Neusklajevanje pokojnin ima dolgoročne posledice
Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) in Sindikat upokojencev Slovenije (SUS) opozarjata na vse nižji standard upokojenk in upokojencev. Zaradi varčevalnih ukrepov države se pokojnine in drugi prejemki niso v polni meri usklajevali že vse od leta 2010, s čimer se razmerje med povprečno starostno pokojnino in povprečno plačo nenehno znižuje. Ob tem pa vlada krši sporazum, ki so ga podpisale koalicijske stranke in ga je dolžna izvrševati.
Kot je na današnji novinarski konferenci povedal Branko Pinter, podpredsednik Sindikata upokojencev Slovenije (SUS), je razmerje med povprečno plačo in povprečno pokojnino 56,1 odstotka pri vseh pokojninah, pri starostnih pokojninah pa znaša 61 odstotkov. V desetih letih so povprečne pokojnine v primerjavi s povprečnimi plačami padle za dobrih 8,5 odstotkov. Če se bo trend nadaljeval, kar je očitno cilj snovalcev pokojninske politike, menijo v SUS, bodo čez deset let starostne pokojnine vredne le še 50 odstotkov povprečne plače.
Vse slovenske slovnice in slovarji
Ste vedeli, da pozna slovenski jezik okoli 400 tisoč besed? Ali da imamo največje število narečij na svetu glede na število prebivalcev? Še marsikaj zanimivega boste izvedeli na razstavi slovenskih slovnic in slovarjev od začetkov slovenskega knjižnega jezika do danes, ki so jo poimenovali Poljub z jezikom.
Pripravila jo je Narodna in univerzitetna knjižnica v Ljubljani v sodelovanju z Inštitutom za slovenski jezik Frana Ramovša in Oddelkom za slovenistiko Filozofske fakultete. Na ogled jih je več kot 150, med njimi so dragocene in redke izdaje ter tudi slovnica Adama Bohoriča. Predstavljeni so tudi sodobni slovnični in slovarski priročniki v knjižni, elektronski in spletni obliki.
-
Jutri, 14. novembra, je svetovni dan sladkorne bolezni. Ta je v razvitem svetu vodilni vzrok za slepoto, odpoved delovanja ledvic, amputacije spodnjih okončin ter bolezni srca in ožilja. Število bolnikov narašča, še posebej tistih s sladkorno boleznijo tipa 2, kar je povezano s staranjem prebivalstva in nezdravim življenjskim slogom.
Leta 2014 je pri nas 104.550 bolnikov s sladkorno boleznijo prejemalo zdravila za zniževanje krvnega sladkorja. Število pa žal narašča, po nekaterih predvidevanjih, naj bi imelo čez dvajset let sladkorno bolezen že 12 odstotkov prebivalcev. K nastanku bolezni pripomore zlasti nezdravo prehranjevanje, previsoka telesna teža in debelost ter nezadostna telesna dejavnost.
-
V Strunjanu bo ta konec tedna potekal tradicionalni praznik kakijev, zelo zdravih jesenskih plodov, ki vsebujejo številne vitamine, minerale in antioksidante.
Po raziskavah naj bi kaki vseboval tridesetkrat več vitamina A kot jabolko in skoraj enako količino vitamina C kot limona. Vsebuje še vitamine B1, B2 in B6, ter minerale: kalij, magnezij, baker, kalcij, fosfor, železo, jod, krom, selen in flour, ki ga redko najdemo v živilih. Z rednim uživanjem kakijev okrepimo imunski sistem, izboljšamo delovanje želodca, znižamo povišano telesno temperaturo in visok krvni tlak, dobro pa vpliva tudi na dihala in pomaga zoper kašelj.
-
Krema za čiščenje obraza je prepojena z olivnim oljem. Učinkovito odstrani ličila in nečistoče, ne da bi izsušila kožo, ki je po uporabi čista in negovana.
Med tistimi, ki boste odgovorili na vprašanje, katero olje vsebuje čistilna krema, bomo izžrebali šest nagrajencev in jim po pošti poslali predstavljeni izdelek podjetja Oriflame.
Odgovor na vprašanje nam skupaj s svojimi podatki pošljite do 15. novembra na dopisnici na naslov: Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Za nagrado«.
-
V katerem mestu se je ustavil ta »londonski« avtobus?
Odgovor pošljite do 15. novembra na dopisnici na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Slikovna uganka«.
Med pravilnimi odgovori bomo izžrebali nagrajenca, ki bo prejel copate Vzajemnosti.
Odgovor iz oktobrske številke: Na fotografiji je idiličen kotiček v Ukancu v Bohinju.
Copate prejme: Jožica Tovornik, Maribor.
Čestitamo!
Pripravlja: Jože Praprotnik
-
Kateri organ Evropske unije ima sedež v Strasbourgu?
- Evropsko sodišče
- Evropski parlament
- Evropska centralna banka
Odgovor pošljite do 15. novembra v uredništvo in ga označite s pripisom »Miselni oreh« ali pa ga sporočite po elektronski pošti na naslov: narocnine@vzajemnost.si.
Enemu izmed vas bomo podarili copate Vzajemnosti.
Rešitev iz oktobrske številke: Kobilarna Lipica je septembra praznovala 435. obletnico obstoja.
-
LJUBLJANA ZADVOR
Upokojenci društva Ljubljana Zadvor so se v začetku septembra odpravili na izlet v neznano, ki ga je organiziral in vodil član Stane Težak. Iz Sostrega so sprva krenili proti Štajerski, udeleženci pa so že ugibali, kam gredo. A glej ga zlomka, na prvem križišču je avtobus zavil proti Primorski. Spet je bilo veliko ugibanja. Voznik avtobusa je znova zavil, tokrat proti Dolenjski, in nato še enkrat in končno so se znašli na Kureščku. Ko so izvedeli zgodovino Kureščka in okolice, so pot nadaljevali do Trubarjeve domačije na Rašici in spoznavali Trubarjevo življenje in delo. Nato so pot nadaljevali v Ribnico, kjer so si ogledali ribniški grad in tamkajšnji muzej. Po druženju na Travni gori so se veseli vrnili domov. (Besedilo: Jožef Drab, fotografija: Franc Košir)
Živahno, ustvarjalno, a tudi polemično
Festival za tretje življenjsko obdobje, že petnajsti po vrsti, je ponovno dokazal, da je osrednja prireditev, ki skrbi za krepitev medgeneracijskega sodelovanja in solidarnosti, ter da je prostor ustvarjanja boljših stikov vseh nas, je bilo slišati ob zaključku tridnevnega dogajanja – ravno 1. oktobra, na dan starejših. Zagotovo pa mnogi obiskovalci redno hodijo na festival zato, da izvedo kaj novega in koristnega, pa tudi zato, da se razvedrijo in srečajo stare znance.
Nekaj več kot 15 tisoč obiskovalcev se je zvrstilo v treh nadstropjih Cankarjevega doma, poslušali so razprave na okroglih mizah in predavanja na temo vseživljenjskega učenja ter zdravega in dejavnega staranja ter se sprehodili med stojnicami kar 160 razstavljavcev. Kot vsako leto je bilo najživahnejše pri dveh odprtih odrih, na katerih se je zvrstilo več kot 120 plesnih, pevskih in glasbenih nastopov upokojencev iz vse Slovenije. Nekaterim so se pridružili mnogo mlajši nastopajoči …
-
Kot ugotavljajo strokovnjaki, se ljudje veliko lažje sprijaznimo s slabšanjem vida kot pa sluha. Ko ugotovimo, da ne vidimo več dobro, se – kakor hitro je le mogoče – odpravimo k okulistu in si priskrbimo očala. A ko začne pešati sluh, je drugače. Četudi se marsikomu dozdeva, da ljudje zadnje čase ne govorijo dovolj glasno in razločno, da v družbi pogosto ne ujame niti pogovora ali presliši bistvo ravnokar povedane šale, težav s sluhom ne bo zaznal (ali priznal), dokler ga na to ne opozorijo drugi.