubo funkcije sklepov. Če bolezni ne zdravimo, poleg nenehne bolečine, lahko preide v trajno invalidnost. Pri nas je obolelih med 40.000 in 60 tisoč ljudi, med najpogostejšimi obolenji so osteoartroza, ki jo povzroča zlasti staranje, revmatoidni artrtitis in druge vrste artritisov, ankilozirajoči spondilitis, sklepna vnetja (putika), vnetje velikih, srednjih in malih žil in dr…
Preventive pred revmatizmom pravzaprav ni, ker so tudi vzroki za posamezna obolenja zelo različni. Raziskave pa dokazujejo, da za revmatoidnim artritisom pogosteje zbolijo kadilci. Začetek zdravljenja je izredno pomemben, zato velja biti pozoren na prve znake: najpogosteje so to bolečine v sklepih, ki nas ponoči zbudijo in se ublažijo šele, ko nekaj časa hodimo , jutranja okorelost, ki mine po uri ali dveh, ko se razgibamo, splošno slabo počutje, slabši apetit, hitro hujšanje, glavoboli …
-
Nagradno vprašanje se glasi: Pod katero blagovno znamko spadata izdelka?
K boljšemu zdravju pripomorejo tudi kapsule z naravnimi izvlečki iz bučnih semen in koprive.
Bučna semena pogosto uporabljamo v prehrani. Lahko pa jih uživamo tudi v obliki kapsul, ki pomagajo vzdrževati pravilno delovanje mehurja, sečil in prostate.
Kopriva je rastlina, ki je vsa užitna: korenina, steblo, listi. Vsebuje veliko železa in kalcija, histamine, vitamine, encime in klorofil. Za lažje jemanje so na voljo kapsule z izvlečki koprive.
-
Fotografija je nastala leta 1946 ob proslavljanju obletnice osvoboditve. Med mladimi z vseh koncev Slovenije, ki so se po Ljubljani sprehodili do Plečnikovega stadiona, kjer so skupinsko zaplesali, je bila tudi takrat komaj petnajstletna Fanika Zupančič iz Slovenj Gradca.
Na fotografiji iz leta 1910 je del nekdanje družine Prijatelj z Rakovnika pri Šentrupertu: mama Jerica, hčerki Rezi in Mici ter sinova Tomaž in Ivan. Fotografijo hrani vnuk Ivan Lovše iz Šentruperta.